Jump to content

Intra apa in masina


b5mircea
 Share

Postare recomandată

Acum se vede , este la locul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat degeaba acel jgheab.. cand am vrut sa il schimb am observat ca il aveam deja. Nu se vedea pentru ca e chiar sub parbriz. In fine.. cred ca de fapt imi intra apa pentru ca e ruptaa garnitura. Am pus silicon pe toata marginea si astept sa ploua. Interesant este ca e ud doar in fata la sofer.. 

In afara de scurgerile de sub baterie si cele de la filtrul de polen pe unde mai poate intra apa? (nu am trapa)

IMG_3407.JPG

 

Modificat de laurentiun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste, citeste, citeste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am spus mai sus .... nu-i nimic @laurentiun, conform legii poti face retur si cere banii inapoi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La mine iar e luneta plina de picaturi (la propriu) de apa. Mai ales acum, dupa spalatorie.

Am verificat peste tot in interior, nicaieri nu e umed. Nici macar tapiteria de pe pavilion. Deci deduc ca doar luneta poate fi dezlipita.

Nu cred c-a mai patit nimeni cu luneta la sedan, dar la mine is normale ciudateniile astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit la al meu passat si tot berlina, dar la parbriz..in coltul din dreapta sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La parbriz am mai intalnit si eu destule cazuri. Dar luneta...

Insa avand in vedere ca n-a umblat nimeni la ea de 16 ani, ceva s-a intamplat acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imbinarile din colturi n-au fost prea bine izolate din fabrica si au ruginit pe sub silicon. Am curatat cu freza, izolat si maine dimineata se lipeste luneta la loc. Cand prind momentul, o sa dau si cu ceara peste izolatia ramasa langa silicon.

Si cu asta cred ca am incheiat capitolul infiltratii de apa.

51601364VaP.jpg

51601363FuZ.jpg

51601362NcV.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

No... cred ca am rezolvat. :D

Nu mai e umezeala in masina, oricat ploua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din nou e aburita luneta. :banghead:

Am ridicat tapiteria de sub luneta si aveam cateva linguri de apa adunata pe tabla.

Nu mai stiu ce sa-i fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa aud asta....incerc sa-ti dau o solutie, pune servetele pe interiorul masinii  la chedere si vezi care si unde se umezesc...poate asa gaseti locul pe unde intra apa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin,am patit la cielo acelasi lucru si la luneta si in portbagaj.La luneta am gasit "gaura" plimband un bec de jur-imprejur pe dinfara iar pe dinauntru se vede exact unde este adezivul ciufulit;la portbagaj se infiltra printre sudura in puncte (de fabrica) a tablei din coltul portbagajului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu e nicio gaura, nu e rugina, nu e nimic suspect.

Un indiciu: aripa stanga spate e toata transpirata pe interior (dreapta e perfect uscata), la fel ca luneta. De unde... nu stiu. Am scos tapiteria si nu e apa in buzunarul ala. Cu toate ca mocheta e putin umeda jos pe fundul buzunarului.

Am comandat o microcamera cu led, sa o bag prin toate cotloanele si poate descopar sursa.

As banui ca intra pe la niturile ramei cromate de deasupra usilor, dar cantitatea de apa e cam multa pentru cat poate intra pe-acolo.

Mai am putin si o dezmembrez si-o vand pe bucati, atatia draci mi-a facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dopurile de cauciuc si aerisirea cu clapele gravitationale sunt in regula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La care te referi? Cele de sub bara spate? Da, sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la cele de sub bara spate ma refeream., mai este o chestie, poate rugina a gaurit sub carenaj in dreptul usii spate jos si intra ceva apa/umzeala pe acolo.Este si un dop de cauciuc pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo e lucrat in toamna. Am curatat, izolat cu mastic pensulabil, ceara, inlocuit dopurile... Deci exclus.

Iar umezeala era si inainte de-a umbla acolo.

50091805fSu.jpg

50091794KfF.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM patit ceva asemanator la passat ul lui taica miu dar pe la parbriz. Nu reuseam sa gasim pe unde intra apa. Rezolvarea a venit cand s-a spart parbrizul si am dat jos cioburile-rama superioara era cam ruginita si pe acolo se infiltra. Nu se vede nimic din exterior, niciun punct de rugina, totul era sub buza parbrizului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu, am avut si eu rugina la parbriz. La mine nu intra umezeala, am vazut rugina doar cand am inlocuit parbrizul, Si oricum l-am rezolvat.

Insa in spate nu exista rugina. Totul e impecabil, Colturile unde erau urme de rugina, le-am rezolvat.

Pe unde imi intra apa acum, e un loc mai mare. Pentru ca se aduna multa apa pe tabla aia de sub luneta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor. am avut si eu aceeasi problema cu apa in spatele scaunului soferului am schimbat suportul filtrului de habitaclu apoi am siliconat fetele celor 2 usi spate si surpriza apa era in continuare acolo. am desfacut mocheta si in fata si surpriza baltea apa pe langa modulul comfort.  in prima faza am facut o gaura mica in podea pt a se scurge apa ( ploua foarte mult in ultimul timp) si am demontat plasticurile din stanga pedalei de ambreiaj si am observat ca din spatele manunchiului de fire si relee ce se gasesc acolo se infiltra apa printr-o gaura mica din interior din stalpul pe care e montata usa fata stanga. Sper k am explicat bine . acum am o intrebare pe unde mi-ar putea intra apa in stalp. mentionez ca de la ECU nu cred ca e pt ca mocheta e uscata in partea superioara. Multumesc pt eventualele sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate bateria afara si sub ea si acolo ai scurgerea care e infundata, curata bec acolo, regleaza usile putin mai in interior din cuiul de pe stalpi si NU o sa mai ai probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai este o scurgere, sub tulumba servofranei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine problema e tot la luneta. Am verificat azi sub jet de apa si in coltul stanga sus intra apa printre luneta si adeziv.

Marii meseriasi din Zalau... si chiar ii credeam buni, ca doar au palmares si-s buni de papagal. Maine le aduc la cunostinta capodopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, 

Am citit 5-7 pagini si restul vizual, nimic din ce ma intereseaza pe mine

Pare sa am si eu o problema cu apa de la podul pedalier.

Portierele izolate cu silocon

Am desfacut la filtru polen, era curat, garnitura burete buna si uscata

Am desfacut cutia ECU, era putina mizerie, am curatat

Orificiile de scurgere de sub baterie erau desfundate, 

La cablul de la capota nu s-a umblat, 

Acum cateva zile am mers pe carosabil ud si s-a udat

Initial voiam sa dau cu multa apa la spalatorie pe ea sa vad daca intra pe deasupra sau cand ploua in timpul rularii.

Aseara a plouat bine si mocheta este uscata.

In imagine am specificat zona unde se uda si unde era imbibat de apa (unde vine calcaiul piciorului stang). deasupra de zona plasticata a mochetei este uscat.

Poate intra pe sub masina cand ruleaza? ce sa mai desfac?

Multumesc

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca mai ai o scurgere sub servofrana...si regleaza usile din cuiul de pe stalpi mai in interior si desfunda gaurile de scurgere de sub usi (toarna apa pe geam si vezi care sunt infundate)...mai verifica si toarna apa si le langa parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!