Jump to content

Modul comfort pt Golf 4 (pentru Cheie Briceag)


IoneLL
 Share

Postare recomandată

Pai este bine daca am de desfacut doar plafonul,acces la modul si banuiesc stalpul A de la sofer. O schema in romana sau macar in engleza va rog... eu am gasit una in italiana :-(

Care este mufa J519? Si inca ceva mufa T8e care este? 

Eu am plafonierele de pe un passat b5.5 de acolo pot lua si instalatia(sper ca modulul nu are 3 mufe ca o sa ma dea peste cap de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, eu_markhu said:

Am eu pusa recent cheie cu 3 butoane la golf 4 VARIANT si daca apas  lung pe butonul cu portbagajul imi deschide broasca haionului(daca trag de haion fara sa apas pe maner are acel joc...daca stiti la ce ma refer) portierele raman incuiate iar daca apas pe butonul de pe haion se ridica si cand las haionul la loc jos se inchuie singur portbagajul si se rearmeaza alarma.

Precizez ca am modul cu eproom de passat b 5.5 .

Deci merge la golf 4.

Apropos ...avand in vedere ca am montat singur modulul cu chei briceag la al meu golf fara briceag(bineinteles cu indicatiile date de voi) oare reusesc sa.mi pun si senzorii volumetrici? E greu tare? 

 

Ce modul de confort ai ? Ai cumva asta? 1C0 959 799 B

De unde ai luat eepromul si cum l-ai incarcat pe modulul tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditzu' vezi ca am scris pe pagina anterioara cum functioneaza deschiderea cu cheia cu 3 butoane de passat la golf 4

Da este cu B la final. Are eproomul de pe passat, nu l.am schimbat si functioneaza perfect, culmea este ca era de anglia passatul si imi indica corect in bord ce usa am deschisa, eu ma asteptam sa le dea invers.

Ca sa mearga pe variant trebuie de passat b5.5(maner la portbagaj cu actionare electrica) sa mearga pe golf 4 scurt iti trebuie de passat b5(maner la portbagaj cu actionare mecanica) daca la golf variant pui de la masina cu actionare mecanica iti va arde motorasul de la portbagaj.

Ramane sa vad cand mai ajung prin bucuresti sa vb cu florin poate imi activeaza si mie roll up :-)

Spun asta poate vede si imi da un pret pe pm :)

Modificat de eu_markhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma indoiesc ca e de pe masina cu volan pe dreapta.... si arata corect usa (daca ai maxidot)- nu are cum, cel mai probabil provine de pe o masina cu volan pe stanga.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am maxidot. Dar daca plec de pe loc cu o usa deschisa imi spune corect care este. Si sigur este volan dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta e treaba - la maxidot arata invers, la tine nu are ce sa arate - de scris, scrie corect, la minidot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti ! M-am mutat de curand in Anglia si mi-am luat de la un prieten o masina cu volan pe dreapta (vw bora 1.6 benzina, automata, an 2005) care are o problema deranjanta, adica geamurile, inchiderea din cheie, si becurile din plafoniera nu functioneaza. Ce este ciudat este ca ledurile din panoul de control  al geamurilor functioneaza, se inchide toata masina daca inchid/deschid cu cheia din usa soferului, mai putin portbagaju. 

Am verificat sigurantele si sunt ok. Am facut doua scanuri si mi-a ramas la a doua scanare eroarea aceasta :

01330 - Central Control Module for Central Convenience (J393) 
            49-00 - No Communications

La prima scanare am mai avut si aceasta eroare tot acolo :

01336 - Data Bus for Comfort System 
            80-10 - Single-Wire Operation - Intermittent

 

Sa fie un fir intrerupt? 

Log-BORA ENGL-WVWZZZ1JZ5W037184-135470km-84177mi.txt

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sigurantele 6 si 14. Daca sunt ok, verfica alimentarea in mufa modulului. Daca ai curent acolo, daca firele de can sunt ok, probeaza cu alt modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Siguranta 14 e ok, pe 6 nu am papuc pt siguranta .Am scos mufele la modulul de confort iar daca il lasam scos mai multe secunde cand il bagam inapoi la loc si puneam contactu se auzeau motorasele de la geamuri. daca mai puneam odata contactu nu mai facea asa. cred ca modulul a fost schimbat pentru ca erau niste etichete lipite pe el cu semnatura cuiva. 1C0 959 799 B este codul de pe el. Posibil sa nu fie codat pentru masina asta? masina a fost luata de catre prietenu meu cu problema aceasta. daca comand alta unitate de pe ebay cu acelasi cod merge direct sau trebuie imperecheata cu masina?

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este defect modulu ar mai trebui sa mearga inchiderea si deschiderea din swichurile unde sunt amplasate si swichurile de la geamuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate si asa. Ai verificat ce ti-am scris mai sus ? Da nu.....verifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. 

Am pe un Golf 4 modul de cheie 1J0 959 753 AG la 434 Mhz cu 2 butoane , se poate face schimba cu o cheie cu 3 butoane pt.haion. Precizez ca daca deschid haionul cu cheia nu din telecomanda nu se deschid si portierele doar haionul. Daca ii si cineva din Arad care se pricepe si mai bine.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La g4 hatchback, nu ai cum. E mecanica deschiderea. Clapa acționează pârghii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1J0 859 753 N este o cheie intalnita pe un G4. O pot inlocui cu o cheie 1J0 959 753 AG

Ideea e ca N este compatibil cu AG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In cazul in care vreau sa inlocuiesc modulul de confort cu altul de la dezmembrari trebuie reprogramat noul modul? Nu am inchidere de la distanta din cheie.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa programezi telecomenzile si codezi modulul.

daca provine de pe aceelasi model de masina/varianta caroserie, nu trebuie alte modificari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie facut nimic deoarece omul a scris mai sus: nu am inchidere de la distanta din cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci doar codare, in functie de nr geamuri electrice, varianta caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/16/2018 at 9:06 AM, aditzu' said:

1J0 859 753 N este o cheie intalnita pe un G4. O pot inlocui cu o cheie 1J0 959 753 AG

Ideea e ca N este compatibil cu AG?

433 mhz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 18.02.2018 at 10:35, slyminaiter a scris:

Salut baieti ! M-am mutat de curand in Anglia si mi-am luat de la un prieten o masina cu volan pe dreapta (vw bora 1.6 benzina, automata, an 2005) care are o problema deranjanta, adica geamurile, inchiderea din cheie, si becurile din plafoniera nu functioneaza. Ce este ciudat este ca ledurile din panoul de control  al geamurilor functioneaza, se inchide toata masina daca inchid/deschid cu cheia din usa soferului, mai putin portbagaju. 

Am verificat sigurantele si sunt ok. Am facut doua scanuri si mi-a ramas la a doua scanare eroarea aceasta :

01330 - Central Control Module for Central Convenience (J393) 
            49-00 - No Communications

La prima scanare am mai avut si aceasta eroare tot acolo :

01336 - Data Bus for Comfort System 
            80-10 - Single-Wire Operation - Intermittent

 

Sa fie un fir intrerupt? 

Log-BORA ENGL-WVWZZZ1JZ5W037184-135470km-84177mi.txt

Salutare . Am aproape aceeasi  problema ( no comunications ) lipsa alimentare.... pinul 7....si acum vin si va intreb , daca gasesc pe cineva care imi poate da o schema e firelor sa pot conrola daca e asa ? 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 10 ore, Nicu07 a scris:

daca gasesc pe cineva care imi poate da o schema e firelor sa pot conrola daca e asa ? 

:banghead:, nici eu nu vorbesc limba romana literar dar incerc sa ma exprim clar. Eu sincer nu am inteles ce doresti de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scz . Deci, am o problema cu modulul de comfort (nu functioneaza geamurile , nu ilumineaza comenzile de la geamuri, nu regleaza oglinzile ) a venit un electrician grăbit, a facut o scanare si mi-a zis ca imi lipseste o alimentare la pinul nr.7 cu nu stiu ce culoare. Ma pus sa fac rost de schema modulului pentru a afla exact care sunt firele de alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iertati-ma,  dar am pus intrebari fara sa ma documenez. Acum imi dau seama ca : eu am nevoie de schema mufei T23. Modulul are cod : 1c0 959 799B . E vorba despre o Bora 2004 berlina 18t. Acum am aflat ca Masina a fost cu volanul pe dr si nu au functionat geamurile de cand a fost mutata . Cred ca gresit ceva !? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pune o scanare completa, sa vedem ce ai pe masina......

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Siguranta de la pozitia 38 (cea de la inchiderea centralizata) se arde incontinuu, am schimbat-o de 4 ori pana acum. Am verificat firele din burduful care intra in stalpul masinii (la ambele usi fata), am dat jos panourile de sub volan si am verificat toate firele de acolo, toate sunt bune. Am bagat o siguranta noua in locul celei arse (pozitia 38) si cu modulul confort (1 CO 962 258 N) tinut in mana am deschis masina din telecomanda si am observat ca se aude si se simte cum face click de mai multe ori -> e normal? L-am dat jos. l-am desfacut, totul pare in regula...

P.S. Switch-ul din portiera soferului cel mai probabil e dus. Acum o saptamana a inceput sa dea semne ca cedeaza: cand "tranteam" portiera de la sofer celelalte portiere se blocau cu exceptia celei de la sofer iar becul din portiera nu se aprindea de fiecare data, la fel si cel din plafon.

Asa se aude:

 

20180529_170304.jpg                                              20180529_170300.jpg

Edit: Sa fie switch-ul de vina pentru arderea sigurantei respective?

Modificat de iAlec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!