Jump to content

Trusa Medicala, Triunghi Reflectorizant si Stingator UE?


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Ziua buna,

Tocmai mi-au expirat trusa si stingatorul, in comert se gasesc de-astea care expira in maxim 2 ani, eu le am de prin 2007 si de-abia in ianuarie 2013 au expirat, aveti idee de unde se pot lua?

Este posibil sa fi fost luate din Germania cele pe care le-am avut, nu stiu pentru ca asa am luat masina.

Astept parerile voastre, multumesc anticipat!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Mutat in topic existent.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instinctor luat din auchan, parca 40 lei , insa termen de 5 ani .

Trusa are termen tot asa , cam 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La extinctor daca este expirat scapi doar cu o verificare la o firma care se ocupa de PSI si costa pana in 10 lei, iar pentru trusa medicala poti sa iei de la farmacie doar componentele care au expirat, mi se pare ca se gasesc si sub forma de kit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi , vezi ca sunt doar amunite instinctoare care merg reincarcate/ verificate, astea iefitne sunt de consum(unica folosinta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sunt 2 categorii: stingatoarele de incendiu si spray-urile. Orice stingator are manometru si este reincarcabil pe cand un spray este de unica folosinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca la extinctor daca acul de la manometru este in zona verde este ok, poate gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere tehnic da cel mai probabil este ok, din punct de vedere legal stingatorul trebuie verificat la o anumita perioada de timp de catre o "firma autorizata"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stingatorul meu venit cu masina (Golf V inmatriculat prima data 2008) are data de verificare 2013. Probabil se poate prelungi valabilitatea la Pompieri sau firma autorizata contra unei taxe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Nu mai deschid alt topic, o sa va spun aici ce am patit ieri cu stingatorul din masina. Aveam din ala din otel, cu manometru de presiune, nu tip spray.

Eram la strand, masina a stat in soare vreo 9 ore aproximativ. Seara cand m-am dus la masina, deschid portbagajul sa pun bagajele si stupoare... aveam in portbagaj un strat gros de praf de vreun cm. Nu-mi dadeam seama ce s-a intamplat... pe urma am observat care e problema, imi explodase stingatorul. Scrie pe el ca rezista pana la 60 de grade... sigur nu ajunsese temperatura pana la valoarea respectiva, problema era ca stingatorul era putin expirat. Mi-a facut varza portbagajul, a intrat praful si in interior pe tapiterie... un dezastru. A ajuns pulberea prin toate locurile posibile, aveam chiar si in stopurile spate.

 

In concluzie:

-verificati stingatorul sa nu fie expirat

-incercati sa luati unul cu suport de prindere (cu tot cu acel suport mi l-a smuls din suruburi-atentie, are presiunea de lucru 14 bari)... va dati seama cum a bubuit ?

-nu-l tineti in habitaclu (sub scaun sofer/pasager sau alte variante cum am mai auzit) se pot intampla lucruri grave daca explodeaza + mizeria care o sa v-o faca in masina

 

Nici nu vreau sa ma gandesc ce se putea intampla daca exploda in timp ce eram in trafic, intr-o depasire, intr-o curba... etc. puteam pierde controlul masinii de la bubuitura aia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nasol tata :) . Nu am mai auzit pana acum sa bubuie un stingator cu toate ca am bruscat de mai multe ori diferite tipuri de stingatoare. E bine de stiut mai ales ca am doua bucati in masina. Unul din ele e expirat de cateva luni dar pe manometru arata ca e presiunea buna in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In soare temp in masina poate ajunge mai sus de 60... depinde de niste factori (protectie, soare, culoare)

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MariusAP,ce stingator ai avut,ANAF dala belgian?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale, masina e gri LA7W... deci nu stiu ce sa zic... nu mi s-a parut sa fie deloc cald in masina cand am deschis-o

@GABIVVX, nu mai stiu ce stingator era, dar era autorizat RAR (doar ca era expirat) :icon_confused:

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fain...

 

si eu care am umblat 4 ani fara stingator in golf... mi-am luat si eu acum 2 saptamani unu din ala de 50 lei din dedeman... just in case

 

acum ma gandesc ca la 50 lei bubuie la fel de frumos prin portbagaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MariusAP La tine a cedat valva/a iesit cuiul de siguranta sau a explodat corpul stingatorului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corpul nu a explodat, a iesit valva cu tija aia dinauntru si tot ce a mai fost pe-acolo.... Nu i-am mai facut poze ca nu aveam dispozitia necesara la momentul respectiv :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o intrebare la care nu gasesc raspuns niciunde: Stingatorul dupa ce iese din perioada aceea de garantie trecuta pe eticheta (omologare), unde se poate verifica si mai ales, i se poate extinde garantia (valabilitatea) dupa o inspectie sau ceva de genul asta?

Eu am doua bucati, ambele expirate. Le pot reomologa sau trebuie cumparat altul nou?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca la cele mari se face "revizie" si se reumplu. Astea mici nu stiu daca sunt gandite sa fie refolosite

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

O cautare pe google iti da multe firme de unde poti afla info.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Unde gasesc extinctor mic la pret decent , care sa incapa in locul sau de sub scaunul soferului la Touareg 7P ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!