Jump to content

Renuntarea La Suportii De Numere


alex rusu
 Share

Postare recomandată

Oricum partea aia este gaurita pentru suportii de numar, si va fi tot timpul acoperita de numar. Deci si daca ar veni cu vopsea, nu ar fi o problema.

Dar nu vine cu vopseaua, si pe vopsea ramane o parte din lipiciul de pe banda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vrei sa scoti numarul cum se dezlipeste? Cu parte din vopsea? Pe mine asta ma framanta :D ca parca as pune si eu lipit.

Banuiesc ca se da usor si fara sa ramana urme daca folosesti un pistol cu aer cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa-mi fac week endul asta timp sa fac lucrarea:D ..multumesc pt info baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact: feon sau pistol cu aer cald.

Dupa dezlipire, eventualele urme de lipici de pe vopsea se curata cu acool (nu spirt).

Banda recomandata: Bison de exterior (se gaseste cam in orice hypermarket la auto).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am lipit pe fata numarul dar dupa nici 2 zile aproape ca a cazut...mai incerc maine odata..sper sa prinda..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija sa nu fie uda bara fata sau sa te incurce frigul. mai ai rabdare si tu putin, sambata vor fi ~14 grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai montat odata ieri numarul pe fata..am sters extrem de bine bara si numarul,am folosit banda Bison din belsug si am tinut apasat aprox 1 minut ..s-a asezat foarte bine,mult mai bine ca prima data singura problema e ca la 5 min dupa ce l-am montat a inceput ploaia..dar vad ca a rezistat:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

daca punem numarul cu banda..se poate da jos fara sa il indoim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...cel putin eu am reusit fara nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am indoit putin cu tot cu feon,dar nu e o problema ca se indreapta usor! :frigbaitata:

PS:Folositi banda adeziva 3M sau Bison...eu cu greu l-am scos pe cel din spate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot bison am cumparat. dar e de ajuns o "dunga" de banda....? sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit o rola pentru fiecare placuta de inmatriculare! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat 3 dugi ..pe lung....2 pe margini si una pe centru (ca sa fiu sigur ca tine :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu care credeam ca lumea care renunta la suporti foloseste cine stie ce solutie de lipit-minune :) bine ca am gasit topicul asta, ca imi zdrangane suportul ala din spate rau. ma gandeam sa ii pun un pic de burete intre suport si masina, dar parca cel mai bine e sa il lipesc ;)

ii pun n'spe dungi la numar sa fie treaba socotita, ca de scos nu cred ca am de ce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

eu am observat,cel putin pe spate,ca intre tabla si suportul numar este un material de cauciuc cred...ce are rol de antifonare banuiesc...ati lipit peste ala sau l-ati dat jos?

normal cred ca se da jos dar vreau sa ma asigur:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

lipit direct numarul pe bara spate. foarte multumit de aspect

am pus cam pe 90% din numar banda adeziva... mi-a ajuns o rola, ca are 1,5m

se pare ca trebuia curbat un pic inainte de montare, pentru ca in capete s-a dezlipit pe vreo 2 cm din prima zi. in rest, e beton, am tras de el si e neclintit.

post-64712-1269959704_thumb.jpg

Modificat de mihai20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Pe 3 masini am prins numerele cu banda de la bison. Foarte multumit. Trebuie curbat nitel numarul! Per masina ajunge 1.5 role de banda sau 2 daca puneti mai mult

Cand a fost vb de scos numerele de pe masina pt vanzare am tras de ele si apoi am curatat locul, nu s-a dus tot lipiciul dar tot asa l-am lipit si nu m-a interesat. Numerele vechi, adica cele dezlipite s-au indoit destul de rau si am cerut altele!

Este o modificare f buna pt cei cu masini hatchback sau cu multa muzica in masina!

Good luck!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Demontarea se face cel mai usor cu un fir de nylon (guta) trecut prin spatele numarului.

Metoda functioneaza si la debadging.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arctix, daca scriai tu mai devreme....

M-am chinuit jumatate de ora sa dau numerele jos de pe masina.De pe spate au iesit usor, pentru ca era banda lipita peste suportul de burete deja existent.

Pe fata.....a fost durere mare...la sfarsit era rulat nr.. :)

Partea buna vb. cuiva: daca vrea vreodata politia sa iti ia numerele de pe masina, ca sanctiune, le doresc mult succes :)) Nu mi-a trecut niciodata prin cap chestia asta, dar hai sa ziceam ca e bonus...

Modificat de mocris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salut,

Doresc sa fac si eu operatiunea cel putin pe spate si ma intereseaza daca aceasta este banda cu pricina:

5001588.thumb.jpg.4a05e5e0488cd9829ca1184da8fd7358.jpg

Intreb deoarece mai sus spune un  coleg ca una dintre suprafetele producului ar fi verde.

Merci.

L.E. Multumesc amandurora.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,e foarte buna. Suprafetele trebuie curatate si degresate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este verde inchis banda. In poza pare neagra, dar este verde inchis.

Iti ajunge o rola pentru ambele numbere. Eu am facut asta la 2 masini, dar nu am tras benzi continue de la un capat al numarului la celalalt, ci am taiat banda in bucatele si am pus pe numar doar acolo unde vine in contact cu bara. Din cauza adanciturilor pentru litere nu vine in contact cu bara pe toata suprafata, si nu vad rostul. Dureaza mai mult insa pana tai banda bucatele si apoi pana dezlipesti partea verde de pe banda.

Pentru degresare eu am folosit spray pentru geamuri. Marginea neagra (optional) eu am sters-o cu acetona si dischete demachiante :))
 

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alcoolul izopropilic este ok pentru degresare? Ma gandesc ca nu ar tb. sa atace lacul/vopseaua.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!