Jump to content

Skoda Fabia 2


DRAPAR
 Share

Ce ati ales ?  

161 voturi

  1. 1. Motorizare

    • 1.2 - 60 CP (44 kW)
      40
    • 1.2 - 70 CP (51 kW)
      46
    • 1.4 - 86 CP (63 kW)
      19
    • 1.6 - 105 CP (77 kW)
      15
    • 1.4 TDI - 70 CP (51 kW)
      18
    • 1.4 TDI - 80 CP (59 kW)
      12
    • 1.9 TDI - 105 CP (77 kW)
      11
  2. 2. Echipare

    • Classic
      41
    • Ambiente
      54
    • Elegance
      55
    • Sport
      11


Postare recomandată

@Capone26. E ok. Da-mi VIN-ul te rog.

In alta ordine de idei, am primit un prin raspuns de la cars-equipment si se pare ca in formatia de pe site e usor eronata, in sensul ca produsul respectiv ar fi compatibil cu auto produs din 7.2009, deci MY2010.

Mai astept niste lamuriri de la ei.

Intre timp daca stie cineva o unitate de senzori de parcare fata/spate compatibila cu Fabia 2 MY2009, raman dator.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • loghy

    9

  • DRAPAR

    6

  • andrei_221

    5

  • florinutzu2

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Produsul de pe cars-equipment, conform informatiilor primate de la ei este compatibil doar cu Fabia 2 FL.

Stie cineva care sunt diferentele intre Fabia 2 pre-FL si FL astfel incat produsul este compatibil cu un model dar nu si cu celalalt?

Sau stiti o unitate de senzori de parcare fata+sfate compatibila cu Fabia 2 pre-FL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru cine vrea sa faca retrofit la senzorii de parcare la Fabia 2 pre-FL, piesele de care aveti nevoie sunt urmatoarele:

 

5J0919283A - unitatea de control

8E0919279 - buzzer

5J0919275A - sensor cu ultrasunete, 4 bucati (ai mei au fost doar 5J0919275)

 

Acestea sunt codurile pe care am reusit sa le verific din ce am cumparat eu.

Lista completa a celorlalte repere o gasiti aici (dupa ea m-am orientat si eu): http://www.partsbase.org/skoda/fabia-fab-eu-2008-5j-8-000-001-91950-parking-aid/

Din ce am observat in cazul meu toti suportii de senzori erau identici, si nu am avut probleme, chiar daca in lista de mai sus veti gasi 3 coduri diferite: colt dreapta, colt stanga si cei doi de pe centrul barii.

Suportii senzorilor sunt vizibili si au o dimensiune atipica, din ce am inteles: 26.5 mm, daca am retinut corect.

Nu va complicati cu repere de polo 9N (cum am facut eu). Nu se potriveste nici macar instalatia electrica, doar buzzer-ul, dar acesta se gaseste pe foarte multe modele VAG.

In final, daca doriti ca senzorii sa afiseze si pe radio-cd, intrati in meniul radioului si la optiunea PDC selectati "ON".

In caz contrar la codare veti obtine eroarea "out of range". Eu am radio-cd "Dance".

 

Acum incerc sa aflu cum se poate retrofit la TPMS.

Codului butonului este 5J0927127 si costa 36 lei la reprezentanta.

Problema este ca nu stiu cum se codeaza.

Daca are cineva informatii, sau cineva care montat asa ceva pe masina poate pune la dispozitie o codare a masinii, ma gandesc ca poate nu suporta versiunea mea de pompa ABS... :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa intri pe modulul de Abs sa vezi daca suporta codarea, apoi tragi un fir de la pompa de ABs pana in bord la buton

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am incercat, dar daca am inteles/retinut bine modulul nu suporta "long-coding".

Ce nu stiu insa, este daca acest lucru este specific modulelor ABS montate pe Fabia 2, sau doar modulului montat pe masina mea.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce legatura are Long Coding?

La mine nu are LC si a suportat Tpms, codat din cifre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune unde ai codat si cu ce cod?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Andrei.

Am mai discutat o data cu Cristi si se pare ca modulul meu de ABS nu suporta codare :(

Asta e, merci oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

luni ( 22.05.2017) soseste din germania skoda fabia comby style edition  (2009 )  cu motorizare 1.6 benzina 105cp ( are 228455 km la bord ). 

Modificat de vdragos
Discutii tehnice in aria de discutii generale despre Fabia 2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut .

pentru o masina SH Fabia 2-1.4-63kW -MPI cu numere de D, 160kKm , distributie Conti schimbata la 120kKm, la stop nu se aude motorul, numai turometrul iti cofirma ca se mai misca ceva sub capota, ulei la nivel, antigel la nivel, ce ar trebui sa fac in prima urgenta ?

Mentionez ca nu e luata de la samsari, e inca cu nr de D cum am precizat. Orice sfat mi-ar fi util, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Dupa cum o prezinti, nu este nimic de facut. Sa iei numere de RO. Cauta facturi, acte, te uiti in Caietul de Service sa vezi cand a fost schimbat uleiul. Daca are 1 an sau 15.000 Km cumperi ulei sintetic 5W40 si filtru de ulei nou. Daca mai vrei sa faci ceva pui si filtru nou de aer si filtru de polen cu carbon activ. Te poti uita la starea de uzura a placutelor de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc. Încep cu un schimb de ulei cum mi-ai recomandat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Pana la urma Fabia 2 s-a facut pana prin 2013? Gasesc anunturi de vanzare Fabia 2 dar scrie ca e Fabia 3. De asemenea, pana la urma care sunt variantele de motorizare la modelul acesta de Fabia?  Gasesc anunturi cu 1.6TDi, exista si varianta asta de motorizare?

 

atasat e o poza cu ce se vinde ca Fabia 3... e 2 de fapt?

51B3F71C-8EDC-42EE-B913-4298FD6F6D34.jpeg

Modificat de Fgxf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Seara buna,

Scriu aici ca sa nu creez un topic nou, aveti idee unde pot face o copie cheii masinii din semnatura, de preferat in Cluj-Napoca. Exista alta varianta in afara reprezentantei?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!