Jump to content

Budapesta - Viena - Bruxelles


DanTra
 Share

Postare recomandată

Pai in august am plecat la 19.30 din Haguenau (=Strasbourg), am dormit prima noapte la Stuttgart iar a 2-a langa Budapesta. Deci ca idee, cu oleaca de sfortzare ajung din Ungaria la Haguenau- de la Hg la Stuttgart sunt doar cam 200 km.....

Mie, sincer sa fiu, cel mai tarsha mi-e de drumul prin RO :unsure:

Dar ma cam bate gandul sa ma opresc un pic si la Viena, cica e superb de Craciun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Clodius

    9

  • DanTra

    6

  • MishuL

    5

  • Roger

    4

dupa cum am promis, am revenit cu amanunte:Arad Budapesta - cam 3 ore maxim (nu e autostrada in totalitate)Arad Viena - 5 6 ore mers tare (160-170)Azi am plecat din Arad la 9 30 - km 0pina la Ilia (pod in lucru- semafor) o ora si 40 min / vmed 77 km/h - 130 kmpina la intersectia dintre drumul spre Fagaras - BV si cel pe V Oltului 3 ore 45min / vmed 74km/h - 280 kmsosit in Bucuresti la 16 20 , 6 ore 55 min / vmed 76 km/h - 530 kmViteza a fost in plaja 70-130/140 pina pe Valea Oltului unde mi-am amintit ca nu am RCA-ul valabil (shame on me) si am mers batrineste pina la Pitesti (altfel Vmed era in jur de 85km/h).Pentru cei care comentau ca se lucreaza vreau sa le zic ca nu e dracul asa de negru si sa le fie rusine celor de la CNADNR pt ca nu m-au informat ca s-au finalizat lucrarile la drum intre Pitesti si Vilcea precum si la podul de pe V Oltului (de Pitesti ByPass nu cred ca trebuie sa va zic ca e dat in exploatare si treci de Pitesti ca si cum nu ar fi (mai putin la intersectia cu drumul spre Curtea de Arges)Dezastru e in Orastie de la intrare pina la iesire...toata lumea face slalom urias printre gropi ...plus cele 3 lucrari intre Sibiu si Sebes care deja fac parte din peisaj...in rest e perfect sau nu sint eu asa de pretentios :DIn timpul saptaminii sint alte date ale problemei de care nu am scapat: intrare/iesire Sibiu si Sebes; timpul pierdut aici variaza intre 30 min si 2 ore.

Craiova-Timisoara este OK din punctul meu de vedere si spun asta pentru ca fac traseul Tm-Buc-Tm din 2 in 2 sapt. Fac traseul asta plecand la 6 AM din casa si la 13.30 PM sunt in casa(Buc-TM). Drumul este OK mai putin cateva portiuni de drum intre Orsova si Caransebes!!(baietii lucreaza la greu si se misca binisor).
te rog sa vii cu update de timpi intre Orsova si Caransebes pt ca asta vara am facut bucata asta de drum in vreo 3 ore :lol:
Nu este vorba de Valea Oltului ci de Sibiu-Arad unde se lucreaza si formeaza cozi imense la semafoare!!
cind ai mers ultima data pe acolo ? :lol:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am si eu o intrebare ...am auzit ca in Germania exista "zone verzi" ..de ex: in centrul Berlinului este o anumita zona on care iti trebuie nu stiu ce "vinieta" speciala in fc de gradul de poluare al masiniii (cica ar fi pe culori)

Voi aveti ceva habar de acastra problema?? de unde se cumpara aceste "viniete"?? ce acte imi tebuiesc ptr cumparrea lor??/ talonul este deajuns??

Modificat de DanTra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
ciocolatadesign

salut

Cine poate sa imi dea si mie mai multe detalii privind calatoria pana la Bruxelles?. cred ca pana la sfarsitul anului am sa fac aceasta calatorie pentru a-mi vizita rudele din Belgia.

Mentionez ca am mai calatorit cu masina personala pana in nordul Austriei, Viena, dar mai departe nu am fost. Va rog ajutatima cu informatrii cei ce ati fost cu masina personala pana la Bruxelles, si unde v-ati cazat pe traseu.

cu bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciocolatadesign: eu locuiesc in Bruxelles si dupa cum spunea si DragosR, te pot ajuta cu cateva sfaturi.

1- prima parte din drum: Bucuresti - Paprika (exact la granita dintre Ungaria si Austria). Link cu hotelul gasesti aici. Iti recomand sa faci rezervare prin e-mail. Trebuie sa ajungi pana la ora 20:00, iar daca intarzii e bine sa-i suni. Camera se tine rezervata pana la ora 22:00, iar dupa aceea risti sa pierzi rezervarea. Dintre cele 3 Hoteluri, alege Paprika Tranzit Hotel. Camerele sunt curate, parcarea e safe, iar iarna sunt incalzite cum trebuie. Se manaca excelent, dar sa nu faci risipa - felul 1 + felul 2 inseamna prea mult (cel putin pentru mine) pentru ca portiile sunt mari. In pretul camerei ai mic dejun inclus (intre 07:00 si 10:00) fiind bufet suedez. Drumul din Bucuresti pana acolo dureaza aprox 14-15 ore si sunt 990Km. Sa nu uiti ca ei sunt pe alt fus orar ( cu o ora minus), asa ca nu are rost sa te grabesti. Tu daca vii din Gorj, ai deja un avantaj de vreo 3 ore.

2- partea a 2-a: de la Paprika la Bruxelles mai ai 1180Km, pe care-i poti face in aproximativ 11 ore ( cu 2-3 opriri). Depinde cum mergi si cum prinzi in Germania. In ultima vreme este foarte agolomerat.

Ruta aleasa de mine:

Bucuresti - Pitesti - Valcea - Sibiu - Sebes - Deva - Arad - Nadlac - Szeged - Budapesta - Gyor - Paprika Wiena - Linz - Passau - Regensburg - Nurngberg - Wurzburg - Frankfurt - Koln - Aachen - Liege - Bruxelles

Alimentare:

- plec cu plinul din Bucuresti, alimentez la capatul centurii Aradului la Petromv

- vinieta de Ungaria nu o cumpar din Romania ci din Szeged , de la iesire. Sunt doua benzinarii Moll sau OMV. Platesti cu cardul.

- urmatoarea alimentare o fac a 2-a zi, cum intru in Austria, la Shell. De aici cumpar si vinieta de Austria.

- ultima alimentare- nu am o preferinta, dar pe langa Wurzburg (depinde de drum, oboseala, etc)

Vezi ca GPS-ul alege ruta:

Paprika - Wiena - Linz - Passau - Regensburg - Nurngberg - Heilbron - Heidelberg- Saarbrucken - Luxembourg- Bruxelles

Si asta e de luat in calcul, dar se lucreaza destul de intens in Germania. Avanajul acestei rute, ar fi ca poti alimenta din Luxembourg (cel mai ieftin carburant).

In Belgia

- nu ai nevoie de vinieta

- limita pe autostrada este de 120km/h

- radarele sunt "mobile" - in masini care stau intre sensurile de mers, in niste alveole

- mare atentie unde parchezi in Bruxelles. Daca e parcare cu plata si nu ai achitat sau ai depasit termenul, primesti amenda in parbriz - 15 E. Daca ai parcat in loc nepermis, atunci masina se ridica - 250 E amenda

- majoritatea parcarilor sunt FREE de sambata orele 18:00 pana luni dimineata la 10:00

- MARE MARE ATENTIE LA PRIORITATEA DE DREAPTA in orice oras. Sunt bulevarde pe care circula mijloace de transport si care dau prioritate de drepata celor care vin de pe stadute mici si vai de mama lor.

- folosirea luminilor de intalnire nu este oblogatorie nici in oras nici pe autostrazi

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfaturi utile ca intotdeauna Roger. :rolleyes:

In alta ordine de idei si eu am facut acest drum de 2 ori si pot spune ca a 2-a zi din cele propuse de Roger este mai plictisitoare deci daca poti face mai multi km in prima zi ar fi perfect.

Eu unul am dormit la primul OMV cum intri in Austria, au un hotel foarte ok acolo, si pot spune ca acolo mancarea este foarte buna la restaurantul hotelului. Am mancat cel mai mare snitzel din viata mea acolo.

Dar parerea mea este ca poti merge mai departe de Viena si sa te opresti undeva dupa Linz. Pe mine unul cel putin nu ma oboseste deloc traversarea Romaniei ci tocmai mersul intins pe autostrada.

Drum bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciocolatadesign

Multumesc de sfaturi lui Roger si PH 11 WRC, si eu am facut vreo 2 excursii pana la Vien dar prima a fost cand inca nu aveam bebe iar a doua excursie a fost in Mai 2009 ci am fost la drum cu bebe de 10 luni :) si era firesc ca sa se schimbe cat de cat conditiile atat de confort cat si de deplasare. Acum de sarbatorile de iarna plecam cu bebelina la drum bineinteles acum e mai mare si a mai capatat rabdare. Totusi trebuia sa tin cont ca "iarna nu-i ca vara", se intuneca devreme, pe la ora 17, si condusul devine mai obositor iar drumul pana la Bruxelles este destul de lung. Este adevarat ca pana in Viena am condus fara probleme. Ba chiar la Paprika am servit prinzul. Ce minunatie de gulas au.

Ma intreb: daca e sa merg mai departe de Vien, pe unde as putea inopta?

oricum am sa tin cont de ruta pe care mi-a dat-o Roger si am sa verific si pe GPS, eventual adaug note.

Dupa primul drum cu bebe la bord, am devenit prudent si bineinteles ca am si oprit des, dar era si vara, bebe se mai plimba prin parcare, etc, dar iarna, e cam naspa ca efrig si ii ingheata pampers-ul pe ea. :vaidecapulmeu: asa ca tensiunea in masina poate deveni maxima. Nu se stie cum prind vremea.

oricum mersi de sfaturi la toti si raman sa va urmaresc in continuare cu interes!

Toate bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca daca te hotarasti sa treci de Viena ai putea sa te opresti undeva la iesirea din Austria. Este o locatie super la Mondsee si ai si un Omv acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iese pe la Mondsee....iese pe la Linz. Daca iese pe la Mondsee ar trebui sa mearga pe Salzburg-Munchen-Ulm-Wurzburg care este plin in ultimul timp si este si mai lung drumul.

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Greseala mea. E am zis despre el pentru ca anul trecut dar si anul acesta am venit pe acea ruta si m-am oprit mereuu acolo pentru o masa cu cea mai frumoasa priveliste posibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei ceva cu adevarat frumos in zona, nu ai vazut decat inceputul. Este zona mea preferata din Austria.

Incearca sa mergi la Sewalchen sau Attersee. Sau in Germania la Herrenchiemsee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciocolatadesign
Eu zic ca daca te hotarasti sa treci de Viena ai putea sa te opresti undeva la iesirea din Austria. Este o locatie super la Mondsee si ai si un Omv acolo.

Deocamdata am la dispozitie ceva timp sa ma hotarasc. Acum nu stiu cum vor fi si conditiile de trafic. E posibil ca in perioada sarbatorilor de iarna sa fie ceva zaăpada, trafic ingreunat, cel putin in Romania, este sigur ca asa va fi cand va ninge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut drumul asta si iarna si e posibil sa ai multe surprize, atat in Romania cat si in afara. Daca masina e echipata corespunzator, mancare si bautura suficienta, harti, GPS, carburant suficient, treci peste probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu si eu la cele spuse de Roger, mai ales ca am facut AR-B in decembrie cu gumele de vara si morcovul in teava de esapament fara nici un fel de problema.

majoritatea problemelor dispar dupa Nadlac ;) dar eu ma intreb daca are nervi bebita la asa drum, pt ca al meu il duc bine cind doarme :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te poti opri la Maria Ellend la 20km de Viena la pensiunea Lucinel..super ok conditiile si preturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciocolatadesign
te poti opri la Maria Ellend la 20km de Viena la pensiunea Lucinel..super ok conditiile si preturile

Asa cum spune iulian m-am gandit si eu. la Lucinel, ar fi prima varianta sa ne cazam. Cat despre bebelina, sa descurcat relativ bine la ultima excursie la Viena din vara.

Modificat de ciocolatadesign
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna tuturor

Observ ca in general nu se discuta aproape nimic,sau se discuta prea putin despre parcari in tarile vestice incepand cu Ungaria.Atunci cand calatoresti si vrei sa vizitezi ceva intai trebuie sa parchezi masina.....

Ce fel de parcari exista de exemplu in Budapesta,cu plata sau fara,de suprafata sau subterane,cat costa pe ora,ce monezi primeste aparatul de taxat,cum platesti,la aparat de taxare sau cumperi de undeva un tichet,se poate plati si cu cardul...??.etc

E periculos de parcat cu nr romanesc?Se blocheaza pe undeva sau se ridica masina?Locurile pe care le vizitati au parcari?

Poate cei care ati fost veti descrie si aceste lucruri in comentariile d-vs.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am preferat in budapesta sa parchez masina in parcarea de la subsolul hotelului in care am stat anul trecut. A costat 15E/zi. Am platit la receptie. In fata hotelului era o masina cu numere de ro care parcase aiurea si avea amenda pusa pe parbriz.

Pt ca nu cunosteam deloc orasul, fiind pt prima data, am preferat asa si am circulat in cu metroul.

Modificat de Halloween
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!