Jump to content

Cu S3-urile Prin Oras!


Vlad MHL
 Share

Postare recomandată

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    70

  • DOOM

    31

  • Vlad MHL

    16

  • dan i

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, 99+ pun si eu...bine exista un strop de adevar in ce ai scris ca nu stiu daca e chiar...99 :) dar ideea ca multi din afara confirma ca noi avem benzina f buna.

bamse :) pai faceti topic..."cu fratii mai mici prin oras" :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... si culmea e ca la noi benzina chiar e proasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu zic de statiile unde e murdara, sau unde s-a pus apa...eu zic de cele bune. adica si cei de afara au zis ca 99+ si omv 100 si unele de la rompetrol sau MOL sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... deci nu mai vine Aicu cu rezultatul testului... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-ai luat S3? ai facut CIP? ai dat banii de bautura? upps...scuze...asta nu era din acelasi ciclu adresata! :P

asteptam rezultatul, dar probabil mai dureaza pana revine de la circuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut , am vazut ca se discuta pe tema benzinei folosite ... daca imi permiteti ( mai ales moderatorul ) va spun o mica povestioara cat se poate de reala . Deci pe scurt :

.... lucrez la un dealer auto din Bucuresti , deler care se ocupa de tot ce inseamna mecanica unei echipe de curse ( este vb de un evo 5 :D ) . Anul trecut au mers cu masina pentru a o testa undeva in Austria Cei de acolo au insistat sa venim cu combustibilul folosit de noi pentru a seta softul ( are 4 la alegere din buton in functie de carosabil si de cursa ) ...ok ... noi am mers cu toate benzinele ( Top 99+ de la Petrom , 100 de la OMV , Evo de la Mol si cea de la Rompetrol ) ... cea care a dat randamentul cel mai bun a fost cea de la OMV pe care am folosit-o in continuare ( mai putin anul asta in care nu mai participa )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testele inca nu le-am finalizat, dar pot sa va spun rezultate partiale daca vreti. In urma testelor pe un numar destul de mare de masini (stock si modificate) se pare ca cele mai Ok sunt OMV100, Petrom 99+ si MOL EVO. Diferentele intre ele sunt minimale, dar din pacate calitatea lor depinde de onestitatea proprietarilor de benzinarii care pot fi mai putin corecti. Am testat si benzina Rompetrol 101 care este intr-adevar buna, dar va mai trebui sa o testam pe mai multe masini ca sa ajungem la o concluzie.

Acestea fiind spuse, chiar daca cifra octanica a acestor cobustibili din Romania este de +99-101, nu sufera comparatie dpv al calitatii cu benzina Shell V-Racing 100 ce o gasim afara.

Modificat de Adrian@superchips
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Adi, ati reusit sa finalizati testul?

Sunt direct interesat... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, le-am finalizat de ceva timp, dar am uitat sa le postam aici :-)

Testele au fost facute pe mai multe masini in diferite stadii de modificare si ordinea ar fi aceasta:

1. Rompetrol Alto 101

2. MOL EVO Benzina

3. OMV 100 / Petrom 99+

Diferentele intre ele nu sunt foarte mari, toate sunt Ok, dar din pacate in Romania calitatea unui carburant nu este aceeasi la fiacare statie de benzina, asadar atentie mare unde alimentati !

De asemenea cea mai buna benzina din Romania testata de noi, Alto 101, se compara cu benzina de 97/98 din Uk din pacate.

Am testat si Shell V-Power Racing 100 din Ungaria si cu toate ca are cifra octanica de 100, este mult superioara benzinelor de 99-101 de la noi.

Modificat de Adrian@superchips
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi foarte multa lume are mai multa incredere in Petrom decat in OMV SI Rompetrol. Asta si pentru ca multe statii OMV si chiar si Rompetrol sunt in concesiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc Adi.

Cu proxima ocazie voi incerca comparativ si Alto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor, sunt nou pe forum :) . si bine v am gasit.

Am avut un Seat leon cupra si de curand am dat comanda de un Audi s3 . Acum vroiam sa stiu si eu daca sunteti multumit de masina si daca ati avut probleme cu ea. Multumesc, o zii buna! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult, dar cu livrarea cum este pana la urma :P Au zis ca in 8 saptamani ajunge... acum nustiu ce sa cred ... Cupra a venit chiar in 8 saptamani fix:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca isi vor respecta termenul, nu mai e aglomeratia de comenzi care era inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii dai benzina buna o sa fie si masina incantata la fel ca tine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Felicitari pentru alegere dar revenind On-topic cand facem si noi un mic meeting al S3-urilor din Bucuresti - Ploiesti ? Sunt binevenit si cei care doresc sa vina de la distante mai lungi insa eu am gandeam la ceva spontan, discutii, impresii, nu ceva organizat cu poze si alte nebunii. O mica plimbare prin oras pentru "imagine". Exact ceea ce spune si titlul topic-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, mai am ceva pana imi vine dar am niste nelamuriri cu privinta la sistemul MMI ..., citeste cumva si dvd cu filme sau doar cel cu navi? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kgs, A3/S3 are RNS-E nu MMI. Citeste doar dvd de navi, cd audio si cd/dvd mp3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa stiam ca scrie in optiunile care le am pus pe masina din cate imi aduc eu aminte, dar se poate face ceva ca sa citeasca si filme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cumperi interfata de DVD, daca vrei si TV cumperi interfata TV Tuner, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cumperi interfata de DVD, daca vrei si TV cumperi interfata TV Tuner, etc.

Am inteles , interfata o cumpar tot de la audi? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!