Jump to content

Renuntarea La Suportii De Numere


alex rusu
 Share

Postare recomandată

Faptul ca e f rezistenta nu inseamna ca e mult mai buna ca bison (pentru cazul de fata), dupa cum ai scris si tu, te-ai chinuit foarte mult sa o dai jos.

 

@identitate78 mi se pare cam exagerat, important e ca suprafata sa fie foarte curata, spray-ul de geamuri e suficient. Nu stiu daca acel alcool ataca vopseaua, dar nici nu as incerca.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare...

Suportii de numere se pot demonta fara a da jos plasticul de pe interiorul haionului? Respectiv pe fata, sunt prinsi cu ceva autofiletant sau...?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la toate masinile au fost prinsi in suruburi autofiletante si nu am demontat nimic.

Nu stiu cum este la Passat B7.. dar nu cred ca trebuie sa demontezi ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca este recomandat sa fie vremea mai calda, sa prinda adezivul mai repede. Oricum, sa nu pleci cu masina imediat dupa ce le-ai pus, si nici nu o speli in aceeasi zi. Eventual le verifici prin tragere dupa 3-4 ore, ar trebui sa opuna rezistenta calumea.

Cu totul iti ia cam 1 ora, cel mai mult dureaza sa stergi marginea neagra de la numere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@identitate78 da, degreseaza. il diluezi cu apa pana la 50% si ai grija sa nu dai pe piele sau sa inspiri vaporii.

@Bogdan_wrc cu guta (fir de pescuit, nu manelistul) poti scoate placutele lipite.

am mai vazut variante cu magneti pusi pe placuta si pe bara (de preferat ceva puternic , neodymium.

cu banda adeziva nu trebuie sa astepti 3-4 ore sau o zi. pui, presezi putin si pleci la drum.

daca vibreaza in suport poti baga ceva intre suport si tabla sa nu ii lase loc de miscare.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale Merci de sfat.

@Adriannnnn Cred ca o sa zic pas la stergerea marginei numerelor mai ales ca masina este neagra si nu stiu ce efect estetic as obtine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adriannnnn,

pt mine era f important sa reziste enorm de bine. merg cu masina si pe circuit...si sunt socuri puternice. plus ca la desprindere se pastra o singura bucata..aia de la bison se rupea f des..

@muale...trebuia sa caut...nu stiam unde..aveam nevoie sambata dimineata cand am vandut masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu sa sterg marginea neagra de la numere, dar la mine in loc sa ramana alba a ramas gri, practic era cred culoarea initiala la tabla. Probabil in Targoviste unde am inscris eu masina folosesc alt model de vopsea sau tabla ? :) acum am ramas la jumatate de numar cu marginea gri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai insistat prea mult, ai frecat pana la tabla. Cu ce ai sters ? Ia si tu un marker cu vopsea alb, poate reusesti sa retusezi.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca am dat foarte usor fara sa apas. O sa incerc sa pun cateva poze maine. Acetona expirata de la sotie :) 

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca au avut vopsea proasta. La fosta masina, pe o portiune f mica mi s a luat si mie albul putin, in schimb la actuala am frecat fff mult si nu s a luat deloc. Chiar am insistat fiindca si negrul s a luat mai greu decat data trecuta.

Trebuie putina atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am demontat zilele trecute numarul si am descoperit ca suruburile cu care este prins suportul de numar se infileteaza intre niste piulite fixate pe interiorul haionului. Problema este ca acestea fac numarul sa nu "se aseze" perfect pe toata suprafata tablei haionului.

Acele 2 piulite nituite ies putin peste marginea tablei si prin urmare numarul practic se aseaza pe ele. Cei care ati facut la B7 cum ati rezolvat aceasta problema?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua randuri de banda nu depasesc grosimea niturilor ?

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EEXCALADE. Din cate am vazut banda are aprox 1mm grosime. Pentru a anula toate tensiunile generate de presiunea niturilor estimez ca ar trebui 3 randuri de banda adeziva suprapuse.

Dar, poate este cineva pe aici ce a facut pe B7 variant si ma poate lamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa indoi putin numarul in zona respectiva, astfel incat sa se "muleze" peste acele nituri ?

Sau eventual un material "tampon" cu grosime de 1-2 mm, si cate un rand de banda pe fiecare parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recunosc ca nu am studiat la momentul acela foarte mult optiunile deoarece nu aveam timp si m-am "desumflat" cand am vazut acele nituri iesite. Dar, intr-adevar, sunt solutii de luat in calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Catalin-Mihai

Acum o luna am renuntat definitiv si eu la suportii de numar.

In spate pe haion tot timpul facea zgomot cand inchideam,am pus pana si banda dublu adeziva atat intre numar si suport cat si intre suport si haion...nu rezolva situatia.

Am masurat distanta gaurilor de pe suport si am facut semn exact pe numar dar pus invers in suport,pe dos,ca sa vad unde pica gaurile-nu voiam sa-mi afecteze initialele-,...am dat gauri in numar,pus banda dublu adeziva direct pe numar nu pe caroserie,6 bucati impartite in mod egal si simetric iar pe masura ce infiletam suruburile se apropia si tabla cu numarul,perfect centrata si lipita uniform pe haion.

Rezultatul este magnific,pic de zgomot sau trepidatie nu se mai aude,doar acel clic minunat al sistemului de inchidere.Deja am o luna de la operatiune si nu-mi vine a crede.Va recomand ca bucatile de banda sa le pune-ti in pozitie verticala pentru a putea da ocazia scurgerii de frunze sau picaturilor de apa ce patrund inevitabil.

In partea din fata nu cred ca mai are rost sa va spun,este mult mai simplu,..se da gaura direct in tabla numar in asa fel sa nu atinge-ti initialele,6 bucati banda iar cu doua autofiletante rezolvati problema.Intai fixati numarul pe bara si dati gaura in ea si apoi lipiti banda iar cand insurubati,sa o face-ti progresiv din ambele parti.

Am vrut sa folosesc pocnituri pe fata dar plasticul barei este foarte moale si nu am garantia ca va rezista in timp.

PS....incercati sa trage-ti apoi de ele.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca nu pricep, ai gaurit placuta de inmatriculare si ai si lipit-o cu dubluadeziv ? Pai care-i ghiseftu' ? Ideea era doar sa o lipesti, nu sa o si gauresti. La toate msinile am lipit placutele cu banda de la Bison, neagra. Nu am avut probleme cu niciuna, niciodata. Ba mai mult, a trebuit sa indoi placuta cand a fost sa o dau jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin-Mihai

Da,

am gaurit tabla pentru o mai mare siguranta,nu deranjeaza cu nimic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Este legal sa lipesti placuta de inmatriculare cu banda dublu adeziva si sa stergi acea margine neagra?

Desi observ ca multi aplica aceasta metoda, intreb pentru ca pe unele forumuri baietii se vaita ca au primit amenzi pentru treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie nicaieri ca trebuie sa ai suporti de numere.

Marginea nu stiu cat de legal este sa o stergi, probabil incalci modelul aprobat de numere si poti fi sanctionat. Dar pe aia cu numerele scrise cu creionu' pe un carton nu-i amendeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e legal sa stergi marginea. Dar in 3 ani nu m a intrebat nimeni nimic. Totusi, data viitoare nu mai sterg marginea (doar daca e masina alba)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca se poate fara suport dar fara a sterge marginea neagra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se poate
Repet, pe mine nu m-a intrebat Politia nimic, si nici n-am auzit de altii sa aiba problema din cauza asta, dar... alegerea trebuei sa fie a ta :)

Poti sa tii un marker negru in masina si daca e nevoie o desenezi repede la loc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!