Jump to content

Reclama dealer-ului pana unde poate merge?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

cand am fost pentru o revizie la un service autorizat din Vaslui(este si reprezentanta de asemenea) le-am cerut un suport de numar caci cel vechi era crapat.Foarte amabila tipa de la receptie mi-a inmanat unul inscriptionat cu sigla+numerele de telefon aferente.Am intrebat daca simplu, pe negru nu au, si a clatinat din cap in sens negativ.Mi-am zis, e ok, il pun pe asta chiar daca au servicii de 2 lei, macar il iau mokka.Cand sa ies, pe usa, aud murmurand in spate, "va costa 7 lei".M-am intors stupefiat : "poftim???!!!".Am bagat mana-n buzunar, am platit suportul, si direct in atelerul de tinichigerie m-am dus, am cerut o pensula "plina de vopsea" neagra, si am iesit in curte, unde majoritatea angajatilor "lucrau" cu mainile in buzunar.Si . . . m-am apucat de treaba, cu pensula "maraind" printre dinti : "va faceti reclama pe banii mei?las` ca-mi fac eu reclama la . . . NEGRU".

Au izbucnit rasete, va dati seama, firma facandu-se de cacao prin insusi sigla si serviciile ce le ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DORU_14

    11

  • AndreiO2

    8

  • pegasus

    6

  • d-rive

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

mi se pare normal ca a strigat dupa tine sa-i dai banii. Cand cumperi masina le pun gratis.Iti dai seama ca fatuca nu avea acasa vreo fabricuta de suporturi de numere in care curgea plasticul din cer si il prelucrau pionierii gratis in orele de munca patriotica. :Driver: Insa cu abtibildele de pe luneta e magarie curata . Dar cu mine sa stii ca au fost atenti prin service,prin showroom , mai sunt si copilasi tinerei care nu stiu sa respecte clientul , dar asta e, padurice fara uscaturi nu exista. Si amabilitatea lor,cat si reducerea la manopera si piese nu se aplica decat daca deschizi comanda in service la ei si platesti cu banul jos. Nu cred ca se uita ei daca am eu stiker sau nu cu firma lor si apoi sa-mi faca reducerile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Baietzi, am avut si eu de la AVIA sticker pe luneta. L-am scos usor, nu a fost o problema; ideea este ca am fost odata in service si era o Skoda din Germania, cu numere de Germania si avea pe spate initialele de la dealer facute din tabla si puse pe spate, exact asa cum scrie Octavia. Ce mai faci atunci ? Banuiesc ca alea sunt lipite bine, daca nu cumva sunt si prinse cu nituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate se considera sponsorizare... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- vi se pare normal se se inscriptoneze direct pe masina numele dealerului? EU UNUL NU DORESC ASA CEVA DE EXEMPLU

- intreaba dealerul viitorul posesor daca ii permite sa-si faca reclama de acest fel ? INTREABA OARE?!

- de ce as accepta sa port la loc vizibil si fara sa pot sterge numele dealer-ului facandu-i reclama pe unde ma duc GRATIS ???

Atunci cand semnezi contractul de vanzare -cumparare semnezi si ca accepti acel sticker. Daca cumva esti grabit cand citesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia asta cu preturi mai mici la manopera si piese e un rahat pe bat. Mi s-a furat oglinda pe dreapta. Am intrebat la Radacini cat costa una si mi-au zis 406RON. Fratele meu a lucrat la un importator care le aducea cu 50 RON si le vindea la Radacini cu 80 RON. Sticla oglinzii cu incalzire la Astra H.

Moderator Daca nu ai observat cumva, aici se discuta despre SKODA. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost luni la Brady sa iau un kit de reparatie vopsea pe care il comandasem de ceva timp si am observat ca si ei s-au luat dupa cei de la AVIA.

Au facut un sticker pe care il lipesc sub modelul masinii.

Deci... se ia! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca de ceva vreme si unii de pe acolo erau tare mandrii de asta. Cand am specificat ca din pct de vedere al clientului nu e tocmai ok (exceptand cazurile in care isi da in mod expres acordul pt asa ceva) am primit o replica de genul:

ce dom'le pt reducerea oferita (a se citi pomana - in viziunea unora, aceiasi mentionati mai sus) trebuie sa inghita treaba asta cu stickerele.

Asa ca, consideratia pt client, pt destul de multi e doar o vorba cam goala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci s-au luat si cei de la Brady dupa cei de la Avia ? Asta e chiar tare :)))))))). Si cum arata stickerul de la Brady ? Tot in dreapta pe haion undeva sunt incriptia Octavia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primul lucru care il fac atunci cand imi cumpar masina, dezlipesc toate stickerele, scot suportii de numar cu numele firmei, telefoane etc. Asta direct si clar in fata lor. Le zic foarte sincer, vreti sa le las pe masina? BANU jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai poti sa ii pui pe ei sa le scoata!

off: o masina noua...? nu-ti mai place X3 ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleu pai tu crezi ca le schimb ca pe ciorapi? :))

Ziceam de situatia cu Skoda, cu Renault. Cei de la BMW nu au avut ambitii din astea, chiar nu pun stickere pe geamuri. Iar la suportul de numar la fel, sunt destul de discreti, baga un Automobile Bavaria si gata. Dar le-am dat jos si pe alea :))

Stickerele cu Castrol, ELF etc nu ma deranjeaza dar sa-mi stea mie scris pe masina "IVAS", ce-i prostia asta, pe bune acum. Nu am nimic cu omul care are firma IVAScu, nu am nimic cu firma si tocmai ca nu am nimic cu ei nu are ce cauta numele lui pe masina mea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum arata stickerul de la Brady ? Tot in dreapta pe haion undeva sunt incriptia Octavia ?

Da, e in aceeasi pozitie ca la AVIA, ala pe care l-am vazut eu era portocaliu si la fel de mare ca cel de la Avia (parca totusi contine mai multe informatii, telefoane, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cand semnezi contractul de vanzare -cumparare semnezi si ca accepti acel sticker. Daca cumva esti grabit cand citesti...

Nu scrie nimic in contractul de la brady facut la inceputul lui iunie.

Eu le zic dinainte sa nu lipeasca nimic pe ea. Daca o s-o faca totusi iese scandal. Nu accept asa ceva, nu ridic masina pana n-o sa le scoata.

Numai la noi se poate intampla, dar tot din cauza clientului ca inchide ochii.

Ia sa refuze un client masina din cauza asta si o sa se mai gandeasca la reclama pe sistemul de degivrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Brady gasesti sticker brand-uit pe interiorul lunetei, nu sub inscriptionarea "Octavia".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doru, la noua Fabia din showroom e un sticker sub inscriptionarea "Fabia"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile din showroom au alt statut. Dar masinile livrate clientilor nu au acel sticker, crede-ma, doar cu asta ma ocup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu prea inteleg cum poate dealer-ul sa lipeasca acel sticker pe interiorul lunetei cand producatorul zice f clar sa NU faci asta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai deschide hayonul, deslipeste cartonul si apoi aplica folia cu grija. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doru, si care e raspunsul pe care-l dati clientului care intreaba de ce a ajuns reclama cu Brady pe masina lui personala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt colantul de pe luneta nu am fost intrebat niciodata pana acum de ce este lipit acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doru, dar a cerut vreodata cineva (vanzatorul) voie proprietarului sa-si puna stickerul acolo? Mi se pare chestie de bun simt. Uite, am mai zis. Cei de la BMW si nu numai, nu lipesc nimic pe nicaeri cu exceptia suportului de numar unde e scris decent Automobile Bavaria si atat (cel putin in cazul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inscriptionarile pe suportul de numere se aplica si la Skoda. In plus, odorizantul personalizat si sticker-ul de pe interiorul lunetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi-a dar odorizant ;) Neseriosi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) O veni la pachet cu sticker-ul ala de-l hulesti tu! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!