Jump to content

Cu ce curatam volanele imbracate in piele?


toni
 Share

Postare recomandată

Salutare !

Intrucat tocmai mi-am achizitionat un volan imbracat in piele, vreau sa va intreb:

1. cu ce se intretine ? (eu am cumparat in urma rasfoirii forumului lapte Doina, e ok?)

2. de cand trebuie aplicata solutia de intretinere pe volan? chiar de la inceput, desi volanul este nou, sau numai dupa ce incepe sa dea semne de oboseala/albire? trebuie uns regulat cuaceasta solutie?

Multumesc pt sfaturi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    10

  • Muale

    5

  • MariusPD

    5

  • marius1982.11

    4

:D nu chiar de acum... mai bucura-te inca vreo 1-2 ani de aspectul de nou.... apoi da-i cu tratamente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatuiesc sa cumperi produse specializate pt. curatare-intretinere piele.Acestea se gasesc in benzinariile mai serioase,cat si la Supermarket-uri.Pielea trebuie intretinuta de acum pt. a avea o viata cat mai lunga.Nu astepta ca pielea sa se usuce .La atingere ea trebuie sa fie catifelata si placuta."Unge-o" cel putin o data pe luna,nu o lasa in soare,acoper-o cu un parasolar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incepe de acum.In mod normal de 4 ori pe an e suficient.Iti recomand produse SONAX-Germania sau similare.Se gasesc la METRO,SELGROS si un recipient care te tine minim 1 an este pina la 20 RON(200,000 lei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca laptele Doina nu e eficient? Citisem pe mai multe forumuri ca e chiar mai bun decat anumite produse de la firme specializate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramai la laptele Doina... este BAZA..inmoaie piele si o curata :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

volanul meu cere vopsire, are locuri in care s-a luat vopseaua , iar cind am mana uscata imi aluneca pe el

ce pot folosi pt revopsire si ce pot folosi pt catifelare in afara DOINEI :( , pe care am folosito si nu si-a facut datoria asa cum voiam eu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha... :( La mine ai vazut, nu? Sper sa fie buna, nu am folosit-o inca, dar urmeaza in curand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru intretinere este ok, dar nu vedeti ca omului (leo_cumeteo1) i s-a dus vopseaua.

Am patit-o si eu cu ceva timp in urma insa s-a rezolvat si arata ca nou, singura problema este ca trebuie sa repeti operatiunea la interval de 5-6 luni ( acu' depinde si de cat mergi cu masina, cati soferi sunt, ...eu merg in fiecare zi).

Mentionez ca nu am vopsit tot volanul ci doar anumite zone de 10-15 cm, acolo unde stai cu mana mai mult.

- eu in loc de lapte DOINA folosesc solutie SANO leather care, luata din Carrefour cu 15 ron.

- pt. revopsire folosesc vopsea SigmaRom neagra, se gaseste in sticlute mici de 50 g pe la magazine de cartier.

- vopseaua o aplic pe volan cu servetele demachiante sau cu o carpa moale care sa nu lase scame...NU folositi vata ca lasa firicele pe volan si e foarte greu sa le indepartati.

Pasi:

1. curatati volanul de mizerie cu o buc. de carpa inmuiata in spirt, lasati 2-3 min sa se evapore.

2. se pune vopsea SigmaRom pe un servetel demachiant si se unge/tamponeaza usor volanul, nu se apasa tare si nu se aplica in strat gros. Se unge pana se uniformizeaza culoarea pe toata suprafata. Se lasa 15-20 min sa se usuce

3. se unge usor cu solutie Sano (tot cu servetel demachiant) pt a se indeparta eventualele "surplusuri " de vopsea.

tips:

periodic se aplica solutie Sano! fara a exagera. Am observat ca vopseaua se "duce" cand volanul este uscat

cand se aplica vopseaua folositi manusi de unica folosinta, altfel o sa aveti degetele negre ceva vreme

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: la dealerii VW (Porsche, Midocar) se gasesc solutii pentru intretinerea volanului de piele? A folosit cineva, poate sa posteze cineva cateva opinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat si eu lapte Doina! :hainoroc: E indicat sau nu sa-l folosesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca revin cu noutati. Am fost astazi la PBN si am luat o solutie nemteasca pentru intretinere piele fabricata de Wurth, pe care am dat 82 RON si are 500 ml. Am si dat o data cu ea, o sa vad cum evolueaza si va tin la curent. Acum e prea devreme sa zic, ceva, mai ales ca masina fiind noua volanul oricum arata bine. Exista posibilitatea sa se comande si solutii originale VW (32 RON+TVA), dar eu am luat-o pe asta pentru ca o aveau in stoc si tipul de la piese mi-a zis ca e foarte buna. Sa vedem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit ce cautam, ms laurentiu

azi mi-am dat seama de ce sint murdar pe podul palmei... de la volan(3 spite si tin la el), a inceput sa ii iasa culoarea, se dezintegreaza cred :)

i-am dat cu demachiant de la nevasta-mea ca nu am gasit DOINA, sa ma omoare femeia ca a dat o gramada de bani pe el... degeaba, dupa tratament pe linga faptul ca i se duce culoarea, a inceput pe unele locuri sa apara ca pielea intoarsa , am vb cu un vopsitor de geci si a zis ca il vopseste chimic, revin si spun cum si ce a folosit, daca nu vrea o sa incerc ce a zis laurentiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu deja am dat cu lapte Doina, si mi se pare ok. Imi place ca nu ramane pielea lucioasa si se absoarbe bine in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce se mai lauda lumea ca si-a luat volan de piele...tztztzt... :lol: :)

glumesc valix..stii ca ti-l fur!!

uite, aici

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=8881

si vezi cu Doina ca demachiezi volanul....

macar ai dat si tu SEARCH??

sa vezi ce uarning meriti!!

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=8146

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat frate search, da la vremea aia nu functiona....... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
mario zaccaria

Unde gasesc vopsea SigmaRom ca la mine in cartier nu am gasit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigmarom nu prea se mai gaseste. Incearca Vopel, vopsea de piele cu intaritor, pe la magazinele de chimice, e in jur de 12roni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat de la PBN o solutie de curatat si intretinut pielea de la Wurth. Am folosit-o de 3 ori pana cum si sunt multumit de ea. Curata bine si volanul arata OK.

A fost vreo 850 RON, dar e un bidon destul de mare. Cum eu nu am scaune de piele o sa-l folosesc numai pentru volan si schimbatorul de viteze, asa ca nici nu cred ca apuc sa-l termin pana expira.

Pentru cine e curios sa incerce, la Cheia pot sa-i dau sa vada cum e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca SANO leather care e cea mai buna solutie de curatat pielea - nu da luciu, ci doar naturalete culorii, curata perfect, nu raman urme, nu simti nimic la mana, pur si simplu face pielea ca noua. si se gaseste mai in toate supermaketurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o problema cu volanul...mai bine spus cu respectivul material cu care este"imbracat"...s-a cam tocit...undeva in partea stanga in locul de unde il tin de cele mai multe ori...

nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa arate dpa vreo 15-20 d mii d km :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"imbracat" in sensul de husa sau de materialul cu care e acoperit din fabricatie? oricum, varianta optima cred ca ar fi sa ii pusa o husa noua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
mario zaccaria

Am avut volanul cam decolorat si nu avea luciu uniform, asa ca am cumparat vopsea pt piele de la un magazin de plastice , vopsele etc cu 3 ron

Prima data l-am curatat cu un burete cu axion apoi l-am lasat 5 minute sa se usuce iar apoi am aplicat cu un buretel vopseaua am aplicat 2-3 straturi ca sa fiu sigur dar am intins bine vopseaua si a iasit mai bine dacat ma asteptam negru mat

dar pt ca am vrut sa fie ca nou dupa 2 zile l-am dat cu silicon de la Prevent fara miros si credeti-ma a iesit super.

Chiar daca poate va trebui sa repet aceasta metoda 1 data pe an merita pe deplin, totul a costat cam 5 ron pt ca axionul l-am imprumutat de la prietena, asa ca apucati-va de treaba!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Stie cineva de unde as putea sa cumpar niste vopsea de asta pt piele in Bucuresti? Mi-ar tb un albastru inchis - tot pt volan.

Eu ma mai gandisem la o tb - sa merg intr-un loc de asta unde se reconditioneaza geci si alte treburi de astea de piele. Ma gandesc ca aia au experienta si stiu ce sa faca - fata de mine care nu am mai vopsit ceva de piele in viata mea - si ar tb sa iasa bine.

:)

Modificat de cataaaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!