Jump to content

Senzor Acceleratie Laterala


ciobi68
 Share

Postare recomandată

am revenit dupa o scanare, se pare ca a aparut eroarea. iata erorile:

 

VCDS Version: Release 12.12.0
Data version: 20130910

Wednesday,02,April,2014,16:37:20:40973

Chassis Type: 1J - VW Golf/Bora IV (1998 > 2006)
Scan: 01 02 03 08 15 16 17 19 22 29 35 36 37 39 46 47 55 56 57 75
          76
 
   Mileage: 211000km/131109miles
-------------------------------------------------------------------------------
Address 01: Engine        Labels: Redir Fail!
   Part No: 036 906 034 AM
   Component:  MARELLI 4LV       3290  
   Coding: 00031
   Shop #: WSC 00046  
   VCID: 5DB17FF6D79183F6DF5-4B82

1 Fault Found:
16885 - Vehicle Speed Sensor
            P0501 - 35-10 - Implausible Signal - Intermittent
Readiness: 1010 0101

-------------------------------------------------------------------------------
Address 03: ABS Brakes        Labels: 1J0-907-37x-ESP-F.lbl
   Part No: 1C0 907 379
   Component: ESP     20    CAN  V005   
   Coding: 10241
   Shop #: WSC 00046  
   VCID: E7DDDD1E85CD5926B59-4B36

1 Fault Found:
01423 - Lateral Acceleration Sensor (G200)
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent

-------------------------------------------------------------------------------
Address 08: Auto HVAC        Labels: 3Bx-907-044.lbl
   Part No: 3B1 907 044 C
   Component: CLIMATRONIC     C 2.0.0  
   Coding: 11000
   Shop #: WSC 01266  
   VCID: 21490306AB69E716BBD-51B6

1 Fault Found:
00818 - Sensor for Evaporator Outlet Temperature (G263)
            30-00 - Open or Short to Plus

 

si daca se poate si nu te deranjez prea tare dami o solutie si pentru celelalte doua erori te rog. Multumesc inca o data
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16885 - Vehicle Speed Sensor
            P0501 - 35-10 - Implausible Signal - Intermittent   

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/16885/P0501/001281

http://www.audizine.com/forum/showthread.php/418023-DIY-Fix-for-broken-Speedometer-amp-VSS-Implausible-Signal

01423 - Lateral Acceleration Sensor (G200)
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent (verifica firele daca fac contact calumea cu senzorul , niste sprei de contacte nu ar strica , ar fi bine sa verifici daca ajung la modulul abs si daac sunt ok nu-ti ramane decat sa decapsulezi senzorul si sa reface lipiturile la cei 3 pini care vin in mufa si cele 8 picioruse ale integratului) http://www.ttforum.co.uk/forum/viewtopic.php?f=2&t=435953

00818 - Sensor for Evaporator Outlet Temperature (G263) (este busit senzoru este in scurt)

 

P.S cam toate erorile cu intermittent sunt contacte imperfecte

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha am inteles... o sa fac ce mi`ai spus in legatura cu g200... insa mai am doua intrebari:

- imi poti spune te rog unde pot gasi g263? ca am cautat peste tot si pentru golf 4 nu am gasit :(

- cu ce ma sfatuiesti sa desfac g200/?

iti multumesc mult pentru toate raspunsurile, la g200 ma apuc maine sa verific firele si mufa daca nu ma apuc de desfacut... revin cu un log dupa ce termin treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se repara g200. Ai 2 doc in atasament, cat despre g263 nu stiu momentan o sa ma mai uit. Mai arunca si u un ochi pe aici http://vwforum.ro/topic/25272-probleme-ac-fabia/page-11

G200-251-Link1-English.doc

G200-251-Link2-English.doc

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha am inteles... o sa fac ce mi`ai spus in legatura cu g200... insa mai am doua intrebari:

- imi poti spune te rog unde pot gasi g263? ca am cautat peste tot si pentru golf 4 nu am gasit :(

- cu ce ma sfatuiesti sa desfac g200/?

iti multumesc mult pentru toate raspunsurile, la g200 ma apuc maine sa verific firele si mufa daca nu ma apuc de desfacut... revin cu un log dupa ce termin treaba

Din pacate pentru tine G263 nu exista pe golf 4. Asa ca interfata ta nu e tocmai buna, daca si pe ABS nu citeste corect erorile, si nici pe ECU, s-ar putea sa incerci sa repari ceva ce nu e stricat.

 

FA o diagnoza cu o interfata originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu zic ca la esp chiar exista eroarea deoarece mi se aprinde beculetul... si cat despre g263 daca intradevar nu exista (dar cand caut pe google imi arata g263 golf 4 si ceva diferit g263 scoda fabia si se pare ca mai sunt si alti cu golf 4 aceeasi problema g263. se poate sa fi luat toti acceasi teapa ca si mine cu interfata? ) se poate sa imi dea eroarea ca nu am bagat freon? ca am masina de app 2 ani si nu am bagat freon,iar despre celalalt de la viteza nu stiu daca este defect sau nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bundy eu sincer habar nu am daca exista la golf 4 senzoru asta si nu vreau sa te contrazic dar ce zici de topicu asta si francezi oare cumpara clone? http://www.forum-auto.com/pole-technique/mecanique-electronique/sujet434180.htm si inca 1 http://uk-mkivs.net/topic/13007-vent-temperature-sensor-g191-fault/

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T. - normal ca isi cumpara ca e plin Ebay-ul de ele.... si una e sa platesti 30 euro.... si alta 400 euro, cat sunt cele originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum vam zis am revenit. verificat firele si este OK. Acum ma apuc de senzor dar imi este cam jena... imi e ca il stric de tot... :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza tutorialele de ti le-am dat si cu grija si atentie nu o sa-l strici. Bafta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bundy eu sincer habar nu am daca exista la golf 4 senzoru asta si nu vreau sa te contrazic dar ce zici de topicu asta si francezi oare cumpara clone? http://www.forum-auto.com/pole-technique/mecanique-electronique/sujet434180.htm si inca 1 http://uk-mkivs.net/topic/13007-vent-temperature-sensor-g191-fault/

UIte ca tu, pe motorul tau , chiar daca ai clima nu ai G263.

 

Colegu ce cod motor are si din ce an e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am revenit din nou. Pai e ATN din 2000, si a mea are clima. Si sa va povestesc ce am facut ieri, m-am apucat de g200, de fapt doar am scos siliconu ala sau ce este pana la placuta aceea si dupa a trebuit sa plec urgent asa ca lam lasat asa,lam pus pe masina si am plecat... ce credeti? ca nu sa mai aprins beculetu, si am luat curbe si cu 100-120 km/h si in special am luat si curba aceea care o fac zilnic si unde se aprindea beluletul de fiecare data. Functioneaza si butonul. Se pare ca intradevar sunt lipiturile acelea. Cand am timp ma apuc iar de el, dar nu prea imi dau seama cum sa scot placa aia ca e teapana tare, imi dati vreo idee? va mulumesc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te in tutorial la faza cu sarma aia facuta pt a trage placa, incalzesti usor aia 3 pini si cu sarma aia tragi placa. Daca nu reusesti i dai gaura si pe partea cealalta atat cat poti baga vf degetului sa inpingi placa.

Al Bundy posibil ti-am zis ca nu stiu si nu te contrazic, numsi ca mi se pare ciudat sa se vb pe multe forumuri despre el in sectiunea de golf 4

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am revenit din nou. Pai e ATN din 2000, si a mea are clima.

ATN 2000 clima nu are g263.

Schema.

Al Bundy posibil ti-am zis ca nu stiu si nu te contrazic, numsi ca mi se pare ciudat sa se vb pe multe forumuri despre el in sectiunea de golf 4

Sunt G4 cu clima care au si care nu au G263, depinde de an si motorizare

Printing from Tmplt6.htm.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy acu m-ai lamurit ,mai sus ai spus citez ,, Din pacate pentru tine G263 nu exista pe golf 4. Asa ca interfata ta nu e tocmai buna, daca si pe ABS nu citeste corect erorile, si nici pe ECU, s-ar putea sa incerci sa repari ceva ce nu e stricat. ''   ca nu exista golf 4 cu senzoru asta si de asta eram in cumpana.

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha am inteles. Deci e un Fake. Iti multumesc ca mi-ai deschis ochii si ca mai atentionat... Mai am o rugamite si va las, imi spuneti si mie de unde pot lua o schema elecrica ceva va rog? va multumesc inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti pe net programul elsawin care contine orice chiar si scheme electrice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema de la ce?

NU am postat-o mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut... Am venit cu vesti, se pare ca Bundy are dreptate, cred, pe moment nu stiu ce sa spun, dar am desfacut senzorul si dupa parerea mea lipiturile pareau bune, le`am refacut si eu sa fiu sigur ca sunt bune si acum numai am decat sa astept sa vad ce se intampla cu toate ca mie unu mi se parea suspect sa fie de la senzor deoarece in ultimul timp beculetul se aprindea doar cand faceam curba accea pe care o fac zilnic spre stanga cu 40 km/h, dupa parerea mea ar fi un senzor de la roata (cele de la ABS daca nu gresesc) sau spira din volan. Si ma refeream la o schema electrica la toata masina. Va multumesc. O sa va spun peste 2-3 zile daca am rezolvat ceva :X

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema de la toata masina nu exista intreaga. Doar pe bucati, pe diferite sisteme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Asa cum vam promis am revenit cu un post. Se pare ca pana astazi nu sa mai aprins beculetzul :X butonul functioneaza. Va multumesc tuturor pentru tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

 

de cateva zile imi sta aprins in bord martorul ESP am facut o scanare si imi apare eroarea 01423 senzor acceleratie laterala-Faulty signal-intermitent daca ma poate ajuta cineva sa rezolv?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat senzorul G200 jos am refacut lipiturile cele 8 dupa spate si cele 3 dupa fata dar martorul ESP tot nu se stinge,am facut lipiturile prost sau poate fi din cauza unghiului de fuga , am observat ca volanul sta foarte putin catre stanga cand merg in linie dreapta aproape insesizabil  de asemeni nu am observat sa fie ceva in neregula cu lipiturile dupa senzor inainte sa le refac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!