Jump to content

Intra apa in masina


b5mircea
 Share

Postare recomandată

Am avut si eu aceeasi problema - in urma ploilor s-au adunat cam doua degete de apa in spatele scaunului soferului, care migrau la sofer cand masina statea cu botul spre vale. Diagnostic: erau infundate scurgerile de sub baterie. Ca simptom suplimentar am observat ca atunci cand luam curbele mai in viteza se varsa pe sosea cam un litru de apa din partea din fata a masinii. Din pacate apa a inundat si modulul de confort de sub mocheta soferului, care a trebuit aerisit si uscat. Functioneaza, asa ca pot sa zic ca am scapat ieftin, unul nou fiind pe la 1200 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu problema, dupa ploile astea, am gasit si eu apa la masina din semnatura, exact sub filtru de polen pe covorasul din plastic. de unde sa fi ajuns. unde se afla la mine tuburile ca sa desfund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi a plouat foarte tare si am consatatat ca mi-a intrat foarte multa apa in masina . Apa se scurge din partea stanga de sub bord si se prelinge pe footrest pana la mocheta .

Am turnat si eu apa cu sticla pe parbriz pe partea stanga si pot spune ca se duce foarte multa apa in masina. Aveti idee ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde se afla la mine tuburile ca sa desfund.

aici :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dukku, cred ca la tine este o alta problema. Este posibil sa se fi desfacut o garnitura din compartimentul bateriei. La mine nu era bine etansata cea de la computerul de bord si cea de la cablul care deschide capota iar ca urmare aveam apa in masina de fiecare data cand o spalam sau cand ploua mai tare. In final mi-au oxidat firele de la mufele modulului confort si nu mai functionau geamurile, luminile din interior, inchiderea, capacul de la rezervor... Am incercat eu sa refac din ele dar nu prea am reusit. Am dus masina la PBN - 450 lei manopera. In concluzie...remediaza cat mai repede posibil si nu lasa apa sa stea acolo. Se poate strica modulul confort care este in jur de 200 euro nou si vreo 250 ron sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata dreptate ai . Am gasit garnitura de la cablul de deschidere a capotei . Am asezat la loc garnitura si am procedat la scoaterea celor - aproximaiv 6-7 litri de apa din masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea,

Am si eu o problema cu apa in partea dreapta (pasager).

La fiecare ploaie mai puternica imi intrta apa pe la imbinarea dintre plasticile de la prag.

Atasaz o poza cu zoma pe unde intra apa.

Astept orice parere/idee/sfat...

post-41666-1249629820_thumb.jpg

post-41666-1249629828_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificati daca nu cumva apa nu vine de sub fetele usilor. Exista o garnitura la capacul usii care se deterioreaza si apa se strange sub scaun. Sau sunt infundate scurgerile usilor.Sunt patit. Gaseam tot timpul apa sub scuanul soferului si nu stiam de unde e.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apa la mine pare sa vina din interiorul chederului nu din fetele de usa...

scurgerile sunt desfundate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi intra apa pe acolo dar numa la ploi puternice. Cauza la mine stiu sigur care ii, o fost lovita in trecut si usa nu calca cum trebuie pe cheder.

Incearca sa vezi pe unde iti poate intra apa, ti se prelinge si curge inauntru pe acolo pe unde ai indicat tu. De exemplu la mine usa are o mica indoitura cam cat o unghie undeva chiar in zona unde se termina bordul si pe acolo imi intra apa... cine stie de unde-o fost luata si usa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai asta e problema cea mai mare ca usa mea e ok si nici nu a fost lovita...

chiar nu stiu ce sa mai fac ca ma scoate sin minti...

Ma bate gandul sa-mi cumpar un cheder nou..

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deagaba iti cumperi cheder ca nu o sa rezolvi problema. Apa intr-adevar ajunge in interiorul chederului, dar nu provine din neetanseitate lui. Apa iti vine din usa, in momentul in care se scurge pe interiorul ei, nu are unde ajunge in prima faza numai in cheder. Cand se umple chederul, curge pe plasticul acela de la prag pe interior si se prelinge in masina.

Daca o sa dai capitonajul jos al usii, o sa vezi ca usa are un capac mare din aluminiu, pe care vine in interior si macaraua geamului. Ei acel capac are o garnitura care in timp imbatraneste in partea de jos a usii si nu isi mai face treaba. (eu am dat jos un capac de ala, la usa din drt spate si toata garnitura era mancata in partea de jos)

O solutie ar fi sa dai fetele de usi jos, sa dai jos acele capace ale usilor si sa le schimbi garniturile.

Eu nu am avut rabdarea sa fac treaba asta si am dat cu silicon de jur imprejur intre capacul respectiv si carcasa usii, si le-am etansat perfect.

De atunci, nu mai am nici o problema de genul, si crede-ma ca mi-am stors creierii pana am vazut unde era problema (scoteam si cate 2-3 l de apa periodic din masina, la cate o ploaie mai zdravana)

Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceisi problema .i-mi curge apa pe la chederul de la usa din dreapta spate.si sti-ti ce e culmea si celelalte masini vw ce le-am avut inainte adica golf3 si passat masca plina aveau aceiasi problema respectiv gaseam apa in spatele scaunului pasagerului la prima ploaie mai puternica

multumim ptr sfaturi FLORO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, meriti un milion de beri :P Azi am zis sa incerc si eu ce-ai zis si intr-adevar pe acolo imi intra si mie apa inauntru. Culmea ca eu ma gandeam ca-i din cauza usii, ca o fost lovita saraca si de fapt aveam balta in usa, imi curgea chiar si pe sub difuzor. :D

imagine185.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Florin

Multumesc mult, garnitura de la usa era aproape lipsa - rezolvat cu silicon dar cea de la difuzor nu m-am gandit sa o fac - ups - poate ca nu era necesar... sper

Si mai am niste "scurgeri" in porbagaj... ai idee de unde?

THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi intra in portbagaj, cand dau cu jetul pe masina. Bine imi intra 5-6 picuri, deci nimic sa ingrijoreze.

Probabil ca aici intradevar problema este de la cheder, nu am stidiat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

E boala comuna la passat-uri sa intre apa pe la usa dreapta spate. Si eu patesc acelasi lucru, in weekend o sa dau fata de usa jos sa repar acea garnitura... :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut!

As avea si eu nevoie de un sfat de la "cunoscatori" in domeniul Passat :vaidecapulmeu:

Problema cu masina mea este ca imi apare mereu apa sub covorul de la scaunul soferului, si habar nu am ce sa mai fac. Sa va spun cam ce am incercat eu, conform sfaturilor de pe FORUM:

1. Am scos bateria si am curatat cele doua orificii de scurgere ale apei (de sub baterie si de sub servo), intr-adevar erau infundate si apa baltea in jurul bateriei;

2. Am verificat eliminarea condensului de la clima (ce e drept, nu prea am vazut eu sa imi curga apa in exteriorul masinii in partea pasagerului dreapta, dar nici in masina nu mi se scurge sub torpedou)

3. M-am uitat si la garnitura cablului de la capota si nu pare stricata. Spunea cineva sa o verific si pe cea a computerului de bord, dar habar nu am unde e.

Mi-am cumparat un miniventilator cu aer caldut pe care l-am plasat in masina, si care a reusit dupa 48 de ore de functionare si usuce "chibrit" totul...

Acum ma asteptam ca totul sa fie ok, cand colo...surpriza! exact aceeasi problema: am apa sub covorul de cauciuc al soferului. Apa nu este foarte multa, dar face ca mocheta sa fie mereu uda si sa apara mirosul "super" de imbacsit :beerchug:

Nu stiu ce sa ii mai fac! Are cineva vreo idee de la ce altceva ar putea sa fie?

Multumesc mult!

Ionut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un caz la un VW passat care a avut parbrizul schimbat si cei care l-au montat nu au facuto prea bine, picura apa la imbinari. Verifica si chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mai verifica si scurgerile din portiere sa nu fie infundate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumva trapa? Daca da verifica scurgerile de la trapa sa nu fie infundate - iti spun din experienta la mine era in spatele pe partea drepta. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Multumesc de reply-uri.

trapa nu am, asa ca pe acolo nu curge, iar de parbriz nu stiu sa fi fost inlocuit.

Razvan, unde se gasesc scurgerile din portiere?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca te apleci putin si te uiti in partea de sub a portierei (vezi sa fie deschisa :Driver: ) vei vedea orificiile de care am zis. Nu am o poza la indemana acum.

LE: Am gasit o poza ca exemplu. Marcat cu galben zona de care vorbesc.

post-2440-1262259052_thumb.jpg

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi intra apa pe la cablajul calculatorulul, se strangea apa(nu multa) sub el si in loc sa se scurga spre partea mai joasa adica spre baterie intra inauntru, exact acolo unde spui tu. Am luat un electrod de sudura si incet l-am introdus pe sub calculator. Erau cateva frunze blocate acolo, ce intrasera in putrefactie si adunasera pe langa ele si praf ce se transformase in noroi. Am patit de doua ori asta pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nea vizane uite aici cum deschizi capacul ecu, mai departe scoti mufele ecu sa il poti scoate si restul de mufe le treci prin carcasa ecu sa ramana pe masina, scoti carcasa ecu si cand o pui inapoi o etansezi cu silicon de caroserie, ori mai bine cumperi de la reprezentanta o garnitura speciala pentru carcasa ecu...e 10 lei la orice reprezentanta :santa[1]:

post-15891-1262346704_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!