Jump to content
Razvan Gavan

Martor Airbag Aprins

Recommended Posts

GabrielIoan

Am umblat la intrerupator, dar nimic, nicio schimbare, maine o duc la electrician.

Al Bundy

Ce buton? nu are treaba cu cel de dezactivare din lateralul bordului.

GabrielIoan
On 02.08.2019 at 8:45, Al Bundy a scris:

Ce buton? nu are treaba cu cel de dezactivare din lateralul bordului.

Corect, am dat astazi airbagul jos, aparent e defect , rezistenta 0, probat cu o rezistenta de 2.7ohm se sterge eroarea, maine ii pun alt airbag.

F l o r i n

Vezi cu masuratul rezistentei pe airbag... Ca riști să-l declanșezi... 

GabrielIoan
Posted (edited)

L-am masurat dat jos de pe masina, mergea putin show in service, ma declar dezamagit de faptul ca desi scria Autoliv Bv pe el, avea stanta cu Made in Poland...

Edited by ForceTurbo
Quote la postul anterior este sanctionat de regulament.

F l o r i n

Dat jos... Era suficient sa facă poc.... 

GabrielIoan
acum o oră, F l o r i n a scris:

Dat jos... Era suficient sa facă poc.... 

Deci cel ce vine imi sugerezi sa nu il testez cu aparatul de masura inainte ci direct pe masina.

Merci

F l o r i n

Gabriel, direct pe mașina. Pus în mufa, șters eroarea... Și dacă rămână ștearsă, e ok

Al Bundy
On 8/5/2019 at 12:39 PM, GabrielIoan said:

Corect, am dat astazi airbagul jos, aparent e defect , rezistenta 0, probat cu o rezistenta de 2.7ohm se sterge eroarea, maine ii pun alt airbag.

Si altul nou daca o sa-l masori cu el dat jos tot 0 ohmi o sa fie rezistenta. Uita-te cu atentie in mufa si o sa vezi de ce. 

• Upvote 1

Emy D

@Al Bundy si @F l o r i n, de multa vreme ma lovesc de eroarea de airbag volan: N95 - Resistance to high. Airbagul e ok. Cablajele si pinii pana acolo sunt ok. Am zis ca ramane doar spira de volan sa o schimb. Am schimbat 4 bucati pana acum. Toate merg aproximativ 1 luna, dupa care apare din nou eroarea. M-am saturat! Ce alte optiuni mai am in afara de spira noua? Rezistenta intre cei 2 pini ? Recomandati asta?  intre cat si cat trebuie sa fie? 

La recomandarea voastra, mai desfac o data si mai verific o data totul  :D 

Multumesc pentru sugestii! 

F l o r i n
Posted (edited)

Mergi și verifica cablajul pana în modulul airbag, curata contacte, etc. Undeva ai contact imperfect. 

Edited by F l o r i n

GabrielIoan
în urmă cu 23 ore, Al Bundy a scris:

Si altul nou daca o sa-l masori cu el dat jos tot 0 ohmi o sa fie rezistenta. Uita-te cu atentie in mufa si o sa vezi de ce. 

Probabil te referi la acea lamela ce atinge pinii cand nu e bagata mufa, oricum am rezolvat problema cu un alt airbag.

Multumesc

Al Bundy

DA, exact la acea lamela ma gandeam.

F l o r i n
3 hours ago, GabrielIoan said:

oricum am rezolvat problema cu un alt airbag.

bine ca ai rezolvat, dar totusi interesant....cam noua masina, pentru o astfel de problema

AndreiGabi

Salut băieți am și eu o problema am un senzor in bord de la airbagul am pus testarul și mi.a dat urmarea eroare, am pus o poza.

masian este golf 6 1.6 benzina 

84FBB769-3783-4E11-BD72-156788374F13.jpeg

F l o r i n

Verificat conector, curățat, întărit contactele 

Emy D
On 06.08.2019 at 17:09, F l o r i n a scris:

Mergi și verifica cablajul pana în modulul airbag, curata contacte, etc. Undeva ai contact imperfect. 

Desfacut. Nu stiu ce mi-a trecut prin cap, si am  zis sa intorc mufa care intra in airbag. Am luat VCDS, am sters eroarea s-a sters si asa a ramas. Apoi cu toate ca am umblat cu airbag-ul acolo conectat, pana am desfacut mecanismul de prindere al airbagului, l-am reparat si pe ala si apoi remontat si clipsat inapoi airbag-ul in volan...nu a mai aparut eroarea. Sa vedem daca rezista mai mult de 1 luna. 

Mufele astea la airbag-urile de volan au "polaritate"? ca inainte nici nu puteam sterge eroarea. Cum am intors mufa, s-o sters eroarea si totul e ok... 

F l o r i n
Posted (edited)

Nu, dar probabil acum asiguri un contact corespunzător. Desfă mufa și verifica și contactele în interior, dacă mai face

Edited by F l o r i n
  • Thanks 1

AndreiGabi
în urmă cu 23 ore, F l o r i n a scris:

Verificat conector, curățat, întărit contactele 

Salut între timp am fost La un mecanic si mi.a demontat airbagul și a apus ca ar fi de vina spirala de la volan voi ce credeți are legătura? Este posibil sa fie aia de vina ? Și cum as putea sa aflu ? Mulțumesc!

Al Bundy

O masori cu aparatul de masura.

Mecanicul face altceva, tu ai nevoie de un electrician.

F l o r i n
4 hours ago, AndreiGabi said:

Salut între timp am fost La un mecanic si mi.a demontat airbagul și a apus ca ar fi de vina spirala de la volan voi ce credeți are legătura? Este posibil sa fie aia de vina ? Și cum as putea sa aflu ? Mulțumesc!

E posibil, dar riști... Cum a constat el ca e spira defecta, doar demontand airbag ul? 

AndreiGabi
On 23.08.2019 at 21:00, F l o r i n a scris:

E posibil, dar riști... Cum a constat el ca e spira defecta, doar demontand airbag ul? 

Sincer nu știu am lăsat mașina acolo și când m-am dus a spus ca la demontat a curățat murele dar tot nu dispare și nici nu o poate șterge din bord pt ca este permanenta. Mi.a sugerat sa îmi schimb spira de la volan  și poate dispare. Ma băgat în ceata nici nu știu ce sa fac, as putea sa verific cumva dacă este spira de vina semnalel functioneaza ștergătoarele funcționează, as putea sa verific altfel? Multimesc!

Al Bundy

Ti-am spus mai sus: se masoara cu un aparat de masura. 

F l o r i n
6 hours ago, AndreiGabi said:

semnalel functioneaza ștergătoarele funcționează

Nu au legătură. Jos spira de pe mașina și verifici continuitatea fiecărui circuit, asa cum ți-a sugerat bundy