Jump to content

Skoda Fabia 2


DRAPAR
 Share

Ce ati ales ?  

161 voturi

  1. 1. Motorizare

    • 1.2 - 60 CP (44 kW)
      40
    • 1.2 - 70 CP (51 kW)
      46
    • 1.4 - 86 CP (63 kW)
      19
    • 1.6 - 105 CP (77 kW)
      15
    • 1.4 TDI - 70 CP (51 kW)
      18
    • 1.4 TDI - 80 CP (59 kW)
      12
    • 1.9 TDI - 105 CP (77 kW)
      11
  2. 2. Echipare

    • Classic
      41
    • Ambiente
      54
    • Elegance
      55
    • Sport
      11


Postare recomandată

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • loghy

    9

  • DRAPAR

    6

  • andrei_221

    5

  • florinutzu2

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 months later...

salut

Ar fi interesant pt statistica cati au ales hatchback si cati combi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din semnatura.

Sunt mandru de ea punct

Adica nu am ce mai spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut !

Nu stiu de ce ...dar nu pot vota.

Skoda Noua Fabia 1.2 HTP - 60CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

Sunt posesorul unei Fabia2 hatchback. Motor 1.2 70 CP.

E super masina :icon_thumright: , mai ales in oras. La drum lung poate era nevoie de ceva mai multa putere, dar iti faci treaba bine.

O singura nemultumire am: motorul este cam zgomotos (e ceva firesc la acest motor???).

Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masinuta e ok, isi face bine treaba. Ma refer la cea cu motor 1,2 /70CP, ma intreb cum s-ar comporta cu o rulota usoara in carca, o rulota de vreo 600kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la rulota mie mi s-a spus ca deocamdata nu se pot monta carlige pe fabia 2 intrucat nu s-a gasit solutia optima pentru aceasta. Asta era in septembrie 2008 la reprezentanta din Piatra Neamt. Are cineva carlig pentru rulota, remorca, etc...?

Poate alti dealeri or fi reusit sa gaseasca cum se monteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot prin 2008, gasisem o firma ce monta carlige si ptr fabia, cu garantie 2 ani, pretul era in jur de 600ron. dar acu e faza cu garantia...

Modificat de BLiTZ
Foloseste butoanele FAST REPLY sau ADD REPLY pentru postare, nu mai da QUOTE la mesajul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare. eu sunt posesorul unui model fabia 2 motor 1.2 60 CP. as avea cateva intrebari. Este un loc special pt extinctor ca in porbagaj nu am gasit si asa imi suna acolo in spate. Si as mai avea una. Mi-a picat pe bord niste odorizant parfum si mi-a patat borful. Stiti cu ce as putea sa-l scot? E odorizant tip cu cilindru pe mijloc. MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru extinctor poti sa cumperi de la reprezentanta un suport parca, sa il fixezi sub scaunele din fata. Eu am achizitionat suport pentru partea din stanga din porbagaj imediat cum deschizi usa la porbagaj. Este adancitura aia in stanga si indreapta. Este o placuta ce inchide acolo si l-am pus vertical. Da tot trebuie sa pui o carpa ceva ca trancaneste.

Nu stiu ce poti face cu parfumul. E posibil sa iti fi atacat plasticul. Incearca cu apa cu putin detergent si daca nu rezolvi... poate se rezolva in timp daca nu o fi atacat plasticu.

In rest, numai de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt nou pe forum. Azi m-am inscris si am vazut ca se discuta cam de toate. As avea si eu cateva intrebari. Am o skoda fabia model nou motor 1.2 HTP. In primul rand vreau sa intreb de extinctor care nu are un loc al lui acolo in bortbagaj si asa urat imi suna in spate. Stiti voi un loc unde sa-l pun? Si mai am o intrebare. Zilele trecute mi-am scapat pe bord niste odorizand parfum si mi-am patat bordul. :( E model dinala cu cilindru pe mijloc. Cum pot sa scot pata de pe bord ca se cam vede si nu-mi place deloc. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.De ce nu citesti putin mai sus?!

2. Dupa ce ai citit poti folosi functia de search pe forum poate s-a mai lovit cineva de problema ta.(de fapt asta trebuia sa o faci de prima data, inainte de a posta).

3. Asteapta cuminte si iti va mai raspunde cineva. Nu sunt posesori asa de multi de skoda 2. Da la multe probleme sunt rezolvari asemanatoare si al alte masini de pe forum.

Bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...

Gama de motoare e bestiala! Chiar sunt placut surprins ca Skoda a reusit sa introduca toate motoarele VAG de ultima generatie!

Chiar as avea dificultati in a alege intre atatea bunatati. :D

P.S. asta nu reiese din artiolul linkat, dar e stirea la sectiunea generica de stiri VAG.

Si designul parca e un pic mai putin feminin, ceea ce e de asemenea un plus pt. mine. Daca as cauta masina acum, e probabil ca as merge tot spre Fabia, cu aceste noutati.

Modificat de wolfskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"

Skoda Fabia si Roomster, cu o noua infatisare

Marti, 23 Februarie 2010Sursa: Skoda AutoSkoda Fabia si Roomster, cu o noua infatisare

Skoda a prezentat astazi primele informatii si detalii referitoare la versiunea facelift a celei de-a doua generatii Fabia, precum si a MPV-ului Roomster, noutati care vor fi lansate oficial peste putin timp, in cadrul Salonului de la Geneva. Operatiunea de revizuire vizeaza toate versiunile constructive de la Fabia, inclusiv Scout.

Skoda actualizeaza astfel imaginea celui mai mic model din gama, prin aducerea

post-17614-1267023737_thumb.jpg

post-17614-1267023782_thumb.jpg

Modificat de sb_30_rga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut :) sunt noi printre voi pe forum aici :) cam de vreo 4 zile, si am optat pentru fabia 1.4 16V 86 cai (nu stiu ce model e elegance, ambiente sport sau clasic), iar ca dotari are asa : aer conditionat manual , jante aliaj, radio CD cu MP3, oglinzi electrice si incalzite, computer de bord, scaune sofer pasager reglabile pe inaltime, volan reglabil axial si vertical, inchidere centralizata, alarma , airbaguri are cel putin 2 mai multe nu stiu :-?? si xenon. Am achizitionat-o in 2009, am facut cu ea in jur de 15000 km si se comporta foarte bine.Consider ca este o masina destul de buna dar si papa, depinde stilul de mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut :) sunt noi printre voi pe forum aici :) cam de vreo 4 zile, si am optat pentru fabia 1.4 16V 86 cai (nu stiu ce model e elegance, ambiente sport sau clasic), iar ca dotari are asa : aer conditionat manual , jante aliaj, radio CD cu MP3, oglinzi electrice si incalzite, computer de bord, scaune sofer pasager reglabile pe inaltime, volan reglabil axial si vertical, inchidere centralizata, alarma , airbaguri are cel putin 2 mai multe nu stiu :-?? si xenon. Am achizitionat-o in 2009, am facut cu ea in jur de 15000 km si se comporta foarte bine.Consider ca este o masina destul de buna dar si papa, depinde stilul de mers.

Sa ai noroc de ea!Cam cat iti papa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de stilul de mers :) daca mergi normal in oras imi ia cam 8,6 exact cat scrie in carte. Daca mergi sportiv un 8,9/100Km. Iar in afara 6 litrii si nu sare mai mult . Ideea mea e ca as intentiona sa o dau dar nu stiu ce sa fac :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bare transversale Fabia II - Cine stie unde pot gasi bare transversale, la un pret acceptabil si care sa semene la prindere si sprijin pe plafon cu cele originale ? Sincer am fost la Avia Motors, dar consider cu 2 bare transversale nu merita 950 de lei. Mentionez ca masina este hatchback si nu are bare longitudinale. Am gasit pe piata alte marci la preturi acceptabile (350 - 500 lei) dar nu se sprijina in acelasi loc pe plafon ca cele originale iar la locul de prindere din partea superioara a cadrului usii nu se ofera si suruburile (as gasi suruburi sa se potriveasca la filet dar prefer sa fie incluse in set). Aveti idee daca se potrivesc cele de Octavia ? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o intrebare (nu am reusit sa ma lamuresc citind documentatia pe care o am):

- motorul 1.4 TDI 70 CP are distributia pe lant? Daca nu, la cati kilometri se schimba?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este pe curea. Intervalul nu-l stiu la ora asta dar cu siguranta este trecut in planul de service in partea de inceput, inainte de rubricile cu inspectiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai motor BNM in autodata zice asa:

post-48099-0-67087700-1299735045_thumb.j

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!