Jump to content

Zgomot roata / tren rulare


vlakkinen
 Share

Postare recomandată

Salutare

Cand se schimba distributia, se demonteaza suportul de la tamponul dr, poate nu au strans toate suruburile cu care e prins suportul de chiulasa (trei buc din cate stiu eu)

Poate sa mai trosneasca si de la pivoti sau capete de bara - cand virezi stg dr trosneste nuca in pivot/cap bara.

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La faza cu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc.

zgomotul se aude numai in stanga, undeva in dreptul bordului (dar in spatele lui), sper sa nu ma insele urechea. e clar pe stanga dar poate fi mai sus sau mai jos. E greu sa-ti dai seama.

Multumesc pt raspunsuri, mai astept si alte pareri. Si grecu are aceeasi problema, si nu numai el. Poate rezolvam si noi ca e chiar urat zgomotul, nici dacia nu face asa ..

senzatia cand plimb pe cineva e chiar nasoala :P

lovitura de-atunci (de cand am dus-o in service si au schimbat 1000 de chestii) a fost pe dreapta nu pe stanga. Distributia la fel, e pe dreapta nu pe stanga.

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a facut odata cand viram pe loc volanul, ham nu inteleg ce poate fi ...:P(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am observat troscanitul asta cand eram la munte , prin serpentine trosnea de parca se rupea ceva sub masina in curbe ... si am impresia ca numai la viteze mici face asa. Nu am aflat inca de la ce este ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut , cred , cam aceeasi problema cu voi; doar ca m-am enervat si m-am bagat sub ea in rampa......si........STUPOARE!!:

prinderea pivotului de la roata pe bascula se face cu trei suruburi+piulita....la mine surpriza: una bucata piulita lipsa iar celelalte doua mai aveau 3-4 spire si cadeau si ele.

Masina este noua, din noiembrie 2008!!!

Am comandat la Cardinal 7bucati piulita pivot fata(1buc=1RON cu tot cu TVA)=>completat piulita lipsa, strans celelalte2 si pus inca un rand de piulite, asa ca sa fiu sigur ca nu mai am surprize........si asta a fost roata stanga;

pe dreapta parea totul ok...asta pana la verificare, caci cand am pus tubulara pe ele erau si ele slabite=>strans bine si pus si pe dreapta inca un rand de piulite, pt siguranta...

Si asa s-a rezolvat problema zgomotului la mine....chiar nu se mai aude nimik.

succesuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci se baga cineva sub masina sa confirme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost sub ea .. am strans (ma rog, la service) toate suruburile posibile ... totul ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dreadfull pot sa te intreb de ce a trebuit sa desfaci chiulasa sa faci distributia si compresorul AC daca are 22 000 km? Poate de atunci ceva nu e in regula.

Eu am vazut (la tatal meu) ce probleme a avut cu diesel-ul din cauza "meseriasilor" si am ajuns la concluzia ca nu exista (existau) meseriasi pt motoarele astea. Am impresia ca odata desfacut motorul nu mai merge cum mergea la neamt. Nu stiu ce naiba se intampla, dar dupa ce isi baga mecanicii lu' peste nasul, se schimba complet functionarea motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda ... asa e ... dar nu e numai cu motoarele ...

nimic nu iese ca-n fabrica cand iti bagi nasul ...

au umblat pt ca daca se rupe distributia atunci se schimba si supapele (pt ca se "strica") ...

nu ma intreba de ce ... n-aveau vanzare probabil.

acum daca ma duc la ei o sa schimbe pe rand 1000 de chestii si tot nu o sa se rezolve, ca asa sunt ei n-ai ce sa le faci .. o sa inceapa cu bucsele (800 ron parca) si o sa vada ca tot se aude .. si o sa treaca la suspensii si caseta de directie .. si cine stie mai ce .. (evident pe banii mei ... la ce dracu mai avem garantie nush)

faza si mai tare e ca distributia nu am rupt-o eu, ci ei, dar cine poate demonstra ...

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost verificati rulmentii din capetele amortizoarelor ? S-a mai vorbit pe un topic despre asta....

La mine se auzea numai cand invarteam volanul pe loc sau la viteze foarte mici...

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand invart volanul pe loc nu se aude.

Nu stiu daca ar intra pe garantie, ca as duce-o la Cardinal (de PBN m-am saturat)

Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca e ceva de genul:

- in mers, volanul rotit intr-o anumita pozitie, auzi un cranc stanga fata

- in mers, masina putin ridicata de bot, volanul rotit, auzi acelasi cranc

culmea e ca am o problema foarte asemanatoare si eu, numai ca e mai mult un carait si eu am presupus ca ar fi de vina planetara, dar face numai fix intr-o anumita pozitie si destul de rar (trebuie sa-i nimeresti pozitia).

mai ciudat e ca am inceput sa aud de problema asemanatoare tot mai des si pe la alte marci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mmm, nu, nu chiar cum spui tu, nu e o anumita pozitie. Eu deja am invatat sa reproduc de oricate ori :icon_thumright: nu conteaza in ce pozitie e masina, conteaza sa fac schimb de sarcina de pe stanga pe dreapta cum trebuie, si clanc :)

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dracu stie, m-am saturat de drumurile din romania.

astept sa vad ce problema gasesti, pt ca sunt o mie de cauze pe acolo. la mine e un carait implicat, de aici suspectez maxim o planetara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, numai la viteze mici, sub 20 km/h, pe viraje face diferite zgomote.

1. La viraj maxim la stanga se aud doua pocnituri, succesive, la interval de o secunda.

2. Rulat la viteze mica, la iesirea/intrarea din garajul de la subsol, se aude un uruit continuu, indiferent de virarea la stanga/dreapta. Uruitul tine vreo 3-4 secunde.

Am sa mai cer 2-3 pareri, dupa care ma prezint la service, ca ma scoate deja din sarite. Masina are 16 000 km, luata din Nov 2008. Nu e in regula deloc. Mi-am luat VW nu Renault. :))

Modificat de T@V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Imi dau si eu cu parerea ca nu stiu daca asta ar fi problema, si eu aveam un zgomot asemanator cu al vostru la golf-ul celalalt. Am fost cu ea in service si la indrumarile "meseriasilor" de acolo am schimbat la ea amortizoare, arcuri, rulmenti...ca atunci cand am luat masina zgomotul sa apara iar. La fel ca si la voi au tras de toate articulatiile si nu gaseau nimic, in final toata problema era de la 2 bucse imbracate in aluminiu care tin bratele de pe fata. Incearca sa le schimbi pe alea ca nu sunt asa scumpe(eu le-am luat la 180 buc) si vezi daca-ti dispare zgomotul. Sper sa va fi ajutat cu ceva "experienta asta"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un forumist tot cu un gti a rezolvat schimband tamponul de la cutie (lower engine mount)

sa vedem ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

Din nefericire am si io cam aceiasi problema ca si voi (desi golfu meu nu e GTI ci 1.4 benzina ...)

De 1 saptamana, din cand in cand, cand sunt pe loc si rotesc de volan in primele grade deci la inceputu cursei se aude tot un clanc asa ca si cum s- ar rupe un lemn, mai ales cand dau cu spatele (pt parcare laterala)....o sa incerc sa ma duc si io cu a mea la PBN sa vad ce-mi zic, voi vad ca ati fost deja la 100 de servici-uri si fara rezultat de cele mai multe ori...

Wish me luck , o sa revin cu detalii :D

P.S. si a mea are 22600 km...deci na poate e o chestie cu nr asta de km ....

Modificat de beridox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam detalii, multa bafta iti urez !

Sper sa fii mai norocos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine era burduful de la planetara.Am rezolvat cu 50 lei :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hi all...azi am fost la PBN, pt zgomot...concluzia "nu are nimic".

Si la mine de dimineata a urcat cel din service a dat cateva ture cu mine prin parcare...nimic, nici un zgomot suspect nici ieri si nici azi pana sa ajung la ei.

Dupa ce am plecat de la ei....la fiecare rotire a volanului, a aparut zgomotu', deci mai tare ca inainte, (intre timp au si spalat-o deci poate de acolo si intensificarea zgomotului). In 1- 2saptamani, o sa ma mai duc si la alte ateliere sa vad alte pareri...

Keep in touch...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti . Am reusit si eu sa rezolv problema . Era de la un surub care tine tamponul motorului , era stramb .. cica de la "talpa" . Am schimbat surubul si nu mai face ioc :) asa ca daca va stiti cu talpa mare verificati suruburile de la tampoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca este des intalnita la g5..asa este si la mine si am testat pe un g5 cu 28000km si face la fel acel click.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este un scartait suparator cand rotesc volanul. Acel sunet de cauciuc pe metal. Il aud mai des mai ales cand e clima pronita in masina. Sa-l lubrifiez cu ceva, ce recomandati ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Zgomot roata dreapta fata

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!