Jump to content

Zgomot roata / tren rulare


vlakkinen
 Share

Postare recomandată

Eu cred ca e normal acel click.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomot dreapta fata am si eu...la 8000 km...e un fel de pacait care se amplifica odata ce se mareste viteza...

Cred ca ti-au intrat niste pietricele intre rosturile de la caucicuri. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Bataia de pe fata nu vine de la suspensie, eu am cautat sursa zgomotului cam un an. Totul era de la aparatoarea de plastic din aripa (aripa interioara). dupa ce am demontat tot si am montat la loc a disparut :) . Pe acolo sunt o gramada de plastice prinse aiurea. Eu zic ca merita incercat decat sa schimbi toata bucsaraia de pomana desi la drumurile patriei trebui facuta si treaba asta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ti-au intrat niste pietricele intre rosturile de la caucicuri. :salut:

nu...nu sunt pietricele...am cautat, curatat iar "zgomotul" se pastreaza :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze. Ma bag si eu in vorba. Am o Jetta noua si din cate stiu sub caroserie e identica Golfului V. Am avut zgomot in dreapta care se auzea numai din masina. Afara deloc. Am fost la PBV si, in prima faza au spus ca ar fi o flansa de la amortizor. Asta dupa ce un baietel de pe acolo ma avertiza ca am venit degeaba ca e posibil sa fie de la cauciucurile de iarna (nici nu stia cum arata cele de iarna). Eu am all-seasons. Am lasat masina la service dupa ceva discutii si am fost sunat dupaamiaza sa vin sa o ridic ca-i gata. Cu stupoare am aflat ca rulmentul de la directie era crapat si a fost schimbat. Concluzia: "defect de fabricatie".

Nu vreau sa spun ca e acelasi lucru dar zic sa faci o vizita la service si sa nu inghiti toate prostiile mecanicilor de pe la poarta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu...nu sunt pietricele...am cautat, curatat iar "zgomotul" se pastreaza :D
sal este de la motorasul care actioneaza o clapeta din interiorul instalatiei de climatizare (daca demontezi torpedoul o sa-l vezi) nu cred ca se poate face ceva

poate sa pui alt motoras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se zice in programare... it's not a bug, it's a feature! :D

Problema cu clapeta de la climatizare este cunoscuta si nu este considerata problema. La fel era si la Golf 4. Deci trebuie sa ne obisnuim cu ea. Eu nici nu-i dau importanta si nu o mai aud.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, pana acum nu am avut probleme cu zgomote din afara masinii (si am deja 21k). Ce zgomote am avut pana acum au fost in masina si sunt urmatoarele zdranganeli: panoul de la reglajul farurilor , ornamentul din zona respectiva, distribuitorul de aer(cel pentru ventilatie indirecta de pe bord) si cam atat, dar le-am rezolvat prin scoaterea si punerea lor la loc.

Totusi, recent, au inceput niste scartaituri de la centura mea...si devin deja enervante, la cea mai mica miscare a centurii scartaie. A mai fost intalinta problema asta?

Cat despre zgomotele din fata dreapta sau ce zgomote mai sunt, sunt zgomote relativ normale la o masina noua in rodaj(daca nu ai deja peste 2-3k cu ea...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut tuturor!

Iata o problema la care nu ma asteptam de la o masina noua...: la deal, deci cu o sarcina marita, se aude un zgomot gen cauciuc pe metal, neuniform, in functie de viteza de rotatie, la roata de pe partea opusa virajului.

Daca are cineva vreo idee...?

PS: Masinuta mea noua pot sa o dau exemplu tipic de vag facut pt estul europei: finisajele (mai precis calibrarile) lasa de dorit. Eu la fiecare usa trebuie sa tin minte cat de tare sa o imping ca sa se inchida fara sa o trantesc... ;) ! O fi ansamblata pe la noi? :D

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce spui pare sa fie planetara. Daca se sparge burduful de la planetara si pierde pe acolo prin centrifugare vaselina, si o planetara noua si una veche tot asa va face. Pentru a afla unde s-a construit, orice VIN decoder iti poate oferi aceasta informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am achizitionat un Golf 5 de curand si la inceput nu am sesizat insa acum a inceput sa ma streseze faptul ca se aude foarte tare contactul rotilor la drum. Mi se pare ca este nejustificat de mare. De mentionat ca masina e echipata cu jante pe 18", cauciucuri Nokian 225 x 40 x R18 profil V. Este normala chestia asta la jante de marimi mari sau poate fi un semn ca masina are probleme? Zgomotul nu e sesizabil la viteze foarte mari ci mai ales atunci cand urmeaza sa opresc si practic ramane de auzit numai zgomotul facut de roti motorul nemaifacand galagie. Inca o chestie... zgomotul nu pare a fi perfect "rotund" ci parca pulseaza usor... rarindu-se din ce in ce mai mult cu cat viteza e mai mica.

Astept raspunsuri,

Robert

Modificat de airfire
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat dimensiunea jantelor e mai mare, si latimea gumelor e mai mare, deci suprafata de rulare e marita. Rezulta logic un zgomot de rulare mai evidentiat. Nu ai de ce sa iti faci probleme, e normal :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, foarte probabil este zgomotul produs de frecarea anvelopelor cu carosabilul "zgomotul de rulare" cum spune Radu C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar profilele in V au mereu un sunet aparte...asa am si eu cu Good Year Eagle F1 ,un zgomot mai pronuntat al anvelopelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Goodyear Eagle F1 GSD3 se "remarca" in mod deosebit la capitolul zgomot la rulare ... Noroc ca in rest e o anvelopa foarte buna.

Din cate stiu Nokian sunt si mai zgomotoase.

Cel putin pentru tipodimensiunea testata de ADAC si care e cea mai apropiata de tipodimensiunea lui airfire, anvelopa e semnificativ mai zgomotoasa decat Gy F1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am avut si eu problema asta.incearca sa strangi calumea suruburile de la caseta de directi si s-ar putea sa nu mai trancane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca sunt bucsele de la bascule, incearca sa le dai cu niste ulei siliconic sub forma de fass fass. Am avut problema asta la o masina noua si tot asa in viraje cu denivelari, si s-a rezolvat frumos. bafta

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema asemanatoare si scriu aici.. la o viteza de 40 in sus cu geamul spate dreapta deschis se aude un zgomot suspect care creste in intensitate cu viteza.. pare sa vina de la roata de pe aceea parte. Este un zgomot infundat, huruie, nu stiu cum sa explic.. de zici ca merg cu pana. Daca inchid geamul si deschid altele din cate am obs nu se aude. Masina nicio luna nu a facut iar zgomotu este f. enervant, ma intreb cum se percepe din exterior, daca se percepe.. habar nu am.. niste sfaturi ceva.. sunt novice la toate capitolele (condus/mecanica/piese). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu face si daca deschizi geamul de pe stanga spaste? Pentru ca asa se aude un super huruit cu bas de la vant daca mergi cu geamurile spate deschise, la viteza. Ia incearca si asculta. Simti vreo vibratie in volan? Trage staga dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o verificare dimineata, deci cu stanga spate deschis se aude.. dar mult mai putin.., cu dreapta e mai accentuat iar cu cele din fata nu am probleme. Cat despre vibratii la volan sau sa traga spre dreapta nu.. merge perfect.. ce este ciudat e ca am mai mers cu geamu dreapta spate deschis si nu am avut probleme, nu stiu dc, repet de la 40km/h in sus incepe sa se auda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leviathan

Cred ca te sperii degeaba. Zgomotul e provocat de curgerea laminara pe caroserie care provoaca de fapt depresiune in dreptul ferestrei deschise.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de aceeasi parere, dar in cazul asta de ce nu face la fel si pe parte stanga...caroseria fiind simetrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un lucru e sigur, inainte nu facea.. cand o sa iau numerele o sa trec pe la ei la service totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, am si eu o problema asemanatoare la masina unui prieten, in sensul ca se aude un zgomot metalic la bracarea rotilor la maxim... aveti idee ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata o problema la care nu ma asteptam de la o masina noua...: la deal, deci cu o sarcina marita, se aude un zgomot gen cauciuc pe metal, neuniform, in functie de viteza de rotatie, la roata de pe partea opusa virajului.

Daca are cineva vreo idee...?

PS: Masinuta mea noua pot sa o dau exemplu tipic de vag facut pt estul europei: finisajele (mai precis calibrarile) lasa de dorit. Eu la fiecare usa trebuie sa tin minte cat de tare sa o imping ca sa se inchida fara sa o trantesc... ! O fi ansamblata pe la noi?

In primul rand nu este indicat sa virezi rotile la macxim (pt.ca fortezi toate articulatile inclusiv servo)

In al doilea rand nu exista masine care se fac special pentru europa de est.(din sursa sigura 100%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Zgomot roata dreapta fata

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!