Jump to content

Modul comfort pt Golf 4 (pentru Cheie Briceag)


IoneLL
 Share

Postare recomandată

codare si invatare telecomanda dupa ce mai tragi firele necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am luat "plasa" al meu este 1C0 si acesta este 1J0  deci trebuie sa mai caut. Ce fire trebuie sa mai trag? Pentru antena modulului?

Inca ceva...daca iau de pe un passat variant (cu aceleasi dotari) mai trebuie modificat epromul?

Sau trebuie neaparat tot golf 4?

Modulul meu este 1C0 959 799 si imi spusese florin in urma cu 2 ani cu ce terminatie trebuie sa iau dar vad ca nu mai exista acel topic daca poate sa ma lumineze din nou el sau altcineva. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1C0 959 799B - daca e de Variant, nu cred ca o sa fie nevoie de modificare eeprom.

Trebuie sa tragi firul de antena si pentru semnalizari - pt incuiat/descuiat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1C0 959 799 B - Daca e pe Golf 4, se poate modifica ca sa poti debloca doar portbagajul din telecomanda? Bine..Necesita clar cheia e passat cu 3 butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am gasit modul cu 1c0 959 799 B dar de pe un golf scurt deci o sa trebuiasca sa gasesc pe cineva sa.i modifice dump. Si am vazut ca are 2 mufe fata de al meu care are una singura.

Cam ce fire contine acea mufa? Merita sa ma chinui sa le scot pe toate?(as putea sa le scot) sau sa iau alte fire si sa le duc unde trebuie. Cine are o schema cu mufa mica?

In mufa mare se mai modifica ceva?

Multumesc anticipat.

Modificat de eu_markhu
Adaugare "multumesc"
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mufa mare, nu.

este diagrama postata pe aici, trebuie doar sa o cauti - mufa mica - plusuri, goarna alarma, becuri semnalizare/confirmare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o schema, doar ca nu prea ma descurc cu termenii in engleza. Ma gandeam poate o are cineva in romana va rog. Sau una mai explicita daca se paoate. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

îmi spune si mie cineva care este mufa T8E va rog? Unde vine aceasta si care este rolul ei? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am pus modulul [de pe un passat berlina din 2004 cu portbagajul cu acelasi tip de inchidere ca al meu] Acum functioneaza toate pe masina geamuri,inchidere, plafoniera etc..., am invatat 2 chei care merg ok.  am dezactivat senzorii volumetrici din vcds[eu nu am senzori] am activat beep  si blink la inchidere/deschidere dar nu merg, ulterior am vazut ca imi trebuie goarna H12 nu cum am pus eu H8 Totusi de ce nu merg semnalizarile? 

am legat firele ca in schema dar am urmatoarele erori  01131  01299  01134[care stiu ca este goarna] si 01135[care sunt senzorii dar i-am scos

ma poate lamuri si pe mine cineva ce trebuie sa mai fac va rog?

la ce se refera erorea cu confirmarea ?

momentan am legat firul pt capota si semnalizari in mufa verde, 2 fire rosii[cu sigurante pe ele] de a 3-a borna de la blocul de relee prima era cu X75, a 2-a era una rosie de 30 si eu m-am legat de a 3-a. ce trebuie sa mai leg?sau ce am gresit? multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update. Am rezolvat, nu stiu la ce ma gandeam ieri Si legasem firele semnalizarii in mufa verde de la ceasuri le.am mutat in mufa albastra SI acum merge bine. Acum trebuie Sa.mi mai iau o goarna H12 si am rezolvat. O zi Buna tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dupa aia o sa te plangi ca iese fum din firele de la bord, eu nu inteleg de ce lagati fir gros ce vine de la modul de un fir subtire ce duce la ceasuri, fir care nu este capabil sa duca curentul ncesar pentru 3 becuri de semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca imi dai o idee unde le gasesc pe alea groase ti.as multumi din suflet. As vrea pe undeva mai la vedere sa nu fiu nevoit sa desfac tot bordul.

Modificat de eu_markhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manunchiul de fire care duce catre spate, la baza stalpului A de la sofer. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesc in stalpul stanga si pentru semnalizare dreapta? Sau trebuie sa desfac si stâlpul dreapta?

si inca ceva... Care este mufa T8E din schema de la pagina 19? O am pe masina? Sau este mufa in care se leaga senzorii volumetrici si trebuie sa o procur si pe aia?

Modificat de eu_markhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut nu ai nevoie de mufa T8 aia e pentru alarma si senzori volumetrici uite aici iti pun o schema

T15 pin 2:  iesire 12v pentru alimentare volumetrica


T15 pin 3:  iesire LIN-BUS sirena elecronica


T15 pin 5:  Semnal de intrare capotă deschisă (pentru alarmă). Pute?i lua din bord, conector verde PIN-ul 22 sau unul dintre ace?ti conectori de sub plastic, în partea stângă a ambreiajului. Cablul este maro / ro?u:

- conector 10 maro (PIN 6)
- conector 15 gri (pinul 12)
- conector 14 (nu stiu de culoare) (PIN 11)

T15 pin 9:  Intrare de declansare volumetrica (cu un puls de 0V)


T15 pin 10 si 7:   antena semnal telecomanda pin 10 plusul de la cablul coaxial si pin 7 minusu de la cablu coaxial care merge in stalpul din stanga de la masina


T15 pin 11:  iesire alarma claxon H8


T15 pin 12:  intrare plus permanent ( se conenecteaza la piulita 30 sub releele de sub bord,cu siguranta 15 amperi) pentru alarma claxon


T15 pin 13:  intrare plus permanent ( se conenecteaza la piulita 30 sub releele de sub bord,cu siguranta 15 amperi) pentru semnalizari


T15 pin 14:  iesire semnalizare dreapta ( conectare la pinu 2 de la butonu de avari )


T15 pin 15:  iesire semnalizare stanga  ( conectare la pinu 3 de la butonu de avari )

 

eu am legat pinu 14 si 15 la mufa T32

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

vin si eu cu o intrebarelegata de acest subiect, insa nu e vorba de golf 4, detin un seat alhambra (2004) si vreau sa pun un modul confort pe masina mea, momentan, din ce arata vcds am doar 09 central electric  , si nu 46 central conv. , as vrea sa adaptez un modul de confort de pe un passat, sau golf pt a putea activa funcia roll up, am incercat cu motordiag insa nu se conecteaza la modulul de pe masina! cum as putea sa fac aceasta modificare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti sa adaptezi ceva ce nu a fost montat din fabrica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13/09/2017 at 10:14 AM, aditzu' said:

1C0 959 799 B - Daca e pe Golf 4, se poate modifica ca sa poti debloca doar portbagajul din telecomanda? Bine..Necesita clar cheia e passat cu 3 butoane.

N-a mai incercat nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus eu la Bora - merge - la Golf 4 - nu imi mai aduc aminte daca a mers... am incercat.

Dani - la tine doar sa montezi ceva aftermarket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti da detalii? Eu am gasit pe alt forum ca trebuie doar cheie cu 3 butoane adaptata cu vcds pe masina si merge nativ...dar nu cred ca e asa simplu.

Cheie cu AG = 2 butoane -> Cheie cu AH = 3 butoane. Ambele merg cu 433 mhz.

Modificat de aditzu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca - adapteaza una cu 3 butoane  (de Passat B5.5) si vezi cum lucreaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu pusa recent cheie cu 3 butoane la golf 4 VARIANT si daca apas  lung pe butonul cu portbagajul imi deschide broasca haionului(daca trag de haion fara sa apas pe maner are acel joc...daca stiti la ce ma refer) portierele raman incuiate iar daca apas pe butonul de pe haion se ridica si cand las haionul la loc jos se inchuie singur portbagajul si se rearmeaza alarma.

Precizez ca am modul cu eproom de passat b 5.5 .

Deci merge la golf 4.

Apropos ...avand in vedere ca am montat singur modulul cu chei briceag la al meu golf fara briceag(bineinteles cu indicatiile date de voi) oare reusesc sa.mi pun si senzorii volumetrici? E greu tare? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reusesti - da, e ceva de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza daca sub bord este suficient sa desfac doar sa am acces la modulul confort. Sau e nevoie sa desfac mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi trebuie sa desfaci sa tragi firele de la senzori la modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!