Jump to content

Noutati de la Seat


black_shadow
 Share

Postare recomandată

:blink: Nota 10; Desi designul exterior nu promite cine stie ce - inauntru este "lucratura" de bun gust.

O singura remarca negativa - nu imi place cum se imbina spatarul cu tetiera;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul este extrem de bun 21.106 Euro CIP si 25.882 DDP. Cu alte cuvinte costa cu 1ooo de euro mai mult decat FR-ul si in plus ai: 40 de CP, scaune tip scoica recaro, tot ce tine de frane este brembo din fabrica, alta suspensie si alte jante. Discurile de frana sunt mai mari la Cupra decat la FR.

Hmm... vad ca FR (fara DSG) este 19081 CIP / 23398 DDP..... deci 2000 si ceva EUR la pretul CIP in plus pentru CUPRA... e ceva diferenta :salut:

1000 EUR in plus (DDP) sunt pentru CUPRA fata de FR cu DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze in care se pot observa padele ptr. schimbarea vitezei pozitionate in spatele volanului.

fr1gk7.jpgfr2da4.jpg

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit deja la metrotehnica si cred ca in curand voi da avansul pentru cupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit deja la metrotehnica si cred ca in curand voi da avansul pentru cupra.

:RO flag: sa inteleg ca o schimbi pe cea care o ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da vrea sa o dea :RO flag:. Dar nu stiam ca pe cupra ci pe audi! Te-ai razgandit man?

@blakshadow: am editat pozele din postul tau :beer: le-am facut sa se vada mai mari.

Tot in pozele tale se vad si butoanele pentru incalzire in scaune, la fel nu le mai vazusem pana acum pe noul leon.

Thanks for the pics!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei senzatii , gandeste-te la un A4 3.0 TDi bineinteles cu Quattro sau un 330d ... celelalte nu zic ca nu sunt misto dar nu ai nici pe departe aceleasi senzatii, e doar o parere , tu stii ce iti place mai mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blakshadow: am editat pozele din postul tau :) le-am facut sa se vada mai mari.

Tot in pozele tale se vad si butoanele pentru incalzire in scaune, la fel nu le mai vazusem pana acum pe noul leon.

Thanks for the pics!

1.bine ai facut ca le-ai editat.

2. cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a aparut un Leon FR galben prin Ploiesti ieri. m-am tot uitat la el. frumusel. nu am apucat sa vad bordul. mie consola centrala mi s epare cam urata. doar daca e plina cu navi si alte butonase e mai sport. altfel, pare un plastic simplu. daca stau sa ma gandesc la masinile de raliu, WRC, par sportiva asa, dar nu e interesanta in utilizarea de zi c zi. asta e parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazand ca s-a discutat destul de intens despre noul Cupra vin si eu cu o intrebare legata de motor:

Cu ce difera de cel de pe GTI? Cel de pe S3 am aflat tot de pe forum prin ce se deosebeste dar sunt curios si in cazul lui Cupra. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ia uite cum va arata noul Seat Toledo. Desi pare desen, se spune ca ar fi oficial. De fapt e reactie la vanzarile slabe de Toledo. Oricum, inteleg ca Altea XL vine cu preturi bune si asta inseamna ca Toledo nu va mai merge nici macar ca pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit s-au trezit sa faca Toledo asa cum ar fi trebuit sa fie: sedanul de la leon, nu monovolum, break masina de familie etc.

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.7sur7.be/hlns/cache/fr/det/art_....bron=hlnMatrix

http://www.latribune.fr/info/Volkswagen-de...ne/Articles.nsf

http://automobilwoche.com/apps/pbcs.dll/ar...1056/REPOSITORY

"Ingolstadt. Under the coming Volkswagen company head Martin winter grain is the future of the fastened Spanish daughter mark Seat more uncertainly ever. Managers from the closest surrounding field of the nor AUDI boss confirmed the automobile week to information, according to which these plans calculate let to loosen and sell the Spanish Volkswagen daughter Seat from the company to. Already winter grain, which is responsible for Seat as a boss of the group of marks of AUDI also, without Seat plans. So a mini AUDI in the Volkswagen work Brussels, threatened planned for 2009, by the locking is to be built. The agreed upon winter grain and the Belgian Prime Minister Guy Verhofstadt on Friday. VOLKSWAGEN takes off the production gulf from Brussels, in order to increase the extent of utilization of the parent plant wolf castle. For the future of Seat this asking raises. The Spaniards are - how already with the A3 sport-bake - considerably at the development of the AUDI A1 takes part. Secretly the Seat guidance had hoped to receive also the addition for production in the katalonischen work Martorell. Even if there were never concrete plans, to manufacture the A1 with Seat, as an AUDI speaker said on Friday. „We still few weeks ago the automobile week had said the car gladly to build “, however a high Seat manager. Winter grain, then is called it in enterprise circles, loses slowly the patience with Seat: The unsuccessful selling boss Guiseppe Tartaglione has already his letter of resignation in the bag. Winter grain accuses the disappointing sales figures to him. Seat belong since 1986 to VOLKSWAGEN, without one appropriate profit each to have transferred. Volkswagen mark executive committee Wolfgang Bernhard however is considered as an opponent of a separation from Seat. Bernhard is however likewise predicted no large future with VOLKSWAGEN more. The manager negotiates after information of the automobile week straight its dissolution contract."

SEAT dezminte afirmatiile revistei germane Automobilwoche

Martorell, 02-12-06

EN TORNO A LA SUPUESTA VENTA DE LA COMPAÑ

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria FR acum disponibila si cu comenzi padela pe volan si cutie DSG tiptronic.

De la mijlocul lunii noiembrie, pentru motorul 2.0 TFSI si 200 CP de pe modelele Leon FR si Altea FR, SEAT a introdus pentru prima data in oferta comerciala comenzi padela pe volan pentru actionarea cutiei de viteze DSG Tiptronic.

2.0 TFSI 200 CP, transmisie manuala cu 6 trepte de viteze

2.0 TFSI 200 CP, transmisie DSG Tiptronic cu 6 trepte de viteze

2.0 TDI 170 CP, transmisie manuala cu 6 trepte de viteze

Pretul cu toate taxele incluse pentru motorul 2.0 TFSI 200 CP DSG Tiptronic este de 24.884 € pentru Leon FR . :(

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E intr-adevar o veste proasta. Asta cred ca se datoreaza in special unei conduceri proaste a seat si a unei inconsecvente in gama de modele altfel nu vad de ce skoda a reusit in cadrul grupul vag si seat nu.

Skoda si-a creat o imagine de "masina accesibila cu tehnologie germana" care a functionat desi nu are cele mai mici preturi.

Seat ar fi trebuit sa fie "masina sportiva cu tehnologie germana si spirit latin" dar in loc sa se continue stilul de design al generatiei vechi de ibiza si leon au reusit sa scoata un leon cu forme rotunjite si fara agresivitatea specifica si un esec rasunator pe nume noul toledo care pur si simplu nu-l cumpara nimeni. Altea ar putea avea succes dar publicul ei tinta este mult prea redus si se pare ca baza vanzarilor este tot ibiza care insa nu poate aduce prea multi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca isi merita soarta. Imi pare rau sa aud asta, insa cred ca masinile seat din ziua de azi nu isi merita banii deloc. Am mers cu un prieten cu un toledo nou, diesel, si nu imi venea sa cred ce plastice are. Eu chiar nu inteleg cum o masina din cadrul grupului vag poate fi atat de proasta. Si aici nu ma refer la fiabilitate, ci la feeling. Sa ceri pe un leon nou cat pe un golf ( chiar mai scump fara reduceri ) si sa ai o calitate de lei nu poate duce nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg de unde ideea asta ca interiorul unei masini trebuie sa fie moale, pufos, etc.

eu ma abtin de la orice comentarii pe seama presupusei vanzari a marcii seat de catre vw pana cand nu vad un comunicat oficial emis de conducerea grupului vw sau seat. pana atunci, articolele astea sunt pur si simplu speculatii.

off topic: NetFlow, nu te-a pus nimeni sa-ti cumperi leon, ca dovada ca nici nu ti-ai cumparat.

e problema mea ca mi-am luat seat, cu plasticele ei de rahat (asta e parerea voastra, nu a mea). eu pot zice ca ma simt super in ea, nu am reusit sa ma zgarii sau tai in nici una din bucatile de plastic :D , deci pot zice ca e chiar ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stii tu ca nu am vrut sa iau leon?

Tu chiar nu vrei sa crezi ca masina e facuta prost la interior? TOATA lumea zice asta. TOATA presa. Accepta adevarul.

Am vrut sa iau leon. Acum ceva timp (ani) am mers cu un leon 1.8t si am ramas impresionat sincer. Calitatea interiorului era ok, chiar daca nu lux, era OK repet.

Imi place foarte mult cum arata noul leon. Cred ca e mult mai frumos ca golf si cred ca e cam cea mai frumoasa masina din clasa compacta (hot hatch) insa nu pot accepta cat de penibil si urat arata in interior.

PS cand am luat primul golf vroiam sa iau si o ibita.. asta a fost inainte de "face lift" si sincer iti zic: cand am vazut ca maneta de frana nu are nici un plastic macar care sa o acopere si se vede in intregime, nici la dacia mea veche nu e asa, m-am dat jos si mi-am dat seama ca seat nu mai e ce a fost.

Am un prieten care a avut un toledo vechi si iti zic sincer ca era super masina pe langa actualul toledo. aici ma refer la calitatea interiorului. Platforma e clar mai buna.. insa ce folos?

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa intru in polemici, dar ce povestesti tu s-a intamplat de cand vw a decis ca locul seat e langa audi, ca marca premium si sportiva. eu zic ca nu au reusit, cel putin ca marca premium, nimic din ce si-au propus.

oricum, nu e numai problema seat, plasticele din interior sunt la fel si la ford, si acolo nu se plange nimeni.

cat despre frana de mana... eu nu stiu ce zici. cum adica nu e acoperita de nici un plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord ca aspectul interior, cel putin la Noul Leon (bineinteles ca si la FR, care este cat de cat varf de gama), este neglijat total. Sistemul audio, de asemenea... o mare dezamagire, cel putin pt. mine. Dar... cred ca aspectul interior ii doare foarte tare pe cei ce doresc sa stea in masina ca in sufragerie. Sufrageria lui Gica Popescu, din casa OZN...

Daca priviti putin design-ul exterior si daca vedeti ce poate motorul noului Seat Leon (cel putin cel pe care il conduc eu), daca aveti sansa de a va distra cu aceasta masina pe drumuri virajate si f. virajate, s-ar putea sa ajungeti la concluzia ca neajunsurile designului interior sunt mult compensate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

domnilor nu va mai certati..seat este o chestiune de optiune si de gusturi...seat leon s a vandut celor indragostiti de motoarele de pe golf ,dar care au gusturi mai rafinate...eu sunt unul dintre cei care a simtit multe din problemele pt care seat a pierdut atat de mult din piata...multe, multe probleme au masinile astea si am ajuns la concluzia ca sunt scumpe...le vand prea scump...au noroc cu ibizele ca altfel se ducea de rapa...din pacate seat se va intoarce de unde a plecat, la fiat...poate va fi mai bine , dat fiindca celor de la fiat le merge f bine...si se pare ca vor reveni in forta pe piata cu modele noi si motoarele jtd f.reusite...

iar cu privire la toledo, ce sa zic ciudatel, nu l as cumpara...

partea proasta , va anunt pe cei care ati cumparat seat, sa va steptati la un pret de revanzare f scazut... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!