Jump to content

Ulei Pe La Joja


Dulau
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am observat ca la unele motoare daca in timpul functionari (la relanti) scoti joja de ulei, pe acolo arunca ulei, bineinteles nu in cantiatai industriale ci niste stropi care murdaresc in jur. Intrebarea mea este:

Este normal sau nu???

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, nu prea este in regula. Ca o parere personala: fie aerisirea carterului este obturata, fie scapa compresie in baie (de regula , uzura segmentilor)dar, asta ar atrage si consum de ulei.

Mai asteptam si alte pareri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum de ulei: 400g la 15.000 km.

Nu cred ca se considera consum de ulei la o masina diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este "un consum" :( . Oricum, faceai referire la "...mai multe masini" si raspunsul meu a vrut sa prezinte (in general) cauzele. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem si particulariza pentru ca am observat o asemenea problema. Si masina chiar nu consuma ulei cum am mai zis completeaza vreo 400g intre revizii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu mai are alta parere?!?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este normal sa arunce ulei(picaturi) pe la joja,doar vapori de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se pare ca parerile sunt impartite.

eu personal stiu ca nu e voie sa stropeasca ulei pe la joja. dar am auzit pe unii spunand ca nici macar aburi/gaze nu are voie sa scoata. in schimb, daca desfaci capacul de la ulei, pe acolo e voie sa iasa gaze/aburi... care o fi de fapt adevarul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la mecanic si mi-a spus ca este normal cand scoti joja sa stropesca pentru ca vapori ies din baia de ulei unde este presiune.

Si tot asa se verifica si daca motorul are compresia necesara am inteles, daca se simt ceva modificari in mersul lui atunci cand ridici joja(desi eu ma indoiesc ca e asa dar asta a fost raspunsul unui mecanic. :) )

Modificat de Dulau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca topicul asta isi are locul mai degraba la TDIForum. Poate acolo primesti mai multe raspunsuri si poate mai edificatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!