Jump to content

Tess


alexvice
 Share

Postare recomandată

eu am ales sa dau comanda la Tess desi sunt din Bucuresti(dar merg foarte des la Brasov)... ce pot sa zic la prima impresie...oamenii foarte draguti, discount bun, din pacate nu aveau masina la test drive, dar ulterior am aflat ca e o problema generala deoarece era foarte nou motorul...

asa ca prima mea nota ar fi 9... de service/livrare sau alte detalii nu ma pot pronunta inca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sperand ca nu mai ninge am schimbat cauciucurile de iana si am remarcat ca nu mai am scutul de plastic la motor.M-am gandit ca l-am agatat dar la service am observat ca lipsesc si suruburile.

La revizie au uitat sa puna scutul la loc si mi-au spus ca sunt putine sanse sa se mai gaseasca din octombrie. Am cumparat scutul dar povestea mi s-a parut asa aiurea ca nici nu am stiut cum sa reactionez. Este vorba de Tess Bv si scriu aceasta patanie sa nu o patiti si voi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Livrare prompta , de fapt cu 2-3 saptamani mai devreme :icon_thumright:

Programare service rapida, comparand cu Bucuresti

Cadou la livrare: Sampanie, Breloc si Poza de la livrare in rama... asta pe langa discountul initial :D

deocamdata ireprosabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am o problema mai veche cu masina si inca nu i-am dat de cap ,

Acum vreo luna mergand cu masina in timp ce aceleram se auzia un zgomot in cutia de viteze (automata)

Am mers la vw si cei de acolo m-au sfatuit sa schimb uleiul si filtrul din cutie ,zis si facut cost 1035Roni

Dupa ce am plecat de la servicesul VW BRASOV TESS acelasi zgomot .

Ma intorc a doua zi la ei o iau iarasi la alergat pe sosele marii mecanici ajung la ideea ca defecte sunt capetele de planetare care intra in cutia de viteze ceea ce este foarte greu de crezut la 60.000km

Le schimb si pe acestea cost 1450 Roni si timp de 4 zile toate bune si frumose .

A 5 zi aceleasi efecte batai in cutie la accelerare .

Am fost la ei m-au programata iarasi pentru verificari .

Am mai fost la un services azi si un mecanic mai istet imi spune ca este tamponul de la motor dinspre cutie !!! 100% sigur

Cum pot sa imi recuperez bani de pe planetare macar, de la VW ??

Dupa parerea mea ei au schimbat piese care nu necesitau schimbarea deci imi este logic sa imi primesc bani inpoi !

Ce parere avetzi ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai ai piesele vechi si constatarile lor poti sa te duci la ei si sa le soliciti sa iti monteze piesele tale si sa si le ia inapoi pe ale lor.

civilizat ar fi si o compensatie pt timpul pierdut din cauza amatorismului lor.

daca nu merge asa (oare crede cineva ca merge?) poti incerca cu o reclamatie la anpc, daca masina e pe persoana fizica.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este pe persoana fizica , problema este ca nu mi-au dat nici o piesa inpoi au ramas la ei , eu am fost ieri si le-am spus civilizat si a zis ca ramane sa constate si ei maine .

Sa vedem cum o sa faca .

Trebuie sa imi scot bani de la ei atata timp cat fac practica pe masina mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce nu fac probe cu masina dupa "operatie"? Asa ar fi normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai au facut probe dar partea trista este ca loviturile in cutie le primesc doar cand si cand !! asta este marea problema , nus ce sa spun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Iti garantez eu Lacarule ca de anul trecut exista aceasta camera de asteptare la etaj 1 din care vezi absolut tot service-ul.Intrebi pe oricine din service si te va indruma spre aceasta sala de asteptare.(...)

Are dreptate, exista respectiva camera ...si esti si informat de un anunt care e postat sub TV-ul amplasat la parter langa bar unde scrie asha "Camera pt nefumatori este la etajul 1" ( sau "Salonul pt..." nu-mi mine acum in minte exact )

...acum eu de 2 ori am avut de "mers" la ei sa-mi aranjeze una alta, odata pt o problema cu martorul Aribag de sub scaun si odata pt revizia de 45.000 km ...toate au decurs ok ( cine e curios sa citeasca acest topic ) ...dar nicioadata n-am fost sa vad camera de la etaj ...dar acum ca a zis @alexvice ca pe-acolo poti vedea tot ce se intampla la masina ta chiar o sa intreb pe unde ajung la ea si o sa stau numa acolo ( si asha nu prea am ceva face ca am salivat destul la noul CC si imi ajunge, ca deja imi fac inima rea singur ;) ) sa vad si eu.

dintre baietzi care se ocupa cu consilierea si receptia la service eu am "un favorit" sa zicem ( unu pe nume Radu Preda ) ...e baiat ok, comunica cu tine tot timpu' si eu sunt adeptu' unei teorii ( poate comuniste ) "...daca cu el am avut de-aface de la prima problema si tot a decurs bine...atunci tot la el merg si pt alte probleme... " ce mi-a placut e ca are ceva experienta pe-acolo ca mi-a zis ceva chestii despre care eu stiam altceva ( adica ce ulei s-a folosit de cand e masina, ce lucrari s-au mai efectuat la ea de cand " a luat viata" si chestii din astea ...el vazand in baza lor de dat ca intre timp s-a schimbat propietaru' masinii )

despre mecanici care efectiv au masina pe mainii mi-a placut ca nu-si baga botu' sa umble prin ea, am gasit la ultima revizie RCD-ul inchis ( desi il lasasem deschis ) la fel si cu climatronicul... mecanici de-acolo sunt in mare parte oameni trecuti de prima tinerete si care nu prea ii vad sa faca fusereala ( sau poate n-am vazut eu, deci aici poate fii considerata o parere subiectiva ) ...iar un lucru ce-mi place e daca murdaresc imediat aspira ( bine eu n-am nici tapitzerie de piele dar no )

...eu oricum cand ma duc acolo ma duc pregatit, pun in portbagaj un saculetz de nailon ( pana o sa-mi cumpar tavitza ) si ii explic asha "D-le Preda, am pus in portbagaj un saculetz de plastic asha ca orice piese care necesita schimbarea ei vreau s-o puneti in portbagaj fara teama si nu neaparat in ambajalu' cutii de la ce-a nou" ...iar omu' totdeauna a zis "Da desigur, noi obijnuim sa le lasam in locu' din dreapta pe covorsu' de cauciuc sa nu murdarim masina "

...mi-a placut ca pt niste treburi marunte gen "Activat inchidere automata usi dupa 15 km/h" mi-au facut direct in parcare ca sa nu`mi bage iar masina in atelier... a venit unu' cu fel de laptop ( asha arata ) a pus cablu' a dat de 2 ori "click" pe-acolo si in 2 minute il aud ca zice "GATA" ...strange pe-acolo da norok cu mine si pleaca.

acum nu stiu daca toti au experiente bune, am asistat odata ( fara sa vreau ) la un caz in care un mosulica cu passat B5.5 se tot plangea pe-acolo ca lui i-au facut lucrare de mantuiala la climatronic, ca i-au taxat "umplere freon" degeaba ca lui nu`i baga aer rece, dar chestie e ca respectivu' avea ceva "pile " pe sus ca apus mana pe telefon si l-a sunat pe unu "Georgica" ( parca asha il alinta :ceuameni: ) sa-i explice ca el nu mai plateste pt noua diagnoza si noua interventie ca a platit destul si pana la urma s-a rezolvat si ala dupa 1 ora era alt om si cand a plecat a fost cu strangere de mana din partea lui cu restu'

acum nu pot sa va urez decat sa aveti parte numai de experiente bune cu cei de la Tess Brasov ( eu unu am facut si scoala de soferi tot la ei ;) ) ...mie unu mi-a placut dar o sa va zic mai multe delatii Miercuri cand am programat sa-mi schimbe toate bucsele bascula si o bara inferioara si reglat directia

Regards,

Riddler

P.S.: scuzati faptu' ca am lungito pe-aici dar totusi ce-am zis eu mai sus e un rezumat cat se poate de scurt :lol:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, si am zis ca revin cu impresii asha ca am va zic mai jos cap coada ce s-a intamplat azi ( bine scuzati faptu' ca folosesc foarte multe " .... " si iconitze )

...azi aveam programata schimbarea bucsilor bascula la ora 14:00 ( cei drept am intarziat vreo juma de ora dar l-am anuntzat cu 1 ora inainte ca n-ajung... eh...restanta masi )

so am ajuns la 14:34 ...m-am dus direct la Consiler, mi-am cerut scuze de intarziere, mi-a arata contractu' de reparatii, mi-a explicat ce si cum...cat dureaza (aprox 2 ore jumate ) , ce trebuie facut exact.... i-am dat cheiile si i-am aratat unde este masina parcata.

pana aici toate bune, acum incepe partea faina... de-aici m-am dus direct la alea de informatii si am intrebat despre acea sala de asteptare pt nefumatori de la etaj mi-a zis ca tot pe la receptie service e intrarea... ( prima usa de langa "sefa de la service" mi-a arat pe unde si in urmatoare 5 minute eram sus unde stupoare... aveam priveliste la tot service-ul ( si culmea ca fix atunci aducea omu' si masina )

...singuru inconvenient este ca pt ati lua un suc/cafea/sandwitch trebuie sa cobri jos sa ti-l iei

toate bune, o pune pe rampa ii zice unui tataie ( ca era mai invarsta domnul ) si s-a puca ala de mesterit si ce mi-a placut este ca inainte s-o ridice pe rampa ataseaza pe volan o "husa" de plastic alb ( ca o punga ) si pe scaunu' soferului la fel si culmea chiar si pe schimbator

se-apuca mecanicu' de mesterit, da jos scutu, scoate buscele le pune intr-o cutie ( bine ca am uitat sa zic ca la inceput i-am specificat ca as vrea piesele schimbat inapoi intr-o cutie daca se poate ca am uitat sacul de plastic acasa ) aduce pe cele noi si le schimba... bun treaba asta a durat FIX 45 minute ( cu 1 pauza de tzigara pana i-a adus unu' cutiile cu piesele noi )

ehh...de-aici dupa ce lasa masina jos de pe rampa se duce dupa consilier ( care avea cheiile cred ) si s-a tot dus ...ca vreo 15 minute nu l-am mai vazut si dupa culmea ca tot el se intoarce i-a masina de pe locu' unde era pusa si iese afara din service si o face la dreapta, eu nici n-apuc bine sa ma ridic de pe scaun sa vad unde se duce ca-mi arunc ochi iar la usa si hop intra inapoi ( tura asta prin partea stanga ) ...deci practic a facut o tura scurta a reprezentantei :lol: ( banuiesc sa vada/auda daca ceva e ne-inregula ;) )

de-aici trece la volan Consilieru' si brusc vad ca dispare si el cu masina ( stiam ca urmeaza de reglat directia dar unde ca pe rampa aia era deja o masina ) ... astept vreo 10 minute ...nimik ...nici urma de masina... m-am coborat jos dau de Consilier il intreb "Unde e?" .... si imi zice sec "E vis-a-vis la Audi pt reglat directia ca la noi e ocupat cu alta masina"

bun domnule... si uite asha m-am dus direct dincolo sa caut masina ....tura asta de la bar pt ca au monitor unde la fiecare minute alterneaza imaginile preluate de la camerele din interiorul service-ului ( bine chestia asta e prezenta doar la Audi nu si la VW ...banuiesc ca motivu' ar fi diferenta de Euroi pe care-i dai in plus pt un A4 sa zicem si fatza de un Passat ) ...dar n-ar strica sa fie o chestie de genu' si la VW acolo pe tv-ul amplasat la baru' ( care toata ziua sta pe PRO TV si se uita barmanitzele la Tanar si Nelinistit :screwy: )

aici mi-a placut ca din 6 unguri posibile in 5 din ele observam masina mea :blush: ( norocos am fost azi nu ziceti ? ) ...so aici am stat linisit, am "supravegheat" masina de la distanta, am admirat noul A4, m-am uitat dupa fusta unei domnitze imbracate foarte sumar pt ce vreme era afara... ploaie, udeala, bleah ( bine nu prea mult ca eram cu prietena si era cu ochi pe mine :P )

sa revenim ...aici am stat cam vreo 1 ora si ceva aproape ( ca atat a stat si masina in service-ul lor unde mai tot timpu' vedeam pe unu ca tot mestereste cu un computer la directie ) .....sa zicem cu aproximatie 65 minute ( deci pana acum 1 ora 50 minute ) ...si dupa ce vad ca masina ajunge inapoi in parcare iar tipu' ala i-a de pe scaune, volan si schimbator husele respective, o inchide si pleaca cu factura si cheiile de la ea si intra prin spatele "Receptiei Service VW"

so... de-aici inchei si eu povestioara, eu m-am intors inapoi vis-a-vis la VW si am asteptat cuminte la bar ( cu prietena ) unde asteptam ca Consileru' sa termine treaba cu alti clienti si dupa sa-mi iau si eu masina in primire si sa achit reparatiile

Concluzie Service VW:

6 parti bune:

- chiar nu s-au umblat cu mismasuri sau sarlatanii de genu' "alta piese un pic mai uzata in locul celei noi"

- am observat nu numai la masina mea ( in care in tot acest timp am fost cu ochi pe ea :P ) au lucrat cu accesorii/piese originale...

- inclusiv uleiu ( ca observasem ca al o masina ii facea revizia ) era pus din bidonase sigilate si cu sigla producatorilor ...nu

- protectia din plastic ( acele huse din povestioara mea ) oferita volanului, scaunului sofer si schimbatorului

- chit ca eu am mers toata ziua pe o ploaie continua ( mocaneasca ) toata murdaria de pe fundu' masinii ( in specila la compartimentu' scut motor ) a fost curatat si degripat inainte de-a monta piesele

- pretul este defiecare mai mic cu 100 - 150 - 200 ron mai mic fatza de devizul estimativ intocmit inaintea reparatiei

2 parti rele:

- timpul cam maricel in care masina sta imobilizata degeaba as putea zice ( si aici nu includ pauzele ci pur si simplu )

- lipsa acelor camere de luat vederi puse in tot service-ul si imaginiile lor afisate la baru' de langa receptie aleternate la fiecare 1 minute ( bine aici compenseaza mult sala de asteptare de la etaj :D )

Nota finala este 9

Concluzii Service Audi:

1 parti bune:

- acele camere din interiorul service-ului cu imaginilor lor alternand la fiecare 1 minut afisate pe monitorul de langa bar ( poate e asa deoarece ei nu au sala de asteptare pt nefumatori la etaj cu priveliste pe intreg service-ul :)) )

0 parti rele:

Nota finala 9

...las egalitate pt ca nu consc in amanunt service-ul Audi, dar nu cred ca poate fii mai prejos decat cel VW

Pretul final: 985 RON ( cu tot cu TVA si asta implica toata lucrarea ...cine vrea detalii amanuntzite o sa pun un alt post aici )

Consilieru' mi se pare un baiat ok si il recomand tuturor ( Numele lui este Radu Preda iar biroul lui este fix in fatza voastra cum intrati in spatiu de receptie ...)

Garantia lucrari este de 2 ani de zile in conditzii optime de utilizare ...sincer dupa ce-am plecat de-acolo am observat ca s-a schimbat un pic felul cum reactioneaza masina cand mai imi scapa cate o denivelare ( a nu se intelege "crater" ...ca alea ori le evit ori franez si le iau in treapta 2 sau chiar poate treapta 1 )... sau cate un limitator + ca brusc mi-au disparut 2 greierasi ^_^

daca si in bucuresti ar fi la fel la reprezentantele respective ca Tess Brasov n-as mai auzi pe-aici oameni plangand ( apropo sa va zic ca in service-ul de la VW masina mea era singura cu numere de BV... una cu numar de CV si restu' toate cu B XX XXX ...la fel si la audi )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corectare ...la un moment dat o sa intalniti cuvantul "unguri" ...am vrut sa zic "Unghiuri" ( pozitii ale camerelor de luat vederi :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o lucrare de 45 de minute plus reglare directie 65 de minute + piesele ai platit 985 RON. Enorm dupa parerea mea. Apropo, cat mai e ora de manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cum vezi tu situatia, eu unu pot sa-ti zic asha, la service-ul LaBell ( de pe Nucului in Noua ) mi s-a estimat devizu' undeva pe la 1500 RON cu piesele de la ei ( si aici trebuia sa aduc masina pe la 10:00 si o luam pe la 17:00 cica :icon_thumright:) ...la Tess aveam estimarea pe la 1100 - 1200 RON ( depizand de ora de manopera cred...dar nu's sigur ) si mi s-a zis de la bun inceput de cand am facut devizul ca va dura 2 ore... si asha a si fost total reparatie 1 ora 50 de minute ... restu masina a stat prin pacare ...

acum fiecare e liber sa judece in felul lui problema... eu unu am cantarit decizia bine inainte sa aleg ( am mes 4.000 de km cu buscele praf si sper sa nu fi mancat cauciucurile pe interior :Driver: ) ...eu nu va indic acum ca toti trebuie sa mergeti neaparat la Tess, fiecare decide in functie de criterile lui ...eu am ales Tess pt faptu' ca am putut sa-mi supraveghez masina si pt garantia lucrarilor

Habar n-am cat e ora de manopera, o sa intreb cand mai am drum pe-acolo si pun aici un reply ...dar nu cred ca din totalul respectiv sa fii fost mai mult de 200 RON manopera ( poate ma insel... habar n-am )

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

povestea mea cu tess :

anul trecut cand eram in cautari am intrat pe site-ul vw romania si am trimis mail la mai multi dealeri din tara (bucuresti vreo 2 / ploiesti / pitesti si brasov) - cei tess au raspuns cel mai repede / imi raspundeau la toate intrebarile (unele chiar aiurea - dar stiti cum e cand vrei sa faci alegerea buna :P ) + mi-au facut o oferta ff buna , ceilalti raspundeau scurt si imi dadeau impresia ca nu vor sa imi vanda masina ... si asa am ales tess

apoi ... contractul de comanda l-am primit prin curier rapid / m-au sunat sa imi spuna cand se fabrica masina / apoi seria sasiului / ca a ajuns la curtici (in 2 luni si 1 sapt parca) ... si pana in final ca pot sa vin sa o ridic :Driver: atunci am ajuns prima oara la ei - masinuta era pregatita / card de reducere la manopera service / sampanie / breloc ... totul ireprosabil

pana acum am facut revizia de 15,000 km tot la tess .... programata cu 1 zi inainte (adik vineri la pranz am sunat - sambata am fost acolo - a durat 2 h) - la pnb am sunat sa intreb si aveau timp de mine peste 2 sapt ... mi-au si spalat masina / pungi de protectie / scaun / volan / schimbator de viteze ... parca era noua

+ ce ma impresioneaza este ca persoana de la tess care mi-a vandut masina ... imi da mail / ma suna destul de frecvent sa ma intrebe cum merge masinuta / daca sunt multumit ... ceea ce pt mine conteaza !

urmatoarea masina 110% tot de la ei o voi lua (cat de curand :) )

numai de bine despre tess din partea mea !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tin si eu sa ii felicit pe cei de la Tess niste oameni extraordinari toti vanzari service tinichigerie tot personalul este calificat si tot ce face acolo este din placere si cu un mare respect fata de clienti.

Eu am doua masini luate de la ei si cu toate ca sunt din bucuresti merg acolo pentru toate reviziile.

Fiind posesor si al unui Seat Leon baietii de la tess mi'au recomandat service'ul din brasov unde m'am simtit la fel si am numai cuvinte de laude

Bravo baieti.

Daca va intereseaza cu cea mai mare placere ma contactati si va pot oferi informatii si persoana de contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatii si persoana de contact va pot oferii si eu ( PM me ) + 19-11-2008 lansare Audi Q5 la Tess, de la ora 18:30 toata lumea este invitata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

NEWS !!!

Noile tarife la manopera valabile din 9.03.2009 sunt urmatoarele:

1. Manopera la marca Skoda: 55 RON/ora

2. Manopera la marca VW: 102 RON/ora

3. Manopera la marca Audi: 150 RON/ora

Pt clienti care dispun de card de fidelitate (masina a fost cumpara de la ei) pretul la manopera sunt urmatoarele:

- Marca Volkswagen: 88 RON/ora

- Marca Audi: 125 RON/ora

cam te i-a cu :vaidecapulmeu: cand vezi preturile

:rolleyes: safe

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si banuiesc faptul ca preturile prezentate sunt fara TVA... Hotie pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nope, sunt cu TVA, ca am intrebat pe tipa de la casierie ce's cu ele (erau scriese cu fonturi mari, sa se vada de la o posta) si mi-au zis, citez: "...sunt noile preturi practicate de firma noastra incepand cu data de 9.03.2009 (...) ele contin TVA si vor fii adaugate pe devizu' de lucrari..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum sunt praf astia de la TESS am fost eu cu masina lu cumnatamiu sai schib uleiu si ma rupt 1500 ron + tva bine au fost 9 litri de ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat numai uleiul la bani astia??? Ce masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu mai vand masini cu criza asta, macar sa-i mai jupoaie pe saracii clienti care si-au permis sa-si ia masina si o au in garantie. Ca altfel nu vad cum sa te duci la ei sa schimbi uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu exageram&generalizam, in noiembrie eu am facut revizia de 15.000, cu tot ce inseamna schimbul de ulei si filtre si a fost 540RON cu tot cu TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt din Bucuresti si la ei merg tot timpul cand este necesar

parerea mea este ca sunt profesionisti si au preturi mult mai bune ca in Bucuresti

Modificat de bog49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!