Jump to content

Martor Esp - probleme cu ESP-ul ?


IoneLL
 Share

Postare recomandată

On 30.09.2017 at 2:36 PM, tud0r said:

Va salut!

As dori sa va cer o parere (avizata daca se poate) in legatura cu martorul esp aprins si blocarea aleatorie a rotilor in mers(daca nu dezactivez esp de la buton, dupa ce pun contactul).

Intrebarea mea este daca aceasta problema poate sa apara de la faptul ca masina (golf 4, 1.4 16v axp din 2001, hatchback) are montate inaltatoare pe fata, deasupra amortizoarelor (asa am inteles). Multumesc anticipat!

Buna, ai rezovat ceva? Am si eu aceeasi problema. In mers, din ce in ce mai des - nu apuc sa fac cativa km - parca cineva clca pedala de frana. Dupa cateva smuncituri becul de la ESP ramane aprins si nu mai face figuri. Daca il dezactivez eu ESP-ul inainte de a pleca atunci nu mai face dar merg cu ESP-ul dezactivat. N-am inaltatoare pe amortizoare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am facut inca. Incerc maine. Din ce am citit pe aici responsabil e senzorul G 202 care controleaza acceleratia laterala a masinii. Oricum fac maine o diagnoza si va anunt. Mersi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Poate fi senzorul g200, dar va impartasesc experienta mea, in caz ca va ajuta. In urma luarii unei gropi, volanul s-a pozitionat la un unghi de 14 grade spre stanga; dupa ceva timp, a aparut in bord martorul esp aprins,  care dupa stergerea lui cu aparatul de diagnoza, s-a incapatanat sa reapara. Mi-am amintit ca in urma cu cativa ani, avand un alt autoturism din grupul vag, am fost lovit in roata stanga de un alt autoturism intr-o parcare (deci nu foarte rau) si mi s-au aprins martorii de esp si abs, desigur concomitent cu schimbarea pozitiei volanului - la fel ca si acum. La momentul acela, situatia s-a rezolvat cu efectuarea unui simplu bracaj. Au disparut din bord ambele atentionari. Asa ca acum, desi ma batea gandul sa inlocuiesc senzorul g200 sau switch-ul de la pedala de frana, am procedat ca si in trecut doar la efectuarea bracajului - am ales sa elimin pe rand toate posibilitatile si am inceput cu cea mai putin costisitoare. Rezultatul a fost cel asteptat, adica a disparut din bord martorul esp aprins, dar cam dupa efectuarea a 20 km aproximativ. Sper sa va ajute experienta mea si sa eliminati eventualele cheltuieli nejustificate. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la tester imi da senzor g 202 defect.  O sa cumpăr unul seccond (100 lei) il schimb si va anunt. Mulțumesc  de raspunsuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare colegi am un Bora 1.9alh și de puțin timp mi sa aprins abs și ESP in bord și nici frâne nu mai am. Am schimbat azi pompa abs pe același cod și eroarea persista. Am făcut o diagnoza și îmi apare eroarea asta care nu merge ștearsa. Va rog un ajutor eroare-00810- senzor 1/2 to Brake pressure 27-10 implauzibil signal intermitent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an este masina ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Ma puteti ajuta cu un sfat pentru erorile  din poza. După ștergere am parcurs aprox 300.metri si a reaparut a doua din nou. Esp-ul s-a aprins in mers. Înainte să se aprindă in bord s-a infranat roată dreapta fata in mers de vreo 2 ori. Multumesc

20180707_173641.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba senzorul g202.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minute în urmă, Al Bundy a scris:

schimba senzorul g202.

Ok.mersi.

Care ar fi legatura de s-a franta roată din dreapta fata? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, daca o sa citesti despre acel senzor si ce rol are el, o sa intelegi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge reparat acest tip de senzor. G419 care este duosenzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am refăcut la un electrician lipiturile  la g419 si dupa ce a fost montat la loc sa modificat valoarea din câmpul 3. Este vreo problema?

20180710_210704.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca e o problema. NU e bun modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar merge facut 0 din setările de bază? Am cautat si nu am gasit daca se poate face "0"

Modificat de alinbum
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi daca el atata masoara, cum sa-la duci la zero ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Am inlocuit senzorul si acum este bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Mi s-a stricat senzorul ESP de sub volan la Golf. Au fost refacute lipiturile acum multi ani si a tinut pana anul acesta. Este cineva din zona Moldovei care il poate repara din nou ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare!

De cand am masina nu mi s-a aprins niciodata martorul de la ESP, nici macar atunci cand apasam pe buton. Asta pana astazi cand am facut urmatoarea descoperire:

https://i.ibb.co/vsWHN4m/esp-by-samsar2.jpg

https://i.ibb.co/8d8KQh8/esp-by-samsar1.jpg

https://i.ibb.co/F6XXzLH/esp-by-samsar3.jpg

I-am facut si o scanare si mi-a dat urmatoarea eroare:

01423 - Lateral Acceleration Sensor (G200) 
            57-00 - Electric Circuit Failure

M-am dus la un prieten care are tot Golf 4 ALH (nu stiu daca are importanta codul motor), am pus senzorul de pe masina lui pe a mea si tot nu merge. Dupa ce sterg eroarea, la urmatoarea scanare apare din nou, martorul nu se stinge iar butonul nu face nimic. M-am uitat la mufa si la fire, toate par in regula.

Stie cineva care ar fi problema? Trebuie sa fac o setare in modulul ABS? poate mi-a umblat samsarul si pe acolo ?

Modificat de iAlec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul se repara. După reparație necesita calibrare, pentru a putea șterge eroarea. De aceea nu s-a șters, deoarece trebuia sa faci setarea de baza senzorului G200, după montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am rezolvat problema ?.

  • am dat jos senzorul
  • l-am desfacut si i-am refacut lipiturile (e plin de tutoriale pe internet).
  • urmatoarea zi am iesit cu masina la o plimbare, timp in care senzorul s-a recalibrat

Martorul nu mai sta aprins iar butonul functioneaza cum trebuie. Sper sa tina cat mai mult ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mi a apărut eroare airbag, pe vcds nu a putut fi ștearsă iar in drum spre casa mi a apărut eroare și la esp blocand roata in acel moment.
Au vreo legătură una cu alta, sa fie de la spira de la volan?
Senzorul esp g202 l am schimbat de un an.?

IMG_20190704_175559.jpg  IMG_20190705_142758.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare ca au legătură... Se pare ca te-a lăsat spira volan... Și G85 ul care e în spira =asta traducand eroarea aia....emitator virare.... Deci, înlocuire spira, calibrare g85

Nu are legătură cu g202

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfăcut doar capacul de la panglică, am verificat panglica,este buna nu este rupt nimic și are continuitate fiecare fir.

Semnul galben era ok.

Cele două fire care merg la airbag au continuitate între ele, cred că așa este normal că are o tăbliță ce le unește in mufă.(prima data am crezut că asta este problema )

Partea electronică nu am desfăcut o că nu am avut șurubelniță pt așa surube, mă gândesc că aceasta o fi având ceva defect.

Acuma îmi apare doar eroarea la esp in bord.

Am auzit că o spira noua este foarte scumpă, și una veche mă gândesc să nu fie la fel.?

Modificat de alecsxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!