Jump to content

Tess


alexvice
 Share

Postare recomandată

Dar masinile second pe care le ofera ei cum sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dar spuneti-mi si mie pe unde se afla TESS in Brasov ca fac multe drumuri Bucuresti-Predeal-Brasov, dupa adresa credeam ca e la intrare dar nu prea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Dar spuneti-mi si mie pe unde se afla TESS in Brasov ca fac multe drumuri Bucuresti-Predeal-Brasov, dupa adresa credeam ca e la intrare dar nu prea

e la iesire din brasov dar spre sibiu..nu e pe buc-brasov trebuie sa treci tot brasov iesirea sprea sibiu..salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
barbulescu marius

sau alt indiciu e pe drumu spre pitesti,spre bran-moeciu mai bine zis...succes!

sau cum vi pe dn1 intrii in predeal...si faci prima la dreapta dupa pod o ei pe rasnov... sunt 23 de km pana in rasnov.treci prin oras si te tii dupa indicatoru de metro si ajungi exact la tess e vizavi de metro si de restaurantul/pensiunea casa alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti.

Vad ca vorbiti numai de bine pe cei de la Tess si aproape ca va dau dreptate.Nu va dau dreptate 100% pt k anul trecut in mai am cumparat de la ei un Golf 6 Trendline cu unele probleme.Problemele erau urmatoarele:becul din portbagaj era ars,capacul oglinzii din stanga nu era prins bine iar manerul usii din stanga spate scartaia la deschidere.Eu stau in Ploiesti si am constatat toate aceste nereguli dupa cateva zile de cand am ajuns acasa.Am sunat la Tess dar nu au vrut sa rezolve nimic..bine acu nu eram nebun sa vin din Ploiesti pana in Brasov doar k sa-mi shimbe aia un bec dar totusi vroiam sa vad macar o parere de rau.Oricum fata de Cardinal Motors baietii de la Tess sunt de milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.

Vad ca vorbiti numai de bine pe cei de la Tess si aproape ca va dau dreptate.Nu va dau dreptate 100% pt k anul trecut in mai am cumparat de la ei un Golf 6 Trendline cu unele probleme.Problemele erau urmatoarele:becul din portbagaj era ars,capacul oglinzii din stanga nu era prins bine iar manerul usii din stanga spate scartaia la deschidere.Eu stau in Ploiesti si am constatat toate aceste nereguli dupa cateva zile de cand am ajuns acasa.Am sunat la Tess dar nu au vrut sa rezolve nimic..bine acu nu eram nebun sa vin din Ploiesti pana in Brasov doar k sa-mi shimbe aia un bec dar totusi vroiam sa vad macar o parere de rau.Oricum fata de Cardinal Motors baietii de la Tess sunt de milioane.

am uitat sa mentionez ca masina luata de la tess avea in bord 15 km facuti.e normal?cat trebuie sa aiba in mod normal?multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
barbulescu marius

probabil ce a fost miscata la fabrica in germania... urcata pe trailer.. si prin curte pe la tess cand au adus-o.toti vrem ca masina pe care o achizitionam sa aibe zero km ,noi sa facem prima suta de metrii :251: da rar de tot se gaseste asa o masina. eu sunt din bucuresti si toate masinile de la Porsche Bucuresti Nord au ceva km .asa ca nu e nici-o problema.Bafta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
probabil ce a fost miscata la fabrica in germania... urcata pe trailer.. si prin curte pe la tess cand au adus-o.toti vrem ca masina pe care o achizitionam sa aibe zero km ,noi sa facem prima suta de metrii :offtopic: da rar de tot se gaseste asa o masina. eu sunt din bucuresti si toate masinile de la Porsche Bucuresti Nord au ceva km .asa ca nu e nici-o problema.Bafta ;)

ms frumos pentru raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Nu recomand!

Am  mers la Tess pentru revizie după 7 ani în care am tot dus mașina la reprezentanța din Tg. Mureș (AutoTop), care, din păcate, s-a închis astă vară. Cât a fost în garanție, mașina a mers la reprezentanța din Miercurea-Ciuc, care, de asemenea, s-a închis). Experiența a fost cam așa:

- la sosire (ora 8.30 când am fost programat) consilierul de service nu ajunsese; am asteptat 10-15 min apoi am lăsat mașina la un alt domn de acolo, cu rugămintea ca, în afară de revizie să-mi strângă și frâna de mână. Mă roagă să vin după cca două ore să o iau.

- mă întorc după două ore, mașina în față, cu service-ul făcut. Domnul consilier, cu cheia și actele pe masă, într-o discuție personală cu un prieten care tocmai îi adusese mașina, timp de vreo 5 minute. Îi spun pentru ce am venit, apoi alte 10 minute în altă discuție personală, de data asta la telefon - încearcă să-l cupleze pe unu cu „una bună, de neratat”. Nici măcar un „luați loc, vă rog”. Mai stau 15 minute în picioare până bagă datele în calculator și stă la povești cu una și alte 15 min până se întoarce tipa de la casierie.

- consilierul îmi aruncă un „trebuie schimbate discurile si placutele pe spate, plus un etrier”, că nu se poate strânge frâna de mână. Îi spun că discurile si placutele tuturor roților nu au mai mult de 20mii si ca nu au cum sa se fi uzat atat de repede; cu cele dinainte am facut 120mii. Zice, „da, dar nu le-ati schimbat la reprezentanță. Or fi bune?”. „Da, sunt TRW, frânele prind și mașina nu vibrează indiferent de viteza la care pun frână”. Il intreb cum e blocat etrierul, il rog sa-mi dea mai multe detalii; nu stie, stie doar ca trebuie schimbat. Nefiind schimbate la reprezentanță, nu erau trecute în calculatorul lor (desi pe cartea service scria la sfarsit) si s-au gandit sa ma incalte cu discuri si placute noi; cu o zi inainte, când am făcut programarea, au dorit sa ma „ajute” cu o distributie noua, dar i-am rugat sa verifice mai bine, fusese schimbata tot cu vreo 20mii in urma, la reprezentanță.

- în afară de asta, cât am fost plecat ar fi trebuit sa-mi dea un telefon să mă anunțe de problemă și să mă întrebe dacă doresc să le schimb; poate le schimbam, sau poate schimbam doar etrierul, având în vedere că discurile și plăcuțele erau noi.

- nu mă conduce la mașină (cum se întâmpla la AutoTop, unde îmi arătau tot ceea ce a fost schimbat).

- nu găsesc în portbagaj filtrele vechi în cutiile noilor filtre și restul de ulei în bidon cum găseam la AutoTop. Pe factură scrie doar ulei Castrol, nu și ce tip (de ex. 5W40).

- mă uit la motor: în jurul rezervorului pentru lichid de frână totul e stropit cu lichid; aripile, pe exterior și interior, de asemenea, stropite cu ulei, lichid de frână sau naiba știe ce.

- mașina nu a fost probată la drum (cum scrie în carte), roțile din spate nu au fost date jos (capacele aveau aceiași șoricei), cu și-or fi dat seama că trebuie schimbate plăcuțele și discurile?

- de obicei, după schimbarea lichidului de frână pedala era mai tare, acum e mai moale.

Am mers la alt service și în 15 minute, adică mai puțin decât am pierdut vremea în fața lor, mi-au strâns frâna de mână. Aștept să văd dacă mă vor suna pentru a-mi afla gradul de satisfacție, cum se întâmpla la AutoTop.

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Zebeleizis Autotop s-a închis anul trecut, dar nu mai aveau licența de la Porsche Romania de ani buni. Au mers pe burta, fără sa spună nimic. Acum in Mureș e la Aliat Motors.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am știut; eu am fost foarte mulțumit de ei, iar piesele erau originale. Am luat de la ei inclusiv ștergătoare de parbriz. Tot istoricul mașinii a putut fi accesat și de ăștia de la BV. De când s-au închis am primit oferte pe mail de la reprezentanța Skoda (parca Ingricop), dar am zis să merg la BV pentru că am mers acasă de Paști (eu locuiesc în Toplița, HR). Voi vedea ce voi face pe viitor.

Pfff... acum văd că Aliat e reprezentanța Mercedes; consilierul la care îmi făceam programarea de obicei s-a mutat acolo. Mare prost am fost că nu l-am sunat să-l întreb! Am zis să merg la VW, nu la Mertz.

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aliat se ocupa si de Vw acum. Nu știu dacă service-ul e in același loc unde e si Mercedes, la ieșirea spre Cluj 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!