Jump to content

Cateva Probleme...Arosa


FiReBuRn
 Share

Postare recomandată

Aia-i vrăjeală cu 3,7 mixt, în cel mai fericit caz în afara oraşului (o singură dată mi-a ieşit acest consum şi măsor de fiecare dată de la plin la plin). În general cam până în 6 în oraş (în Braşov care este mai aerisit, nu sare de 5,5 nici iarna), şi sub 5 în afară (la mine cam 4,3 călcată pe la 120-130). Sunt aproximative pt că nu alimentez de fiecare dată când schimb drumul. Ultima dată mi-a ieşit un consum de 4,3 în 450 km din care 300 în afară şi restul pe aici prin oraş. Am observat că este cam nesimţită la cât de tare o calci.

A mea are puţin peste 200k, adusă în ţară în 2005, la mine din 2008 timp în care am făcut cam 80k. Probleme mari nu am avut decât cele obişnuite:

- pe parte electrică nu am avut probleme

- pe parte mecanică am schimbat aşa (le zic doar pe alea care au fost cu probleme, nu mai pomenesc de cele schimbate din greşeală, stricate de mine sau din exces de zel :D ):

  • fulia de la alternator, regulatorul de tensiune şi rulmenţii.
  • bujiile incandescente
  • cablul de ambreiaj (se spărsese burduful că s-a frecat de ceva, altfel mergea şi acum-probabil a umblat cineva şi a uitat să pună sârma aia care-l ţinea depărtat)
  • mi-a crăpat subit capul de planetară de pe stânga (cred că de la o groapă i s-a tras), plus că am schimbat ceva burdufuri la planetara asta dar este chestie generală la toate vag-urile
  • un burduf de planetară dinspre cutie că îmbătrânise
  • rulmentul de pe stânga faţă
  • toba finală şi cea intermediară
  • simeringul de la tija căutătorului de la cutia de viteze
  • furtunirile de vacuum crăpate (aici ar fi o chestie cu EGR-ul, în sensul că am nişte ezitări de putere din cauza lui şi nu-i prea dau de capăt, cu el anulat merge super)
  • un capăt de bară (avea joc, urmează celălalt că am văzut că are burduful spart dar încă nu are joc)

După cum vezi chestii destul de comune fără cheltuieli prea mari.

Mai vezi pe aici

http://vwforum.ro/topic/24340-sfaturi-cumparare-vw-lupo/page-3?hl=%2Bvedere#entry2204553

http://vwforum.ro/topic/87541-probleme-avute-la-lupoarosa-17-sdi/?hl=%2Bvedere#entry2178437

http://vwforum.ro/topic/22721-consum-lupo/?hl=%20vedere

http://vwforum.ro/topic/36477-doresc-sa-cumpar-un-lupo-ce-sa-am-in-vedere/page-7?hl=%2Bvedere#entry1719252

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Da am citit si despre lupo.

Am tot ezitat si masina s-a vandut. Asta e. Pai daca imi spui de consumuri asa "mari", mai bine optez ptr un TDI. Si lupo sa fiu mai in ton cu lumea.

 

3L as vrea eu, sa am consum minim. Asa mi-am pus eu ideia, cosumul de 5,5 spre 6 il scot si cu passatul vara si in stil calm. Deci eu vreau ceva ce bate inte 3.5 si 4.5.

 

1.2 TDI-ul ii de vis, mai ales cutia de viteze semi automata. Problema ar mai fi pretul, prea mare... la care la bani astia as prefera un Smart (am avut inchiriat unu si a fost super, dar benzina = consum de una mare). Un smart roadster(sau cabrio) as putea gasi la bani uni 3L cu servo si AC si putini km.

 

Nu stiu acum, mai analizez si astept. Asta cu arosa a fost o ocazie, la nu prêt mini si de aceea mi-am dat filmu cu arosa. Masina is merita toti bani. Infine...

 

Multumesc de timpul accordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna,

Da am citit si despre lupo.

Am tot ezitat si masina s-a vandut. Asta e. Pai daca imi spui de consumuri asa "mari", mai bine optez ptr un TDI. Si lupo sa fiu mai in ton cu lumea.

 

3L as vrea eu, sa am consum minim. Asa mi-am pus eu ideia, cosumul de 5,5 spre 6 il scot si cu passatul vara si in stil calm. Deci eu vreau ceva ce bate inte 3.5 si 4.5.

 

1.2 TDI-ul ii de vis, mai ales cutia de viteze semi automata. Problema ar mai fi pretul, prea mare... la care la bani astia as prefera un Smart (am avut inchiriat unu si a fost super, dar benzina = consum de una mare). Un smart roadster(sau cabrio) as putea gasi la bani uni 3L cu servo si AC si putini km.

 

Nu stiu acum, mai analizez si astept. Asta cu arosa a fost o ocazie, la nu prêt mini si de aceea mi-am dat filmu cu arosa. Masina is merita toti bani. Infine...

 

Multumesc de timpul accordat.

salut! daca umbli dupa consum foarte mic ar trebuii sa te uiti la un fiat punto 1.3 2004 in sus. nu e la fel de fiabila ca o masina din grupul Vag dar la consum o sa te bati cu un smart diesel. vorbesc din experienta, am avut un punto hgt din 2005 dar tot mai buna e arosa pe care o detin :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, in final am renuntat la grupu VAG ptr masina de oras si femeie, i-am luat un MB A 160 CDI, care chiar ii economic, cu toate ca trag de el maxim (mai mult de 155 km/h nu merge numai daca bate vantu si cobor ceva deal). Are motor d 1.7 cdi dar ii modelul de 60 cp de aia ii zice 160 cdi si nu 170 cdi ca si cel de 90 cp. Are dotari de MB si ii masina buna deocamdata. Oricum nu mai ii place si vrea acum VAG, inca nu stiu ce, poate un polo mai nou sau un golf 4 mai puternic.  Deci mercedesu ii la vanzare, ptr a trece in famila VAG si la citadina, ca berlina, hatchback si duba avem in familie ;) .

 

Merci de precizari, fiat nu prea ma intereseaza ...  desi am avut colegi de facutla, care aveau stylo JTD pecand eu eram cu golf 4 si se tineau bine dupa golf. De consum nu stiu ca atunci nu prea conta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!