Jump to content

Layout Motor 1.9 Tdi 131cp Avf


Rapier
 Share

Postare recomandată

Am primit raspunsul de mai jos de la Allard Motor Sport, la niste intrebari de-ale mele referitoare la kit-ul ce doresc sa mi-l comand:

Hello Adrian,

We can suypply an intercooler kit for the Audi A4 110 TDI.

.........................

If your 130PD has the same layout as the A4 110TDI, then a good fitter could fit the kit to your car. Any Phase 4 turbo parts we supply would have to be modified and fitted in Romania, as we never fitted or made a Phase 4 turbo and manifold to fit an Audi A4.

If your model is very similar in general layout under the bonnet, to the A4 110TDI model, we can make parts which only need reasonably minor modifications.

...........................

Regards, Alan Allard

Nevazand niciodata un motor de A4 110 CP, intrebarea pe care o am este: Seamana cu cel de 130CP? Inclin sa cred ca da, dar as dori pe cat posibil sa fiu sigur, nu sa comand piesele si sa ma trezesc ca nu se potrivesc. Ma intereseaza daca turbina, galeria, intercooler-ul (genul asta de componente), sunt amplasate si dispuse la fel in cele doua motoare. Informatii sigure va rog

Multumiri anticipate

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa fiu carcotas, dar.... vrei sa iei un kit de tuning de la o firma care nu stie cum arata motorul?......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Allard este una din cele mai renumite si serioase firme care se ocupa cu asa ceva...

Problema lor consta in geometria tubulaturii, din cate inteleg, deci nu in treburi de performanta. Nu mi-as face probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema lor consta in geometria tubulaturii, din cate inteleg...

Da, evident, dar ziceam ca nu mi se pare normal sa nu stie treburile astea... ma rog, poate am eu exces de zel ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...si eu m-am gandit la asta. Am zis insa ca or fi si englezii la fel ca americanii... In SUA vezi rar motorizarea diesel pe Audi...toate site-urile sunt pline de info pentru 1.8T. Poate si in Anglia e la fel si pe la Allard au trecut mai mult Golf-uri si A3 si mai putine A4. Iar din punct de vedere al performantelor si calitatii, la fel cum a spus si Alex, nu imi fac probleme. Eventual voi lua o turbina cu galerie si vad daca trebuie adaptata. Daca insa sunt la fel motoarele 110 CP cu 130 CP, atunci e si mai bine ca vor face ei totul si eu o voi primi bolt-on

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier, kitul asta de tuning cati cp iti aduce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde... Daca iau turbina VT2 care este un hibrid VNT18/22, cam 220-225 CP. Daca iau VT4/5/6 care este VNT25, peste 240 CP cu max. 265-270 CP. Dar varianta ultima ar trebui sa o fac la ei ca sa garanteze rezultatul. Iar pe A4 nu prea au instalat asa ceva, mai mult pe Golf, Seat si Skoda. De asta se punea problema traseelor de la galerie si intercooler.

Probabil o sa renunt la a imi pune un turbo foarte mare si o sa iau un VT2 sau VT3 si ma pot duce pana in max 230-240CP in functie de soft. VT2 fiind hibrid sper sa am un lag cat mai mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa schimbi si injetoarele si ambreiajul? Te intreb deoarece si pe mine ma intereseaza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Rapier,sa ne tii la curent te rog......suna foarte interesant ce vrei sa faci.Cred ca o sa ma bag si eu dupa ce ne comunici varianta aleasa si rezultatele dupa montaj.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!