Jump to content

Maf Schimbat


zaxas
 Share

Postare recomandată

Salut,

Zilele trecute am schimbat maf-ul Bosch obosit cu unul nou Pierburg. As dori sa stiu daca trebuie facute ceva modificari din soft pentru ca motorul sa functioneze in parametri optimi. Mentionez ca maf-ul vechi era obosit (masina urca pana la max 170km/h). Cu noul maf imi baga mai mult aer? Nu am nici o problema acum, masina trage super bine, este drept ca cu ajutorul lui Voinea am mai multi caluti, dar doresc sa stiu daca trebuie facute ceva modificari din soft pentru noul maf. Multumesc.

Modificat de zaxas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar ajuta aici part number-ul vechiului MAF cat si al celui nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa parerea mea daca noul MAF nu era pt motorul tau nu cred ca motorul ar fi functionat bine,in consecinta nu sunt nevoie de modificari ale softului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se modifica nimic daca este «replacement code».

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt modele care vin din fabrica cu MAF Pierburg. A mea de ex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut aceiasi manevra, acum trei saptamani fara vreo alta interventie. masina A4 115cp, AJM 2001, prezenta aceleasi simptome: nu se tura in aV-a mai mult de 3000 rot/min si max. 165km/h; dupa schimbare probat 195 km/h si poate mai mergea dar n-a fost loc, MAF defect sau obosit am inteles ca nici nu apare la diagnoza... asa ca fara grija!

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Se poate inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!