Jump to content

Martor Airbag Aprins


Razvan Gavan
 Share

Postare recomandată

Am umblat la intrerupator, dar nimic, nicio schimbare, maine o duc la electrician.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce buton? nu are treaba cu cel de dezactivare din lateralul bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.08.2019 at 8:45, Al Bundy a scris:

Ce buton? nu are treaba cu cel de dezactivare din lateralul bordului.

Corect, am dat astazi airbagul jos, aparent e defect , rezistenta 0, probat cu o rezistenta de 2.7ohm se sterge eroarea, maine ii pun alt airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi cu masuratul rezistentei pe airbag... Ca riști să-l declanșezi... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am masurat dat jos de pe masina, mergea putin show in service, ma declar dezamagit de faptul ca desi scria Autoliv Bv pe el, avea stanta cu Made in Poland...

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior este sanctionat de regulament.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dat jos... Era suficient sa facă poc.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, F l o r i n a scris:

Dat jos... Era suficient sa facă poc.... 

Deci cel ce vine imi sugerezi sa nu il testez cu aparatul de masura inainte ci direct pe masina.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel, direct pe mașina. Pus în mufa, șters eroarea... Și dacă rămână ștearsă, e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/5/2019 at 12:39 PM, GabrielIoan said:

Corect, am dat astazi airbagul jos, aparent e defect , rezistenta 0, probat cu o rezistenta de 2.7ohm se sterge eroarea, maine ii pun alt airbag.

Si altul nou daca o sa-l masori cu el dat jos tot 0 ohmi o sa fie rezistenta. Uita-te cu atentie in mufa si o sa vezi de ce. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy si @F l o r i n, de multa vreme ma lovesc de eroarea de airbag volan: N95 - Resistance to high. Airbagul e ok. Cablajele si pinii pana acolo sunt ok. Am zis ca ramane doar spira de volan sa o schimb. Am schimbat 4 bucati pana acum. Toate merg aproximativ 1 luna, dupa care apare din nou eroarea. M-am saturat! Ce alte optiuni mai am in afara de spira noua? Rezistenta intre cei 2 pini ? Recomandati asta?  intre cat si cat trebuie sa fie? 

La recomandarea voastra, mai desfac o data si mai verific o data totul  :D 

Multumesc pentru sugestii! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi și verifica cablajul pana în modulul airbag, curata contacte, etc. Undeva ai contact imperfect. 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 23 ore, Al Bundy a scris:

Si altul nou daca o sa-l masori cu el dat jos tot 0 ohmi o sa fie rezistenta. Uita-te cu atentie in mufa si o sa vezi de ce. 

Probabil te referi la acea lamela ce atinge pinii cand nu e bagata mufa, oricum am rezolvat problema cu un alt airbag.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, exact la acea lamela ma gandeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, GabrielIoan said:

oricum am rezolvat problema cu un alt airbag.

bine ca ai rezolvat, dar totusi interesant....cam noua masina, pentru o astfel de problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut băieți am și eu o problema am un senzor in bord de la airbagul am pus testarul și mi.a dat urmarea eroare, am pus o poza.

masian este golf 6 1.6 benzina 

84FBB769-3783-4E11-BD72-156788374F13.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificat conector, curățat, întărit contactele 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 06.08.2019 at 17:09, F l o r i n a scris:

Mergi și verifica cablajul pana în modulul airbag, curata contacte, etc. Undeva ai contact imperfect. 

Desfacut. Nu stiu ce mi-a trecut prin cap, si am  zis sa intorc mufa care intra in airbag. Am luat VCDS, am sters eroarea s-a sters si asa a ramas. Apoi cu toate ca am umblat cu airbag-ul acolo conectat, pana am desfacut mecanismul de prindere al airbagului, l-am reparat si pe ala si apoi remontat si clipsat inapoi airbag-ul in volan...nu a mai aparut eroarea. Sa vedem daca rezista mai mult de 1 luna. 

Mufele astea la airbag-urile de volan au "polaritate"? ca inainte nici nu puteam sterge eroarea. Cum am intors mufa, s-o sters eroarea si totul e ok... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar probabil acum asiguri un contact corespunzător. Desfă mufa și verifica și contactele în interior, dacă mai face

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 23 ore, F l o r i n a scris:

Verificat conector, curățat, întărit contactele 

Salut între timp am fost La un mecanic si mi.a demontat airbagul și a apus ca ar fi de vina spirala de la volan voi ce credeți are legătura? Este posibil sa fie aia de vina ? Și cum as putea sa aflu ? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masori cu aparatul de masura.

Mecanicul face altceva, tu ai nevoie de un electrician.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, AndreiGabi said:

Salut între timp am fost La un mecanic si mi.a demontat airbagul și a apus ca ar fi de vina spirala de la volan voi ce credeți are legătura? Este posibil sa fie aia de vina ? Și cum as putea sa aflu ? Mulțumesc!

E posibil, dar riști... Cum a constat el ca e spira defecta, doar demontand airbag ul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 23.08.2019 at 21:00, F l o r i n a scris:

E posibil, dar riști... Cum a constat el ca e spira defecta, doar demontand airbag ul? 

Sincer nu știu am lăsat mașina acolo și când m-am dus a spus ca la demontat a curățat murele dar tot nu dispare și nici nu o poate șterge din bord pt ca este permanenta. Mi.a sugerat sa îmi schimb spira de la volan  și poate dispare. Ma băgat în ceata nici nu știu ce sa fac, as putea sa verific cumva dacă este spira de vina semnalel functioneaza ștergătoarele funcționează, as putea sa verific altfel? Multimesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am spus mai sus: se masoara cu un aparat de masura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, AndreiGabi said:

semnalel functioneaza ștergătoarele funcționează

Nu au legătură. Jos spira de pe mașina și verifici continuitatea fiecărui circuit, asa cum ți-a sugerat bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut . 

Am si eu o problema cu martor airbag aprins . Totul a aparut dupa ce masina a fost in service pentru a schimba radiatorul de apa . Este posibil ca baietii sa fi uitat sa conecteze vreo mufa sau ceva de genul? Parca nu prea mas duce inapoi sa ma mai taxeze pentru ceva ce au uitat ei sa faca.

Masina in cauza este cea de la profil Passat B6 2.0 BMP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!