Jump to content

Cu ce curatam volanele imbracate in piele?


toni
 Share

Postare recomandată

De ceva vreme ma confrunt cu o mare problema si anume volanul e foarte murdar (grasime, transpiratie ...). Am incerc sa-l curat cu o carpa umeda, pe moment pare sa aiba efect, dar in maxim o zi revine la vechea stare.

Solutiile de curatat piele auto (scaune, panele lateratele ...) pot fi folosite si pe volan? Nu vreau nici sa fie foarte lucios sa nu pot sa-l mai tin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    10

  • Muale

    5

  • MariusPD

    5

  • marius1982.11

    4

si eu m-am confruntat cu aceeasi problema dar am cumparat o solutie (mai mult o crema) pt tapiterii din piele si s-a curatat toata murdaria. E Mr. Leather (parca) si am cumparat-o de la omv. Dar ma uit sa vad exact cum se numeste si-ti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat: e Mr. Leather, un recipient plat din plastic de culoare galbena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam, parca am vazut si prin Carrefour. Cred ca voi merge tot pe o solutie de genul asta, acum sa vad care :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista o solutie (artizanala) pentru intretinerea suprafeteleor din piele:

- se ia un sapun Johnson ph 5.5

- se realizeaza o emulsie din sapun si apa

- se aplica

- se sterge cu o carpa umeda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai gasisem o solutie bazata pe Johnson's si anume Baby wipes, se pare ca ar curata foarte bine suprafetele din piele.

Btw stiati ca samponul Johnson's Baby poate fi folosit la spalarea masinii cu rezultate foarte bune? :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ramana tabla moale ca pielea de funduletul unui bebelus? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar am vazut ieri in Carrefour, la raionul cu detergenti si toate cele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa indepartezi petele superficiale cu o guma de sters.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumparat si incercat Mr. Leather, rezultate asa si asa: lasa volanul foarte lucios (ceea ce nu-mi place) iar solutia nu a fost absorbita in totalitate, se simte ca am dat cu ceva pe el (am curatat cu carpa cat am putut dar degeaba, sper sa se mai absoarba in ceva timp).

Pentru redarea culorii este foarte bun, l-am folosit pe o geaca mai veche si s-a vazut diferenta, pentru curatare nu sunt foarte convins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa dispara efectul de lucios-alunecos in aprox 24 de ore si sa ramana doar curat. La mine asa a fost. Si tu te-ai dat cu seatul meu cu volanul curatat :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am mai zis si in alt topic incearca ArmorAll e sub forma de servetele umede si se gaseste la Metro face o treaba foarte buna in opinia mea.

Si link sa vezi cum arata http://www.armorall.com/

Cumpara-l pe cel cu esenta de portocale sterge volanul cu el si apoi aplica solutzia pt piele ( la mine a functionat )

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
O solutie de curatat pielea intoarsa stie cineva?

Din magazinele de pantofi Leonardo gasesti. Chiar langa casa le tin la toate. Eu port vara pantofi din piele intoarsa si de la ei cumpar respectivul spray cu perie in capat si curata bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa dispara efectul de lucios-alunecos in aprox 24 de ore si sa ramana doar curat. La mine asa a fost. Si tu te-ai dat cu seatul meu cu volanul curatat :(

<{POST_SNAPBACK}>

Da domne asa e :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca s-a matuit volanul de piele ... pe o anumita portiune exista o vopsea speciala sau ceva de genul asta ... pentru reconditionarea volanilui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru vopsit piele exista o vopsea romaneasca numita Sigmarom. Eu am incercat mai de mult pe o haina din piele pe care o zgariasem si a prins destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, am vazut in mai multe locuri Mr. Leather, este in jur 26-27 roni.

Daca nu am incotro o sa-mi cumpar si eu o sticluta si o sa dau pe volan, cu toate ca nu o vad ca pe o investitie buna. De ce oare nu scot astia si-n recipiente mai mici?, pentru 2-3 aplicari. Asa cum se gaseste acum, pana folosesc data viitoare are mari sanse sa expire.

Daca vrea cineva sa ne combinam pt. a lua impreuna o sticluta astept propuneri.

S-au mai bine, daca este vre-un forumist care are asa ceva si la urmatoarea intalnire binevoieste sa-mi imprumute cateva picaturi ar fi super, fac cinste :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ajung joi la intalnire iau sticluta cu mine si rezolvam. Te anunt daca vin sigur sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am vazut in mai multe locuri Mr. Leather, este in jur 26-27 roni.

Daca nu am incotro o sa-mi cumpar si eu o sticluta si o sa dau pe volan, cu toate ca nu o vad ca pe o investitie buna. De ce oare nu scot astia si-n recipiente mai mici?, pentru 2-3 aplicari. Asa cum se gaseste acum, pana folosesc data viitoare are mari sanse sa expire.

Daca vrea cineva sa ne combinam pt. a lua impreuna o sticluta astept propuneri.

S-au mai bine, daca este vre-un forumist care are asa ceva si la urmatoarea intalnire binevoieste sa-mi imprumute cateva picaturi ar fi super, fac cinste :(

incearca cu spirt; curata-l bine si apoi un fis cu silicon; nu-ti fa griji; dupa curatzatul cu spirt i se face sete si absoarbe tot; in plus spirtul curatza in profunzime; accept cinstea in avans :)

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, sper sa ajungi la intalnirea de joi.

merci anticipat!

VEKAU, esti sigur, sincer nu prea i-mi vine sa dau cu spirt.

ok, sunt de acord ca o sa curete toata murdaria si va absoarbe tot siliconul, dar ce anume i-i reda culoarea volanului (de negru)? :D

Cred ca o sa astept pana joi sa incerc Mr. Leather de la toni., daca nu merge asa o sa folosesc varianta ta.

PS: cinstea ramane insa valabila! , nu o sa ma fac ca ploua :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e asa de uzat incat s-a luat culoarea?

eu asa am procedat si pot sa-ti spun ca arata impecabil.

cu mentiunea ca nu este uzat, adica nu s-a luat culoarea de pe el.

daca reusesc sa ajung intr-un final la intalnire am sa-ti arat rezultatul.

teoretic ar trebui sa fie mai buna varianta lui Toni; practic insa daca nu ai cu ce poti incerca cu incredere varianta sarmana.

PS. ce, nu mai stii de gluma? :D

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am utilizat o solutie de la SANO, speciala pentru curatat chestii din piele (cizme, posete, canapele, etc) (se gaseste peste tot unde vedeti si AXION :) )

Se absoarbe foarte bine (folosit si la papuci din piele si nu ramane nimic la suprafata).

Cum ziceam, am curatat volanul , care de altfel e destul de lucios. A iesit bine, nu ramane lipicios nici alunecos si se curata excelent.

De pret nu mai stiu ce sa zic, e luata cam de 1 an.. cred ca undeva la 20-30 roni sticla de 500 ml.

Toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am rezolvat in sfarsit problema cu volanul, care incepuse sa arate din ce in ce mai naspa.

Sa va spun cum:

1 - cumparat solutie SANO (10 ron din Carrefour), am turnat pe o bucata de carpa si am sters volanul, absorbit imediat toata solutia si a ramas curat

2 - cumparat o sticluta de vopsea neagra SIGMA-ROM ( 2 ron), am luat cateva servetele demachiante de la a mea sotie (unul din avantajele de a fi insurat :P ) si am turnat vopsea in cantitati mici pe aceste servetele, cu ele am dat pe volan de mai multe ori (3-4 straturi). Important este sa nu dai mult odata pt. a nu curge si pt. a fi absorbita toata vopseaua.

3 - Asteptat aprox. 15 min. pt a se usca vopseaua dupa care am mai sters odata cu o carpa si solutie SANO volanul de eventualele surplusuri de vopsea.

Rezultatul super, zici ca este nou :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P SANO the best. Plus ca imprima si acel miros de piele caracteristic articolelor din piele noua :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!