Jump to content

Noutati de la Seat


black_shadow
 Share

Postare recomandată

Am mers cu un prieten cu un toledo nou, diesel, si nu imi venea sa cred ce plastice are. Eu chiar nu inteleg cum o masina din cadrul grupului vag poate fi atat de proasta. Si aici nu ma refer la fiabilitate, ci la feeling. Sa ceri pe un leon nou cat pe un golf ( chiar mai scump fara reduceri ) si sa ai o calitate de lei nu poate duce nicaieri.

Nu stiu cati din voi conduc cu ochii pe plastice, dar eu aloc 0.005% din timpul total pe care il petrec in masina. Cu mana am dat doar de vreo 2 ori ...si atunci doar cand il stregeam de praf :D .

Nici Polo care e VW pana in maduva planetarelor nu sta bine.... plasticaraia din el parca ar fi din capace de WC refolosite.

Daca interiorul Seaturilor ar fi fost modelat (daca ar fi fost lasati ?? ) asemeni exteriorului s-ar mai fi uitat cineva la Golf/Polo/Touran ?:( :D Eu nu cred.

La fel cum Skoda este sora mai "saraca" a Volkswagen asa si Seat este sora mai saraca a Audiurilor. Ar mai vinde Audi seria S si RS asa bine daca ar exista Seat FR si CUPRA cu finisaje superioare si mai ieftine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stii tu ca nu am vrut sa iau leon?

Tu chiar nu vrei sa crezi ca masina e facuta prost la interior? TOATA lumea zice asta. TOATA presa. Accepta adevarul.

Adevarul este ca, eu am luat Altea dupa ce am citit un articol extrem de laudativ la adresa masinii. Drept e, ca nu din presa de specialitate romaneasca. Care, din pacate, habar nu are cum sa priveasca o masina... :D

Da, plasticele sunt proaste, dar nu imi petrec timpul mangaind bordul. Cum a spus cineva mai sus, l-am atins de vreo 2-3 ori, cand am sters praful. Insa design-ul interior e mai placut decat la Octavia sau Golf. Si e ergonomic. Atunci cand conduc nu caut nimic ca bezmeticul. Totul e pus acolo unde ii e locul. Si masina imi place la nebunie. Este o placere sa o conduci. :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu se inteleaga ca eu am zis ca sunt masini proaste. Departe de mine gandul. Sau ca cine a cumparat astfel de masina e "fraier". Am zis doar ca nu inteleg cum VAG poate sa se coboare asa de jos.

Si nu faceti comparatie cu Octavia... pt ca sincer O2 e mult peste actuala generatie seat la maeriale.

Polo e o masina veche.. si nu merita de loc banii. O fabia elite sau elegance are materiale mai bune. Sa vedem noua fabia..

Mai trist e ca seaturile aveau materiale BUNE si acum NU. Deci e un regres si nu progres. Asta e defapt problema. Parerea mea.

Pt mine conteaza si materialele sincer. Cand ma asez pe un scaun vreau sa am tapiterie de calitate, cand puna mana pe maneru usii nu vreau sa simt un plastic de 2lei. Asa sunt eu repet. Nu tre sa fie nimeni de acord cu mine sau sa gandeasca ca mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunteti off-topic. Va rog, daca e cazul, deschideti un topic separat cu discutia in cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, uitati ce am citit la astia, e canalu lui Sorin Ovidiu Vantu, just in case. VW nu prea mai are chef de SEAT. Bine ca mi-am luat Skoda , macar :)

Ce credeti, o sa fie goodbye, totul?

dati- pe asta: www.tmctv.ro

nu pot sa copiez stirea, nu stiu ce @!!$@!&! are!

ai avertisment verbal, te rog sa folosesti functia search inainte de a deschide un nou topic.

Modificat de CristiN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ma grabesc atunci sa-mi cumpar si eu un leon.

Deja visez la el de 1 an. Am tot asteptat Cupra :D dar o sa arate cam asa de urat:

bordleonkv1.jpg

Eu sunt cel mai fericit cand vad ca nu toata lumea are masina ca a mea. Pana si culoarea (galbena) vreau sa fie ceva diferit, m-am saturat sa vad negru si gri metalizat.

Toti care facem modificari la masini, o facem ca sa fim diferiti, originali. Bine asta e unu din motive.

Cat despre vanzarea seat: Si ce daca se vinde? asta e treaba lor eu mi-am ales ce masina mi-a placut de la ei si gata, nu trebuie sa-i port grija sau sa-i tin de mana pe spanioli :D .

Cine are sau conduce un seat este constient de urmatoarele lucruri: In seat nu exista comfort (de limuzina), ai parte de cele mai rigide suspensii si ca in seat ai parte de senzatii tari si foarte tari precum bordul de la leon care este TARE :D !

Concluzia pe care o trag eu dupa ce am scris cele de mai sus:

Este inutila aceasta polemica pe vanzarea sau nu a fabricii Seat de la Martorell si orice polemica despre alegerea unui seat ca viitoare masina. La cat de scump este cu siguranta ca cine il cumpara s-a gandit foarte mult la ce masina vrea sa conduca in viitor.

Am sa incheii acum cu offtopicul si poate gasim un alt topic sa mutam discutiile astea despre acest bord tare :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Daca VW vinde SEAT ce o sa se intample cu membri posesori de SEAT?

Ii vom gasi pe alt forum? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in locul celor care tot comenteaza ca isi merita soarta si asa mai departe i-as sfatui sa stea in banca lor.pana nu se confirma speculatiile diferitelor cercuri de interese, nu mai arunca-ti cuvinte pt. ca nu este frumos.Daca o sa fie cum se spune asta este, dar pana una alta sa atam in banca noastra. Seat pana in momentul de fata a negat cele publicate.Nu am nimic cu nimeni dar nu este corect, este bine sa avem respect pt. toti posesorii auto. indiferent de marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca vad ca il cumpara din nou FIAT pe SEAT ca in trecut. E doar o gluma :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai arunca-ti cuvinte pt. ca nu este frumos.

Greu cu aruncat-ul asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau ca nu intelegi esenta aix, dar asta este, poate restul o sa inteleaga.bafta

Modificat de Leon Sport Up
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba am inteles, insa cratima aia imi cam zgaria retina.. Peace :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, asa este politica, chiar daca ar fi deja vanduta nu ar admite ca ar fi asa decat cand ar aparea comunicatul oficial. oricum, ar fi o mare pierdere pentru vw, mai ales ca s-au investit foarte multi bani in fabrica de la martorell, acolo producand unele modele si audi.

"Seat's Martorell plant to produce 410,000 vehicles in 2007 (Seat: la empresa estancara la produccion en 410.000 vehiculos en 2007)

(Expansion Via Thomson Dialog NewsEdge) Seat, the Spanish subsidiary of German car manufacturer Volkswagen, will manufacture 410,000 saloon vehicles in its Martorell plant (in the Spanish autonomous region of Catalonia) in 2007. This figure, which represents a 0.9 per cent increase on the 406,000 vehicles scheduled for production by the end of 2006, was approved by Volkswagen's supervisory board last week. The figure for 2007 represents a low level of production, given that the Seat installations are capable of producing more than 550,000 vehicles per year. Seat will not launch a new model next year.

The company registered turnover of 5.27bn euros in 2005, down 10 per cent on the previous year, with losses of 62.5m euros."

sursa: http://www.tmcnet.com/usubmit/-seats-marto.../27/2114266.htm

la venituri totale de 5,27 mld euro si pierderi de 62,5 mil euro, adica aproape 1,2%... nu e chiar falimentara SEAT, asta daca ne uitam la ce pierderi inregistreaza multe alte firme din industria auto.

"Audi A2 could share platform with Seat Ibiza

Seat, Volkswagen group's Spanish unit, could build and help engineer a successor to Audi's A2, said company and supplier sources.

The model would be based on Seat's next-generation Ibiza small car and would help Seat improve capacity utilization at its Martorell plant, about 30km northwest of Barcelona.

"If we make something lower than the A3, it is possible to work with Seat," said Ulrich Hackenberg, Audi's technical leader for electronics and concept vehicles. "Not only could we use Seat's capacity, but also some other areas as well," he told Automotive News Europe.

Hackenberg said Seat currently is developing its next-generation Ibiza. While no final decisions have been made yet, sharing between the two divisions on an Ibiza-based successor to the entry-premium A2 is "possible," Hackenberg said.

A supplier source in Germany said he has been told Audi and Seat will cooperate on the next A2, which is due in the third quarter of 2009 – about 12 months after the new Ibiza.

Seat is part of the Audi brand group, which is part of VW group.

Sharing with Seat could help both VW group partners.

Audi is looking for ways to expand its model lineup and double its sales to 1.4 million units by 2015. Last year, Audi reached a sales record with 829,109 units sold, the company said.

Audi Chairman Martin Winterkorn said Audi's lineup will expand to 40 models by 2015 from 22 this year.

Audi officials say the division could build up to 1 million units in its current plants. Outsourcing to other VW group plants would be necessary to achieve 1.4 million units.

Body of steel

Seat could use the production volume in its Martorell plant, which has an annual capacity of more than 500,000 units. Last year the plant produced 369,404 units, according to UK-based J.D. Power Automotive Forecasting.

"With the next generation of product platforms, we will have a lot of flexibility to produce cars in many locations," Hackenberg said.

Audi's new modular design system will allow it to share more architectures with other VW group brands. Hackenberg said the forthcoming Q5 SUV due in about a year will be the first example of complete parts sharing with the modular design system.

Audi sources said the A2 successor will have a steel body and will share many components with the VW Polo small car. The Ibiza also shares its platform with the Polo.

Audi built the current all-aluminum A2 in Neckarsulm, Germany, until mid-2005. Only 13,026 A2s were sold in western Europe in 2005, down from a peak of 51,813 units in 2001.

In the past, Seat has taken on various development projects for Audi.

Parts of the A3 entry-premium vehicle were developed in Martorell. Audi and Seat also share information technology systems, an Audi spokesman said."

sursa: http://www.autoweek.com/apps/pbcs.dll/arti...E/61030003/1024

Am pus articolele astea nu ca sa demonstrez ca masina pe care mi-am cumparat-o e altceva decat este in realitate, nici nu pretind asta, ci ca sa vedeti ca totusi se fac planuri ca audi si seat sa produca chiar un model comun, adica viitorul a3 si ibiza, mai ales ca ibiza va aparea cu un an inaintea a3, in 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sursa: http://www.autoweek.com/apps/pbcs.dll/arti...E/61030003/1024

Am pus articolele astea nu ca sa demonstrez ca masina pe care mi-am cumparat-o e altceva decat este in realitate, nici nu pretind asta, ci ca sa vedeti ca totusi se fac planuri ca audi si seat sa produca chiar un model comun, adica viitorul a3 si ibiza, mai ales ca ibiza va aparea cu un an inaintea a3, in 2008.

Am si o pozitie oficiala de la ....

POZITIE OFICIALA A SEAT S.A. SI PORSCHE ROMANIA

Managementul SEAT S.A. considera informatia referitoare la pretinsa vanzare a companiei, publicata de revista germana “Automobilwoche”, ca fiind nefondata si neavand la baza niciun argument real. Stirea nu se bazeaza pe nicio informatie autentica, SEAT S.A. considerand toate afirmatiile pe acest subiect ca fiind pure speculatii.

“Suntem la finalul unui proces amplu de crestere a marcii, binecunoscutul plan <<Nueva SEAT>>, care a culminat cu inaugurarea noului sediu central de la Matorell in vara acestui an. Planurile de dezvoltare ale marcii includ trei lansari de modele absolut noi in urmatorii patru ani, dintre care unul va fi lansat si in Romania in toamna anului viitor.

In primele 10 luni ale 2006, cu 359.000 unitati vandute si cu o crestere de 3.8%, SEAT confirma panta ascendenta pe care s-a inscris. Aceasta evolutie este comparabila cu a celelorlalte marci ale grupului Volkswagen AG.

Toate acestea sunt argumente importante care arata increderea pe care grupul Volkswagen AG o are in dezvoltarea marcii SEAT, parte a Audi Brand Grup si componenta care contribuie cu atributele emotionale in cadrul Grupului VW”, a explicat Bogdan Militaru, directorul marcii SEAT in Romania.

In Romania, reteaua SEAT cuprinde 18 centre auto, fiecare cu o investitie minima de un milion de euro. Compania estimeaza ca va incheia anul 2006 cu o cifra de afaceri de 45 milioane de euro, in timp ce previziunile pentru 2007 sunt de aproximativ 53 milioane de euro. Ceea ce reprezinta o crestere de 18%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shakira si SEAT

Parteneriat in scopuri caritabile

Shakira, unul din tinerii artisti cu succes si recunoastere pe plan mondial, castigatoare a numeroase premii internationale - Grammy, Latin Grammy, MTV, European MTV, Latin MTV Billboard, American Music Awards, Echos, a ales SEAT, constructorul spaniol de automobile, sa fie sponsor principal al turneului european "Oral Fixation" pe care artista in va efectua in 2007. Turneul va dura trei luni si va incepe la 25 ianuarie, in Hamburg (Germania), va strabate mai mult de zece tari europene, iar concertele vor fi gazduite in unele din cele mai cunoscute orase si locatii din Europa.

Parteneriatul dintre SEAT si Shakira realizeaza o conexiune intre marca spaniola si unul dintre cei mai valorosi interpreti ai lumii, ale carui turnee au cucerit deja mai multe premii, printre care "Turneul sud-american cu cel mai mare succes in istorie", "Cel mai bun turneu in Spania", "Turneul cu cele mai rapide vanzari in istorie" si "Cel mai apreciat eveniment in SUA".

Prin acest parteneriat, SEAT si Shakira depasesc limitele unei simple sponsorizari: cele doua parti au acceptat o relatie personala si strategica, bazata pe legaturi puternice intre cele doua "marci". Shakira are onoarea de a deveni ambasador SEAT, cea mai tanara si mai energica marca europeana. Valorile marcii spaniole - Sportivitate, Energie, Design - sunt reconfirmate de parteneriatul cu cel mai de succes star al momentului, a carui imagine se potriveste perfect cu telurile ambelor entitati.

"Sunt incantata ca SEAT este sponsorul principal al turneului european «Oral Fixation» pe care il voi efectua in 2007", a declarat Shakira. "Asocierea cu o marca atat de dinamica si cu un spirit real este o adevarata placere. Mai mult, sustinerea pe care SEAT o va acorda fundatiei mele va asigura mai multe oportunitati educationale si resurse de hrana pentru copiii din America Latina."

"Sunt deosebit de incantat de asocierea dintre SEAT si Shakira", a declarat Erich Schmitt, presedintele SEAT. "Este o oportunitate deosebita de a ne uni eforturile pentru a promova valorile comune. Suntem interesati si de programul caritabil pe care il desfasoara Shakira, din moment ce latura sociala este parte a angajamentului pe care SEAT il are fata de societate", a adaugat presedintele marcii spaniole.

SEAT va conlucra indeaproape cu Fundatia Pies Descalzosm, condusa de Shakira, si va sustine implicarea vedetei in activitatile caritabile, de ajutorare a copiilor stramutati si a celor lipsiti de drepturi civile in urma conflictelor din America Latina.

sursa: www.seat.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ehehe... pai sa merg si eu la Je sa fac un tuning... :lol: si pe urma sa ma intrec cu o Cupra de serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la metrotehnica sa-mi schimb (la golf) butonul de la oglinzile electrice (l-am rupt elegant cand stergeam portiera cu o piele de caprioara) si surpriza am vazut o Altea XL de vanzare in showroom.

Vineri o sa ajunga si o Altea XL pentru drive teste cu cutie automata. O sa ma duc clar pe la ei sa ma dau si eu cu ea sa vedem cum se comporta :))

Pun si niste poze

1us5.jpg

2wg4.jpg

3jp4.jpg

4xt1.jpg

5yi8.jpg

dsc00239iy1.jpg

dsc00240mi0.jpg

Si la final un link de la CristiN cu altea XL prin ochii celor de la Top Gear: http://www.topgear.com/seatxl/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce in ce mai sigura lansarea spre sfarsitul anului 2008 al unui al unui Seat Leon CC; plafonul va fi rigid, retractabil format din 3 parti.

Sursa de inspiratie este conceptul "Seat Tango".

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place cum arata..... nu stiu sigur spatele....sa nu ajuga ceva gen ford Ka.... fata de la primul... si spatele de la al 2-lea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie chiar imi place cum arata ! As putea spune chiar mai mult decat actuala versiune ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand nu stiu daca pozele sunt oficiale si nu pot sa-mi fac o idee clara din 2 poze, mai ales ca designul nu este acelasi in cele 2 poze.

oricum se incadrau la topicul noutati de la seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!