Jump to content

Pentru Posesorii De A4 Si Nu Numai (merita Citit)


sebitza
 Share

Postare recomandată

Salutare

Dupa experienta cu vopsitul ornamentelor interioare (de care sunt foarte multumit) masina mea mai avea inca o "buba" care ma calca pe nervi.La mersul pe piatra cubica si la traversarea liniilor de tramvai usile incepuse sa droncane.Nici nu era de mirare avand in vedere ca masina circula de aproape 2 ani in RO,pentru ca atunci cand am adus-o nu facea asa.Am incercat diverse jmecherii,am rererereglat usile dar nimic.In urma unui exces de inspiratie mi-a venit ideea.Am schimbat chederele (2 mil bucata) iar acum masina merge ca noua.Dupa mine pot sa puna astia piatra cubica in tot Bucurestiul.Pentru cei care stau mai prost cu nervii,eu cred ca merita.Se schimba extrem de usor,eu le-am schimbat in parcare in juma de ora

Acum ca v-am vandut pontul vreau si eu ceva la schimb :-) In urma cu cateva zile un bec a inceput sa mearga doar cand vroia el.Ne-am inteles o vreme pe baza de pumni si palme pana cand intr-un final l-am schimbat.Cred totusi ca palmele mele l-au enervat si mi-a afumat (sau aburit) farul pe interior.E ceva de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garnitura de la capacul din spate, de la capacul farului e asezata corect, etanseaza bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai zis ca ai schimbat kederele .. 2 mil bucata ? te-ai referit pentru fiecare usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Sigur chederele zdrangane? Eu incerc de vreo 4 luni sa-mi dau seama ce zdrangane atunci cand merg pe piatra cubica, dar si atunci cand dau drumul la muzica mai tare... Sunt exasperat si nu stiu de unde face zgomot si ce sa schimb!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am ceva zgomot metalic undeva pe la usa soferului. Nu stiu de unde vine. Am schimbat balamaua de jos dar tot face. Poate e de la cea de sus :banghead: . Am sa vad...poate o schimb si pe aceea...ca altfel nu stiu ce sa mai fac. Cred ca innebunesc.

Ati reusit careva sa scapati de acel clantanit?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

La mine zdranganitul era uniform si peste tot.De parca usile nu erau inchise bine.Se si vedea dealtfel ca erau destul de subtiat caucucul chederelor.Pe piatra cubica era cel mai enervant.Nu le-am schimbat decat pe fata,am zis sa vad intai daca asta e cauza.Si asta a fost (cel putin la mine).A costat 2 mil bucata si doar cel de pe usa celelalte nefiind nevoie.Am incercat si eu toate variantele posible inainte,am rererereglat usile,am dat cu te miri ce prafuri.....Acum e k.

Din pacate nu exista firme "no name" care fac aceste chedere,ele trebuie comandate la audi si d-aia au costat asa de mult.

Momentan am scapat de zdranganelile majore,a mai ramas trosnitul ornamentelor de pe plafon (deasupra usilor pe interior) iar la astea nu stiu ce sa le fac dat fiind ca acolo sunt "balonasele" si bubuitul motorinei in rezervor la frane de care nu stiu ce sa zic,la alte masini n-am mai patit

Ma rog,pana la urma ce mai conteaza,masina asta e ca tunul si face toti banii.Recunosc,sunt masini mai frumoase si mai fitzoase dar sa ajungi la 180 000 km cu bucseraia originala (40 000 in RO) si fara pic de consum de ulei de la un schimb la altul,e ceva.Parerea mea :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar sa ajungi la 180 000 km cu bucseraia originala (40 000 in RO)...,e ceva.Parerea mea :-)

cred ca am gasit cauza problemei, de aici e cauza, nu stiu cum de ai ajuns tu la 180k km cu bucsaraia originala, numai la km pe care i-a facut in ro trebuia schimbata :Driver:

unele sunete nu aveti cum sa le opriti pentru ca sunt provocate de frecarea plasticurilor, s-a mai vorbit in aria passat b6 despre greierasii din bord, o solutie cica ar fi "imbracarea" plasticilor in parte, dar nu cred ca a incercat cineva asa ceva fiind si foarte costisitor, dar per total a4 este o masina reusit, nu cred ca este vreo masina la km astia in ro fara sunete :Driver:

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai am si un renault megane 2 dci,2004 (a fost al meu dar l-am donat sotiei pentru ca masina e foarte sigura iar ea e cam vitezomana) si la 50 000 i-am schimbat toata bucseraia pe fatza si amortizoarele (astea pentru a doua oara)

Mie mi s-a cam pus pata pe un A4 modelul asta mai nou (dupa 2005) si incerc sa ma conving sa renunt la asta de-l am,dar el nu se lasa.Intr-o noapte veneam de la mare pe autostrada si pe la 160 km la ora m-am trezit cu cativa stalpi (aia care sunt folositi intre sensuri) aruncati in mijlocul soselei.Am strans din dinti si am trecut peste ei fara pic de frana.A doua zi am fost sa-i fac unghiurile si alte alea dar am dat banii degeaba.Masina nu patise nimic.Am urcat cu el si pe munte (ma rog,drum de munte) si nu m-a lasat.Mai nou am plecat dimineata la 7 din Iasi,am trecut prin Bucuresti apoi Curtea de Arges si am ajuns la Campulung noaptea.Am facut cateva opriri dar fara sa opresc motorul pentru ca era f cald.In total 16 ore fara sa opresc motorul iar masina mergea mai bine ca niciodata.Repet,vreau sa o schimb cu asta nou dar mi-e teama,cine stie ce nimeresc si o sa-mi fie ciuda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebitza...zgomotul ce-l aveai inainte de a schimba chederele era cumva ca un clantanit metalic? La mine se aude ca o bila metalica care se loveste de caroserie si nu stiu ce sa-i mai fac. Cu chederele nu am incercat...dar mi-e greu sa cred ca de acolo vine zgomotul acela metalic (metal pe metal).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca acel zgomot ca de bila vine de la incuietiare sau mai exact de la priza acesteia cu "gaica" aia de pe stalp.In disperare de cauza eu am umblat la acea "gaica" si i-am schimbat pozitia si incepusem sa aud si eu fel de fel de pocnituri metalice norocul meu ca facusem semn cu creionul pe pozitiile initiale si am dat-o repede la loc.Mai incearca sa intepenesti sau sa starangi surubul ornamentului exterior de pe stalp (ala negru din tabla)In astfel de situatii trebuie sa ramai calm si sa elimini posibilele cauze una cate una

Sunt zgomote intre zgomote :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!