Jump to content

Cu ce curatam volanele imbracate in piele?


toni
 Share

Postare recomandată

am o mica problema..... m-a mancat undeva ca sa dau si eu cu crema de canapele de piele pe volan...ca sa fac unzbine....si asa am reusit sa curat vopseaua lucioasa de pe piele ;)

stie cineva unde pot sa il vopsesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    10

  • Muale

    5

  • MariusPD

    5

  • marius1982.11

    4

Salut...Incearca cu SIGMAROM. E o vopsea special pentru piele si o gasesti de cumparat la chimicale. Eu unul mi-am vopsit volanul singur acasa.Nu-ti ia mai mult de 10 min. Odata cu vopseaua am primit si un ``lapte`` care reda stralucirea pielii.Aceasta se aplica apx dupa 2 ore,timp in care se usca vopseaua. Eu sunt foarte mult de rezultatul obtinut. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...Incearca cu SIGMAROM. E o vopsea special pentru piele si o gasesti de cumparat la chimicale. Eu unul mi-am vopsit volanul singur acasa.Nu-ti ia mai mult de 10 min. Odata cu vopseaua am primit si un ``lapte`` care reda stralucirea pielii.Aceasta se aplica apx dupa 2 ore,timp in care se usca vopseaua. Eu sunt foarte mult de rezultatul obtinut. :)

un magazin mai mare ai idee...ca nu prea mai sunt asa magazine..care sa le aiba pe toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.vopel.ro/page1.html Incearca sa cauti prin hipermarket-uri produsul din link. Este identic cu cel folosit de mine... 2in1 vopsea+intaritorul de luciu. :icon_thumright:

aaaaaa...vopsea de pantofii...credea ca era alceva :huh:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crista_Silviu

Am fost astazi la un atelier de vopsit piele si i-am aratat baiatului volanul apoi am aflat si pretul pentru vopsirea totala a lui...80 RON. Problema e ca trebuie sa las masina acolo vreo 3 ore pana se usuca. Ce ziceti merita? Mentionez ca volanul are vopseaua stearsa in zona in care tin mana pe el cel mai des. am incercat cu o curatare dar nu a mers...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am folosit niste servetele ude. Erau speciale pentru piele. Se gasesc in benzinarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am incercat cu SANO si nu am fost f.multumit.apoi am dat cu KIWI (ceara incolora) si am ramas uimit de rezultat.

kiwikh4.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mr. Leather...cred ca e din gama aia F1...cu flaconu galben :D. F multumit de ea. O folosesc atat pt volan cat si pt scaune, schimbator, maneta de la frana de parcare si portiunile de piele de pe usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am folosit lapte Doina... Dezastru total. S-a luat vopseaua si a ramas maturit locul... zici ca masina are 500.000 daca te iei dupa cum arata o partea a volanului :) Rezultate asemanatoare si la schimbator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am folosit servetele pt piele de la ArmorAll, cu care am sters atat volanul si schimbatorul, cat si tapiseria (ma rog, partea din piele). A iesit ok, n-am obiectii, dar era curata si inainte :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Eu am folosit lapte Doina... Dezastru total. S-a luat vopseaua si a ramas maturit locul... zici ca masina are 500.000 daca te iei dupa cum arata o partea a volanului :lol: Rezultate asemanatoare si la schimbator.

in seara asta am fost la un prieten ce detine un magazin de pielarie,si mia dat o vopsea..miam vopsit volanu.a iesit sooper frumos,sunt foarte multumit,nu am voie sa il ating 24 de ore,btw..laptele doina se foloseste pentru volan vopsit pt ai da luciu,nu pentru al sterge de zii cu ci,laptele inmoaie pilelea,si e placut la atingere,NU CURATA

incercati si voi..sunt sooper multumit de acea vopsea pt piele

drive safe !!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm cele spuse de mitza258 despre laptele doina

dupa un "tratament" de vreo 1 saptamana unde seara de seara am sters volanul, am sesizat ca parca e mai placut la atingere si pe langa luciu capatat, brusc a devenit "aderent" si prin urmare am renuntat la husa care o aveam pe volan :P

o sa incerc si eu sa-l vopsesc pe al meu :)

pt curatat eu folosesc produse pe baza de silicon sau alcool (gen LARA) ;)

:) safe

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In momentul in care imi curat bordul (cu un spray special) dupa ce dau cu carpa pe bord dau si pe volan si schimbator (care sunt din piele). Credeti ca fac rau? Deocamdata nu observ nimic rau, nici nu cred ca o sa le aftecteze in timp. Ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca faci rau ..caci ajuta la degresare ..dar nu e bine sa dai prea des ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 3 luni am sters de 2 ori bordul + volanul. Asa ca nu e prea des :mad:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc servetele umede de la rompetrol sau mol si sunt foarte multumit... la inceput lasa o urma alba dar dupa 1-2 min volanul si bordul arata k nou :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Totusi solutii dedicate exista? :icon_thumright:

Eu am 130k cu masina si nu prea imi place cum arata volanul.Nu prea l-am sters decat cu servetele umede insa prezinta urme albe de uzura in zonele in care tin mainile.

Se pare ca e foarte slaba calitatea pielii... :rolleyes:

Daca a folosit cineva solutii dedicate astept sfaturi/pareri/feed-back/sugestii! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
croccifixio

offtopic..cine ma ajuta si pe mine cu o informatie : vreau sa imi vopsesc volanul, s-a sters destul de rau, stie cineva prin bucuresti unde pot sa fac o astfel de operatie. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Din cate stiu eu, se gasesc spray-uri cu vopsea, pentru reconditionarea huselor din piele...se gasesc pe la benzinarii...pe mine m-a costat 38 lei un asemenea tub si l-am folosit cu succes la scaune (pielea era decolorata, roasa de atata frecatura in timp)...cred ca l-ai putea folosi si tu cu succes mai ales daca volanul e imbracat in piele...atentie numai pentru ca trebuie aplicate 2-3 straturi, la intervale de 1-2 ore, dupa cum mi-a recomandat un prieten ce mai folosise asa ceva inainte...acum mai depinde si de culoarea pielii...nu stiu daca se gasesc asemenea spray-uri pt toate culorile (pt negru, maro, crem si alb stiu sigur ca se gasesc)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare tuturor ,am inteles se pot folosi tot felul de soluti pt degresat volanul(schimbatorul) dar sa gasit cineva sa refaca setul (imbracat)multumesc pt. intelegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

http://www.vopel.ro/page1.html Incearca sa cauti prin hipermarket-uri produsul din link. Este identic cu cel folosit de mine... 2in1 vopsea+intaritorul de luciu. :D

am cumparat si eu vopsea din asta cu fixator si .. regret banii cheltuiti (17 lei) si rezultatul

efectiv mi-am stricat volanuull !!

NU CUMPARATI ASTFEL DE VOPSELE!

specific ca am procedat exact cum scrie pe flaconul de vopsea, am degresat bine volanul cu acetona, am vopsit volanul cu vopseaua asta, l-am lasat 8 ore sa se usuce bine, am dat cu fixator, l-am lasat sa se usuce si a doua zi, am plecat cu masina

parea frumos la inceput, negru si lucios ... chiar daca incepuse sa-mi alunece mana putin pe el :(

dupa inca 2 zile, de la caldura incepuse sa devina putin lipicios volanul

dupa in 2,3 zile a inceput sa se curete volanul, cei drept nu m-am murdarit de negreala pe maini, dar sa curata precum raia :))

acum o sa incerc sa-l curat pe tot cu acetona ..

deci sfatul meu sincer este ori lasati volanul asa cum este chiar daca este mai uzat, ori in imbracati in piele buna calitativ

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!