Jump to content

Suspensie Golf 4 benzina - diferente si potriviri


daniel..
 Share

Postare recomandată

si pe mine ma intereseaza subiectul ca tocmai am cumparat o suspensie sh de bora 1.6i care vreau sa o pun la masina din semnatura. ce parere aveti: sa-i pun si inaltatoare pe fata de 2cm? Sunt adeptul tinutei de drum mai mult inalta decat joasa/sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Am si eu o intrebare referitoare la arcurile de Golf 4.

As dori sa imi pun pe masini arcuri sport.

Stie cineva daca se potrivesc arcurile de la un Vw Golf hatchback 5 usi din 2001 , motor 2.0 benzina , la Seat-ul meu Toledo din 2002 1.6 benzina ?

Din cate stiu Toledo imparte aceeasi platforma cu Bora deci teoretic ar trebui sa se potriveasca.

Multumesc anticipat!

Numai bine!

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma intereseaza subiectul ca tocmai am cumparat o suspensie sh de bora 1.6i care vreau sa o pun la masina din semnatura. ce parere aveti: sa-i pun si inaltatoare pe fata de 2cm? Sunt adeptul tinutei de drum mai mult inalta decat joasa/sport

masina ta oricum o sa se ridice cu aceasta suspensie pe care ai cumparat-o, fata de suspensia ta originala, pentru ca motorul e un pic mai greu cel de 1.6, iar bora e putin mai grea decat golful tau. cu motorul de 1.4 sunt sigur ca ai o garda la sol destul de buna, nu cred ca e necesar sa-i pui inaltatoare, depinde pe unde iti place sa mergi cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Am si eu o intrebare. In experienta mea "cu colacul in mana", am condus mai multe marci de masini (Renault, Nissan, Honda si alte prostii :P ). Insa, toate aceste masini, nu sunt atat de zgomotoase/nu fac atat de urat precum face Golfuletul meu, la trecerea peste gropi. (parca amortizeaza altfel). Ce-i drept, cand am cumparat masina, mi s-a mentionat ceva de suspensie (sport, or something), si intradevar ca parca Golf-ul meu e mai jos ca celelalte, si in plus, am mai condus si un alt Golf, si clar al meu sta altfel pe curbe.

Doar ca, la momentul de fata... il folosesc mai mult in Bucurestiul nostru de toate zilele, unde ai linii de tramvai, gropi & so on in prostie, si desi m-am obisnuit, uneori ma doare inima sa-l aud cum face cand intru in vreo groapa greu de evitat...

Pareri, sugestii? (parca nu as vrea nici sa renunt la confortul acela de a sta bine pe curbe :) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici sunt avantaje si dezavantaje. depinde de tine ce iti doresti mai mult: confort sau stabilitate. fiecare cu parerea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz (mers preponderent in Bucuresti) ar fi binevenita o suspensie normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, insa, uite, tocmai acum am ajuns acasa, undeva la munte, si printre cei 300km strabatuti, aproape 200km, sunt pe curbe, serpentine & stuff. E o placere sa simti cum sta masina sub tine :) Nu exista cumva, o suspensie reglabila pe rigiditate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ba da, volksman aduce, KONI FSD :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

As avea si eu o intrebare pentru cunoscatori; amortizoarele si suspensiile de la un VW Golf 4 1.4 benzina se potrivesc la Golf 4 1.6 benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare. Am urmatoarea problema :) Masina e lasata de fata iar la viraje stranse in viteze mari e...barca pe drum , se inclina, se balanseaza . Bate ceva la ea cand dau in gropi si nu e bataie de telescoape ...ce credeti ca poate sa fie?? urmeaza sa o duc la mecanic dar am zis sa fac o intrebare ..sa fie arucrile ?? (fata procedeaza astfel)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti! am si io un o mare problema cu suspensiile de la golfu' meu..sunt prea moi si prea jos, in curbe zici ca'i barca si ating aproape orice pietricica pe dedesubt... ma gandeam sa'i pun neste inaltatoare cv ca acuma cu iarna asta o sa ating cu scutu' p fagasele dintre blocuri ... :| arcuri sport ia'sh fi pus dar io mai car cu masina si cate cv mai greu asha si am inteles ca se inmoaie repede de la greutate astea sport...:( :dry: daca ii pun inaltatoare tre' sa fac directia ? si cam cat ar costa un set de inaltatoare fata spate ca ma streseaza rau ? si ce amortizoare/arcuri mai tari sa duca si greutate ,sa fie si mai tzambal masina ma sfatuyti sa iau?

multumesc anticipat... si SARBATORI FERICITE!!!! :x:x:x

bucsele le'ai verificat??? asha imi batea si mie la gropi si cand m'am dus la mecanic bucsa ,nu mai styu care ,ramasese doar metalul acela nu mai avea niciun pic de cauciuc....era fier pe fier (pot sa verifici urcand o roata a masinii p o bordura mica si virand total stanga/dreapta si t uiti sa vz bucsa respectiva ) Poate t ajuta... BAFTA

Salutare. Am urmatoarea problema :) Masina e lasata de fata iar la viraje stranse in viteze mari e...barca pe drum , se inclina, se balanseaza . Bate ceva la ea cand dau in gropi si nu e bataie de telescoape ...ce credeti ca poate sa fie?? urmeaza sa o duc la mecanic dar am zis sa fac o intrebare ..sa fie arucrile ?? (fata procedeaza astfel)

bucsele le'ai verificat??? asha imi batea si mie la gropi si cand m'am dus la mecanic bucsa ,nu mai styu care ,ramasese doar metalul acela nu mai avea niciun pic de cauciuc....era fier pe fier (pot sa verifici urcand o roata a masinii p o bordura mica si virand total stanga/dreapta si t uiti sa vz bucsa respectiva ) Poate t ajuta... BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia e ca nu e doar bataia e si inclinarea prea mare in curbe,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat as putea lasa masina mai jos avand vara 225 45 R17 ( jante OEM Santa Monica de GTI) si iarna 195 65 15, astelf incat sa nu am probleme sa ating sau ceva de genu

vreau sa imi iau arcuri eibach, pentru golf 4 1.6 16v coupe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
emiloltean78

buna doresc sa montez arcuri de vw bora variant pe un vw bora sedan se potrivesc ? si daca se potrivesc cu cat se mai ridica masina ,momentan sunt 2 cm intre cauciuc si roata

Modificat de emiloltean78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Salut! Am si eu cateva nelamuriri...

Am doua golf 4 1.4.. unul in 4 usi din 2000 care vizibil e ridicat de fata si lasat pe spate.. iar unul in 2 usi din 2002 care e lasat de fata si ridicat de spate, precizez ca nu au scuturi si nu am observat diferente intre arcuri/amortizoare decat pe spate, cea in 2usi are "6 spire" la arcuri iar cea in 4usi decat "5 spire" dar nu-mi explic diferenta de pe fata (aprox 5cm) care mi se pare cam mult. Nu e problema de spart baie sau ceva, nu am avut asemenea probleme, dar farurile de pe cea in 2 usi, ridicate la maxim, bat la 3m in fata...

Intrebarea mea este, daca o pot face si pe cea in 2 usi mai ridicata de fata.. m-ar ajuta mult.. tinand cont ca nu merg numai in bucuresti, fac drumuri si pe la tara si aici mai sunt caini.. pisici.. care din nefericire, noaptea mai ajung pe carosabil si pe care nu le pot evita iar la cea in 4usi au trecut pe sub masina tefere si nevatamate.. dar la cea in 2usi fiind fața lasata..banuiti singuri mai departe..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!