Jump to content

Intra apa in masina


b5mircea
 Share

Postare recomandată

Pe la usi nu curge, am incercat, gaurile usilor sunt desfundate, curge bine prin ele.

Voi incerca totusi sa dau la spalatorie cu multa apa sa vad daca e pe deasupra sau in timpul rularii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai schimbat inelele la difuzoare cu AM pe acolo curge (alea OEM au o izolatie)....eu mi-am schimbat boxele si am antifonat usile si imi intra apa, avut si eu recent probleme cu apa.
Am siliconat tabla usii pe sub ea si 5 cm in sus, am scos inelele si am pus purfix cauciucat tip "D" si am siliconat iar pe langa purfix si gaurile alea mari de jos de la fostele inele.
NU trebuie sa megi la spalatorie pentru asta, repet, toarna apa incet pe geamuri cu o sticla sau cel mai bine cu un furtun....
Uite aici cateva poze.

17918852_1421748007857143_35650512_n4066


17910679_1421748027857141_1360873562_n74


17909205_1421747981190479_1249567916_n5d




17841885_1415589275139683_1232640120_n23

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat difuzoarele, parca am folosit tot inelel de la difuzoarele vechi, doar ca decupate.

Voi turna apa sa vad daca tinde sa curga pe acolo. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am dat jos fata de usa dupa ce am spalat masina si am dat cu apa pe parbriz si geam din abudenta, f slab am vazut sa fie putin umed pe la siliconul vechi, am desfacut, am pus silicon nou si la difuzor, eram bucuros ca am vazut putina apa, am spus ca aia era problema, dar nu cred ca de acolo este.

Cum am mentionat, partea de mocheta pe unde s-ar prelinge apa de la portiera, este total uscata.

Dupa ploaia de azi-noapte, se pare ca iar este uda mocheta... 

Unde este zona incercuita este ud, in rest uscat. 

Ce ar trebui sa mai verific?

12112012(012).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul de confort  care e sub zona incercuita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie îmi intra apă în Passat în două locuri:

1. Pe la manşonul de cauciuc de pe peretele antifoc (unde intră cablurile în habitaclu). Tot la calculatorul de confort ajungea (pe care l-a şi paradit).

2. Pe la uşa stânga spate. Stând înăuntru, vedeam cum se prelinge prin interiorul pragului de plastic, în vecinătatea stâlpului B. Apa intra la picioare spate şi se ducea până în faţă. Găsisem şi senzorul de airbag distrus (ăsta e pe traversa de sub scaunul şoferului). A trebuit să refac izolaţia feţei de uşă (cea metalică).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

38 minutes ago, EEXCALADE said:

Calculatorul de confort  care e sub zona incercuita

Si intra pe sub masina? sau? nu-mi dau seama cum este pus acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E sub mocheta . Intra apa in el si se strica ,defectiune des intalnita . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ideea, dar pe unde intra apa sa ajunga acolo, aveti idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se infunda scurgerile din lateralele zonei stergatoarelor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am curatat stanga dreapta de parbriz, am curatat sub ecu, am curatat la filtru de polen (erau oarecum curate, scurgerile de sub baterie erau desfundate, curge apa bine pe acolo) Pe unde sa mai curat? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris degeaba mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ati scris degeaba, dar pe acolo am verificat si nu intra apa. Asta ma enerveaza cel mai mult, ca nu gasesc pe unde intra!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, fiindcă n-ai enumerat la verificări.

Pe de altă parte, de ce nu stai înăuntru când cineva pune furtunul cu apă pe maşină? Eu aşa am descoperit şi scurgerea de la uşa spate. Preferabil ar fi să dai mocheta la o parte şi să usuci zona, apoi să stropeşti maşina din loc în loc, să vezi pe unde vine apa.

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa dau mocheta la o parte implica multa manopera, dar in ultima faza asta e de facut,.

Cu statul in interior nu cred ca reusesc nimic, am fost la spalatorie si jumate de ora doar apa am dat pe masina, am deschis usile si nimic sa se prelinga pe pragul de sus, apa nu se infiltreaza in jumate de ora, ci dupa o noapte de ploaie.

Acum am dat chestia flexibila din stalpul usii jos cu tot cu platic, am pus silicon dupa care am pus la loc, am dat iar cutia ecu jos si am pus silicon in jur + la cablul de la frana, am dat cutia de la filtru de polen jos si in loc de acel burete (care era mega ud) am umplut cu silicon.

Momentan este uscata mocheta, am fost la spalatorie inainte de a da cu silicon si nu s-a udat.

Astept ploile din weekend, daca iar se uda, atunci jos mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă insiști cu un furtun din aproape în aproape, te asigur că faci baltă în mașină. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TrekOut...exact asta am patit eu ca tine, era ud in partea piciorului drept (la acceleratie), pe partea stanga unde se afla calculatorul de confort era uscat.
Trebuie sa faci asa:
-Dai jos fetele de usi si siliconezi bine tabla aia si cca. 5cm in sus pe partile laterale (dupa 5 minute presezi cu degetul umed sa intre siliconul bine), daca ai schimbat boxele, dai jos cercurile si le siliconezi si pe astea.
-Desfaci rama de stergatoare si siliconezi ganitura ECU si daca tot esti aici o siliconezi si garnitura de la filtul polen....pe urma aici montezi totul la loc.


17821050_1416704625028148_509813513_nee6


 



Lasa mocheta ridicata sa se usuce...pui calculatorul de confort pe cant si va sta mocheta ridicata.
A 2-a zi pui furtunul (nu pistolul de presiune) pe masina sa vezi daca iti mai intra apa.
Daca totul e ok...montezi fetele de usi.
Spor la treaba.

Acum la mine totul e ok.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am izolat zilele trecute si la portiera fata/spate si la difuzoare, la ecu si la filtrul de polen.

La mine nu balteste, ci doar se simte umed la atingere. Dupa ce dau presul la o parte si las 1-2 zile, devine uscat.

Acum astept ploaia, daca iar se uda, atunci demontez si pun furtunul pe ea. Multumesc mult pt sugestii!

Revin cu info!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa am amânat și eu verificările, mi se părea că nu e mare lucru. Până am dat mocheta la o parte și am găsit acolo o mică Veneție...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am dat mocheta la o parte, adica am scos-o de tot.

M-a epuizat sa ghicesc pe unde intra apa.

Dand mocheta si din spate la o parte am constatat ca acolo era cel mai ud, Pe partea dreapta la fel.

Am sters peste tot apa.

Mocheta nu a prezentat umezeala decat pe partea de jos si usor spre cotiera. Marginile de la usi si partea din fata total uscate si curate (ca noi).

Am turnat apa pe partea din stanga si nimic sa ajunga in masina.

Astept ploile si sa merg cu ea prin ploaie, poate intra pe sub ea.

Momentan nu are freon.

 

Daca aveti alte pareri, sunt bucuros sa le aud, poate ii dat si eu de capat...

IMG_6323.jpg IMG_6325.jpg

IMG_6318.jpg

 

 

 

IMG_6322.jpg

Modificat de TrekOut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Da' stiu ca ti-a dat de lucru masina asta... :D

De ce nu insisti cu un stropitor de gradina, sa dai cu apa peste tot si sa urmaresti pe unde apare vreo urma?

Pui un prieten la apa si tu stai in masina. Eu asa am identificat sursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si la asta, azi am avut timp doar sa demontez, fara sa am in plan asta. (Voi umbla cu masina goala si scaunul de sofer in ea:) )

Stau la bloc, momentan ploua, si imd plec la job, deci ramane asa pana vad pe unde intra apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca daca pui contactul fara scaune, o sa ramai cu martorul de Airbag aprins....si trebuie sa cauti un amic cu VAG sa iiti stearga eroarea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg de ce sunt gauri in partea de jos a usii. Apa circula prin usa sau cum? daca izolez usa cu silicon asa cum se prezinta in paginile anterioare directionez apa prin gaurile de scurgere in loc sa intre in masina  asa cum se vede in imagine.. intra destula, dar dupa parerea mea, apa nu are ce cauta in usa!?!

nu cumva apa vin din zona balamalelor?

usa.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, apa circula prin usa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!