Jump to content

Noutati de la Seat


black_shadow
 Share

Postare recomandată

La fel a patit si Tiguan R, a primit access denied la 2.5. Care Tiguan R a fost si el banuit in teste cu acest motor pe Nurburgring. Deci posibil o noua teapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu l au pus nici macar pe Arteon R... 

Dar... who knows... we'll see :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu sunt sceptic, dar in ideea cu Cupra marca sportiva a grupului - cine stie..vom vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

De la jumătatea lunii februarie se va putea comanda din nou Tarraco cu motor 2.0 TSI 190 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TSI 245 CP suna foarte bine si nici pretul nu e extraordinar de mare, FR e foarte bine echipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate pe mine un gand atata timp cat il scot sub 40k...doar ca experienta avuta cu un tdi190 a fost dezamăgitoare din pct de vedere al nvh-ului.

 

@Cristian daca apare vreun fr245 la test la Bucuresti te rog sa dai de veste. 

 

Mersi anticipat.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Cristi, te anunt, desi nu am in plan o schimbare a masinii actuale prea curand, deci putine motive sa merg pe la dealeri.

Am configurat astazi un Tarraco cu motorizarea asta, a iesit 45.000 euro, in conditiile in care am pus in plus tapiterie din piele, carlig, pachetul de asistenta Xl si multe altele. Mie mi se pare ok inca, probabil se poate lua pe la 41-42000, dupa discount.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uitam si eu ieri , tot la 45k ajunsese si configuratia mea. Imi amintesc ca am mers in td cu Terraco in urma cu 1.5 ani si am fost placut suprins de confort desi avea roti pe 19" parca. Motorizarea 2.0 TSI 190CP nu m-a impresionat in mod deosebit, dar masina mi-a placut si imi amintesc ca am plecat cu o concluzie gen "pentru un SUV de familie, nu e rea deloc!". Totusi, in capul meu s-ar lua la tranta serios cu Superb Scout 280CP si nu cred ca ar castiga batalia in acea gama de pret..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt în tatonări pentru un Tarraco, benzină, 4drive. 

 

Un dealer din București mi-a zis că în martie primește un 2.0TSI 245 CP pentru TD. Anunț când apare.

 

Am primit niște oferte pentru FR 2.0 TSI 245 CP: la preț de bază ~45.000 euro, preț de vânzare ~42.000 euro.

 

Am primit chiar și o ofertă pentru FR 2.0 TSI 190 CP: bază 42.500, vânzare 39.500. Cică de la jumătatea lui februarie va apărea și în configurator această motorizare.

 

Ce am constatat în configurator și am întrebat și la dealeri: nu se poate configura alarma împreună cu deschiderea portbagajului cu piciorul (pedală virtuală) - cică nu se „pupă” niște senzori.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tarraco 2.0 TSI 245 CP pentru drivetest întârzie până spre sfârșitul lunii mai. De vină este lipsa de componente electronice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai a ajuns un 2.0 TSI 245 CP la Porsche Nord. Din cate stiu, trebuiau sa fie 2, ambele pentru test drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos. Terraco e o masina foarte ok, merita o motorizare buna. 

Este deja prezenta si in configurator, pe echiparea FR - 40k pret de lista, 47k o configuratie plinuta.. :) 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SEAT-ul de "ieri" era o masina de maxim 20-25k... acum... aproape 50k... WTF?!?! :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost foarte aproape sa iau un Leon Cupra FL, cel de 300 de cai, imediat ce a aparut pe piata din RO. Configurat de mine, cu destul de multe chestii, inclusiv trapa si alte briz brizuri, dupa discount, iesisem la 33.500 Eur. Am facut o configuratie pentru Cupra Leon actual si am decis sa ma opresc la 47k Eur, ca deja ma intindeam :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luciosu normal, asa e cand configurezi un Cupra Leon vs un Seat Leon Cupra...

 

Lasand ironia la o parte, ori am devenit noi mai saraci ori au sarit in nesimtire preturile la masini... Nu de alta dar la 40-50k euro pretentiile sunt altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Avand in vedere ca ateca a depasit 2 ani si se apropie de 85.000km incepem sa ne gandim la schimbare.

Cu toate ca urmeaza un nou membru al familiei ne-am orientat spre formentor pluginhybrid.

Masina nu va fi utilizata in acelasi regim ca si ateca pentru ca avem un camper in conversie care va prelua toate deplasarile lungi si concediile.

Deci noua masina va rula 70% in oras.

Astfel am zis ca ateca nu mai e o varianta, tarraco clar ar fi prea mare pentru ce avem nevoie.

Un sfat/o parere sunt binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunteti ok cu pprtbagajul mult mai mic decat la Ateca, go for it. Am condus cateva zeci de km Formentor 1.5 TSI, are mult mai putin spatiu la cap fata de Ateca, dar senzatia de sportivitate e mai accentuata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pare ca in curand o sa vorbim la trecut de Seat, aparusera zvonuri despre asta de acum vreo 2 ani, de la lansarea 'sub-brandului' Cupra. Era normal, au lasat la Seat doar Ibiza, Leon, Ateca si Tarraco, modelele vechi, fara modele noi si/sau modele electrice. Intre timp, Cupra a primit Formentor, Born si urmeaza sa lanseze inca 2 SUV-uri noi si un model din clasa mica, de oras: Terramar, Tavascan, Urban Rebel.

Pentru mine, e foarte clar ca Ateca nu va avea o a doua generatie, Terramar va inlocui Ateca in gama, fiind putin mai mare si se va produce alaturi de urmatoarea generatie Q3, in Ungaria.

 

https://www.automarket.ro/stiri/viitorul-marcii-seat-sub-semnul-intrebarii-111049.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zvonurile exista de ceva timp, cum ca Seat este pe duca... 🥶

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Seat s-ar putea reinventa în 2030: va produce scutere și cvadricicluri în loc de mașini

automarket.ro

În prezent, viitorul mărcii SEAT se află sub semnul întrebării. Încă de anul trecut au apărut speculații cu privire la faptul că marca spaniolă ar urma să fie transformată radical începând din 2029. Concret, Seat va fi transformată într-o marcă de mobilitate, adică o companie producătoare de vehicule electrice foarte mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!