Jump to content
b5mircea

Intra apa in masina

634 postări în acest subiect de discuţie

florinmacri   
florinmacri

Intr-adevar, eu am demontat grila si aparatoarea balamalei, insa acolo eu nu am nici o gaurica. Am sa fac niste poze maine, astazi inca sta sa ploua. Maine imi fac curaj si la desfacut cutia ECU. Probabil ca in lateral exista acele orifii incercuite cu rosu, dar n-au nici o treaba cu intratul apei prin acele zone, e logic pentru ca vine aripa deasupra. In zona cutiei ECU forma caroseriei este usor denivelata cu inclinatie catre gaurile de scurgere de sub vaccum si baterie, insa daca exista spatiu de scurgere pe linga garnitura ECU clar pe acolo vor curge primele picaturi care cu timpul se transforma in mareata piscina.

Revin cu impresii dupa ce reusesc sa remediez maine. Voi face poze si la garnitura ECU.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

42miticutza   
42miticutza
17 hours ago, florinmacri said:

... insa acolo eu nu am nici o gaurica. ... Probabil ca in lateral exista acele orifii incercuite cu rosu, dar n-au nici o treaba cu intratul apei ...

Acolo sunt canale de scurgere de forma unor palnii de cca 50 mm in diametru. Acolo vine apa de pe cupola, pe lateralele parbrizului. Daca nu le vezi, este pt. ca sunt pline de pamant amestecat cu frunze uscate. Apa intra acolo si iese pe gaurile care se vad in poza incercuite, si curge intre aripile interioare si exterioare. Freaca mizeria pana la tabla curata si le gasesti. Nu umbla cu fiare ascutite, doar cu lemn.  Pentru ca sunt infundate apa creste in nivel si se revarsa spre cutia ECU. Garnitura ECU n-are nimic, este facuta din burete, protejeaza doar de praf, s-a considerat la proiectare ca apa nu ajunge acolo. (daca scurgerile isi fac treaba)

Link către postare

mariuscbn   
mariuscbn

Schimba garnitura ECU @florinmacri, ai sa vezi ca pe acolo intra apa in masina....eu vorbesc din propia experienta.
Scurgerile alea de care vorbeste @42miticutza NU au nici o treaba cu interiorul masinii.
PS: Vezi ca ti-am trimis si ceva detalii, verifica PM.

Link către postare
C o s m i n   
C o s m i n

Miticutza nu spune ca scurgerile au legatura cu interiorul ci din cauza lor sta apa pe langa cutia ECU si reuseste sa intre pe la garnitura.

Ar fi bine sa desfunzi si scurgerile alea, ca nimeni nu le baga in seama si sunt importante. Eu le curat cu jet de apa, nu bag nimic care sa juleasca izolatia. Saptamana trecuta am avut un B5.5 pe mana caruia nu cred ca i-a curatat cineva vreodata acolo. Proprietarul s-a speriat cand a vazut cat pamant s-a adunat. Mergea sa faci linistit o minisera mobila.

Link către postare
florinmacri   
florinmacri
Publicat (modificat)

Am reușit sa desfac cutia Ecu și garnitura era în regula, cum va reieși și din pozele ce le voi posta, însă am curățat foarte bine și am dat și cu silicon. 

Cu tot respectul, m-am uitat foarte atent sa găsesc acele orificii despre care mi-ați indicat, dar eu nu le am. 

Oricum azi am fost la spălătorie și am dat cu wapul și nici picătură de apa în mașină. Sper sa ma tina, sa nu apară ceva la prima ploaie mai zdravănă. 

IMG_20170610_113912.jpg

IMG_20170610_113415.jpg

Modificat de florinmacri
Nu s-a încărcat poza

Link către postare
laurentiun   
laurentiun
Publicat (modificat)

Am siliconat partea interioara de la usa si totusi inca mai curge apa din usa... nu inteleg cum si de unde. Nu a mai intrat apa in masina la ultima ploaie, dar totusi nu am rezolvat problema in totalitate. Gurile de scurgere din usa nu sunt infundate

IMG_4731.JPG

IMG_4734.JPG

Modificat de laurentiun

Link către postare
C o s m i n   
C o s m i n

Ce inseamna partea inferioara de la usa? Ai siliconat fata usii de panoul zincat sau ai siliconat tapiteria?

Link către postare
laurentiun   
laurentiun

am desfacut usa si am siliconat cu simt de raspundere toata partea argintie

Link către postare
mariuscbn   
mariuscbn

Da fata usii jos (aia cu tapiteria), lasa usa deschisa si pune pe cineva sa toarne incet (cu un pet de 2L cu dopul intre desfacut) apa pe geamul usii mai ales pe la colturile bandourilor unde se scurge apa in usa....tu pe partea tablei zincate te uiti si urmaresti pe unde ti se infiltreaza in masina.
Eu asa am vazut ca imi intra apa pe la cercul de PVC de la difuzor....
Spor la treaba!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.