Jump to content

Lampi avertizare usi


benjamin15
 Share

Postare recomandată

As vrea sa montez aceste lampi, masina a venit fara. In manual am vazut ca in burduful usii din fata exista contacte pentru geamuri electrice, boxe si lampi avertizare. Ar putea sa imi spuna cineva daca firele sunt trase pana in burduful de la usile din fata sau trebuie mers si in spatele bordului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    27

  • B0gdy-

    10

  • Bogdan55

    9

  • Al Bundy

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu sunt interesat de montarea lampilor in usi. :) Dar nu cred sa fie asa de simplu. Nu cred ca exista nici slotul pentru bec, nici fire trase. Oare cat ii mai costau sa puna si lampile astea? Nici ca optionale nu au fost trecute. Daca a facut cineva aceasta modificare sau are informatii ajutatoare il rugam sa posteze aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe topicul de la O1 este dezbatuta o problema asemenatoare. Si s-a gasit si rezolvarea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-a gasit si nu s-a gasit...:salut: Am vorbit cu tipul care a montat lampile pe O1 si a scris tutorialul. El a lucrat pe o schema destul de sumara de golf 4, iar firele le-a tras dincolo de burduf, sub plasticele laterale de sub bord. Nu stiu daca stia de conectorii din pilonul A. Dar daca stia, inseamna ca trebuie desfacut si bordul.

Figura am gasit-o in "Electrica" pag. 224.

Eu am de gand sa desfac burduful si sa conectez un bec la pinii 3 si 4, sau macar sa vad ce se afla acolo. Daca are alimentare, devine simplu.

In spatele ochilor de pisica, care se scot usor si cu mana libera, nu se afla nimic.

Am vazut in Carrefour becuri cu tot cu soclu, bulb si fire, autoadezive, de 2 dimensiuni, la alegere, facute de www.lampa.it. Nu mai ramane decat sa desfaci bulbul si sa libesti soclul in locas. Se pot lipi si sub bord, ca lumini pentru picioare.

La reprezentanta Skoda, avand in vedere ca mi-au cerut 6 mil pentru tras fire de boxe pt spate, nu m-ar mira sa ma coste vreo 3. :D

Poate sunt totusi persoane mai pricepute la partea electrica pe site care sa ne ajute cu cateva sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii tu deschizator de drumuri pentru Fabia, si daca reusesti sigur au sa fie multi care au sa-ti ia exemplu. Eu primul ... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-a gasit si nu s-a gasit... :P Am vorbit cu tipul care a montat lampile pe O1 si a scris tutorialul. El a lucrat pe o schema destul de sumara de golf 4, iar firele le-a tras dincolo de burduf, sub plasticele laterale de sub bord. Nu stiu daca stia de conectorii din pilonul A. Dar daca stia, inseamna ca trebuie desfacut si bordul.

Schema nu e sumara, e schema din manualul de fabrica de pe site-ul rusesc. Firele au fost trase unul din usa de la calculatorul de confort (comanda spre masa) si unul din conectorii de pe A pilar (alimentarea), Unde in mufa mama era loc liber, in mufa tata cea dinspr baterie avea pin cu 12v.

Deci nu am umblat deloc pe sub bord, ci numai in usa si in conectorii de pe A pilar.(stalp)

LE Acum am vazut si eu figura de la pag 224. La octavia acei conectori se gasesc la baza stilpului in interiorul masinii, la fabie sunt accesibili din exterior sub burduf. Mai trebuie vazuta schema electrica si gasite contactele din respectivii conectori.

M-am uitat la wiring diagram 04 pag 353 si intr-adevar daca vei conecta la pinii 3 si 4 o lampa aceasta se va aprinde si stinge in functie de usa (inchis si deschis). Acum i-mi dau seama ca e mai usor ca la octavia. Succes.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici n-am inceput bine operatiunea si m-am lasat pagubas...

Am reusit sa desfac burdufurile dela usile din fata si am dat de cel putin 12 fire... trebuiau sa fie vreo 6 pini. Problema este ca nu poti vedea darmite lucra acolo. Voi mai face o tentativa cu o oglinda.

O alta problema este siguranta 5 din tabloul lateral, speciala pt luminile din usi. Ar putea sa-mi spuna cineva mai priceput, in cazul in care exista cablajul, e posibil sa nu treaca curentul fara siguranta?

Daca nu reusesc sa deslusesc burduful, voi lega la iesirile de lumini usi lumini pentru picioare doar asa ca sa nu ramana nefolosite. :icon_thumright:

Si un led mic la scrumiera. Oricum, bordul e de cateva ori mai usor de demontat decat fata de usa care se mai si rupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Led mic la scrumiera? De ce? Unde?

Nu stiu daca depinde de dotare, insa eu la dotare comfort (2003) am lumina "in" scrumiera (prin plasticul alb din peretele lateral).

Baiu e ca si eu vreau stopuri in portiere, insa la mine nu stiu daca am cablajele si soclul pentru bec in usa (am ceva probleme la switch-ul de la portiera sofer, si stopurile nu se aprind cand deschid usile, insa cipi.o care are masina identica (aceeasi dotare chiar si diferenta la data productiei e doar o luna) are acele stopuri in usi :icon_thumright: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa le desfaci sa vezi daca ai fire si soclu. Pur si simplu actionezi cu o surubelnita in lateral. Ma gandeam ca toate masinile au acelasi panou electric de baza din spatele bordului, de la care sunt sau nu trase cabluri in functie de dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul de la scrumiera se aprinde cu luminile de bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia echipare Elite din 2006, nu exista fire/soclu sau orice altceva in spatele acelui plastic reflectorizant din usa. E doar o mare ... gaura :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soclul este cu tot cu partea din fata, adica in locul ala unde este partea reflectorizanta este geamul din fata becului...si toata chestia intra in usa cum sunt butoanele alea de pe bord( esp, incalzire, etc), adica are cam acelasi sistem de prindere. Eventual va fac niste poze sa vedeti, ca eu am lumini in usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ca sa mai invioram putin topicul, am gasit o schema de conectare a firelor care vin din stalpul A . Banuiesc ca ar trebui sa fie un pin liber pe acolo ...

Deci teoretic pentru a functiona acele lampi din usi, ar trebui legate de un fir care devine + doar in momentul deschiderii usii. Cel de-al doilea fir ? Direct la o masa si ... gata ? :(

P.S. mai greu are sa fie de tras firele deoarece trebuie desfacut panoul de la usa :)

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zic si eu...nu se pot lega lampile pe pinul de plus de la contactul de usi deschise? Pinul 3 pe stalpul A daca nu ma insel si o masa...intr-adevar mai tricky e sa duci cablurile. Trebuie luata fata jos sau oare e suficient sa desfaci cele trei suruburi cap torx situate in partea inferioara a usii?Oare nu cedeaza fata de usa suficient cat sa permita cablurilor sa fie mascate sub ea? N-am luat-o jos niciodata, nu stiu cat de usoara sau grea e operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata usa pe interior, fara panou. Pe unde zici tu ca vrei sa duci firele ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na ca m-ai provocat sa o desfac cu totul si eu. Bebeko, cand am timp ma apuc sa desfac usa...la o prima vedere, ideal ar fi ca prin demontarea difului de joase sa capeti un acces suficient pentru introducerea unui fir nou in cablajul de traversare usa-stalp A. Vad pe poza ca toata instalatia e trasa pe exteriorul fetei de usa din tabla, si asta banuiesc ca nu ar fi ceva foarte dificil. In opinia mea insa, cel mai greu ar fi de montat tot corpul de iluminat, care banuiesc ca are o oarecare adancime...Pe poza fabiei in cauza nu se vede prevazut vreun loc pentru asta, o decupare cat de mica...e nevoie sau nu?...a desfacut cineva de pe o usa de fabia cu lumini fata de usa jos? Si daca da are vreun locas in partea de tabla a fetei? Pe mine asta ma intereseaza pana la urma . Ca la cabluri ma bag fara probleme, dar la decupat tabla e mai tricky.

Repet, asa m-as apuca eu de lucru, niciodata nu am desfacut fata de usa jos de pe masina mea. Dar acum am motiv :(

In schimb as putea sa incerc fara prea multe probleme cred maine sau duminica sa masor un pic tensiunea intre pinul 3 si un contact de masa, in functie de diferitele pozitii ale portierei. Daca e tensiune acolo functie de pozitia usii(inchis/deschis), si se poate lucra decent,si fara un car de draci facuti ca nu-ti incap degetele si nu poti prinde o anumita mufa, atunci promit ca iau fata de usa jos. :D

LE: M-am uitat un pic peste partea de scheme electrice a fabiei din manualul de service, si se pare ca intradevar lumina de avertizare se leaga intre o borna de plus situata pe stalpul A, si identificata de ei T6f, conectata cu fir maro la stalp, si intre o masa notata pe diagrama cu 205 si care este identificata ca fiind citez "conexiune masa din cablajul tras in usa soferului".

Deci dragi forumisti, care nu aveti lampi de avertizare in usi si vreti sau vreti sa ajutati, haideti sa incercam sa identificam impreuna contactul T6f, sa vedem daca avem tensiune pe el, si mai departe vom sti cum e de actionat. Facem un concurs? :(

Schema am gasit-o intre pdf-urile de la domnul fili-costi, mare om mare caracter, si mai precis in Diagrama cablajului.pdf, pagina 171, capitolul 18-1.

Modificat de cosmin543
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca exista si un tutorial cu desfacerea usii la Fabia.

Mai intai cred ca ar trebui sa fii sigur ca merge intradevar lampa la firele de care spui tu. In rest nu sunt probleme, exista loc pentru lampa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu te uiti tu pe documentatia de service ? O sa vezi unde tb montat becul,dar nu e pe comutatorul usii ci undeva pe inchiderea centralizata.Adica,daca deschizi una din usile fata,se aprind becurile de pe ambele usi.Si o sa vezi tu ca unde trebuie legat firul pe mufa corespunzatoare de pe pilonul a stg sau dr, nu exista pin in conector.Eu am desfacut acu vreo 2 saptamani conectorii de pe toti stalpii si nu au pini unde nu sunt trase fire.Schemele sunt diferite daca ai sau nu inchidere centralizata.Pui becul in usa,un fir il legi la masa si unul il scoti prin burduful usii si il duci la releul J560 pin 8/87. Releul j560 e situat sub bord,intr-o placa cu relee aflata deasupra calulatorului electric.Scoti releul si pe partea cu pini gasesti marcat pinii : 4/85 , 6/86 (alimentarea releului intre masa si siguranta 5) si 2/30, 8/87 (contacte pt becuri pt ambele usi, de aici se ramifica bec stg si bec dr),celalat fir ( 2/30) merge la cutia de sigurante,la +. Sunt 3 randuri de relee,releul asta e pe randul al 2-lea,prima pozitie din stg.Sunt 5 locasuri pe linia aia,dar nu e obligatoriu sa fie relee in toate.Releu se numeste releu de avertizare lumini usi.Vezi daca ai releul asta,daca nu tb sa-l montezi.Acum nu stiu ce fir vine in cealalta parte a sigurantei 5,tb sa ma uit pe schema si deja scriu de 40min.Deci cat timp am scris postul asta,au mai aparut 2 inaintea mea.ASa ca nu sariti cu gura pe mine,ca nu puteam citi ce apare pe forum in timp ce caut prin scheme.

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asta o sa fac. O sa desfac un pic burduful ala care protejeaza cablurile, si o sa incerc sa ma prind care e pinul de care ziceam, si apoi masor tensiunea pe el, si caut undeva o masa. Daca am ce imi trebuie, si cand o sa gasesc cateva ore libere intr-o alta zi, trag cablele.

@marian_c: eu am inchidere centralizata din fabricatie pe ea, deci tind sa cred ca am si pinul respectiv, daca nu, e mai complicat, ai dreptate cu schema de legare direct la releu, e singura modalitate. Tu ai centralizata din fabrica pe fabie?

Modificat de cosmin543
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Similar lampi de avertizare usi montate la un Polo :

" Au fost montate la o firma de alarme. Nu au fost trase fire suplimentare spre interiorul masinii. In usa a gasit unde trebuie legate ca sa functioneze la deschidere "

"Undeva in cupla un fir. Al doilea legat pe traseul unui manunchi de cabluri.Nu am fost interesat atata timp cat este OK "

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=28416&st=0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am inchidere centralizata din fabrica,dar fara telecomanda briceag.Daca ai,e clar,inseamna ca ai releul .Vrei sa ma uit pe schema sa vad ce pin vine si in ce mufa de pe stalp a?Stalpul a este fata, b la mijloc,c spate.Da, becul se leaga pe mufa maro pin 4.De acolo pleaca firul la borna 8/87 a releului de care iti spuneam.Deci daca ai inchidere centralizata din fabrica ,a i si releul ala,poti desface burduful fara sa demontezi usa,scoti mufele incepand cu cea de sus,apoi cea maro este parca in spate,deci o scoti si pe cea din fata ca sa ajungi la ea,si vezi ca sunt pinii numerotati pe conector si vezi daca pe pozitia 4 ai ceva.Daca ai, identifica culoarea firului ce este lipit acolo si desfa fata usii,dar tb sa demontezi si broasca si iti tb cheie speciala(nu improviza ca eu am stricat un surub)Dar sa iei lampa de la skoda sa mearga in locas,ca are inauntru si o dioda in serie cu becul.Daca ti se pare scumpa improvizezi si bagi o dioda in serie cu becul.

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si eu

firul de la releu ar trebui sa vina in pinu 3 sau pe diagrama T6f ma uit, masor si vad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!