Jump to content

Ulei G4 Benzina


K I D
 Share

Postare recomandată

Salut.De curand mi-am achizitionat un golf 4 din 2002 cu motor 1.6 benzina.Are 99 000 km reali,ultima revizie fiind facuta la 90000 km.Ce ulei sa ii bag?Distributia trebuie schimbata?in carte zice ca trebuie schimbata la 120 000 km,dar vreau sa fiu preventiv...nu vreau sa o schimb la limita.

Ulei am inteles ca trebuie bagat Castrol 0 W 30.Asa e ?Cati litri trebuie sa intre si cam cat ar costa?

Astept niste sfaturi.Multumesc.

Cu stima,

Alex :icon_thumright:

Modificat de Alex_golf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

Cand mi-am luat masina avea 107k km. Primul lucru pe care l-am facut este sa schimb uleiul, distributia si filtrele. Nemtii nu fac distributia decat la 120k si schimba uleiul la 30k km.

La drumurile noastre si aglomeratiile prin care mergem se impune ca ele sa fie schimbate mai repede.

Sfatul meu e sa faci acelasi lucru pt ca aproape sigur nu ai distributia schimbata. Mai ales ca pt masini ca ale noastre nu e f scump. pe mine m-au costa 850ron tot, ulei filtre distribuite completa, luate de la volksparts. Mai costa si manopera vreo 400 ron dar mergi linistit.

Eu am pus ulei tot Castrol full sintetic mi se pare ca 5w30 (nu mai stiu sigur). Intreaba la volksparts ca baietii se pricep si-ti recomanda unul bun. iti ajunge un bidon de 3 l.

In rest sa-l stapanesti sanatos si bun venit in clubul benzinarilor.

PS. ce cod de motor ai? in profilul tau vad ca scrie 101cp, esti sigur ca nu ai 105cp? Parca cele cu 8v au 101cp si sunt mai vechi de 2002. Tu cred ca ai 16v. Daca ma insel scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul.... fi rabdator cu noi , ceilalti, si citeste topicele pe aceasta tema (sunt destule) si NU posta la primul avint.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul.... fi rabdator cu noi , ceilalti, si citeste topicele pe aceasta tema (sunt destule) si NU posta la primul avint.

Multam de sfat,dar zilnic citesc pe aici si nu am vazut discutie despre ulei la motorul acesta!salutare

salut.

Cand mi-am luat masina avea 107k km. Primul lucru pe care l-am facut este sa schimb uleiul, distributia si filtrele. Nemtii nu fac distributia decat la 120k si schimba uleiul la 30k km.

La drumurile noastre si aglomeratiile prin care mergem se impune ca ele sa fie schimbate mai repede.

Sfatul meu e sa faci acelasi lucru pt ca aproape sigur nu ai distributia schimbata. Mai ales ca pt masini ca ale noastre nu e f scump. pe mine m-au costa 850ron tot, ulei filtre distribuite completa, luate de la volksparts. Mai costa si manopera vreo 400 ron dar mergi linistit.

Eu am pus ulei tot Castrol full sintetic mi se pare ca 5w30 (nu mai stiu sigur). Intreaba la volksparts ca baietii se pricep si-ti recomanda unul bun. iti ajunge un bidon de 3 l.

In rest sa-l stapanesti sanatos si bun venit in clubul benzinarilor.

PS. ce cod de motor ai? in profilul tau vad ca scrie 101cp, esti sigur ca nu ai 105cp? Parca cele cu 8v au 101cp si sunt mai vechi de 2002. Tu cred ca ai 16v. Daca ma insel scuze.

Bine v-am gasit.O sa le schimb si eu acuma...flitre,ulei,distributia...

nu stiu ce cod motor am...dar daca mi-ai spune unde e trecut o sa ma uit!Pe capacul de la motor scrie 1.6 16 V.Ne mai auzim aici pe forum.

Cu stima,

Alex :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce cod motor am...dar daca mi-ai spune unde e trecut o sa ma uit!Pe capacul de la motor scrie 1.6 16 V.

Uitate in talon !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu are numere de Germania.Miercuri imi vine talonul si numerele :lol:

Apropo sunt din Craiova.

Cu stima,

Alex :icon_thumright:

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci uitate in portbagaj sub carpeta aia ca este lipit un abtibild cu seria de la motor si alte informatii utile si acolo scrie ce motor ai. Parca e trecut si la motor acel abtibil pe acolo pe unde e filtrul de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe sticker-ul ala acolo sunt trecute multe...da-mi un exemplu de cod motor sa stiu la care sa ma uit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Introduce seria de sasiu in VIN Decoderul din semnatura mea si o sa-ti zica toate detaliile despre masina, inclusiv codul motor.

Daca nu ai in acte seria de sasiu atunci e afisata in partea de jos al parbrizului, incepe cu WVW si e din 17 caractere.

Codul motor e din trei litere, de exemplu AUS BCB sau AZD.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt ajutor,o sa ii bag acolo seria.

Acolo in spate si in carte de service au un stiker si scrie acolo la codul motor AZD si de aici rezulta ca am 105 cai?

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, AZD are urmatoarele caracteristici:

LITRI / CILINDREE / DESCRIERE 1.6 / 1598 CM3 / MPI Magneti Marelli

PUTERE / KW / CP / RPM 77 KW / 105 CP la 5700 RPM

CUPLU / RPM 148 Nm la 4500 RPM

CILINDRI / VALVE 4 CILINDRI / 16 VALVE

Ii trebuie ulei cu specificatia VW 502.00, gasesti aici o lista de uleiuri cu norma respectiva. Eu iti recomand Castrol Edge 5W-30.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc inca odata.

Ar fi k lumea daca as putea verifica pe net istoricul masinii.

Multumesc tuturor pt sfaturi.Cat de curand o sa cumpar ulei si o sa schimb distributia.Salutare.

Cu stima,

Alex :)

Modificat de Alextz
Nu mai da quote la mesajul anterior. Urmatorul se va lasa cu avertisment.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

@Hiro - Pe un motor AUS, cu aleleasi specificatii, recomanzi acelasi ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu un golf 4 1.6 cu motor BCB pe el.

Ce imi recomandati pentru el?

Pe site-ul pe care il are hiro in semnatura am gasit 2 tipuri de 1.6 77 KW ... si nu stiu pe care ar trebui sa o bag in seama....

cele 2 optiuni sunt:

1 - Golf 1.6i 16V, -Auto (QG1 - 77kW) cu recomandare Edge 5W-30

2 - Golf 1.6i 16V, -Auto (QG0/2 - 77kW) cu recomandari Edge 5W-30 © si Magnatec 10W-40 A3/B3

Care sa fie oare alegerea castigatoare?

Si de unde stiu eu daca am QG1, 0 sau 2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa afli ce norma e masina te uiti pe stickerul pe care il ai i cartea masinii sau in portabagaj la roata de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut !!! am tot cautat p aici sa vad daca gasesc si eu un ulei potrivit pt un motor AHW 05.1998, SPECIFICATIILE DI CARTE fiind 500 00 si 501 01 si nu am gasit nimic care sa mi se potriveasca sau poate are cineva acelasi motor ;pana acum am mers cu castrol magnatec 10sau 15w40 semisintetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !!! am tot cautat p aici sa vad daca gasesc si eu un ulei potrivit pt un motor AHW 05.1998, SPECIFICATIILE DI CARTE fiind 500 00 si 501 01 si nu am gasit nimic care sa mi se potriveasca sau poate are cineva acelasi motor ;pana acum am mers cu castrol magnatec 10sau 15w40 semisintetic

Pentru motorul tau , uleiul indicat este un 10 W 40 , iar ca marca poti folosi : Castrol Magnatec , Mobil 1, Aral Blue Tronic....etc....bafta:)

Modificat de Luci26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am acelasi motor, 1.6 16 v 105 cp si la fiecare 10.000 de km cand schimb uleiul folosesc Mobil 5W40.

Mai nou am auzit ca mai porivita ar fi specificatia 5W50, intrucat acesta ramane putin mai gros si dupa ce s-a incalzit motorul, mai ales cand acesta are o anumita uzura.

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A MAI INCERCAT CINEVA CASTROL EDGE 5W 30 pe G4 BENZINA 1.4. ASTEPT SI EU PARERI !. Vreau ca la urmatorul schimb sa folosesc acest ulei k am vazut k pe siteul lor recomanda pt motorul meu AHW si io zic k e mult superior altor uleiuri , SI MAI RECOMANDA 10w 40 magnatec dar eu acum merg pe 5 w 40 si e ok. ASTEPT SUGESTII! MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am un prieten cu un golf 4 1.4 mpi 75cp iar mecanicul la care merge cica specializat in vw. Ia pus la schimbul de ulei castrol 505.01 5w40. Uleiul pe care il pun eu la diesel.

Se potriveste acest ulei la motorul lui sau a fos o eroare a mecanicului? Ce riscuri sunt in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!