Jump to content

Intra apa in masina


b5mircea
 Share

Postare recomandată

Intr-adevar, eu am demontat grila si aparatoarea balamalei, insa acolo eu nu am nici o gaurica. Am sa fac niste poze maine, astazi inca sta sa ploua. Maine imi fac curaj si la desfacut cutia ECU. Probabil ca in lateral exista acele orifii incercuite cu rosu, dar n-au nici o treaba cu intratul apei prin acele zone, e logic pentru ca vine aripa deasupra. In zona cutiei ECU forma caroseriei este usor denivelata cu inclinatie catre gaurile de scurgere de sub vaccum si baterie, insa daca exista spatiu de scurgere pe linga garnitura ECU clar pe acolo vor curge primele picaturi care cu timpul se transforma in mareata piscina.

Revin cu impresii dupa ce reusesc sa remediez maine. Voi face poze si la garnitura ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, florinmacri said:

... insa acolo eu nu am nici o gaurica. ... Probabil ca in lateral exista acele orifii incercuite cu rosu, dar n-au nici o treaba cu intratul apei ...

Acolo sunt canale de scurgere de forma unor palnii de cca 50 mm in diametru. Acolo vine apa de pe cupola, pe lateralele parbrizului. Daca nu le vezi, este pt. ca sunt pline de pamant amestecat cu frunze uscate. Apa intra acolo si iese pe gaurile care se vad in poza incercuite, si curge intre aripile interioare si exterioare. Freaca mizeria pana la tabla curata si le gasesti. Nu umbla cu fiare ascutite, doar cu lemn.  Pentru ca sunt infundate apa creste in nivel si se revarsa spre cutia ECU. Garnitura ECU n-are nimic, este facuta din burete, protejeaza doar de praf, s-a considerat la proiectare ca apa nu ajunge acolo. (daca scurgerile isi fac treaba)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba garnitura ECU @florinmacri, ai sa vezi ca pe acolo intra apa in masina....eu vorbesc din propia experienta.
Scurgerile alea de care vorbeste @42miticutza NU au nici o treaba cu interiorul masinii.
PS: Vezi ca ti-am trimis si ceva detalii, verifica PM.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miticutza nu spune ca scurgerile au legatura cu interiorul ci din cauza lor sta apa pe langa cutia ECU si reuseste sa intre pe la garnitura.

Ar fi bine sa desfunzi si scurgerile alea, ca nimeni nu le baga in seama si sunt importante. Eu le curat cu jet de apa, nu bag nimic care sa juleasca izolatia. Saptamana trecuta am avut un B5.5 pe mana caruia nu cred ca i-a curatat cineva vreodata acolo. Proprietarul s-a speriat cand a vazut cat pamant s-a adunat. Mergea sa faci linistit o minisera mobila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit sa desfac cutia Ecu și garnitura era în regula, cum va reieși și din pozele ce le voi posta, însă am curățat foarte bine și am dat și cu silicon. 

Cu tot respectul, m-am uitat foarte atent sa găsesc acele orificii despre care mi-ați indicat, dar eu nu le am. 

Oricum azi am fost la spălătorie și am dat cu wapul și nici picătură de apa în mașină. Sper sa ma tina, sa nu apară ceva la prima ploaie mai zdravănă. 

IMG_20170610_113912.jpg

IMG_20170610_113415.jpg

Modificat de florinmacri
Nu s-a încărcat poza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am siliconat partea interioara de la usa si totusi inca mai curge apa din usa... nu inteleg cum si de unde. Nu a mai intrat apa in masina la ultima ploaie, dar totusi nu am rezolvat problema in totalitate. Gurile de scurgere din usa nu sunt infundate

 

IMG_4731.JPG

IMG_4734.JPG

Modificat de laurentiun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna partea inferioara de la usa? Ai siliconat fata usii de panoul zincat sau ai siliconat tapiteria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am desfacut usa si am siliconat cu simt de raspundere toata partea argintie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da fata usii jos (aia cu tapiteria), lasa usa deschisa si pune pe cineva sa toarne incet (cu un pet de 2L cu dopul intre desfacut) apa pe geamul usii mai ales pe la colturile bandourilor unde se scurge apa in usa....tu pe partea tablei zincate te uiti si urmaresti pe unde ti se infiltreaza in masina.
Eu asa am vazut ca imi intra apa pe la cercul de PVC de la difuzor....
Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut as avea o intrebare poate ma puteti ajuta cum pot gasi sub masina scurgerea de condens deoarece imi intra apa in masina, mentionez ca am curatat toate scurgerile si nimic dupa care am demontat torpedoul si nu am avut posibilitatra de a desfunda scurgerea ca conducta e lipita cumvaa de sasiu, doar daca demontez tot bordul! Lucru la care nu ma bag deoarece  nu dispun de atata timp pentru a demonta bordul! Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 26.06.2017 at 10:27, laurentiun a scris:

am desfacut usa si am siliconat cu simt de raspundere toata partea argintie

Vezi ca siliconul ala sanitar e coroziv....foloseste silicon pentru acvarii 881 negru sau trasparent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de ajutor dar la mine doar pe partea soferului in spate am apa nu curge pe nicaieri altundeva am verificat si la fel pe tester spune ca e infundata scurgerea de condens, partea nasoala e ca am desfacut usile am desfuntat toatr scurgerile numai cea de condens nu am reusit si am cerut ajutorul ca nu vreau sa platesc 300€ ca sa se bage sub masina si sa o desfunde un mecanic! Din cate am inteles ar fi undeva sub teava de esapament dar nu stiu exact unde!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare masina ta daca iti spune pe tester ca ai scurgerea de condens infundata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
în urmă cu 12 ore, Lorand87 a scris:

...pe tester spune ca e infundata scurgerea de condens...

Sterge din tester eroarea si se va desfunda.

3 minute în urmă, C o s m i n a scris:

Tare masina ta ...

Invidiosule ... :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intra apa pe la usa dreapta fata si stanga spate pe langa stalp. O sa folosesc pozele de la colegi pt ca este exact aceeasi problema. 

Scurgerile de la baterie sunt desfundate iar usile au pus silicon intre usa si tabla argintie cu macaraua. Am dat fata de usi jos si am verificat, nu intra apa pe langa fata de usa si pe jos, se prelinge pe baama si apoi pe cheder si intra in masina (valabil si pt usa fata si pt spate).

Intrebare: tampoanele de cauciuc in forma la L ce rol au? trebuie taiat putin din ele sau trebuie schimbat chederul desi vizual arata ok? (masina are totusi 16 ani)

13282515_1357632834250571_755582493_o.thumb.jpg.5e9d90110b6cbf7d642d87ba21104cd0.jpg

Capturadeecrandin2017.05.18la16.58.56eda02.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza tapiteria de pe usa si toarna apa pe exterior cu usa inchisa. Vezi pe unde se scurge, totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurgerile de la baterie sunt desfundate iar usile au pus silicon intre usa si tabla argintie cu macaraua. Am dat fata de usi jos si am verificat, nu intra apa pe langa fata de usa si pe jos, se prelinge pe baama si apoi pe cheder si intra in masina (valabil si pt usa fata si pt spate).

 

Exact asta am facut si curge intre stalpul usii si  cheder apoi se scurge in interior. (cele 4 scurgeri dde la fiecare usa, dedesupt sunt curate, se scurge apa pe acolo).

Ceea ce nu inteleg este dece nu se scurge apa jos si imi ramane acolo la cheder si intra in masina (are vreo legatura cu tampoanele in forma de L ?) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu alea.

Cel mai ptobabil sunt obosite rau chederele. De cand ai masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca chiar cu alea avea legatura. Le-am scos la usa din fata si la cea din spate (aveau cate 2 clipsuri de plastic) , azi a plouat destul de tare insa in masina nu a mai intrat apa. Probabil acele tampoane de cauciuc in forma de L vedeau peste cheder si probabil pe acolo se prelingea apa in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai facut decat sa redirectionezi apa prin alta parte, s-ar putea sa iti creasca mormoloci sub presuri.Daca crezi ca acele cauciucuri sunt in plus, intreaba-te de ce nu le intra apa in masina celor ce le au.

EDIT: Acum am vazut ca pe partea cealalta le ai inca, pe acolo de ce nu intra apa?

Modificat de l@u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele tampoane in forma de "L"" sunt tocmai pentru scurgerea apei ce se aduna intre chedere si usi....ai gresit ca le-ai scos!
Tu trebuia doar sa-ti reglezi usile putin mai in interior de pe cuiul de pe stalpi, sa se inchida mai presat pe chedere usile...atat!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usile nu sunt lasate, m-am uitat la "cuiul" de pe stalpi este pozitionat corect, la semnul de pe caroserie, daca il mutam mai spre interior nu se mai inchidea usa. Totusi, m-am gandit la toate variantele inainte sa recurg la ultima, nu ma apucam din prima sa trag de piese aiurea.

Stii vorba aia "dupa razboi, multi viteji se arata". Eu doar am scris ce mi s-a intamplat mie si rezultatul. Nu am primit nici o idee in timp util care sa mi se aplice asa ca am actionat in consecinta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa nu iti intra pe in partea dinspre cui, ci dinspre balamale. Colegii te-au sfatuit bine, nu e niciun viteaz pe-aici. Daca nu-i bine, esti liber sa faci/schimbi ce vrei tu, pana iese bine. Cu atitudinea asta, mira-m-as sa mai primesti vreun sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Imi intra apa in spatele scaunului soferului. Am urmarit la spalatorie si am gasit locul, este exact cum a specificat abitul pe la acel L care scoate apa dintre chedere. Ce solutie imi recomandati? Nu vreau sa le scot. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!