Jump to content

Service-uri In Brasov ( Sau Mecanici Auto Priceputi ) ?


Bogdan N
 Share

Postare recomandată

Salutare, sunt din brasov, am un superb 1 din 2008 si as vrea sa schimb la el urmatoarele piese (le-am si cumparat) arcuri fata, discuri si placute frana spate, talere arcuri spate, burdufuri cap planetara exterioara, un tampon dreapta la cv si un reglaj de directie. Stiti unde as putea face operatiunea ieftin si bine? Delcarul ce preturi are? Adciel din zarnesti e ok? Cam la ce pret s-ar ridica manopera? Merci

 

Si inca o intrebare: roata stanga fata este cam cu 2 cm deplasata in spate (mai spre usa ) fata de roata din dreapta. Am masurat cu degetele intre roata si pasaj in stanga intra doua degete iar in dreapta 3 degete. Sa fie de la arcul stanga care e rupt? Nu trage stanga dreapta si nu se uzeaza cauciucul neuniform...

Modificat de EXE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EXE mai bine suni, sa zicem la Delcar, Adciel si LusAuto si le spui ce vrei sa faci, ca sa-ti dea un pret. Mai departe, depinde de tine unde le vei schimba

Masuratorile "cu degetele" sunt destul de empirice, cel mai sigur e sa o pui pe un stand de geometrie si o sa ai o imagine corecta.

Cu geometriile sunt unii foarte ok pe Tampei, in capat faci stanga si cobori putin spre Carpatilor. Pe stanga e un service specializat pe directii, il cauti pe Titi. Eu am fost foarte multumit de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma interesez la service-urile recomandate de tine si revin cu ce am facut si unde. Merci.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost la un service in bartolomeu si am rezolvat. A trebuit sa schimb si amortizoarele fata.

La delcar imi cereau 1300 lei eu am facut-o cu 460 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/9/2007 at 15:12, BLiTZ a scris:

Multzam Alextz, i-am trimis omului datele de contact. Oricum, din ce povesteste (n-am vazut inca masina live) pare a fi discul de ambreiaj uzat peste masura. Ca daca ar fi sa aiba pierderi pe la cilindrul receptor de la ambreiaj, ar scadea nivelul lichidului de frana din vas, deci s-ar aprinde martorul in bord.

Salut BLiTZ, cumpar un Sharan 1.8T si am nevoie de un sfat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ma intereseaza sa iau un sharan din 2003, 1,8T, cutie automata, am fost la Tess i-am pus testerul si i-a dat o eroare pe cutie, despre care nu au stiut sa-mi dea mai multe detalii. Masina merge ok, cutia schimba fara probleme, cel care o vinde zice ca i-a schimbat, acu 1 an, o piesa pentru marsarier si atunci i s-a schimbat filtrul si uleiul. Cu ce sfaturi ma puteti ajuta . Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca aici: http://www.perfektauto.ro/sc-auto-lelutiu-srl

ii cunosc personal pe oamenii de acolo - sunt foarte faini, stiu multe si mai ales nu se arunca la bani.

eventual la telefon le spui de problema - sa-ti zica daca se baga sau nu la tipul tau de cutie.

 

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Este cineva care cunoaste unde as putea sa fac o aerisire sub presiune a franelor? Dupa ce am schimbat un pistonas pe spate, si sa facut aerisirea clasic ca la o Dacie, pedala de frana are o zona moarta de vreo 2-3cm apoi in ultimul centimetru prinde frana....si eu eram obisnuit sa tina de sus si acum cand franez imi creez emotii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au dispozitiv din ala pe Ghimbaselului. Am schimbat acolo lichidul de frână și nu a fost nevoie de nici o apăsare de pedală. Frânele țin exact ca si înainte, nu am observat modificări.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde anume este acest  service pe Ghimbaselului ? ai putea sa imi dai un numar al strazii sau numele service-ului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strada lunga-treci calea ferata-sens giratoriu-strada din fața bisericii-a doua strada la dreapta-în capătul străzii este o parcare mare pt tiruri-in partea opusă intrării este o hală unde este service-ul. Nu am reținut numele service-ului, înainte îl știa lumea de Răzvan, dar Razvanii au plecat.

2017-08-01_19.20.48.jpg

2017-08-01_19.19.09.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua. Va rog ajutati-ma sa gasesc un service de tinichigerie si vopsitorie bun in raza Brasovului. Am fost anul trecut la cineva in Bv pt reparatia unui prag si cateva zone mici atacate iar reparatia a facut-o in bataie de joc. Cred ca o faceam mai bine eu. A reaparut rugina in zonele respective iar la prag a incarcat cu 1 cm de chit.

Caut ceva mai bun ca de "meseriasi" sunt satul.

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

 

@75NOR am vazut ca frecventezi Delcar-ul. Pana la urma cum e la service ? Ai voie sa asisti sau ai vreo camera de unde poti vedea lucrarile ? Sau e ca la tess  si nu ai acces la nimic.

Caut si un electrician auto sau service auto pe partea de electrica sa imi conecteze o camera cu hardwire kit ( e deja cumparat ) la vreo siguranta din panou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, AdrianBV85 a scris:

Ai voie sa asisti sau ai vreo camera de unde poti vedea lucrarile ?

Accesul la vizionarea lucrarilor este legiferat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AdrianBV85: eu sunt foarte multumit de ei. Poti face o programare la lucrare pe electrica pentru ce ai tu nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au un televizor unde sunt afisate imagini cu masinile din service, dar nu vezi nimic pe el, decat faptul ca masina este acolo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am fost la Delcar, mi-au facut o oferta pentru ulei + filtru motor, ulei + filtru dsg, filtru aer+polen+combustibil. Eram pe fuga, nu am avut timp sa ma uit la ea asa ca am luat-o acasa. La preturi mi se par decenti considerand ca e reprezentanta. Azi o sa ma duc sa fac programare. O sa revin cu feedback dupa operatiuni.

Cat despre alimentarea dashcam-ului de la panoul de sigurante, am fost la AUTO VROM. Toata operatiune a durat aproximativ 30-40 de minute,  baiatul foarte ok, mi s-a permis sa stau langa masina. A ascuns frumos firul, a lucrat finut. Am fost multumit.

Modificat de AdrianBV85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Veni vidi vici ... programat la 10:30 ... estimare ca va fi gata la 14:30 ... a fost gata la 16:30 ... ce mai pot zice ... tinand cont ca am stat 4 ore acolo ... inca 2 nu mai conta ..

Din pacate nu se vede nimic pe monitor, nu stii ce cum si cat ti-a facut ... mergi pe incredere sau nu mergi deloc. Trebuie sa recunosc ca practica asta a service-urilor ma dispera la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 9/27/2017 at 3:11 PM, emildebreti said:

Buna ziua. Va rog ajutati-ma sa gasesc un service de tinichigerie si vopsitorie bun in raza Brasovului. Am fost anul trecut la cineva in Bv pt reparatia unui prag si cateva zone mici atacate iar reparatia a facut-o in bataie de joc. Cred ca o faceam mai bine eu. A reaparut rugina in zonele respective iar la prag a incarcat cu 1 cm de chit.

Caut ceva mai bun ca de "meseriasi" sunt satul.

Multumesc. 

 

On 10/11/2017 at 12:58 PM, adi81 said:

Caut si eu asa ceva, sper sa ne dea cineva o informatie :)

 

@emildebreti, @adi81 - pentru tinichigerie-vopsitorie in Brasov, va recomand Auto Kino (reprezentanta Subaru, Calea Bucuresti 232) - am avut deja 2 lucrari la ei si sunt foarte multumit!

Prima lucrare, acum ~ un an, tot pentru un prag a fost, au facut treaba super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 8/1/2017 at 7:27 PM, lupo_bv said:

Strada lunga-treci calea ferata-sens giratoriu-strada din fața bisericii-a doua strada la dreapta-în capătul străzii este o parcare mare pt tiruri-in partea opusă intrării este o hală unde este service-ul. Nu am reținut numele service-ului, înainte îl știa lumea de Răzvan, dar Razvanii au plecat.

 

2017-08-01_19.19.09.jpg

 

M-am uitat pe Maps si apar 2 service-uri acolo: Autonet si VibroAuto ... stiam ca e un service acolo unde sunt oameni priceputi in vw ... stii cumva care din cele 2 e ?

Am scos si eu in weekend masina la un drum iar dupa vreo 70 de km cand franez, se aude aleator un hasait pe roata din stanga spate ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VibroAuto, de fapt cred că Vibroauto este denumirea societăţii iar service-ul se numeşte AutoCrew (sau invers, aveam o carte de vizită şi erau ambele denumiri). Probabil apare şi Autonet pt. că am impresia că ei sunt furnizorii de piese şi cred că au acolo un punct de lucru.

Oricum nu contează, este un singur service acolo unde am indicat eu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi puteti recomanda si mie pe cineva in Brasov, nu imi mai functioneaza senzorii de parcare la un Golf 6, se aude doar un bip lung cand bag in R. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un coleg de pe forum care prestează servicii

https://vwforum.ro/topic/131572-activare-staging-golf-4-bora-montajreparatii-incalzire

Dacă nu, AutoCrew (vezi postarea de pe pagina precedentă) au un colaborator foarte priceput pe partea electrica.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut colegi,

 

Am si eu un Touareg 7L 2008 si caut de ceva timp un mecanic serios sau un service pt a schimba una alta la directie(bucse,bielete etc). Va rog daca se poate sa imi recomandati o persoana sau un service decent. Raman indatorat! 

 

 

Va salut si o zi minunata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!