Jump to content

Probleme stergatoare/stropitoare


Tibi_Gheorgheciuc
 Share

Postare recomandată

Astazi am avut in trafic o surpriza total neplacuta. Dupa ce am actionat itrerupatorul pentru stergator am observat ca lamele au ramas blocate la 1/2 din suprafata. La primul semafor am oprit motorul si cind am pus contactul lamele au revenit la pozitia de repaus. Am actionat de citeva ori stergatoarele si au functionat. Dupa ce am parcat am repetat operatia si a aparut acelas defect. Ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    16

  • andrusel

    15

  • adrianf

    8

  • georgemarcu53

    8

vezi sa nu se gripeze mecanismul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa ma uit. Dar nu iteleg cine le deblocheaza dupa ce iau contactul si apoi il pun? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil cand pui contactul ele revin in pozitia initiala ,fara as face cursa completa(unde se blocheaza).Se oxideaza(intepeneste) in partea dreapta(a pasagerului) .

ansamblu.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai patit si eu asta. Daca mecanismul merge foarte greu, la un moment dat stargatoarele se opresc (cred ca e o protectie sa nu se arda motorasul). Dupa un anumit timp el reincearca si daca maneta e in pozitia 0, stergatoarele revin la loc.

Lubrifiaza articulatiile alea (eu mai dau cu WD40)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare, sunt proaspat posesor al unui sharan 1,9 tdi 116 cp si intampin probleme cu ștergătoarele fața ( psrcurg numai un sfert din cursa). Vreau sa desfac mecanismul sa văd ce e gripat pe acolo dar nu știu Cum sa o fac.  Am desfăcut piulitele care fixeaza brațele dar nu reusesc nicicum sa scot brațele de pe surub  :-((( au vreo siguranță sau ceva smecherie???? Sau sunt foarte gripate doar???) . Menționez ca nu am presa cu care sa le trag afara :-((. Dacă mă poate ajuta un coleg in aceasta problema ii raman dator :-)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au siguranta sau altceva. Misca de ele stanga-dreapta si trebuie sa cedeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Nu pot deschide topic nou, așa că scriu aici. 

Nimeni nu știe unde se află releul ștergătoarelor vw Sharan este ceva incredibil nici electricienii nici cei ce postează fel și fel de probleme aici zici că sunt "Cabral" am întrebat nu 100 de români eu am întrebat 30 într-o singură zi? și nu glumesc nici pe YouTube nu găsesc de 6 luni caut m-am și plictisit .

Siguranțele bune motorașul bun vine curent când pun pe direct merge ultima treaptă foarte rapid.

Oricum scriu degeaba dar incerc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Câteva date de identificare a maşinii: an fabricaţie, eventual cod motor (dacă nu de care este 1,9 TDI PD sau cu pompă VEP)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/22/2020 at 9:55 AM, Ovidiu Sharan said:

Nimeni nu știe unde se află releul ștergătoarelor

 

Pentru că nu are. Are regulator în motoraşul care acţionează ştergătoarele

 

186922398_Sharanwiperregulator.thumb.JPG.60cafc65551d92559c051b4b35332bbd.JPG

 

Vezi să nu fie problema la manetă

 

On 9/22/2020 at 9:55 AM, Ovidiu Sharan said:

Oricum scriu degeaba

Poate că nu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul ștergătoarelor l-am schimbat, maneta cred că este bună îmi merge ștergătorul din spate și arunca apa pe parbriz.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca să fii sigur încearcă să scoţi mufa/mufele din manetă să vezi dacă o mai iau razna ştergătoarele la punerea contactului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite acum mi-am dat seama că nici eu nu am înţeles care este treaba, m-am uitat cam din avion şi am avut impresia că atunci când pune contactul pleacă ştergătoarele ca şi cum ar fi maneta pe ultima poziţie, dar acum am citit mai atent şi de fapt a spus altceva. Da, deci ăsta ar fi punctul de plecare: modul de manifestare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi pare ca lipseste un "nu" pe undeva sau ceva virgule sau puncte pentru ca oricit am incercat nu am reusit sa imi dau seama care e defectul.

 

Sa-l asteptam cu clarificari.

 

Un lucru e cert, a aflat unde este releul, dupa mine orice electrician auto care se respecta putea consulta chiar un AUTODATA vechi cum am eu si ar fi inteles unde e acest "releu".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, probabil voi rezolva problema:

Am scos mufa care intra în motoras și până acolo ajunge curentul (l-am probat)

Sigur este defect circuitul acela din cutia atașată de motoraș,

Firele cele două care ies din motoraș le-am mufat pe fiecare in parte de mufa cea mare care duce curentul in mufa cu cinci pini. Când acționez maneta merge o singura treaptă ( cea care am mufato eu )

Acum urmează să cumpăr un motoraș cu tot cu circuite și îl voi schimba.

Sper să înțelegeți cate ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog mai spune o data, ce nu merge?

 

Merge doar treapta de viteza mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mergeau deloc, acum am făcut să meargă o singura treaptă.

Nu are un releu(temporizator) separat .

Temporizatorul este in cutia aia neagra atașată de motoraș, și este ars.

Eu am pus pe direct. Nu mai trece prin cutia aia cu 5 pini.

Acum maneta duce curentul in motoraș direct, și cum motorașul are doua fire, merge o singura treaptă' doar că are o turație mai mare că nu trece prin cutia aia cu circuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva ai probleme la potentiometrul acela care regleaza frecventa cu care actioneaza stergatoarele?

 

Pe schema postata de @lupo_bv este notat cu E 38.

 

Sau alimentarea cu plus de la maneta la modulul multifunctii - este un fir albastru, pe schema este al doilea de la dreapta la stinga.

 

Circuitul tau este asa maneta - modul multifunctii (j501 pe schema) - modul motoras ("releu") - motoras.

 

Din cite inteleg temporizarea o face modulul multifunctii.

 

Ce incerc eu sa zic aici este sa verifici cu atentie si sa nu te grabesti caci ai putea sa cumperi degeaba motoras nou. (posibil sa fie ce ai zis, dar sa verifici cu atentie).

 

Poate mai intervine si altcineva cu mai multa experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin, am desfăcut cutia aia care este atașată pe motoraș unde sunt piesele și este ars un "butoiaș"

Este ceva gros ca degetul și lung vreo 2 cm.

Pare că a "explodat" dintr-un capăt.

Nu pot sa pun poza că vă arătăm și vouă.

Acest lucru sa întâmplat din cauza mecanismului ( ansamblul merge foarte greu ) am comandat un motoraș și până vine mă apuc sa degresez mecanismul ștergătoarelor că voi păți la fel dacă îl pun pe cel nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acela este un condensator, reparatia nu cred ca e mai mult de 15 -20 de lei (manopera + piesa) la oricine are un pistol de lipit si se pricepe putin,(eu unul atit as cere), defectarea ei se poate produce din suprasarcina dar si datorita vechimii.

 

bine ca ai gasit buba, daca iti este mai comod sa inlocuiesti direct piesa e ok, asa te alegi cu o piesa noua care te va tine o perioada.

 

probabil e piesa din imagine, poate avea culori diferite, albastru, maro, negru.

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat singur problema ștergătoarelor in ziua in care mi-a venit și comanda motorașului.

Problema a fost o piesa mare tubulara de aluminiu cu 2 pini la capete. Era ( explodata ) .

Am schimbat-o și acum funcționează toate treptele .

Acum am o problema cu furtunasul de apa ( lunetă ) cred că este spart sau înfundat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare, stimati colegi. De cateva zile nu mai functioneaza sistemul de stropire a parbrizului si lunetei, stergatoarele functioneaza normal. Nu se aude nicio pompita functionand.

Am pus testerul pe masina si am gasit eroarea 00989-Fuse for Consumption Cut-Off (S157), 37-10-intermittent.

Am masurat sigurantele din compartimentul motor si cele din tabloul de sub bord, toate sunt in regula.

Ma puteti ajuta cu o indicatie, va rog?

Masina in cauza: Sharan 2004, 1.9TDI, cod motor AUY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salut,

 

dupa parerea mea e pompita defecta sau probleme de contact (fire/mufe).

 

Ai putea sa verifici daca vine curent la mufa si eventual sa probezi pompita pe direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!