Jump to content

Manual Reparatii Fabia


fili_costi
 Share

Postare recomandată

Bogdan .. sau cine a mai facut miscarea asta .. cam cat de sensibil e capul ala de bobina ? Adica, nu cred ca aia din service sa fie chiar blandetea intruchipata cu acele sensibile componente si sa aiba mana fina ca Cenusareasa .. asadar, daca ei pot, eu de ce nu as putea ?

Ma mai gandesc si poate fac un topic de DYI pt schimbat bujii la Fabia.

Raz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,eu am scos bujiile cu ajutorul la 2 surubelnite mai late in varf.

si nu trebuie sa fortezi foarte tare.

se smite la mana cand incepe sa iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu kryss

si eu le-am schimbat rapid si usor.

daca imi amintesc bobinele sunt prinse pe o placa cu 4 sau 2 suruburi inbus. se desfac alea si apoi trebuie miscat transversal liniei bujiilor si tras incet afara.

bobinele fac contact pe buji cu cleme electrice elastice ca si in cazul fiselor cu cablu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cele din urma le voi schimba la service (Bosch CS) cu unele NGK. Ma gandeam ca mai bine ma uit si eu cum se face si pe viitor voi sti, cel mai bun mod de a invata pana la urma e acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare,

din cate am observat in manualul asta nu exista motorul BNM..

oare aveti idee de unde as putea face rost de manualul pentru motorul asta?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
bogdanodobescu

aceeasi problema ca si jjayy81.

motorul bnm de 1,4 tdi pd nu este in manual sau e denumit alfel?

dar cutia, care e cutia?

multamuri de manual!

Modificat de bogdanodobescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut. am cautat acum un an un manual de reparatii si unul de utilizare si intretinere pentru un golf 4, le'am printat si foarte bine or prins...

acum caut aceleasi doua manuale, in principiu cel de utilizare si intretinere (cu desenele cu bordul si toate butoanele, martorii, etc), dar si cel de reparatii pentru o skoda fabia din 2004, motor de 1,2 12 valve. daca sunt in limba romana e perfect, sunt pentru o fata si ar fi mana cereasca, le printez direct daca sunt grupate pe capitole in acelasi manual in format electronic. puteti ajuta?

va multumesc frumos.

Modificat de retro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

sper ca postez in sectiunea corecta. am achizitionat o fabia 1.4 mpi 44kw din 2001 adusa din germania. cel care a adus o nu avea carnetul de intretinere (service). fiindca e masina sotiei si a doua in familie, as dori un model de carnet de service ca sa notez ce am schimbat la ea la cati km.... la cati km sa mai schimb uleiul, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta se gaseste mapa cu cartea de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam la ceva pretiparit pe net sau ceva scanat. daca nu gasesc am sa dau o fuga la reprezentata in iasi sa vad ce gasesc desi nu ma trage ata la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Multumesc fili_costi pentru manual si lui Fabian Rusu pentru site www.vagcat.com .

Sper sa-mi economisesc nervii !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

multumim mult pt manuale!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ma inscriu si eu printre cei care au adus multumiri pentru manualele postate. Buna treaba si multa transparenta. Asa forumisti "mai da"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

poate cineva sa explice cum se descarca manualul de reparatii ca nu reusesc deloc, imi cer scuze dar nu stiu sa lucrez cu Media Fire.   multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai un click pe link-ul din primul post, apoi bifezi ceea ce vrei sa downloadezi, apoi iti apare download in bara de sus, il apesi si cam asta e ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Costi multumesc pt postarea lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
  • 1 year later...

Pentru modelul AUB are cineva manual? Sau un alt model de motor ce i se aseamana? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!