Jump to content

Tempomat


speedy_bob
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor,

Am un A4 avant din 2000, cu maneta pt tempomat.

Problema e ca nu functioneaza acest tempomat, nu reactioneaza in nici un fel.

La tester nu imi arata nici o eroare, totul e ok.

Ma intreb: e posibil oare ca masina sa aiba maneta de tempomat fara a avea si tempomatul efectiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca este inutil sa intreb... dar stii cum se foloseste si in ce conditii, da? (adica faptul ca nu functioneaza la viteze sub 30 Km/h, cum il pui pe ON/OFF, etc). Nu stiu ce sfat sa iti dau. In caz ca il avea montat (indiferent ca era de fabrica sau pus dupa), banuiesc ca a fost si functional (nu-mi inchipui de ce cineva ar pune doar maneta). Daca nu rezolvi cu unul din membrii din Sibiu, poate ne intalnim cand vin pe acolo si ma uit si eu un pic. Nu sunt sigur daca pot, dar as vrea sa ajung pe 3-5 August (weekend-ul acela). Lasa-mi un nr de tel. pe PM si te sun daca vin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am exact aceeasi problema.Am verificat functiile tempomatului cu vag-com u si merg toate.Practic nu reactioneaza nici cum.Si nu e din modul de utilizare!!!.Daca gasiti o chichita ceva sunt si eu interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este activat CC-ul? Nu exista probleme la switch-urile frana/ambreiaj ? Nicio eroare, nimic? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nici una si am cautat de am capiat macar o eroare.L-am si activat CC-u ca am zis ca poate nu era activat.Tot degeaba :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca exista o problema la switch-urile de frana/ambreiaj asa cum spune xxnelu, se poate sa nu aveti o eroare, dar se transmite gresit informatia cum ca, una din aceste pedale, ar fi apasata. Si atunci CC-ul se dezactiveaza. Verificati aceste switch-uri si functionarea lor cum spune colegul mai sus

Hint: Nu mai stiu exact unde, dar se poate cu VAG-COM-ul vedea starea raportata a pedalelor (daca este apasata sau nu). Ma gandesc ca ar fi prin modulul "Engine" sau "Instruments"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

topicul avand subiectul tempomat, sper sa nu fiu OT sau sa poluez: se poate pune tempomat aftermarket pe A4? daca da, la ce cost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rasheedkpenny
Daca exista o problema la switch-urile de frana/ambreiaj asa cum spune xxnelu, se poate sa nu aveti o eroare, dar se transmite gresit informatia cum ca, una din aceste pedale, ar fi apasata. Si atunci CC-ul se dezactiveaza. Verificati aceste switch-uri si functionarea lor cum spune colegul mai sus

De fapt in caz de orice eroare la sistemul de frana Tempomatul nu mai functioneaza. Mi s-a intamplat mie cand au fost arse ambele becuri de frana pe spate. Oricum astfel de erori ai putea sa le vezi la o scanare, banuiesc ca n-ai gasit nimic. Succes! Daca o rezolvi posteaza si tu "solutia".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, multumesc pentru raspunsuri,

Am incercat la 2 tipi sa vad daca imi gasesc ceva dar nu au gasit nimic , nici o eroare, nimic.

O sa mai incerc sa vad daca nu cumva sunt de vina switch-urile de la pedale.

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ar fi interesant de stiut daca a functionat vreodata. Daca nu l-ai vazut functionand, verifica pe sticker-ul din cartea de service daca are optiunea 8T1 (Geschwindigkeitsregelanlage). Daca nu o are, inseamna ca i s-a facut probabil un retrofit incomplet in sensul ca ori nu i s-au facut toate codarile necesare in SCCM si ECU, ori SCCM-ul este cu F in coada (8E0 953 549F) si nu suporta functia. De problema SCCM-ului m-am lovit si eu la retrofit si l-am inlocuit cu 8E0 953 549N contra 640RON la PBN. Am sperat si eu ca scap cu numai 200RON cat au costat maneta si masca inferioara.

Se poate vedea daca in ECU s-a declarat existenta functiei tempomat din stringul afisat in campul "component" (dreapta sus) la interogarea ECU de catre VAG-COM. Daca stringul incepe cu litera G inseamna ca functia a fost deja declarata. Activarea/Dezactivarea se face cu codurile de login 11463 respectiv 16167. Codarea SCCM trebuie sa aiba penultima cifra 4 daca ai pe langa tempomat si computer de bord.

Daca switchul F36 de la pedala de ambreiaj ar fi defect, atunci, la decuplare (scoatere din sarcina) ai simti o usoara crestere a turatiei motorului. Intradevar, F36 permanent inchis ar inhiba functia de cruise control. Dar cu VAG-COM ul se vede imediat.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!