Jump to content

Consum Octavia 2 - diesel


shkoda
 Share

Postare recomandată

Dar ai facut acest updat cu versiune 87xx?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe distante mici s-ar putea sa fii dezamagit. Masinile pe benzina ajung mai repede la temperatura optima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri de ex (joi) am avut dimineatza 10.5 pe media 1 (dr tab - aviatorilor) ca s-a circulat mai bine. la fel si la pranz cand am dat o fuga din aviatorilor la camera de comert (unirii, podul marasesti), tot atata arata pe media 1. pe seara insa, inapoi in dr taberei din aviatorilor - 11.5-12.00 constant pe media 1. am eu ceva la masina sau asa e normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da alexx, am fost pe capul celor de la Avia si mi-am facut update-ul. Se mirau ca unde stiu de update :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paiatunci iti spun sigur ca de aceea ti ai schimbat parerea despre motor mie mi-a luat o piatra de pe inima acest update . nu ti se pare ca in sfarsit masina are 105 cai si un cuplu decent la ture joase?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer am senzatia ca s-a schimbat ceva in bine de cand cu noul update, ramane de vazut ce se mai intampla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce sa-i mint sa primesc si eu update-ul ala? se pare ca sinceritatea nu ajuta...le-am zis doar de tzacaneala de la motor.

incerc marti sa ma duc la ei, poate-i gasesc bine dispusi dupa sarbatori... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update-u asta e doar pentru 1.6 sa inteleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PsyChoRo, ce nu ti convine la BXE ul de l ai? Oricum consuma mai putin decat cele de 1,6 CR, verificat personal. Plus ca am doua BXE in familie. Cel de pe O2 scoate niste consumuri gen sf (de mici). Si masina e mult mai usoara, ce e drept. Dar totusi...consuma ca una din clasa mica.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu iti spun pe verificate ca in oras consuma la fel iar in afara mult mai putin plus ca e mai silentios.iar chestia cu consumul de clasa mica pe octavia sa fim seriosi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnule, sunt cel putin serios, ai invitatie din partea mea si ti dau masina o zi. Nu am postat aici sa fac polemici. M am gandit mult pana sa postez. Nu am timpul necesar, o sa fac si poze la un moment dat.

Eu chiar nu vorbesc ''vorbe'', conduc si am masini de 26 de ani pana in prezent...nu sunt un pusti entuziasmat. Asta e si motivul pentru care passat ul a fost 1.9 si neaparat BXE. Nimic nu a fost intamplator.

Nu am contestat silentiozitatea.

In vara asta ajung pe la Cluj, poti testa live si gratis.

In consumul infernal din Bucuresti are 7,2-7,5. Passatul e mai gurmand, e mult mai greu. O2 la drum, mers normal in limite legale, ajunge si la 4,2 cu doua persoane si un kinder. Chiar ador masina asta. Intre 5 si 6, deja vorbim de mers pe autostrada cu 130-140km/h. Eu zic ca e mai mult decat rezonabil pentru volumul ei. La Passat am si 2l peste in oras, la drum, cu 1l. Ce e drept, sunt in teste pentru a aduce timing injection aproape de valoarea ideala. Nu am timpul necesar deocamdata, pana la urma tot o sa reusesc.

Sanatate si Paste Fericit!

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atata consuma si a nea plus ca are si taxe mai mici.eu iti garantez ca foarte multe dieseluri din aceasta lume au consumuri apropiate,la fel si acestea doua doar ca 1,6 e mult mai silentios , mai ieftin de intretinut si cu taxe mai mici de aceea a fost schimbat 1,9

Modificat de alexxb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu tine. Stiu cat consuma CR ul 1.6. Mie mi pare cam gurmand in anumite conditii de exploatare pentru un motor rafinat, comparativ cu 1.9 pd. Ia vezi la viteze mari pe autostrada, tine cu tine sau cu pompa de combustibil? NU facem versus aici, am relatat doar ce am constatat. Sustin ca CR 1.6 e gurmand, poate ma insel eu...sunt si eu om pana la urma.

Aici inchei mica mea ''polemica'', sa mai lasam si alti colegi sa si expuna consumurile si parerile lor vis a vis de aceasta (sub) motorizare?

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Medie de consum 5.4% pe autobanda la ~ 2000km, mers cam 65-70% pe tempomat la 130km/h pe gps, restul de 30-35% mers sportiv p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin ca CR 1.6 e gurmand, poate ma insel eu...sunt si eu om pana la urma.

Te inseli. Nu mai am rabdare sa vina nimeni sa-mi spuna tot felu de chestii legat de consumuri si mai ales din grupul VW masini din care am avut multe si masini care numai ca economice nu sunt cunoscute. SI mai spun odata consumurile intre 1.9 si 1.6 sunt destul de apropiate exceptand consumul extraurban unde 1.6 bate lejer 1.9 . In plus fata de asta ceea ce nu cunosti este faptul ca a aparut un software update care schimba total exploatarea motorului la ture inalte fapt ce determina un consum discret mai mare. Nu mai este cazul, consum exact ca un dieselar obisnuit, nici mai mult nici mai putin diferentele intre motoarele diesel din grupul VAG fiind neglijabile. Diferente mari daca doresti sunt intre diesel si benzina. Motorul actualmente este excelent sub aceasta forma l-as alege oricand(nu la fel spuneam inainte de update soft), singurul regret este DSG atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mah Alex...ma inbunesti cu softul ala nou...sper sa reuşesc si eu săptăm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mah Alex...ma inbunesti cu softul ala nou...sper sa reuşesc si eu săptăm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avia Bucuresti face fara probleme in el mai rau caz fa un drum la bucuresti intr-un weekend, au program si sambata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cinste lor că sunt serviabili cu clienţii lor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am feelingul că softul cu care mi-a venit maşina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PE forumurile germane multi s-au plans cand au upgradat la 69xx de pierdere de putere si consum ridicat. Eu masina de test drive care am condus-o in mai mi-a placut cum mergea motorul , mie mi-a venit a mea in noiembrie cu softul 69xx. E posibil ca pe cea de pe testdrive sa fi fost softul vechi iar cel 69xx care incerca sa rezolve de fapt probleme de filtru de particole sa-l fi stricat astia de la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, important e că vă aud pe voi că sunteţi happy cu 8xxx, dacă reuşesc să-l pun si eu si voi fi mulţumit de el, aşa răm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci da sunt foarte happy nu zic ca am o racheta dar am ceea ce am cumparat si anume 105 cai motor diesel si nu 105 cai 1.6 MPI pentru ca, cam asa se comporta inaitne de update . Si cam atat cu offtopicul :icon_thumright: (ps am uitat sa spun ca pe masina mea din fabrica aveam 69xx softul)

Modificat de alexxb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!