Jump to content

Tapiterie plafon dezlipita - solutii


piratu bv
 Share

Postare recomandată

Cu un aparat de aer cald desfaci ambutisarile,retapitezi si tot asa le si fixezi la loc.Sunt interesat si eu de rezultat,mereu mi a placut cum arata fetele de usi cu piele/vinilin,in plus sunt foarte practice.pot fi curatate foarte usor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot desfaci fata de usa (cartonul ala) eu as pune si ceva cleme pana sa pui materialul peste.

gauri mici in carton si pus ceva care sa ajute la fixarea finala. sa treaca prin gaurile de pe usa, sa le lipesti la final.

fire subtiri metalice sau banda de plastic (soricei sau cele cu care se leaga coletele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In final am gasit ceva , poate ajuta si pe altii !

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm...nu prea le iese la baietii astia,raman cute.cred ca rezultatul la astea din piele-vinilin ar fi mai bun cu unele croite dupa origial,care parca au o cusatura pe marginea interioara a cotierei.Macar al doiea lipeste ca sa refaca prinderea nu foloseste negrese ca primul si multi altii :))

l

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eun am cumparat varianta croite , maine pun ceva poze cu ele .Sunt clasicele luate de pe aliexpres . Acum nu stiu cum se aseaza ca forma . Prima data as inclina sa cumpar o fata de usa interioara si sa incerc acolo prima data . Daca iese bine , daca nu raman cu 150 lei paguba si asta e .

https://www.aliexpress.com/item/32960990292.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.f37663abMRakeI&algo_pvid=871bbfdb-d1a5-4a4e-9c35-40b29c6474ea&algo_expid=871bbfdb-d1a5-4a4e-9c35-40b29c6474ea-22&btsid=0ab6f82315868856581334332e1460&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea cred ca se vor aseza mult mai bine. Abia astept sa vad rezultatul. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sunt unul care a efectuat aceasta operatie de schimbare a materialului textil la plafonul de skoda fabia combi dupa ce am vazut  tutorialul video cu vw golf.Cel care a facut filmul operatiunii spune ca nu este necesar sa dai cu adeziv pe ambele parti cu toate ca el a facut-o.Am zis si eu ca sa fiu mai sigur,cumpar doua spray-uri TESA .Dupa ce am lipit materialul pe treisfert de plafon am constatat ca nu-mi ajung doua spray-uri si am folosit un prenandez  la cutie care spunea ca merge la astfel de intrebuintari dar nu l-am putut intinde cu pensula pe materialul textil care avea si un burete foarte subtire si am pus doar pe plafon.Am lipit frumos materialul, lucrarea a fost foarte buna de parca a facut-o fabrica,materialul textil cu burete este dedicat pentru astfel de lucrari dar dupa un an de zile am constatat ca ultima parte a lucrarii,cea unde am dat cu adeziv numai pe plafon sa dezlipit din cauza caldurii.In concluzie daca faceti aceasta operatie folositi spray adeziv (cam trei tuburi tesa sau orice sray dedicat pentru asa ceva), dati pe ambele parti atat pe material cat si plafon.Cu pensula este mai complicat de dat pe materialul textil, mai ales daca adezivul nu este pentru a lipii burete strici tot.Inca nu am reparat defectiunea,caut o solutie sa lipesc materialul de plafon tot cu spray eventual cu un ac de seringa prin interior,mai vad eu. Un sfat pentru cei care vor sa repare vechia panza dezlipita din plafon ,nu incercati ,va pierdeti timpul,panza nu se lipeste din cauza buretelui invechit de pe tapiterie care a ramas pe plafon.Trebuie dat jos plafonul curatat de vechiul burete si lipit material textil nou.

Modificat de uvex001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare domnilor,

Pana la urma ati descoperit si alt furnizor de material pentru plafon/stalpi inafara de cei de la Otopeni?

Nu dau de ei la telefon si parca nu m-as duce pana acolo sa vad ca nu au ce imi trebuie.

Vazusem undeva,tot la ei daca nu ma insel ca materialul pentru stalpi ar fi diferit de cel pentru plafon.Ati gasit si material pentru stalpi sau ati pus acelasi ca si pe plafon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE.Am reusit sa vorbesc cu cineva la telefon.

Magazinul din Otopeni s-a inchis dar firma inca functioneaza undeva prin Balotesti.Urmeaza cand am drum pe acolo sa le fac o vizita sa vad ce materiale au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomandat sa folositi fie bison (este mai ieftin) fie TESSA dar minim 3 tuburi lejer.

NEAPARAT DATI pe ambele parti!!! Eu am avut un tub de tesa crezand ca-mi ajunge dand doar pe plafon, am realizat ca de fapt nu tine daca dai doar pe plafon.
Dupa care am ramas fara adezivul spray asa ca am improvizat pe moment si am folosit prenadez BISON care si-a facut treaba foaaaarte bine (dat pe ambele parti).
Toata munca a durat aproape o zi intreaga, avand grija sa nu las cute si sa fie cat mai perfect la gauri si margini, materialul a fost 150 de lei si mai am destul incat sa fac si usile.

Materialul asta l-am folosit https://www.emag.ro/material-tapiterie-fete-de-usi-auto-malex-tapiterie-import-stofa-negru-1x1-5-m-9/pd/DMVKVMMBM/?cmpid=87030&gclid=Cj0KCQjwse-DBhC7ARIsAI8YcWImHEqoHHppC5cN0gWy0-DSU3qi4VOL_AwqzwvmlYBC9SGEwEWxQOUaAo86EALw_wcB
Am gasit la mine in oras cu 45 de lei metrul, este exagerat 75 cum e aici
Sau pe olx la 55 https://www.olx.ro/d/oferta/material-plafon-auto-negru-gri-crem-fete-de-usi-auto-tapiterie-stofa-IDegjNw.html

Apropo, eu am facut si stalpii spate si mijloc fiindca arata super fain, dar vad recomand sa folositi fie un material subtire, fie cu burete si material gros dar sa va asteptati sa va ia cel putin o zi toata operatiunea, materialul fiind gros se intinde si mult mai greu... si sanse mari sa ramana cute.

P.S Vad eu vara asta care cedeaza (daca va ceda, sper ca nu), BISON-ul sau TESSA, avand pe jumatate plafon dat TESSA cealalta doar BISON.
Revin cu feedback daca-i cazul, sper sa tina ambele :))

Modificat de DaLyR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DaLyR cand zici de tuburi de spray...minim 3...la ce cantitate ai avut tuburile?

Eu am unul uitat prin magazie la 500ml si am fost azi in Horbach sa mai iau dar aveau la tub de 300ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa iei 2 si vezi cum merge treaba. mai iei daca se termina.

cum faci mai multe repere, poti lua o pauza .

intai faci plafonul si vezi cat ramane.

chiar sunt curios cum iti iese :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut aceasta operatie la plafonul unui prieten, asta-vara, masina fiind un VW Golf 4 Variant. Nu a iesit perfect, era prima data când am facut aceasta operatie, insa nici prietenul meu nu este foarte pretentios si oricum cele câteva cute pe care le-am facut din neindemânare, sunt mult mai putin deranjante decât tapiteria care ii atârna pe cap. Ce vreau sa spun totusi, este ca noi am avut nevoie de cca. 2,5 spray-uri TESA la 500 mml. si am dat cu adeziv si pe plafon si pe material. Eu daca ar fi sa mai fac o data operatia, as recomanda ca proprietarul plafonului, sa cumpere 3 spary-uri, pentru siguranta, mai bine sa iti ramâna decât sa ramâi cu plafonul pe masa si sa fii nevoit sa umbli prin magazine dupa lipici. Poate daca masina este mai scurta ar ajunge si doua, dar nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 20.04.2021 at 11:43, Laurentiu_LWR a scris:

@DaLyR cand zici de tuburi de spray...minim 3...la ce cantitate ai avut tuburile?

Eu am unul uitat prin magazie la 500ml si am fost azi in Horbach sa mai iau dar aveau la tub de 300ml.

De 500.

 

 

On 23.04.2021 at 15:03, Remus66 a scris:

Eu daca ar fi sa mai fac o data operatia, as recomanda ca proprietarul plafonului, sa cumpere 3 spary-uri, pentru siguranta

Exact asta recomand si eu, m-am bazat pe sfaturi tampite cum ca sa dai doar pe o parte si-ti ajunge un tub si ca nu este nevoie pe ambele parti etc, dar cand colo se dezlipea daca dadeam doar pe o parte si pe langa asta doar jumate din plafon mi-a ajuns un tub (combi, VW BORA), dar si ala cu chiu cu vai... tot mai bine a fost cand am dat cu BISON, problema la BISON este ca se intinde.... fooooarte greu, dar sunt mai mult ca sigur ca este mai ok lipitura cu BISON fata de TESSA, voi vedea cand vin caldurile, sper sa nu cedeze oricum niciunul.

Si ce mai recomand si eu, este sa va faceti neaparat gaurile si pentru parasolare cat timp plafonul este dat jos, atlfel o sa va chinuiti ca si mine dand 3-4 gauri pe langa (chiar daca am folosit un ac subtire sa caut fietul), mai exact sa va asigurati ca n-ati omis absolut nici o gaura sau decupaj inainte de a monta plafonul.
Si inca o recomandare, daca puneti material textil cu burete si pe stalpi ca si mine, asigurati-va ca dati jos buretele de pe stalpi cel putin ultimii 2-3cm de pe margini altfel o sa va treziti ca nu se apasa bine stalpii (nu intra bine/complet la locul lor) si o sa aveti spatiu destul de mare si urat intre plafon si stalp si intre stalp si chedere.

 

Modificat de DaLyR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Nenciu Victor

Vad ca e mai vechi postul dar sa va spun si eu ce am facut ... La fel am plafonul dezlipit, dar am in zona mea cativa retapiteri auto si il duc la unul din ei. 

Inainte de asta, am demontat stalpi A si C, dezlipit materialul vechi, care nu avea burete, curatat de reziduri cu smilgher de 400 parca ( sunt din plastic :D ). Am cumparat de la Dedeman un spray cu adeziv ce contine prenadez si am aplicat in strat subtire si pe interiorul noului material cumparat care are burete dar si pe partea unde am smilgheruit. Am lasat cca. 5-10 minute sa se usuce putin dupa care am intins materialul. Prostia mea a fost ca am apasat un pic pe el si in unele zone se vad niste " gauri " dar nu a patruns prin material adezivul :D Lasat peste noapte la uscat si a doua zi le-am montat, au intrat perfect ! 

Stalpul B are culisantul de la centura, acel plastic, pe interior are niste cleme pe care nu am reusit sa le desfac, pentru ca se rup, sa il pot retapita si pe acela, dar mai e o problema, daca e materialul gros ( buretat ) nu se va mai aseza bine pe pozitie si l-am lasat asa. O sa intreb unde duc plafonul daca se poate retapita. 

Materialul pe care l-am folosit http://www.malextapiterie.ro/material-plafon-auto-gri-1m-lungime-x-1-5m-latime-12-13.html este ca si culoare o idee mai deschis fata de scaune dar arata bine :D 

Acum plafonul :D Se scot intai stapli, sunt prinsi in cleme si la centuri e cheie de 17 parca dupa care manerele au surub in stea si sunt de aceeasi lungime la toate 4 manerele, scoateti si lampile de veghe, din partea unde are 0 se introduce o spatula de plastic preferabil si se trage din interior spre exterior si ies, ca sa deconectati mufele. La parasolar suruburile sunt ascunse, aveti nevoie de o surubelnita subtire ca cea de ceasornicar sa scoateti capacul ce ascunde surubul, dupa care trageti dinspre parbriz spre luneta in unghi de 45 de grade, ca are o prindere ceva pe interior ( si o mufa care aprinde lumina cand se culiseaza la oglinda ) in afara de acel surub si unde se prinde parasolarul ca sa stea fix, acolo e un capacel care tot asa de undeva din spate iese ... ala iese mai greoi ... plafoniera de la luminile deasupra oglinzii la fel e prinsa in 2 suruburi :) Eu sugerez sa puneti suruburile la locul lor sau in pungute alaturi de piesa a caror apartin sa nu le pierdeti. 

Dupa ce ati scos toate astea, plafonul mai sta in chedere si in spate din ce am observat intra undeva intr-un cant facut la tabla si am impresia ca si in fata e prins sus la stalpi dar trageti de el usor si se desprinde. Oricum el dupa retapitare daca nu e pus in acele canturi nu va vibra, daca tapiterul lasa 1 cm de material extra. 

Acum daca trageti de chedere pe exterior el cade ... Veti vedea ( cel putin asa e la mine ) ca de plafon de tabla sunt prinse prin lipire 2 planse de lemn, pentru antifonare cred ... Ar mai trebui sa fie pe undeva prin fata prinsa tot asa in mufa luminile din plafon, lasati plafonul pe tetiere pe care incercati sa le ridicati cat mai sus :) Dupa ce s-a deconectat tot ( eu aici am ajuns si de asta stiu ) din ce am vazut pe net, se rabateaza la maxim scaunele din fata si se ridica de plafon pe verticala si se scoate prin usa stanga spate, in unghi... se onduleaza un pic dar e facut din fibra si nu crapa :) E un pic de chin dar na ... 

Eu nu l-am scos pentru ca nu am unde si cum sa il duc dupaia la retapitat. 

Firul de la antena radio e tras prin dreapta nu e lipit de plafon ... 

Imi pare rau ca nu am poze facute sa va arat ... 

 

Cei care au trapa, e cam la fel in mare parte. Sigur vor mai fi ceva mufe de deconectat dar in mare parte e la fel :)

 

Pentru portiere trebuie folosit un material subtire nu gros, altfel vor exista cute. Daca e piele sau nappa sau vinilin, folositi si un pistol cu aer cald sa intindeti bine materialul si cleme pentru prindere cat se usuca, sa stea intins. Sunt pe ebay si pe olx niste materiale deja taiate din piele sintetica ... pentru cine vrea ... Dar recomand sa folositi textil pentru ca buretele acela ofera si comfort la drumuri mai lungi ... ;) 

Daca vreti sa curatati textilul, nu aplicati direct pe material si cautati o solutie care face un pic de spuma .. spuma aceea dati-o intai pe o carpa cu care stergeti apoi textilul si faceti operatiunea asta pe timp de vara, la 30 de grade sa se usuce repede :) 

Modificat de Nenciu Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenciu Victor

Se pare ca nu mai pot edita postarea sa adaug poze. Le-am facut astazi . 

Cam asa arata cei 2 stalpi pe care i-am facut eu si cum sunt prinsi stalpi A si B 😁

20220605_084052.jpg

20220605_084022.jpg

20220605_084114.jpg

20220605_084144.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 4/19/2021 at 2:21 AM, DaLyR said:

Va recomandat sa folositi fie bison (este mai ieftin) fie TESSA dar minim 3 tuburi lejer.

NEAPARAT DATI pe ambele parti!!! Eu am avut un tub de tesa crezand ca-mi ajunge dand doar pe plafon, am realizat ca de fapt nu tine daca dai doar pe plafon.
Dupa care am ramas fara adezivul spray asa ca am improvizat pe moment si am folosit prenadez BISON care si-a facut treaba foaaaarte bine (dat pe ambele parti).
Toata munca a durat aproape o zi intreaga, avand grija sa nu las cute si sa fie cat mai perfect la gauri si margini, materialul a fost 150 de lei si mai am destul incat sa fac si usile.

Materialul asta l-am folosit https://www.emag.ro/material-tapiterie-fete-de-usi-auto-malex-tapiterie-import-stofa-negru-1x1-5-m-9/pd/DMVKVMMBM/?cmpid=87030&gclid=Cj0KCQjwse-DBhC7ARIsAI8YcWImHEqoHHppC5cN0gWy0-DSU3qi4VOL_AwqzwvmlYBC9SGEwEWxQOUaAo86EALw_wcB
Am gasit la mine in oras cu 45 de lei metrul, este exagerat 75 cum e aici
Sau pe olx la 55 https://www.olx.ro/d/oferta/material-plafon-auto-negru-gri-crem-fete-de-usi-auto-tapiterie-stofa-IDegjNw.html

Apropo, eu am facut si stalpii spate si mijloc fiindca arata super fain, dar vad recomand sa folositi fie un material subtire, fie cu burete si material gros dar sa va asteptati sa va ia cel putin o zi toata operatiunea, materialul fiind gros se intinde si mult mai greu... si sanse mari sa ramana cute.

P.S Vad eu vara asta care cedeaza (daca va ceda, sper ca nu), BISON-ul sau TESSA, avand pe jumatate plafon dat TESSA cealalta doar BISON.
Revin cu feedback daca-i cazul, sper sa tina ambele :))

Salut , un update  care s a tinut mai bine  ? As dorii sa retapitez plafonul si nu am nici o idee de ce adeziv sa folosesc  . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 23.04.2021 at 15:03, Remus66 a scris:

Am facut aceasta operatie la plafonul unui prieten, asta-vara, masina fiind un VW Golf 4 Variant. Nu a iesit perfect, era prima data când am facut aceasta operatie, insa nici prietenul meu nu este foarte pretentios si oricum cele câteva cute pe care le-am facut din neindemânare, sunt mult mai putin deranjante decât tapiteria care ii atârna pe cap. Ce vreau sa spun totusi, este ca noi am avut nevoie de cca. 2,5 spray-uri TESA la 500 mml. si am dat cu adeziv si pe plafon si pe material. Eu daca ar fi sa mai fac o data operatia, as recomanda ca proprietarul plafonului, sa cumpere 3 spary-uri, pentru siguranta, mai bine sa iti ramâna decât sa ramâi cu plafonul pe masa si sa fii nevoit sa umbli prin magazine dupa lipici. Poate daca masina este mai scurta ar ajunge si doua, dar nu sunt sigur.

De la vremea când scriam postul de mai sus, eu am mai tapitat un plafon la un Opel Astra G, care e mai scurt decât Un VW Golf Variant. Fiindca propietarul s-a cam zgârcit si a cumparat doar doua tuburi de spray TESA, am fost nevoit pe final sa folosesc un adeziv de tip prenadez de la BISON. Ca fapt divers, acum nu am facut decât o singura cuta si aceea mititica. Pentru ca am folosit ambele materiale adezive, eu acum as spune ca prenadezul de la BISON e mai bun decât TESA si eu pe acesta l-as folosi daca ar fi sa mai fac o astfel de lucrare. Si desigur, dat cu adeziv pe ambele suprafete, respectiv pe material si pe plafonul din carton, lasat cca. 10 minute la uscat, pâna când la atingerea usoara cu mâna acesta nu mai lipeste si apoi imbinarea materialului cu plafonul. Poate ca BISON-ul se aplica mai greu si trebuie atentie mare sa nu atingi suprefete ce se vor vedea, fiindca nu se mai poate curata, insa el lipeste mai bine decât TESA.

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar pentru cauciucurile de la chedere ati folosit ceva? Am incercar pana acum diferite marci de prenandezuri, banda dublu adeziva, bagheta de silicon. Toate se dezlipesc cand bate soarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu cu vreo 12-13 ani in urma am folosit pentru chederele din fata, la care se dezlipise partea pânzata de pe cauciuc, solutie de cianacrilat, adica ceea ce se gaseste in magazinele de bricolaj sub numele generic de Superglue, insa o firma buna, Bison, Loctite si asa mai departe. Nu s-au mai dezlipit nici pâna in ziua de azi. Trebuie dat cu lipiciul cu mare atentie, sa nu iasa in afara sau sa te murdaresti pe mâini si apoi sa atingi zone vizibile. Se lucreaza incet pe portiuni scurte. Eventual se poate incerca varianta gel a acestor adezivi, eu la vremea aceea nu stiam despre asta si m-am descurcat cu lipiciul lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu am luat chedere de pe o masina cu putini km, nu am reusit sa lipesc originalul inapoi. Am dat si pe panza cu vopsea textila neagra de la foliatec, lafel si pe capacul de la trapa, la care e indicat sa folosesti material nou fara burete, cum e din fabrica. Insa nu am gasit asa ca l-am vopsit si pe ala,lafel si pararolarele. 

PS: eu am facut interiorul negru cavou cu materisal imitatie de alcantara. Pe 2 portiere mi s-a dezlipit, partea proasta e ca nu am curatat bine  si nici cu ce trebuie. Am folosit la restul usilor nitrodiluant. Era si buretele ca o pasta portocalie deja, era deja prinsa in cartonul ala presat si evident nu avut priza buna in timp. Se curata mult mai usor daca nu sunt deja varza varza fetele de usi. Se ia buretele ala dintr-o singura mana, daca sta putin la dizolvat. Aici inca nu vopsisem chederele.

20221026_151936.jpg

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!