Jump to content

Consum Axr


shkoda
 Share

Postare recomandată

Cu masina din semnatura original 101CP, acum...126-130 dupa chiptuning by TCM, consumul este cam asa:

In oras: intre 10 si 7% depinde de trafic. Ca stil de condus...merg rational, nu accelerez daca nu am unde si de ce dar nu pot merge la consum :Driver:

In afara: in concediu cand mergeam de placere, rar peste 100-110... dar pe drumuri de munte, ajungeam chiar si la 4,8%...

In mod normal, viteza medie 75km/h pe drumuri normale scoate acum 5,3% (ceva mai putin decat inainte de tuning)

Pe drum normal drept si cu doar trei sate si apoi autostrada (Galati - Slobozia - Drajna - Bucuresti) cu viteza medie 104km/h scoate acum consum de 6,3% (sensibil mai putin decat inainte de tuning cand scoteam 6,8-6,9% cu o viteza medie de 90-92km/h)

Consumul e luat de pe computerul de bord, viteza medie de pe GPS.

Kilometri la bord 34.000.

Motorina...OMV de care gasesc sau MOL EVO, sau Rompetrol Efix.

cam asta e experienta mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum instantant la relanti fara consumatori cat ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai e un topic special pt asta, la TDI parca, vezi si acolo.

eu am 0,7-0,8 l/h la relanti fara consumatori. Nu s-a schimbat nimic aici dupa tuning.

Spre deosebire de a mea, O1 de 90cp non-PD a tatalui meu are 0,5l/h si consumuri nesimtit de mici la drum :-) Doar ca e mai lenesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si a mea e tot non-PD de 110cai si are tot 0.5 la relanti fara consumatori...si cu motorul cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19.5oo km:

- consum medi 6,3l/100km; consum facut dupa litri de motorina bagati si km parcursi

-oras/afara= jumatate/jumatate. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc

Modificat de C O S T I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costi posteaza in topicul dedicat consumului la ralanti nu aici!

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea consuma in oras 9% sambata si duminica iar in rest 11%

Nasoala situatie nu? mai bine postam la motoare pe benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa ca-i bine!.....mai bine sa o mai si turezi si sa nu mergi deloc subturat...eu in oras scot si 14 cand o calc bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

galati-moieciu de sus vreo 330km, media de 70km/h consum 5.5l, 2 persoane.

la intors media 64la ora si consum de 4,5 la suta.

de pe comp de bord datele.

motorina de petrom regular.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... alarma falsa!

A revenit la aceleasi cifre consumul... Weekend-ul asta si weekend-ul viitor voi face primele drumuri in afara Bucurestiului, de dupa revizie.. sa vedem daca acolo se simte ceva..

Si am mai observat ceva.. daca trag bine de ea cateva minute, cand ma opresc la un semafor, ceva.. imi oscileaza la relanti 0.9-1l... 0.9-1... asta in conditiile in care daca merg normal, am 0.8 sau 0.9 (dupa cum i se scoala ei.. :icon_thumright: )

Ceva trebuie sa fie si pana nu aflu nu ma las... pt. ca normal e clar ca nu e.. si mecanicul, la revizie s-a uitat putin ciudat la mine cand i-am zis de 0.9 la relanti si de la 9 in sus in oras, respectiv de la 5.8-6 in sus in afara... :)

Cred ca o sa mai fac si testul cu motorina, sa elimin macar si cauza asta... am mai incercat ceva, dar nu m-am tinut de el.. :blink: Mai exact, o sa incerc rompetrol vreo 2-3 alimentari, sa vad daca e vreo diferenta... pana acum n-am folosit decat petrom, omv (adica tot petrom.. ).

Si??? Acum ce consumuri mai ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Consumul dupa 15.000 de km s-a stabilizat pe la 7,4 in oras. Afara in schimb e pe undeva intre 5,7 si 6,5 in functie de cum merg(mai potolit sau mai rapid ...). :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timisoara-Lugoj-Deva-Hunedoara si retur pe la Arad :

Media 60 Km/h

Consum 4.9

masina inca e in rodaj. Are approx 900 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul dupa 15.000 de km s-a stabilizat pe la 7,4 in oras. Afara in schimb e pe undeva intre 5,7 si 6,5 in functie de cum merg(mai potolit sau mai rapid ...). :Driver:

7,4 in al nostru bucuresti ?? :D)) probabil noaptea dupa 12

a mea papa 10 - 11% si seara (~ orele 18:00) si dimineata (~ ora 8:00)... asta vara aveam si eu intre 8-10, dar de cand a venit frigul... nu scap de aceste valori decat cand ies din oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul dupa 15.000 de km s-a stabilizat pe la 7,4 in oras. Afara in schimb e pe undeva intre 5,7 si 6,5 in functie de cum merg(mai potolit sau mai rapid ...). :icon_rendeer:

hai ma iuliane faci misto sau nu stii ce spui,7,4 in oras nu ia nici ALH-ul

decat sa scrii prostii mai bine abtinete

scuze, acum vad ca ai nr. de ilfov si este clar ca daca mergi prin voluntari atat consuma

Modificat de C O S T I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Constanta si eu scot 7,5% urban, fara nici un fel de exagerare. In Buc. am ajuns uneori si la 12%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, ALH mers potolit, aprox. 6-7l/100km in Bucuresti luna februarie anul curent. Sigur se poate :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

consumul instant la mine;0.7-0.8L Asta depinde si ce consumatori am.in oras 10l/100 -7.5 l/100km.in afara 5.5-6L/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La mine s-a rezolvat problema, cu ajutorul unui mecanic de nota 20+ de la Elcargid.

Acum am 0.6-0.7 la relanti (abia astept sa se incalzeasca afara.. cred ca o sa fie 0.5-0.6 :D )

Iar consumul a scazut binisor... In oras am 6.5 - 7.5 (in weekend, sau cand e foarte liber, scot chiar si sub 6.5 :icon_thumright: ), iar in afara scot intre 4.5-5.5 in functie de cum merg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

AXR, 101CP, 16.000km

1400 km, greutate in masina (pasageri, bagaje etc) aprox 330kg, fara climatronic, viteza medie 96km/h, traseu variat (munti, autostrada, drum national - in afara Rom), stil de condus usor sportiv (schimbari de viteze la 3000-3400) consum mediu 6,5. Ma asteptam pe la 6 sincer. :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultimii 2000 km 6,1l/100km;oras/afara: 65%/35%

Modificat de Tom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Din septembrie de cand am masina si pana acum am facut vreo 3850 km.cam 500 in afara restul numai in oras

Ce pot sa va spun legat de consum este ca am avut in oras consum de 13% (pe distante de maxim 6 km si in aglomeratie), dar si de 6.8% pe distanta de vreo 40 km, in timpul saptamanii pe traseul gara de nord, stefan cel mare -pantelimon si inapoi.

in afara, pe 500 km parcursi am avut media de 5.5, masina f incarcata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 27000 km, iar la 7000 a primit un update de soft care i-a adaugat 28 CP. La ralanti sta la 0.8 - 0.9 l/h, iar la drum 5,4 - 5,7 fara clima.

Pe distanta Bucuresti - Timisoara, cu anvelope de iarna, 5 persoane si bagaje a consumat 6,1% mers vioi, iar la intoarcere, via valea Oltului, a mers cu 5,9%.

De mentionat ca pe autostrada nu am lasat-o sub 120-140/h. :Driver:

Numai bine si sa consume cat doriti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 27000 km, iar la 7000 a primit un update de soft care i-a adaugat 28 CP. La ralanti sta la 0.8 - 0.9 l/h, iar la drum 5,4 - 5,7 fara clima.

Pe distanta Bucuresti - Timisoara, cu anvelope de iarna, 5 persoane si bagaje a consumat 6,1% mers vioi, iar la intoarcere, via valea Oltului, a mers cu 5,9%.

De mentionat ca pe autostrada nu am lasat-o sub 120-140/h. :Driver:

Numai bine si sa consume cat doriti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!