Jump to content

Zgomot bizar la inchiderea geamului sofer


starchaser
 Share

Postare recomandată

De cateva zile am observat ca in momentul in care inchid geamul din partea stanga se aude un scartait groaznic, ca si cand s-ar freca doua metale. Zgomotul apare cand mai sunt cam 5 cm pana la inchiderea completa. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva, si daca da, ce solutie ati folosit pt. remediere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand ai postat aiurea, exista arie de Altea.

In al doilea rand, eu ma confrunt cu aceeasi problema ca tine, si deocamdata n-am ajuns in service, din cate am inteles e din cauza prafului care ajunge in garnituri si in mecanism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu la ibiza numai ca apare la geamul din dreapta dar tot de ultimii cm pana la inchiderea completa. scartie oribil....ti se face pielea de gaina, e ca si cum ai da cu unghiile pe tabla. :)

maine o sa dau cu niste WD40 poate scap de scartiit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am tot pe partea soferului dar nu face mereu ... cred ca e de la chedare' + apa intrata de la ploaie (cred ca ati mersi voi cu geamu un pic deschis cand ploua ) ... astept sa vad cum ati rezolvat voi problema ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu... tot pe partea dreapta. Am tras cu urechea si am observat ca se aude de la cheder si nu din mecanism.

scuzati... n-am observat ca e topic altea :( dar problema cred ca e comuna la tot grupul vag

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de rezolvat o problema legata de vopsea, cred ca o sa merg la service sa ii rog sa-mi curete si chederul. Imi raman si niste urme pe interiorul geamului, ca niste zgarieturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intampin si eu aceasta problema , tot la geamul dreapta fata, cu tot cu zgarieturi...dar am inceput sa l ignor...

tot la usa aia imi vibreaza si plasticul ornamental ce acopera boxa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca am postat aiurea, dar vad ca e o problema intalnita nu doar la Altea. Am analizat mai atent si inclin sa cred ca zgomotul e facut de impuritatile dintre cheder de la baza geamului si sticla, impuritati care pur si simplu s-au intarit ca piatra, lucru destul de anormal deoarece imi spal masina saptamanal. Am incercat cu solutie de spalat geamuri pusa in exces pe chederul de la baza, dar zgomotul, desi diminuat, inca persista...A incercat cineva si alte metode?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi problema o am la o ibiza din familie. Ambele geamuri fata scartaie cand sunt ridicate. Acum 2 saptamani cineva a spart geamul dreapta fata ca sa fure MP3 player-ul si nu a reusit. A fost schimbat geamul si (zic ei) au gresat un pic si mecanismele respective si acum cel din dreapta nu mai face nici un zgomot.

La ibiza mea nu a facut niciodata zgomotul asta. Pe timp de iarna se face o "pregatire de iarna pt geamuri electrice" ca sa nu cedeze macaraua respectiva. Daca veniti in service cu macaraua stricata iarna nu se face pe garantie, motivul: ai incercat sa deschizi geamul fortat cu zapada sau gheata pe el si asa a cedat macaraua. Eu mi-am facut aceasta pregatire si poate de asta nu am avut scartaitul asta niciodata. "Pregatirea" costa in jur de 40-50 de ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema la geamul soferului...dar la deschiderea acestuia. Nu prea am reusit sa ignor zgomotul, asa ca pentru vineri mi-am facut programare la service sa rezolv problema. O sa postez dupa, sa va spun ce am rezolvat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a disparut la prima ploaie :offtopic: , n-am mai dat cu WD40, riscam sa imbacsesc macaraua de praf. garniturile de la geamuri nu sunt prea reusite la ibiza, pe langa pot intra lejer mici impuritati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi in service, si intr-adevar. Zgomotul provide de la imbacseala care s-a strans intre chederele din jurul geamului. Am fost sfatuit sa nu-i mai las pe cei din spalatorii sa dea cu jet de apa pe geamuri in directia "sus - jos" ci "stanga - dreapta". Asa o fi...:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian, poti da ceva detalii despre cum au curatat si ce au curatat? Ma gandesc sa fac singur operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

CristiN , daca e vorba despre periile de pe rama usii ( cele verticale si cea superioara ) , ca sa le poti da jos si sa le cureti trebuie sa demontezi tot de pe usa respectiva , inclusiv macaraua si geamul , pentru ca altfel nu le poti da jos . :blink:

Daca e vorba de cele de la baza inferioara a geamului trebuie sa dai jos fata de usa si le poti da jos .

Poti incerca insa sa le cureti pe loc .

Periile verticale si cea superioara = cele pe care culiseaza geamul .

Periile de la baza inferioara = cele care " sterg " geamul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am fost foarte foarte atent la intreaga operatiune. In mare, au desfacut fata de la usa, si au scos peria de la baza inferioara, exact cum a spus aryes mai devreme. Nu avea nici un rost sa le scoata si pe celelalte. Apoi au scos si geamul, pe care l-au sters bine. Partea de geam care nu se culiseaza era foarte murdara. Urmatorul pas a fost sa stearga interiorul usii, rama pe care au scos-o si cam atat. Mentionez ca nu au desfacut si macaraua. La macara nu s-a umblat deloc. Intreaga operatiune a durat aproximativ 30 de minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am fost foarte foarte atent la intreaga operatiune. In mare, au desfacut fata de la usa, si au scos peria de la baza inferioara, exact cum a spus aryes mai devreme. Nu avea nici un rost sa le scoata si pe celelalte. Apoi au scos si geamul, pe care l-au sters bine. Partea de geam care nu se culiseaza era foarte murdara. Urmatorul pas a fost sa stearga interiorul usii, rama pe care au scos-o si cam atat. Mentionez ca nu au desfacut si macaraua. La macara nu s-a umblat deloc. Intreaga operatiune a durat aproximativ 30 de minute.

la ce service ai fost ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Alto Syncro Group, situat pe bdul. Biruintei nr. 13, com. Pantelimon. Vezi pe www.seat.ro, la "Dealer-ul tau seat". Ai acolo si o harta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Si eu am avut o problema la cordoba cu inchiderea geamului din dreapta (geamuri electrice). Cand ajungea geamul in pozitia de inchis se auzea un zgomot metalic. Am fost la service si mi-au schimbat complet macaraua de ridicare a geamului. Toata operatia a fost facuta pe garantie si a durat cam 2 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!