Jump to content

Senzor Acceleratie Laterala


ciobi68
 Share

Postare recomandată

am refacut lipiturile de la integrat si alea 3 care pleaca spre mufa. eroarea ar trebui pur si simplu sa dispara sau mai trebuie facut si altceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am refacut lipiturile de la integrat si alea 3 care pleaca spre mufa. eroarea ar trebui pur si simplu sa dispara sau mai trebuie facut si altceva? 

 

exact - te loghezi pe ABS cu 40168, te duci in setari de baza si alegi recalibrare la G200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze, nu am citit paginile precedente. nu am vag-com si daca imi cumpar nu am xp :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze, nu am citit paginile precedente. nu am vag-com si daca imi cumpar nu am xp :(

 

VCDS merge si pe alte variante de windows.... Vista, 7, etc.....

 

altfel, doar pentru asta nu are rost sa-ti cumperi o interfata..... fa cum ti-a recomandat Bundy.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, mai caut un coleg binevoitor. 

 

inainte de calibrare, senzorul trebuie siliconat si intepenit? sau mai pot interveni asupra lui si dupa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine este sa-l ermetizezi, il montezi la locul lui si il recalibrezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine, dar daca nu sunt bine facute lipiturile? iau in calcul si asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu vesti bune: dupa 2 zile in care masina a stat in parcare cu senzorul montat, eroarea a disparut. Am apasat pe butonul esp si martorul se aprinde :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo. Daca l-ai testat si e ok, acum sa-l si ermetizezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut !

 Am un Golf IV din 2001 cu erorile G200 si G202. M-am apucat frumos am demontat tot ce tine de partea de jos (plasticuri) ca sa ajung la senzorii acestia si surpriza nu am senzorii (sau unitatiile doar mufele) . Deci teparul de la care am luat masinuta din Germania a demontat senzorii. Am incercat sa cumpar de la dezmembrari dar nu am gasit cica se vinde ca piinea calda, pe nou este foarte scump deh. Acum intrebarea ar fi este vreo posibiltate de a dezactiva aceasta functie cu vag-comul sau cu un alt soft? Mentionez ca am citit postarile de la cap la coada ca sa nu postez inutil si nu am gasit nimic pt rezolvare. Asadar daca cineva a facut asa ceva rog ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, nu poti dezactiva cu VCDS.

G202 se mai gaseste ca nu e chiar asa de cautat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut !

 Am un Golf IV din 2001 cu erorile G200 si G202. M-am apucat frumos am demontat tot ce tine de partea de jos (plasticuri) ca sa ajung la senzorii acestia si surpriza nu am senzorii (sau unitatiile doar mufele) . Deci teparul de la care am luat masinuta din Germania a demontat senzorii. Am incercat sa cumpar de la dezmembrari dar nu am gasit cica se vinde ca piinea calda, pe nou este foarte scump deh. Acum intrebarea ar fi este vreo posibiltate de a dezactiva aceasta functie cu vag-comul sau cu un alt soft? Mentionez ca am citit postarile de la cap la coada ca sa nu postez inutil si nu am gasit nimic pt rezolvare. Asadar daca cineva a facut asa ceva rog ajutor.

 

iata ca se mai intampla si prin alte tari... Germania....

 

cauta la dezmembrari - sigur o sa le gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem pe forumul englez cum ca reusisera pe R32 sa dezactiveze ESP-ul. Tot cu VCDS sau similar parca. Nu gasesc acum topicul insa... Iarasi nu stiu daca se aplica si alte motorizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem pe forumul englez cum ca reusisera pe R32 sa dezactiveze ESP-ul. Tot cu VCDS sau similar parca. Nu gasesc acum topicul insa... Iarasi nu stiu daca se aplica si alte motorizari.

 

 

http://www.goapr.com/support/esp-defeat.html, am gasit ceva cu dezactivarea ESP-ului cu VAG-ul. Daca a incercat cineva asa?

nu sunt pentru platforma voastra... pana la urma, ce sa dezactivezi, ca la tine oricum nu merge ESP-ul.....

 

sa stingi martorii din bord ? asta e cu totul altceva.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic - daca nu te intereseaza ESP-ul si nu mai ai acei seznori - daca "omori" cumva becul din bord, scoti butonul si pui buton orb va fi masina fara aceasta optiune

 

Dar doar de ochii soacrei - pentru ca la diagnoza o sa iti apara, si la revanzare va fi nesimtire sa nu precizezi treaba asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asta am vrut sa zic si eu.... daca e pentru tine, nu are de ce sa te deranjeze ca are martorii aprinsi... ii lasi asa, pana rezolvi problema - altfel, nu faci decat sa ascunzi acest lucru.

 

... si e pacat sa nu-i mearga ESP-ul, pentru cateva sute de lei... cat o sa fie cei doi senzori, la SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la urma astazi se pare ca am reusit sa gasesc senzorii si urmeaza sa-mi trimita. Nu am avut de gand sa decurg la sisteme tip scos bec s.a. pur si simplu ma gandeam ca in caz ca nu gasesc senzori atunci sa o pot dezactiva si sa nu am nici eroarea. Eu nu sunt adeptul de a scoate becuri ,asta o fac smecherii ,teparii care vand masiniile in piata si nici de vandut nu vreau masina . Oricum va multumesc pt ajutor.

Modificat de taliban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce o sa ai senzorii, ii montezi pe masina si trebuie sa le faci setarea de baza, cu VCDS-ul.

 

altfel nu o sa se stinga martorii si nu vei scapa de erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri m-am apucat sa caut calibrarea cum se face ,asa ca m-am documentat un pic , asta ca si a doua solutie in caz ca totul e ok si tot nu imi dispare eroarea. Mersi Florin pt indrumare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!