Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am si eu nevoie de un sfat. Dupa ce traversez Transfagarsanul (de la N la S) vreau sa ajung la Sinaia. Care este cea buna ruta din punct de vedere calitativ:

1. Curtea de Arges - Campulung - Sinaia sau

2. Curtea de Arges - Pitesti - Targoviste - Sinaia?

Va multumesc anticipat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! eu am venit ieri pe ruta ploiesti-targoviste-gaesti-pitesti-curtea de arges-transfagarasan si chiar e ok drumul. celalalt nu am idee.

Modificat de CrW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am fost si eu duminica pe TA - a fost superb pana la Obarsia Lotrului, nu foarte aglomerat.

De acolo e cam najpa drumul ptr ca sunt o gramada de podete ne-acoperite si vreo 10 km accelerezi mergi 500 km dup-aia frana si treci cu a 1 -a si tot asa.

Mai degraba o luati spre Brezoi de la Obarsia Lotrului ca oricum nu e mare lucru de vazut decat padure.

Am ajuns insa la Sebes fara prea mari emotii chiar daca Golful meu e destul de jos de fata si am trecut cu foarte mare atentie.

Pe TF am fost luni, proasta idee!!!!

Coada era pe cativa kilometri si se urca bara la bara ziceai ca esti in Bucuresti nu la 2000 de metri.

Ca sa nu-mi omor ambreiajul am tras pe dreapta cu 2 curbe inainte de drumul ala ingustat, am ancorat bine masina si am luat-o pe jos pana la Balea unde am ajuns inaintea multor masini care stateau pe loc.

Am stat cateva ore pe acolo, acolo era macelul de pe lume totul era blocat si tunel si tot.

Dup-aia am coborat iarasi pe jos la masina si usurel usurel am luat-o la vale.

Super privelisti pe TF, super tare, pacat de atatia oameni care au venit cu autocare ca sa urce, ca sa faca gratare etc etc

Plus alti tampiti care se apucau sa faca depasiri care mai de care, nu destul ca era aglomerat.

A fost frumos, recomandarea mea daca vreti sa faceti TF-ul mergeti de dimineata 8-9 si nu in zi de sarbatoare.

TA e mai liber deocamdata dar probabil ca o sa devina si acolo macel.

La venire inapoi am descoperit un drum foarte fain, de la Odorheiu Secuiesc spre Gheorgheni este un drum prin padure, la inceput sunt placi de beton, dup-aia insa este asfalt perfet vreo 50 de km, doar curbe prin padure si nici o masina aproape. Superb :Driver: !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi m-am intors si eu de pe Transfagarasan unde am stat 2 nopti, si unde am prins o vreme ca la Mamaia, nu ca la munte!Cand la Balea Lac este frumos 2 zile si 2 nopti legate fara a fi muntele invaluit in ceata,e minune!Am stat la Hotel Piscu Negru si a fost foarte frumos si ireprosabil.Am plecat initial pe Transalpina, dar din cauza unor imprejurari nefericite,pe care le-am descris la sectiunea "Transalpina", am ajuns pe Transfagarasan, imediat dupa ce am parcurs Transalpina in aceeasi zi.Drumul inainte de Vidraru este infect!De la an la an tot mai infect!Ai nevoie de nervi de otel sa-l parcurgi, dar cu toate astea, nu mi s-a parut asa de lung (probabil eram odihnit!),desi, are cam 12-13 km de drum prost!

Comparativ cu ce scria bbogdanmircea, si eu am ajuns tot luni pe Transfagarasan, insa pe seara in jur de ora 18.30 si am mers shnur, de jos de la Vama Cucului pana pe partea argeseana a muntelui la Piscu Negru!

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreti TF in liniste duceti-va in timpul saptaminii...e liniste si pace...

La cascada erau vreo 5-6 masini iar sus max 20...imprastiate...

Recomand si eu Praid-Odorhei e liniste si pace...asfalt bun si liniste...asa era anul trecut cind mi-am luat scut metalic de acolo...mi-am lasat familia cazata in Praid si singurel pina la Odorhei...o placere sa conduci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

weekendul care urmeaza ma duc si eu cu niste prieteni pe Transfagarasan, ne cazam la Piscul Negru, o sa revin cu impresii...sper sa fie vreme ok...:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

week-endul trecut am fost pe transfagarasan, cu ocazia asta atasez cateva poze si imi declar dezamagirea fata de NESIMTIREA autoritatilor din jud. Arges care lasa un drum atat de frumos si de circulat sa fie plin de gropi. nu sunt carcotas, se vad multe imbunatatiri fata de anul trecut (multe portiuni proaspat asfaltate precum cea din ultima poza) insa nu e posibil sa circuli cu 20 la ora si sa mergi si pe contrasens numai sa nu-ti rupi masina

2i9nzgh.jpg

xmiyaa.jpg

2q0k6mg.jpg

2w65cgz.jpg

2u457dg.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Plec maine pana la balea,ce ziceti sa pun cauciucurile de iarna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic da, nu pentru noua legislatie cat pentru siguranta ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si eu am fost acum 2 saptamani, pacat ca la balea lac era o ceata de nu vedeai a 2 m distanta...abia astept perioada iulie-august sa-l repet+transalpina. Drumurile lasa de dorit...peizajul in schimb este incantator....

Modificat de DDT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

recomand transfagarasanul. nu degeaba au filmat cei de la TOP GEAR pe transfagarasan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea Transfagarasanul este mult mai spectaculos decat Transalpina. Cine nu e fost pe Transalpina merita mers o data insa tot Transfagaranul ramane forta suprema. BTW, tot 1 iulie a ramas data deschiderii drumului?

Modificat de Wug
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca TF nu este amenajat cum trebuie...cu toate ca atunci ar urca tot manelistul...tot raul spre bine...

1 iulie este parca in fiecare an deschiderea oficiala...neoficial s-ar putea mai devreme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Transfagarasanul a devenit infernal de aglomerat in week-end-uri si plin de cocalari si manelisti ... Si-aici au invadat nemurile proaste de cativa ani incoace!:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate aici insa trebuie evitat weekendul. Sunt curios acum cu noua lege a gratarului ce or sa faca romanasii vara asta. Orice pana la mici, tigari si bere. Asta e obiectivul multor romani in viata.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A fost cineva de curand pe Trasfagarasan?

As vrea sa ma duc weekend-ul care vine sa traversez de la Curtea de Arges catre Sibiu si nu as vrea sa gasesc drumul blocat - avand in vedereca totusi oficial se deschide pe 1 iulie.

Stiu ca inainte se inchidea existau porti la tunel care se inchideau.

Multumesc.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu peste 2 week`end`uri vreau sa ajung acolo, ne`ar fi de mare folos ceva informatii de la cei din zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni? :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu sigur (a fost cineva acolo) ca se poate ajunge din ambele parti pana la tunel, dar portile sunt inchise si inca este zapada in fata lor. daca poti traversa tunelul cu piciorul, sunt deschise portile pietonale. e asfaltul bun/ok pe ambele parti, mai putin pe partea dinspre Arges, la tunelurile mici, mare atentie acolo sunt cratere imense.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, ms de informatii. Inseamna ca au terminat si portiunile in lucru de dupa baraj ( mai erau vreo 7-10 km prin iulie anul trecut ).

Trebuie sa deschida si tunelul mare saptamana viitoare caci vremea permite.

Numai la noi in RO sunt asemenea handicapati care nu stiu sa puna osul la folosirea acestui drum turistic pentru perioada cat mai mare.

De la 1 iunie e foarte posibil sa curete cu utilaje si sa deschida traseul daca nu mai sunt zapezi pe versanti care sa puna in pericol circulatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu sigur (a fost cineva acolo) ca se poate ajunge din ambele parti pana la tunel, dar portile sunt inchise si inca este zapada in fata lor. daca poti traversa tunelul cu piciorul, sunt deschise portile pietonale. e asfaltul bun/ok pe ambele parti, mai putin pe partea dinspre Arges, la tunelurile mici, mare atentie acolo sunt cratere imense.

Multumesc pentru informatii.

Imi poti spune cand a fost persoana respectiva acolo? (eu tot trag sperante ca poate le gasesc portile deschise :icon_redface: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!