Jump to content

Seat Cordoba


thunder
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

aici in Bucuresti stiu ca s-a rezolvat pe garantie o problema la un seat ce prezenta acest defect (click to read more) .

Pana l-au depistat au schimbat injectoare, piese grele din motor... totul era din softul ECU... trebuia un update (atentie ! nu chiptuning ci schimbarea ECU cu unul nou cu alt cod la piesa.

Au trecut 4 luni sa depisteze si sa rezolve. Ce e important e ca s-a rezolvat cu masina pe garantie (in total masina a stat peste 6 luni la ei pentru a afla cauza defectului)

Nu vreau sa te sperii sa crezi ca o sa stai numai pe drumuri dar ce e de stiut e ca pe garantie totusi se rezolva problemele (totul e sa se stie si de unde vin).

Bafta multa si nu astepta sa-ti iasa masina din garantie.

Dragos V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    33

  • s_sorin

    27

  • Cornel.B

    15

  • X-Ecutor

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa ce saptamana trecuta i-am amenintat ca ii contactez din nou pe cei din Spania daca nu se rezolva defectul, inginerul de la Santcom mi-a spus ca oricum merge la o instruire la Bucuresti si mai intreaba pe acolo.

Am sunat azi si mi-a zis ca trebuie sa depun eu o plangere la firma privitor la defect pe care sa o inainteze la Bucuresti si sa mai fac un drum la Sighisoara sa citeasca ceva coduri din computerul de ABS. Apoi sa faca ei comanda pt un alt computer la Bucuresti, urmand sa ma intorc la Sighisoara cand ajunge computerul.

Nu putea sa citeasca datele astea cand am fost la ei? :salut:

Oare peste tot in Romania firmele de service incearca sa pacaleasca clientul? Mai ales ca nu implica o cheltuiala din partea lor, masina fiind in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am intrebat codul erorii si mi-a zis ca nu-si aduce aminte, de parca nu ar fi trecut in fisa de revizie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi (22.07.2005) am fost la Santcom Sighisoara sa imi citeasca codul computer-ului de ABS, cauza piuiturilor zilnice. M-a pus pe computer, a sunat la Bucuresti si au zis ca nu trebuie schimbat ci doar reprogramat.... Am cerut sa-mi dea fisa de diagnostic inainte de reprogramare. La inceput s-au codit, dar daca au vazut ca sunt hotarat sa nu fac reprogramarea fara asta, au cedat si mi-au dat o copie. Am mai cerut o copie de diagnostic si dupa. Parca era cineva pe lista care le avea cu interpretarea codurilor de eroare. Daca mai exista si este dispus sa ma lumineze si pe mine daca trebuia schimbat sau nu computerul de ABS, il rog sa dea un mesaj pe lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ma mai deranjeaza ceva la masina, scartaitul usilor, care imi aminteste de batrana Dacie. Mi-au dat cu putin spray si mi-au pus vaselina de 15 RON :-) si parca nu mai face asa de urat. E normal la un an de functionare? De fapt a aparut prima data la 3 luni de la cumparare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este normal sa scartie. Nu am intalnit pe nimeni pana acum caruia sa-i scartie usa la ibiza/cordoba/leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti scartaie usile trebuie repozitionata clanta (cea aflata pe stalpul masinii). In felul acesta usa se apropie de masina. Din mutari succesive vei scapa de zgomot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sunt fff dezamgit!!!mi sa dus discul de ambreiaj de la seat dupa doar un an!!!nici nu mai vreau sa aud de seat !!!imi vand masina si imi iau un a6!!tocmai am suferit cea mai mare dezamagire!!!pai cu un opel astra cu motor de 1,3 urca dealul mai repede decat mine cu motor de 1,4!!!sa fim seriosi cordoba asta nu e masina!!!usile scartaie,geamurile electrice au momente de picaj,consum 9-9,5 %.spatiu din parti!!!daca ai pus in ea 4 persoane de 80 de kg iti rogi moartea langa ea!!!dezamagire totala!!! :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce ti-ai luat cordoba ,ai fost obligat?

Daca nu vroiai sa trosneasca usile,luai bora.Da asa suntem noi romani vrem sa dam 13.000 si sa mearga ca o masina de 20.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, cati km ai facut cu ea si unde ai calculat consumul? Si mie mi se pare ca are un consum cam mare. A mea, adunate toate bonurile de benzina si impartite la km de pe bord, la ~8000km cat am acum, imi iese un consum de ~8.7l/100km. In rulajul asta, cam 3500km sunt facuti in afara localitatii, restul - drumuri scurte local.

Ca si nervozitate, parca de putina vreme am remarcat-o mai sprintena, desi dealul unde locuiesc il urc mult mai usor cu Dacia mamei decat cu Seatul meu :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva pretentii, consider ca ar trebui sa avem la 13000E pt o masina pe benzina, ca altfel ne luam Logan :unsure:

Pai de ce ti-ai luat cordoba ,ai fost obligat?

Daca nu vroiai sa trosneasca usile,luai bora.Da asa suntem noi romani vrem sa dam 13.000 si sa mearga ca o masina de 20.000.

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet nu te obliga nimeni sa iei seat.

Ibiza mea de 2 ani si 90.000 km merge impecabil si nu a cazut nimic.

Usile se rezolva in 5 sec sa nu mai scartie, da de lenea e mare :unsure: .

Cat despre cum trage depinde si cum ai invatato si ce benzina bagi.

De consum sunt multe de povestit,mie imi consuma 8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu bag in general 98 de la Mol sau 100 de la OMV. Tinand cont ca a ta e de 1.2 si consuma 8%, eu cu 1.4 ar trebui sa fiu multumit cu 8.7%?

Cat despre cum trage depinde si cum ai invatato si ce benzina bagi.

De consum  sunt multe de povestit,mie imi consuma 8.

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt fff dezamgit!!!mi sa dus discul de ambreiaj de la seat dupa doar un an!!!nici nu mai vreau sa aud de seat !!!imi vand masina si imi iau un a6!!tocmai am suferit cea mai mare dezamagire!!!pai cu un opel astra  cu motor de 1,3 urca dealul mai repede decat mine cu motor de 1,4!!!sa fim seriosi cordoba asta nu e masina!!!usile scartaie,geamurile electrice au momente de picaj,consum 9-9,5 %.spatiu din parti!!!daca ai pus in ea 4 persoane de 80 de kg iti rogi moartea langa ea!!!dezamagire totala!!! :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Cat a costat discul si manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a costat discul si manopera?

<{POST_SNAPBACK}>

abia sapatamana viitoare aflu toate datele!adica cost manopera + piese!oricum asta e ,le platesc si in 2-3 luni sper sa scap de ea!

parca ma intreba cine ce te poti astepta de la o masina de 13.000 de euro!Pai mi se pare mie sau si Skoda Octavia 2 are un pret asemanator!Sa fim seriosi,cred ca deja toti soferii de cordoba siau dat seama ca au facut o greseala cumparandule!Daca o dacie urca dealul mai usor ca tine cu Cordoba....sa fim seriosi...Oricum eu nu o sa mai scriu pe forumul de seat,sper sa imi iau A6 sau A4 cat de curand.Succes tuturor si nervii cat mai tari.pa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abia sapatamana viitoare aflu toate datele!adica cost manopera + piese!oricum asta e ,le platesc si in 2-3 luni sper sa scap de ea!

parca ma intreba cine ce te poti astepta de la o masina de 13.000 de euro!Pai mi se pare mie sau si Skoda Octavia 2 are un pret asemanator!Sa fim seriosi,cred ca deja toti soferii de cordoba siau dat seama ca au facut o greseala cumparandule!Daca o dacie urca dealul mai usor ca tine cu Cordoba....sa fim seriosi...Oricum eu nu o sa mai scriu pe forumul de seat,sper sa imi iau A6 sau A4 cat de curand.Succes tuturor si nervii cat mai tari.pa

<{POST_SNAPBACK}>

Chiar imi pare rau sa te vad asa suparat pe mashinuta. Eu chiar nu-mi pot imagina ce deal nu poate urca masina ta. Sincer. Eu cu 1,2 si cu 4 oameni in masina, cu cauciucuri de iarna, am urcat peste tot in valea prahovei. Le mureau la jeepuri motorul si a mea tot urca. Vad ca ai motor 1,4 16 valve. Motorul asta e unu de turatie, traieste la turatii de peste 3500. Eu schimb la a mea (1,2 12 valve) vitezele la minim 3000. Urca-te in masina acum si incearca sa urci ce deal vrei tu fara sa se duca turometru sub 3000 de rpm. Daca se duce schimbi in viteza inferioara. Eu pun pariu ca daca ma urc eu in masina ta o fac sa decoleze la sfarsitul pantei.

Acest motor 1,4 16V este intens contestat/discutat pe acest forum. Nu face treaba excelenta nici pe golf nici pe skoda.

Da un search pe forum si o sa te mai luminezi!

Dracul nu-i atat de negru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de motorul de 1.4 16 V.

Cand am luat-o eram bisnuit ca la Dacie, nu il turam mai mult de 2200- 2500. Nici nu se auzea...

Dupa o vreme mi se parea ca nu trage, treceau Daciile papuc pe langa mine intr-o veselie. Eram un pic dezamagit, insa am citit si eu pe aici ca motorul ala "traieste" - cum a zis X-Executor - dupa 3000-3500 de ture. De atunci numai asa conduc, trage in draci! :banghead: E adevarat ca si consumul a crescut putin - poate mi se pare din cauza aerului conditionat care a stat deschis non-stop ultimele 3 luni, insa sunt foarte multumit de cum trage acum.

Imi pacanie si mie ceva in usa, si la hayon, a inceput sa se abureasca parbrizul dupa doar un an - se duce doar daca dau drumul la aer conditionat, probabil filtrele trebuie curatate. Oricum vine revizia. Dar masina merita toti banii.

P.S. Bora zdrangane in draci si ea. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare...sint nout pe forum,animat de faptul ca miine e posibil sa cumpar o masinuta care mi-o doresc de multisor.Mai exact incercam sa cumpar calitatea vw pentru un amarastean ca mine.Am gasit un surogat...SEAT.Ajutati-ma in hotarirea importanta care o voi lua.Deci...SEAT CORDOBA VARIO 1,9SDI,120000km rulati inafara,airbag-uri fata si laterale,abs,climatronic,aspect placut,vinzator,persoana foarte cunoscuta...7500 euro.Nu stiu daca ma intereseaza daca face pretul,m-ar interesa mai multe despre masina,fiabilitate,costuri de intretinere,consumuri,calitatile motorului.Mine,hotaritor va fi un mic drive test,dar as vrea sa aud si parerea voastra,a proprietarilor unei astfel de marci.Va multumesc anticipat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pot sa iti spun eu am un seat ibiza 1.9 tdi din 2003 l-am luat ca si tine second avea 100.000 km

eu l-am luat din germania si pana acum am mai facut eu vreo 10.000 km

sunt foarte incantat de el

nu am schimbat decat cureaua de distributie si vreo doua bucse de la bara stabilizatoare

ca si preturi sa sti ca nu sunt deloc scumpe piesele majoritatea sunt de pe vw

consuma super putin si cel putin a mea este super sportiva la 100 cp

ca si dotari cred ca este cam la fel cu ce ai vrea tu sa iti iei a mea mai are xenoane senzor ploaie

oglinzi electrice incalzite scaune reglabile pe inaltime etc

eu am dat pe ea in germania 7.000 euro si cu totul m-a dus aici cam la 8.500 dar eu zic ca a meritat

daca tu o iei la 7.500 cu totul si mai si cunosti persoana de la care o iei eu zic ca merita

cel mai edificator va fi drive testul

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pot sa iti spun eu am un seat ibiza 1.9 tdi din 2003 l-am luat ca si tine second avea 100.000 km

eu l-am luat din germania si pana acum am mai facut eu vreo 10.000 km

sunt foarte incantat de el

nu am schimbat decat cureaua de distributie si vreo doua bucse de la bara stabilizatoare

ca si preturi sa sti ca nu sunt deloc scumpe piesele majoritatea sunt de pe vw

consuma super putin si cel putin a mea este super sportiva la 100 cp

ca si dotari cred ca este cam la fel cu ce ai vrea tu sa iti iei a mea mai are xenoane senzor ploaie

oglinzi electrice incalzite scaune reglabile pe inaltime etc

eu am dat pe ea in germania 7.000 euro si cu totul m-a dus aici cam la 8.500 dar eu zic ca a meritat

daca tu o iei la 7.500 cu totul si mai si cunosti persoana de la care o iei eu zic ca merita

cel mai edificator va fi drive testul

bafta

Am cumparat-o.Sint super incintat si sper sa mearga brici pentru o lunga perioada de timp.Trage de rupe motorul si senzatia de diesel e meserie.O rugaminte...din intimplare nu ai o carte in romana...ma intereseaza lucrul cu climatronicul,nu am mai avut de aface cu asa ceva.Cartile mele sint in germana si nu cunosc o iota.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am eu carte in romana. Vad ca esti din Iasi. Eu sunt din Bucuresti. YM badmania98bad

Modificat de badmania98
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Trage de rupe motorul si senzatia de diesel e meserie.

Esti sigur ca e SDI? :lol:

Glumeam. Motorul SDI, desi slabut ca performante, e foarte fiabil si din puncul asta de vedere nu vei avea probleme. Iti doresc sa te bucuri de masina cat mai mult timp de-acum incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abia sapatamana viitoare aflu toate datele!adica cost manopera + piese!oricum asta e ,le platesc si in 2-3 luni sper sa scap de ea!

parca ma intreba cine ce te poti astepta de la o masina de 13.000 de euro!Pai mi se pare mie sau si Skoda Octavia 2 are un pret asemanator!Sa fim seriosi,cred ca deja toti soferii de cordoba siau dat seama ca au facut o greseala cumparandule!Daca o dacie urca dealul mai usor ca tine cu Cordoba....sa fim seriosi...Oricum eu nu o sa mai scriu pe forumul de seat,sper sa imi iau A6 sau A4 cat de curand.Succes tuturor si nervii cat mai tari.pa

Om ce sa zic in parte iti impartashesc nemultumirea...eu am cumparat o IBIZA cu motor de 1,4/16v/85Cp [asha cica]....dar zace in garaj cu doar 1500 km....

Vorba ta masinile astea nu fug sunt puturoase la demaraj si pe deasuprea te si zdruncina .... eu unu circul in continuare cu "vechiul" un LOGAN 1,6 care are un demaraj mult mai puternic in plaja 2500-3500rot/min

...[fatza de IBIZA care ia demaraj de la 3500 in sus]... si are o suspensie parerea mea excelenta, nu ma uit la gropi stiu ce poate si cum se comporta.....20000km are Loganul acum si la revizia de 15 mii nu a gasit nici o problema desi ma asteptam sa am scurs vreun amortizor sau vreun capat de bara dus....

Cred ca SEATUL il pun in vanzare cat de curand :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va inteleg de ce comparati loganu(am avut logan inainte sa imi iau cordoba)cu cordoba. Cordoba este net superioara loganului inclusiv la loganu cu motor 1.6 90 cp.Am avut logan logan laureat 1.4 iar cand dadeam drumu la aerul conditonat iti venea sa o iei la picioare parca trageai 3 remorci dupa tine asa de greu tragea ca sa nu mai zic cand ma duceam la tara abia urcam cu loganu cu aerul contionat drumul.Cu cordoba urc pe oriunde cand dau drumu la aer nu se simte asa rau.Cordoba este o masina reusita.Cel putin a mea 1.4 100cp trage bine si sunt super multumit de ea ce ma nemultumeste la ea materialul din care e facut bordul.Si de consum sunt multumit daca merg cu 110-120 am un consum de 6 si ceva in schimb la logan daca mergeam cu 120 aveam un consum de 7 si ceva plus ca loganu nu se infige cum se infige cordoba.Si mie mai imi scartie un pic dar nu toto timpul dar cand merg pe drumuri de tara dar dau muzica mai tare si nu se mai aude :D La logan daca avem 60 km/h (in treapta 4)si vroiam sa ma bag into depasire nu nu aveam curaj sa ma bag pana nu ii dadem a 3 pt ca nu se infigea in schimb la cordoba imediat se tureaza motorul si ia viteza.NU EXISTA COMPARATIE INTRE LOGAN SI CORDOBA.

CORDOBA ESTE NET SUPERIOARA :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se referea la comparatia dintre Logan si Ibiza. Oricum cred ca e fortat sa spui ca o masina nu se "infige" dupa doar 1500km cind inca nu si-a terminat rodajul... compara dupa 10000km si apoi spune-ti impresia. Cu Cordoba e o alta melodie. Ea e o masina de capacitate medie ce ar suferi comparatii cu Solenza si nu cu Loganul. Cu o putere de 100CP la o greutate sub 1t si aerodinamicitate net superioara nu poti sa o compari cu LGN ca sprint. Nu stiu cum se comporta LGN de 1,6 16V dar celelalte modele sunt clar de clasa Lo(w)ga(me)n.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!