Jump to content

Cu ce curatam volanele imbracate in piele?


toni
 Share

Postare recomandată

Cateva idei despre cum se intretine pielea auto, doar pentru cine este interesat.

Spoiler

 

Pielea auto are nevoie de curatare periodica si protectie, nu de hidratare.

Nivea contine multe ingrediente derivate din petrol, care desi pot ajuta pielea omului pentru ca actioneaza ca un umectant (opreste evaporarea umiditatii de la nivelul pielii) nu poate avea acelasi efect asupra pieii auto. Pielea din masina este tabacita si protejata cu un strat similar lacului. Nu are un echilibru care trebuie mentinut prin diverse solutii hidratante.

Cel mai important la volant si schimbator este curatarea. Toate uleiurile si sarurile care raman de pe maini sunt cele care daureaza, deoarece afecteaza lacul cu care este protejata pielea.

Din ce am testat pana acum cele mai bune solutii pentru intretinere sunt Leather Master si Furniture Clinic. Solutii bune mai au si LTT Leather Care.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    10

  • Muale

    5

  • MariusPD

    5

  • marius1982.11

    4

Mai ales cel cu pielea de pe volant. Sunt convins ca multi nu iau in considerare si acest aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe volant, mai greu cu pielea :)

nu sunt fan servetele umede/servetele de copii/lapte doina, etc

cum spune si Toni, pielea omului e diferita de cea de pe volan. 

eu folosesc un APC si/sau (in fc de cat de murdar este) solutia de la Sano.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: adica dai un Sano pentru curatire/degresare, etc si apoi o solutie pentru piele ? Recomanzi ceva, care sa fie ok si pentru pielea volan si pentru pielea de pe scaune/cotiera ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc si recomand produsele OEM. Gasesti la reprezentanta kit de curatare si hidratare. E posibil sa gasesti si o solutie 2 in 1. La Audi era separat, de genul: http://colindetailing.ro/Accesorii-Auto-Originale/Accesorii-Volkswagen/Intretinere-Auto/Set-ingrijire-Piele-VW-Car-Care . Acum folosesc asta si imi place mai mult decat cel de la VW.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sano.

folosesc / exista si alte produse dar asta mi se pare accesibil ca disponibilitate/pret.

Daca vrei  acel "izolator" (cum e cel din link-ul de mai sus, produs in fabrica vw ?! :) )  poti incerca pe cel de la Gyeon.

Colourlock mai au produse f bune.

 

Dar la o masina relativ noua, pe volan nu vei avea altceva in afara de grasimea de pe maini combinata cu praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Muale said:

pe volant, mai greu cu pielea :)

 

garantat greu cu pielea, pe volant :):icon_thumright:

Eu nu am dat cu nimic la a mea ... si deja este lucios - nu cred sa-l mai pot salva cumva, sa fie iar mat. Cred ca trebuie sa imi caut unul nou - greu cu el, deoarece este maro inchis- tot - volan, piele, airbag

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmatorul care se mai ia de pielea de pe volant "ma-sa e proasta" :))

Gyeon Leather Coat nu recomand pentru volan, mi se prea alunecos. In schimb este nemaipomenit pentru incaltamintea din piele. Are un efect hidrofob foarte bun si care se mentine bine in timp.

Trebuie sa incerc si eu din solutiile OEM, pana acum le-am ignorat.

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am îmbrăcat 2 volane in piele la 2 oameni diferiți. Ambii mi-au spus,fara sa ii intreb eu im mod expres, sa nu il sterg decat maxim cu o carpa moale umeda.

Inainte de a pune pielea noua am sters volanul cu metoda de mai sus apoi cu leatherique,ambele solutii. A iesit ok,mat,dar uzura din pacate tot acolo a rămas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare, se mai poate curată mizeria(pielea nu e agățată) asta cu ceva ce găsesc in comerț? Sau trebuie sa ma duc la un detailing? 

IMG_7886.thumb.JPG.f79b0adbdc88f90fbb5dd4e3518530ca.JPGIMG_7887.thumb.JPG.1f9bba38b84ee13d8feef76855742145.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare ca pielea roasa ,se rezolvs  doar cu inlocuire sau vopsire dar nu tine mult timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La atingere se simte la fel ca acolo unde nu e murdar, nu e scamosata sau aspra, o sa o mai tin asa sa vad cum evoluează si dupa apelez la vopsit/ reimbracat, mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pare murdar ,pare pielea tocita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/28/2016 at 9:24 AM, toni said:

Cateva idei despre cum se intretine pielea auto, doar pentru cine este interesat.

  Reveal hidden contents

 

Pielea auto are nevoie de curatare periodica si protectie, nu de hidratare.

Nivea contine multe ingrediente derivate din petrol, care desi pot ajuta pielea omului pentru ca actioneaza ca un umectant (opreste evaporarea umiditatii de la nivelul pielii) nu poate avea acelasi efect asupra pieii auto. Pielea din masina este tabacita si protejata cu un strat similar lacului. Nu are un echilibru care trebuie mentinut prin diverse solutii hidratante.

Cel mai important la volant si schimbator este curatarea. Toate uleiurile si sarurile care raman de pe maini sunt cele care daureaza, deoarece afecteaza lacul cu care este protejata pielea.

Din ce am testat pana acum cele mai bune solutii pentru intretinere sunt Leather Master si Furniture Clinic. Solutii bune mai au si LTT Leather Care.

 

 

Ce parere ai despre solutia aceasta? Volanul meu inca nu a apucat sa se murdareasca, deci caut ceva pentru intretinere. Sunt deschis oricarui fel de sugestie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata volanul vopsit de mine cu produse colourlock.

 

uwz8ohh.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, gabinitu23 said:

Ce parere ai despre solutia aceasta? Volanul meu inca nu a apucat sa se murdareasca, deci caut ceva pentru intretinere. Sunt deschis oricarui fel de sugestie :)

Eu sunt multumit de produsele Leather Master, dar iti recomand sa iei tot kit-ul. Mi se pare mai important sa cureti volanul periodic, decat sa dai cu Protection cream peste mizerie.

Kit-ul contine Soft Cleaner si Protection cream, exact ce trebuie la o masina noua si intretinuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Johnnyb123 spune-mi te rog ce kit de la colourlock ai folosit. E cumva f034?

Am si eu aceeasi problema cu volanul care s-a tocit pielea insa pe o portiune foarte mica. Crezi ca ar merge kit-ul asta de la coloulock doar pe portiuni sau trebuie vopsit tot volanul fiindca nu se aseamana culorile?

Dupa vopsire a rezistat volanul in timp? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut,

Ma confrunt cu urmatoarea problema legata de volan

Masina mea am luat-o noua iar dupa un an de zile volanul a din piele a inceput sa devina lipicios. am incercat o curatare cu o solutie vanduta chisr de reprezentanta dar fara niciun efect. Am achizitionat o alta solutie de curatare-intretinere de la Sonax care m-a pacalit ca am scapat de volan lipicios dar la putin timp a revenit acest neplacut volan lipicios.

Ce recomandati cu ce sa-l curat sa scap de efectul deranjant de volan lipicios?

Nu am incercat curatare decat cu o carpa uda si solutiile descrise mai sus.

Posibil ca si cauza sa fie ca am folosit de 2 sau 3 ori solutie de desinfectare maini (pandemia) in timp ce eram la volan iar in scurt timp am atins volanul cu respectiva solutie iar de atunci numai pot scapa de volanul lipicios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aș încerca un all-purpose cleaner (APC) cu diluție scăzută pentru început. Eventual crescută progresiv.

Văd că au apărut și pentru suprafețe sensibile, precum:

https://ingrijireauto.ro/curatare-si-protejare-interioare-auto/571-1480-nextzett-blitz-all-purpose-cleaner-curatator-universal-sigur-pe-suprafete-sensibile-apc-fostul-1z.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost multumit de rezultat cu spuma APC de la Kent, volanul ramane mat, insa atentie, dupa curatare este indicat sa-l lasati ceva timp ''la uscat''. Aplicat spuma, eventual agitat cu o perie in fuctie de cat de murdar este, apoi sters cu microfibra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bog49, masina din semnatura, volan piele cu 3 spite / 4 spite cu comenzi?

pune o poza.

nu ar trebui sa ramana lipicios, gelul dezinfectant in cel mai rau caz il poate pata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/25/2022 at 9:03 AM, Muale said:

@bog49, masina din semnatura, volan piele cu 3 spite / 4 spite cu comenzi?

pune o poza.

nu ar trebui sa ramana lipicios, gelul dezinfectant in cel mai rau caz il poate pata.

Nu, cea din semnatura este cea veche. Acum detin de nou un passat b8,5 din 2020 si despre volanul acestei masini este vorba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema volanului de piele lipicios cu servetele de bebelusi.

1654091811457305504126180423442.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!