Jump to content

Intra apa in masina


b5mircea
 Share

Postare recomandată

Ok. Sigur ca te anunt. E chiar enervant zgomotul ala si mai enervent e ca nu aflu de unde provine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Logic ca nu a tinut fenta cu scurgerea de la baterie ( am curatat tot ce era acolo ) , nici cea cu fetele de usi - unde am siliconat tot , nu mai stiu ce sa fac . Din cate am inteles eu ar mai ramane o singura varianta - cea cu buretele de la AC . Problema este ca nu stiu unde anume sa-l gases si ce sa-i fac . Am inteles trebuie dat cu silicon si pe acel burete sau ceva de genul asta .

Rugamintea mea ar fi aceea daca poate cineva sa puna niste poze si pas cu pas ce trebuie facut .

Multumesc de pe acum celui care o sa ma ajute .:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere !

EDIT:vezi garnitura de la carcasa filtrului de polen !!!eu am schimbat-o nu am siliconat-o pe cea veche !

Modificat de l@u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers I@U pentru promtitudine , o sa incerc sa schimb carcasa filtrului de polen , iar daca nici asta nu merge cred ca o iau razna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am mocheta din spate uda. Cel mai probabil intra pe la chederele usii deoarece am gasit ud intre chederul usii si plasticul pragului din dreapta spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti este lene sa citesti intreg topicul stai cu apa in masina !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am parcurs intreg topicul. Am si eu o nelamurire sau mai bine zis o problema cu care se confrunta un prieten cu un Passat 2002. La ploi torentiale mocheta din spate dreapta i se uda. Impreuna cu el am desfundat scurgerile de sub baterie, am dat tapiteria de la usi jos si am pus silicon de jur imprejur la rama de la usa (cunoscatorii stiu despre ce este vorba), mai avem sa dam si carcasa de la filtru de polen. In afara de cele trei variante mai poate fii si din alte motive? ca nu stie ce sa-i mai faca e disperat cand ploua afara mai ales acum ca a venit iarna si se usuca greu. Mentionez ca este break fara trapa ca sa exlud scurgerile pentru trapa. Multumesc si astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca apa ajunge in spate, sunt doar doua variante

1. intra apa pe la filtrul de polen, si coboara pe circuit, iesind pe gura de sub scaun....

2. scurgerile din usa spate infundate,,,,,,mai greu de crezut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand tin sa-i multumesc lui I@U , ai avut dreptate , apa se infiltra pe la filrul de polen . Am desfundat si eu scurgerile de la usi , am dat cu silicon la toate usile , am desfundat scurgerea de la baterie , dar apa tot se scurgea in masina . Bine ca acum am descoperit intr-un final pe unde intra apa (filtrul de polen ) .

Tin sa multumes tuturor ptr ajutorul acordat , sunt cel mai ferifit , am scapat de apa .:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu umezita mocheta la sofer si la picioare in spate. Sper sa gasesc infundate gaurile de care ati tot pomenit si sa nu fiu nevoit sa dau jos fetele de usi.

Aveti cumva idee daca aceasta umezeala (care la mine persista de vreo jumate de an) poate afecta vreun modul electronic? De exemplu, de vreo cateva zile nu imi mai sesizeaza usa la sofer deschisa (nici in bord, nici becul in plafoniera nu se aprinde)?

Mersi

Modificat de Popix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e alta treaba, e switchul de la usa dus, vezi ca este topic in aria passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema cu apa in masina si banuiesc aceste piese necunoscute ca ar fi vinovate, tind sa cred ca au un rol de scurgere..Ideea este ca mocheta de la pasagerul spate dreapta este mereu uda si banuiesc ca ar fi aceste scurgeri infundate(pot fi de la trapa ?). :offtopic: tot in legatura cu umezeala, astept sa se usuce vremea si sa incep curatarea orificiului de sub baterie+verific daca exista lichid in tulumba de servofrana(12 pagini de indrumari m-au ajutat:). Proaspat utilizator de passat, este mina de aur forumul, am reparat multe chestii mici si va multumesc, apropo, am pus si furtunul de mai sus la locul lui(ai dreptate, era de la rezervor lichid parbriz).

imagine0222.th.png

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare sa fie pt scurgerea apei?de unde atata apa la pasagerul din spate?

nunu,eu zic ca iti intra apa aia pe undeva pe unde nu ar trebui.(chedere schimbate/imbatranite,reparatii incorecte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune ce este piesa din imagine?

"Evaporative emission (EVAP) canister purge valve".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marcopolo15

Scurgerile acelea nu au nicio treaba cu trapa, ci sunt pentru scurgerea apei care se aduna (cu toate ca nu ar trebui sa fie) pe podea.

Locurile cele mai frecvente pe unde poate intra apa sunt: garnitura de sub filtrul de polen si garnitura (mansonul) de la cablul de deschidere al capotei (linga ECU).

Spor la treaba !! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cite stiu eu, daca ai trapa in mod sigur aceasta nu mai etanseaza cum trebuie.

Trapa ar trebui sa aiba si la masina ta doua jgheaburi stinga-dreapta pe unde sa se scurga apa care scapa pe la chederul trapei si care au scurgerile in jos prin stilpii din fata si din spate ai masinii .

Daca una din scurgerile astea este infundata apa intra in masina.

Eu asa pateam la masina cu trapa.

Orificiile din poza nu sint pentru scurgeri , daca dintr-un motiv sau altul ai masina plina cu apa scoti dopul si apa se scurge ( ca la chiuveta) , dupa care il pui la loc.

O alta posibila sursa ar fi pe la un colt al lunetei, verifica daca vezi urme ale unei astfel de scurgeri.

Si o ultima varianta pe la chederul usii, tot asa verifica pe ploaie sa vezi traseul apei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in partea din fata,sus,in dreapta exact in coltul parbrizului...pe acolo se infiltreaza apa.pe unde poate intra ? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai citit tot topicul si nu ai gasit raspunsul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E dezlipit parbrizul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o solutie simpla pt rezolvarea problemei care ar fi?ii bag silicon pe la capat si poate tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ore de citit pe forum, m-am apucat de treaba, am curatat scurgerea de la baterie, am curatat pe langa ECU - cablu capota, am dat jos capacul de la filtrul de polen si am pus silicon. Mirosea imbacsit in masina, am dat jos mocheta in partea dreapta(pasageri dreapta). Azi ma pun sa desfac portiera soferului si sa pun silicon dar mai am o problema...nu am gasit nicaieri ceva concret. Scurgerile de la trapa...stalpul din partea soferului este umed pe interior cand ploua. Am inteles ca sunt doua scurgeri in fata si doua in spate, cele din fata fiind sub balamalele superioare ale portierelor fata. Cele din spate unde se duc ? Ca metoda de curatare am gasit: "Furtunurile de evacuare a apei infundate se curata cel mai bine cu arbori vechi si flexibili de vitezometru" - Manual Vento

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa pploile de zilele astea,am descoperit si eu apa,la usile di9n spate.

intra un firicel subtite,pe ambele parti,care se scurge in interior,pe protectia de plastic negru,chiar in dreptuol difuzorului,ca sa zic asa.

culmea,siin stanga si in dreapta??

am tras de marginea chederului de la partea de jos a usii,e apa sub ea,si deci de acolo se formeaza acel firicel care vine inauntru.am sa incerc sa atasez o poza.

ce sfaturi imi dati?

prima poza are o usoara urma,...a doua e pe partea cealalta,unde am ridicat margine chederului...

post-5363-0-53366300-1302788592_thumb.jp

post-5363-0-23555100-1302788602_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul sfat este sa citesti topicul caci sigur ai sa gasesti rezolvarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

p.s. am citit topicul,dar nu inteleg ce treaba are garnitura dintre tabla si cadrul usii cu apa de pe prag:(((.

ma rog,pana la urma e ok cu silicon,sau e mai bine sa comand o garnitura?

si cum verific scurgerile din usa?vizual par ok,da nu mi vine sa bag vreo sarma de jos in sus,par a avea vreo tabla ceva inauntru,si mi e sa nu stric ceva...

(@lau:iarta ma,am vazut ca f multe din posturile tale sunt de gen "citeste topicul"...daca tot faci asta mereu,macar pt novici pune si un link catre un post edificator.iar membrii mai vechi crede ma ca nu au nevoie de sfaturi de astea.stima!)

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!